1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. צביעה
  4. סוג הצביעה

סוג הצביעה

כל מה שצריך לדעת על צביעת הבית, טקסטורות וטרנדים מובילים בתחום

בצבע עם גימור משי פני הקיר יותר חלקים, והגימור נראה יותר מבריק, מסדרון בעיצוב אדריכלית הפנים הילית קרש
בצבע עם גימור משי פני הקיר יותר חלקים, והגימור נראה יותר מבריק, מסדרון בעיצוב אדריכלית הפנים הילית קרש  
בדקו שהצבעים אינם מכילים חומרים מזיקים, שרותים בתכנון M.L. אדריכלות ועיצוב פנים
בדקו שהצבעים אינם מכילים חומרים מזיקים, שרותים בתכנון M.L. אדריכלות ועיצוב פנים  

מאת שחר בן-פורת

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
כפי שהבנתם עד כה, צביעת הבית מתחלקת באופן כללי לכמה סוגים. ערן הרנשטט, מנהל המחלקה הטכנית ב"נירלט", מבדיל ביניהם. "הצבע הפשוט ביותר, סוג של סיד, הוא צבע לא רחיץ שמשמש בעיקר לתקרות.
"סוג הצבע הנפוץ ביותר הא צבע אקרילי. זהו צבע רחיץ על בסיס מים, עם גימור משי, שנוטה הרבה פחות להתלכלך. אם צובעים בצבע מט הקיר נהיה יותר מחוספס, מעט מהאור שפוגע בו חוזר ואז הוא נראה פחות מבריק; בצבע עם גימור משי פני הקיר יותר חלקים, יותר אור חוזר והגימור נראה יותר מבריק. מאחר ופני השטח יותר חלקים קל מאוד לתחזק את הקיר. זהו צבע מומלץ לחדרי מדרגות, מסדרונות בבתים עם ילדים וכמובן חדרי ילדים".

טקסטורות ואפקטיםהסוג השלישי הם צבעים המשלבים בקיר אפקטים מיוחדים, או משנים את הטקסטורה שלהם. יש נצנצים מיוחדים שניתן לשלב בקיר, ווש שיוצר מעין משחק עם הצבע ושליכטים צבעוניים שיוצרים מראה יותר גס. פול סמולינסקי, צבע אמנותי, אומר כי כיום מקובל להשתמש בשליכט אקרילי צבעוני, או ליצור גימור ווש מטאלי.
בבחירת צבעים לבית חשוב להקפיד כי הצבע יהיה ידידותי, הן לסביבה והן לאנשים הגרים בבית. יהושע פרידמן, מנהל השיווק של קולורי, אומר כי "בניגוד למה שחושבים, רוב הצבעים שאומרים עליהם כי הם על בסיס מים וחומרים טבעיים, מכילים לעיתים גם חומרים מזיקים. הרי גם ציאניד הוא חומר טבעי, אבל כידוע הוא מזיק מאוד. לכן יש להקפיד לקנות מחברות שלא מכניסות חומרים רעילים לתוך הצבע. זו המשמעות של צבע ירוק".

צביעת משקופים, מרתפים וממ"דאם כחלק מצביעת הבית אתם צובעים גם את המשקופים, יש לצורך כך צבע מיוחד. הרנשטט מספר כי צבעים אלו קרויים צבעי שמן, "אבל אין להם שום קשר לשמן. פעם היו צבעי שמן למשקופים אבל הם לא קיימים מזה הרבה שנים. לצבעים אלה יש להם מראה מבריק ועבה יותר. יש צבעים מיוחדים גם למתכת, שמתאימים לצביעת מתכת כמו חלון ממ"ד, מעקה מרפסת או חדר מדרגות".

כאשר צובעים מרתף או ממ"ד, יש לזכור שאחת הבעיות שצבע יכול לעזור בהתמודדות איתן, הוא גז הרדון. זהו גז נטול צבע וריח, הנפלט לעיתים מהאדמה וההשפעה שלו קטלנית. לעיתים הוא יכול להיות בתוך הבטון ממנו יוצקים ממ"ד או מרתף, שכן בייצור המלט בו משתמשים לחדרים אלו, עושים שימוש באדמה. הגז נכנס לבית דרך הקירות, ולפיכך יש להקפיד על צביעתם בצבע מיוחד, כולל התקרה. הרנשטט מסביר כי על ידי שילוב של 3 חומרי צבע מיוחדים, הנמכרים בחנויות הצבע השונות, "98.7% מהגז שנכנס לחלל הזה לפני הצביעה, לא נכנס יותר. אפשר לעשות בדיקה בעזרת מומחי המשרד איכות הסביבה לפני הצביעה ואחריה".תגובות לכתבה

חזור מעלה