1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. גבס
  4. למה גבס?

למה גבס?

מהן היתרונות של בניה בגבס? מי אנשי המקצוע המתאימים לכך ואיך עושים את זה? Adira חושפת אתכם לעולם שכולו גבס

היכולת האקוסטית של קיר גבס טובה יותר ב-30% מקיר בלוקים, חלל בתכנון אדריכלית  מירה אזולאי
היכולת האקוסטית של קיר גבס טובה יותר ב-30% מקיר בלוקים, חלל בתכנון אדריכלית מירה אזולאי  

מאת שחר בן-פורת

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
הבנייה באמצעות גבסהולכת ומתרחבת בישראל, וזאת משום היתרונות הרבים הטמונים בשיטה זו – בייחוד בעת שיפוץ הבית.

קירות גבס מורכבים מכמה שכבות. בסיס הקיר הוא קונסטרוקציה ממתכת, כאשר בשני צידיה מרכיבים לוח גבס, היוצר את הקיר. בתווך שבין שני הלוחות ניתן להעביר את כל התשתיות הדרושות – חשמל, אינסטלציה, מיזוג – וכן לשלב חומר מבודד, דוגמת צמר סלעים או צמר זכוכית. חומרים אלו יוצרים בידוד תרמי, המונע בריחה של חום או קור מתוך הבית, וכן בידוד אקוסטי, המונע מעבר קולות בין חדרים.

קובי אלימלך, אדריכל וקבלן מבצע, מסביר כי "היתרון העיקרי בבניה באמצעות גבס הוא מהירות הבניה. קיר בלוקים לוקח לבנות כ-3 ימים", הוא מסביר, "בעוד שבניית קיר גבס אורכת כ-4 שעות בממוצע. לעומת זאת, להרוס קיר בלוקים נמשך 2-3 שעות וקיר גבס – חצי שעה. כאשר הורסים קיר בלוקים בתוך בית יהיו חסרות מרצפות ותידרש השלמה של ריצוף, ולא תמיד יש את המרצפות התואמות בגודל הנכון. קיר גבס נבנה על המרצפות, כך שאין בעיה כאשר הורסים אותו. בדרך כלל יהיו חורים במרצפות אליהן התחבר הקיר, ואותם אפשר בקלות למלא עם רובה".

אחת הדעות הקדומות ביחס לקיר גבס אומרת שהוא מבודד פחות טוב מקיר רגיל. אלימלך מפתיע ואומר כי "היכולת האקוסטית של קיר גבס טובה יותר ב-30% מקיר בלוקים. אם מוסיפים בידוד פנימי משביחים את הבידוד כמעט פי 2".
טיפ מבודד
לגבס יתרון גם מבחינה תרמית; בלוק סופח קור וחום, ולכן קשה בחורף לחמם חדר מקיר בלוקים, כי הקיר עצמו פולט קור. קיר גבס אינו סופח קור וחום, ולכן הוא מבודד טוב יותר

קלות הבנייה באמצעות גבס מאפשרת לבצע בקלות יחסית שינויים בדירה במהלך השנים. משה יעקבי, אדריכל יצרנית קירות הגבס "אורבונד", מסביר כי הדבר "מהווה יתרון בקרב אנשים הבונים או משפצים לראשונה את הבית, שהראייה התלת ממדית והמרחבית שלהם מוגבלת. גבס ניתן לנייד ויותר קל לעשות שינויים".
דעה קדומה נוספת אומרת כי על קיר גבס אי אפשר לתלות את אותם הדברים שתולים על קיר בלוקים רגיל. קבלן הגבס גיל גבע מפריך את הדעה הזו: "קיר גבס הוא קיר חזק ועמיד, וניתן להתקין עליו חפצים כבדים כגון כיור, ארון או טלוויזיה. עצמים כבדים מחוברים לשלדת פלדה המורכבת בין לוחות הגבס באמצעות התקנים מיוחדים וניתן להתקינם גם אחרי סיום הבניה".

אלימלך מוסיף כי "יש דיבלים מיוחדים לקיר גבס, וכך אפשר לתלות עד 25 ק"ג על קיר גבס, ועד 5 ק"ג על תקרת גבס". בנוסף, הוא אומר, "קיר גבס עשוי מחומרים ידידותיים לסביבה והוא בטוח מפני רעידות אדמה".

' class="image-preview" href="javascript:void(0);">קיר גבס עשוי מחומרים ידידותיים לסביבה והוא בטוח מפני רעידות אדמה, חדר שינה בתכנון <a href=http://www.adira.co.il/pro/Expert.php?ExpID=897&StyleID=0&SpaceID=6&Page=6&from=1>' title='קיר גבס עשוי מחומרים ידידותיים לסביבה והוא בטוח מפני רעידות אדמה, חדר שינה בתכנון 'המעצבים''>קיר גבס עשוי מחומרים ידידותיים לסביבה והוא בטוח מפני רעידות אדמה, חדר שינה בתכנון 'המעצבים'' class="images-link adr-new-target" target="_blank"> 

תגובות לכתבה

חזור מעלה