1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. צביעה
  4. הגדרת הרצונות ותקציב הצביעה

הגדרת הרצונות ותקציב הצביעה

כל מה שצריך לדעת על צביעת הבית, טקסטורות וטרנדים מובילים בתחום

אם יש תקציב קטן, צביעת הבית מאפשרת לקבל תחושה של התחדשות, סלון בצבעי נירלט
אם יש תקציב קטן, צביעת הבית מאפשרת לקבל תחושה של התחדשות, סלון בצבעי נירלט  
קודם יש להגדיר את התקציב לצביעה, ורק אחר כך אפשר לבחור את סוג הצביעה, שילובי גוונים מבית נירלט
קודם יש להגדיר את התקציב לצביעה, ורק אחר כך אפשר לבחור את סוג הצביעה, שילובי גוונים מבית נירלט  
חשבו מה האוירה הרצויה לכם בבית וכך תחליטו מה הגוונים הרצויים, חדר תינוקות מבית נירלט
חשבו מה האוירה הרצויה לכם בבית וכך תחליטו מה הגוונים הרצויים, חדר תינוקות מבית נירלט  

מאת שחר בן-פורת

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
צביעת הבית מחדשת את המראה שלו, מרעננת אותו ומשתלבת – אם בוחרים בכך – בעיצוב המחודש של החלל.
בשלב הראשון של תהליך הצביעה כדאי להכין תוכניות ולהחליט מה גודל השינוי שרוצים לעשות. איריס יוגב, אדריכלית חברת "נירלט", מציינת כי על ידי בחירת צבעים מתאימים, מתן הטקסטורה הרצויה לקירות ולמשטחים וכן בחירה נכונה של פריטי עיצוב וריהוט – ניתן להפוך את הבית לוילה כפרית בסגנון פרובנס, למרכז רוחני הודי, או לחגיגה מרוקאית, הכל לפי טעמכם האישי ורצונותיכם. הישראלים גילו את סוד העיצוב בצבע של קירות ורהיטים, בתוך הבית ומחוצה לו, ללא השקעה גדולה בריהוט חדש ויקר, בשיפוץ מאסיבי או תכנון אדריכלי. הבתים הסטנדרטיים בגווני הלבן והאוף וייט הופכים לאט לאט לחגיגה צבעונית בסגנון אישי.
מישל הולץ, מעצבת הבית של חברת קולורי, אומרת כי "אם יש תקציב קטן, צביעת הבית מאפשרת לקבל תחושה של התחדשות, כיוון שלא צריך לשנות את מבנה הבית או את הרהיטים שיש בו, שזו תמיד פעולה יקרה יותר".

מגדירים תקציבאם אתם מתכננים לשפץ את הבית, צביעתו היא חלק הכרחי בסופו של התהליך. לעיתים, צביעת הבית היא הפעולה היחידה המתוכננת לחידושו. כך או כך, חשוב שתגדירו לעצמכם בתחילת התהליך שני דברים – מה אתם רוצים ומה התקציב שלכם לטובת העניין.

"קודם יש להגדיר את התקציב לצביעה, ורק אחר כך אפשר לבחור את סוג הצביעה", אומרת אדריכלית הפנים מיכל האן. "כיום יש המון סוגי צביעה וטקסטורות, ולכן חשוב בשלב הראשון לדעת מה התקציב. לשם כך אני ממליצה להזמין בעלי מקצוע כדי לקבל הצעת מחיר לצביעה בסיסית. אם רוצים צביעה אומנותית ניתן להזמין אמני צביעה לקבל גם מהם הצעה.

בוחרים צבע


אחרי שפחות או יותר יודעים מה התקציב ומה רוצים לעשות, אני ממליצה לגשת לאחד ממרכזי הצביעה של חברות הצבע המובילות, שם אפשר לראות את הצבעים השונים - מהבסיסי ועד הטקסטואלי, כולל דוגמאות על לוחות גדולים. כך יותר נוח להתרשם ואפשר להיעזר ביועצי צבע. בהתאם לייעוץ ולהערכת העלות, חשבו מה האוירה הרצויה לכם בבית וכך תחליטו מה הגוונים הרצויים". במרכז העיצוב של "נירלט" לדוגמא, תוכלו להתרשם ממניפת ענק, לראות פלטות מוחשיות של כל הטקסטורות, לקבל השראות, רעיונות וייעוץ.

במידה ובחרתם את שירותיו של מעצב פנים או אדריכל, הוא כמובן יהיה שותף בקבלת ההחלטה על סוג הצבע והגוון המבוקש. במידה ולא, הולץ ממליצה להיעזר בצילומים, חוברות, ספרים, כדי ללמוד קצת על האווירה שרוצים ליצור וכיצד להשתמש בצבע לצורך כך.
"מי שרוצה אוירה מרוקאית או ים תיכונית יכול בדרך זו ללמוד איך בונים את האווירה. ים תיכוני לדוגמא, יצריך שימוש בהרבה צבע לבן עם כחול וטורקיז".

צובעים חדר ילדים ?


"כאשר אנו פונים לצביעת חדר הילדים, כדאי להימנע משימוש בצבע אחד, גם אם הוא מופיע על כל גווניו השונים", מסבירה אדריכלית חברת "נירלט". "לדוגמא, אם אנחנו בוחרים ב"חדר סגלגל" שגם קירותיו צבועים בסגול, גם הרהיטים, המצעים והוילונות, נגלה במהרה שכמו כל דבר בחיים כאשר מגיע באופן מוגזם, כך גם הצבע, מאבד מחיוניותו. למשל, השפעת הכחול הינה רוגע, שלווה - אך שימוש מופרז ממנו יכול לגרום לילד המתגורר בחדר לעייפות, להתכנסות פנימית ולעצבות".
הולץ ממליצה להתייעץ עם הילדים בכל הנוגע לצביעת החדר שלהם. "הורים לפעמים מתלהבים ורוצים לצבוע חדרי ילדים בעצמם, ושוכחים לשאול את הילד מה הוא רוצה. לילד יש חוש טבעי בבטן שיודע מה טוב לו ומה לא. אם לדוגמא הוא יבקש צהוב חזק, אולי הוא אינו יכול להבין שחדר שלם בצבע הזה הוא דומיננטי מדי, אז אפשר להציע לו במקרה כזה לעשות קיר אחד בצהוב חזק. זה יגרום לו להרגיש טוב בחדר שלו, יעודד אותו ללמוד בו ולהיפגש עם חברים.
יש ילדים שלא רוצים צבע, וגם את זה צריך לכבד. אם יש תינוקות או פעוטות, כדאי להשתמש בצבעים רכים, פסטלים, שלא מאיימים ונותנים תחושה חמה ומלטפת".
אם אתם מפחדים לבחור בצבע ורוצים חדר לבן, הולץ ממליצה לחשוב על כך מחדש. "אם אני לא צובעת ליד הלבן בצבע ניגודי, הלבן יכול לתת תחושת כבדות שאינה נעימה".

לבדוק לפני שמתחיליםלאחר שאתם יודעים מה אתם רוצים, מומלץ לרכוש דוגמא קטנה של הצבע בחנות, ולנסות את הצבע החדש על אחד מקירות הבית. זאת מאחר והצבע נראה שונה בין מקום למקום, בהתאם למידת האור הקיימת בו; וכן כדי לראות כיצד הוא נראה ביום ובלילה.
כחלק מתכנון התקציב לפרויקט חשוב לקחת בחשבון תיקונים בקירות. פול סמולינסקי, צבע אמנותי, מוסיף כי במרבית המקרים נעשים תיקוני שפכטל במסגרת הצביעה. "אפשר גם להחליק את כל הקירות ב-2-3 שכבות שפכטל, אבל צריך לקחת בחשבון שזה מייקר את העלות פי 3".
השימוש באפקטים השונים בצביעת הקירות מייקרת גם היא את הפרויקט. יהושע פרידמן, מנהל השיווק של חברת קולורי, אומר כי השימוש בצבעים אומנותיים ומיוחדים, מייקר את הצביעה ב-30-40%. "כל חדר צורך כ-5 ליטר בממוצע של צבע, והמחיר נע בין 80 ל-100 ש"ח לליטר. אם רוצים לשלב אפקטים המחיר יכול להגיע ל-120-140 ₪ לליטר".לקריאת בלוג בנושא צבע לחצו כאן >>

תגובות לכתבה

חזור מעלה