הצצה לגן ילדים שהייתם שמחים לגור בו

בגן מונטיפיורי בתל אביב מאמינים כי ילדים, בדיוק כמו המבוגרים, אוהבים לשהות בסביבה אסתטית ומעוצבת ושלמקום בו הם משחקים או ישנים השפעה על ההרגשה הפנימית שלהם. אז איך שולב הסגנון הכפרי בחלל שאמור להיראות ילדותי ועליז?

מאת שלומית סאם - אקרמן | 6.8.2012

מתי לאחרונה ביקרתם בגן ילדים שהייתם מוכנים להיכנס ולגור בו? בתקופה בה רוב גני הילדים מתהדרים באותה רצפת סומסום ישנה, מטבח פורמייקה בסיסי או חדר שירותים סגפני שמלבד אסלה לבנה (ללא מושב) וכיור, אין בו כלום, למצוא גן ילדים מעוצב למשעי, שהושקעה מחשבה בכל פרט ופרט, זה אחד הדברים היותר מרעננים שיש.

גן מונטיפיורי בתל אביב הוא אחד מן הגנים האלו, בו ההתייחסות לילד כאל אדם בוגר המודע לסביבה בה הוא חי, אינה רק סיסמא. את כל חלל הגן עיצבו בסגנון כפרי המשרה אווירה ביתית וחמה מתוך אמונה שבדיוק כמו אנשים בוגרים, גם לילדים מגיע לשהות בסביבה אסתטית ומעוצבת.

רצפת הפרקט, צבעי הפסטל, אביזרי העיצוב מעץ- כולם תורמים למראה הוינטג
רצפת הפרקט, צבעי הפסטל, אביזרי העיצוב מעץ- כולם תורמים למראה הוינטג' החמים


את הגן מנהלת מור דוניצה שאחרי שנים בהן עבדה ככלכלנית, הבינה שלבה הוא עם ילדים ועשתה הסבה לניהול גני ילדים. את הגן בשכונת מונטיפיורי פתחה לאחר מגורים ארוכים באזור במהלכם זיהתה את הביקוש הגובר לגני ילדים ובקרוב עומדת לפתוח גן נוסף באזור גבעתיים.

מאחר ששכונת מונטיפיורי אינה נמנית על האזורים הכי מטופחים ואסתטיים בתל אביב, היה לה חשוב לבחור מקום עורפי ושקט שיהווה את הניגוד המוחלט לרעש ולתנועה שיש בחוץ, ואכן, הגן מוקם בחלקו האחורי של בניין בשדרות יהודית, שברגע שנכנסים אליו מתנתקים לגמרי מן העירוניות שבחוץ ומרגישים במעין בית קטן בכפר שהעיצוב וכל האביזרים בו רק תורמים עוד יותר להרגשה.

ממקום לאחסון מוצרים לעוגות הפך הגן לפינת חמד עם ניחוח כפרי. המקום במהלך השיפוץ
ממקום לאחסון מוצרים לעוגות הפך הגן לפינת חמד עם ניחוח כפרי. המקום במהלך השיפוץ

על עיצוב המקום היו אחראיות טליה רז ואודליה רוזנפלד בעלות הסטודיו אטלי´ה, שהתבקשו להעניק לגן אווירה נעימה בסגנון כפרי וינטג´. החלל שקיבלו לידן היה ישן ומוזנח, הוא שימש כמקום לאחסון מוצרים לעוגות, ולכן לא הכיל את כל האלמנטים הנדרשים לגן ילדים כגון תשתית למטבח, חדר רחצה וכדומה. עבודת השיפוץ שנדרשה למקום הייתה יסודית ונרחבת וכללה, בין היתר, החלפה והוספה של תשתיות חשמל ואינסטלציה, ריצוף ובניית מטבח וחדר שירותים חדשים.

עלות השיפוץ הסתכמה בכ-160 אלף ₪.

שני גוונים מרכזיים, ורוד ואדום, שזורים במטבח ומקנים לו מראה הרמוני ומלא חיים
שני גוונים מרכזיים, ורוד ואדום, שזורים במטבח ומקנים לו מראה הרמוני ומלא חיים

מבחינה מבנית, לא נעשה בחלל שינוי מהותי והוא נשאר פתוח בעיקרו. את ההפרדה בין אזורי המשחק, השינה והאוכל, עשו באמצעות פרגודים וכוורות מדפים מעץ על מנת להשאיר תחושה של גודל ומרחב, ובנוסף, על מנת להגדיר ולתחום כל פינה באופן בולט יותר נצבע כל קיר בצבע שונה או טפט בדוגמא שונה נתלה בה.

כבר בכניסה לגן ניתן לראות את החשיבה על הפרטים הקטנים המתבטאת, בין היתר, בפעמון המיוחד לדלת או בכיור הקטן לשטיפת ידיים הממוקם בסמוך לחצר.
כבר בכניסה לגן ניתן לראות את החשיבה על הפרטים הקטנים המתבטאת, בין היתר, בפעמון המיוחד לדלת או בכיור הקטן לשטיפת ידיים הממוקם בסמוך לחצר.

אזור המטבח, ניחן בצבעוניות עליזה, עם שני גוונים מרכזיים, ורוד ואדום, השולטים בו. הארונות, חלקם ורודים וחלקם אדומים ממוקמים רק בחלקו התחתון של המטבח וכיאה למטבחים בסגנון כפרי, לא נתלו ארונות בחלקו העליון אלא שני מדפים באותם הגוונים עליהם הונחו פריטי דקורציה שגם הם בגווני אדום וורוד.

חיפוי הקיר מפסיפס משלב גם הוא את שני הגוונים שכדי לשבור את הדומיננטיות שלהם, נצבע הקיר בירוק פיסטוק ואליו הותאם טפט פרחוני אשר נתלה בקיר הסמוך והוא מכיל בתוכו את אותו גוון ירוק.

פינת הזולה בה יכולים הילדים לרבוץ ולנוח בנויה כולה על טהרת הצבע האדום
פינת הזולה בה יכולים הילדים לרבוץ ולנוח בנויה כולה על טהרת הצבע האדום

אזור נוסף הוא פינת המשחקים בו נבנתה "פינת זולה" הנראית כמעין גומחה בתוך הקיר בתוכה ניתן לשכב ולשחק. באזור זה שולט הצבע האדום, עם מזרן וכריות אדומות וכן טפט עם רקע אדום ונקודות לבנות המעטר את כל הקיר. כדי להשלים את המראה כוסה כל אזור האחסון הסמוך לו בבד אדום עם אותה הדוגמא.

בחדר ההחתלה והשירותים הצבעים השולטים הם לבן וכחול, כשהבסיס, הכולל את כל הכלים הסניטריים וחיפויי הקיר, הוא לבן והריהוט, מסגרות החלון ואביזרי הדקורציה הקטנים נבחרו בצבע כחול. גם כאן, כדי להמשיך את הקו הכפרי והילדותי, הותקן קרניז דק בצבע כחול מעל לחיפוי הקרמיקה ומעליו הודבק בורדר עם הדפס של סוסי עץ בגווני פסטל שונים.

אזור ההחתלה והשירותים המעוצב כולו בצבעי כחול ולבן
אזור ההחתלה והשירותים המעוצב כולו בצבעי כחול ולבן

>> יש לכם שאלות נוספות בנושאי עיצוב ותכנון הבית? היכנסו לפורום עיצוב פנים שלנו

חזור מעלה