1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. גינה
  4. חסכון במים: פתרונות לטווח הבינוני-ארוך

חסכון במים: פתרונות לטווח הבינוני-ארוך

שיפוץ הבית מחייב פעמים רבות לשפץ גם את הגינה הצמודה לו, שעלולה להיפגע תוך כדי השיפוץ. קבלו טיפים ממומחים על כל מה שחשוב בשיפוץ ותחזוקת הגינה

"יצירת קבוצות צמחייה בעלות צריכת השקיה דומה על אותו קו השקיה, תאפשר השקיה יעילה וחסכונית יותר", (צילום: אילוסטרציה)
"יצירת קבוצות צמחייה בעלות צריכת השקיה דומה על אותו קו השקיה, תאפשר השקיה יעילה וחסכונית יותר", (צילום: אילוסטרציה)  
"שימוש בחיפוי קרקע יגרום לחיסכון מיידי של 10% בהתאיידות המים", (צילום: אילוסטרציה)
"שימוש בחיפוי קרקע יגרום לחיסכון מיידי של 10% בהתאיידות המים", (צילום: אילוסטרציה)  
"במקום מדשאה ניתן להשתמש גם בחיפויי קרקע שונים, כגון רצפת עץ (דק)", (צילום: אילוסטרציה)
"במקום מדשאה ניתן להשתמש גם בחיפויי קרקע שונים, כגון רצפת עץ (דק)", (צילום: אילוסטרציה)  

מאת דפנה כהן | צילום ועריכה שקט מצלמים בית הפקות

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
לכל המעוניין בהקמת גינה חסכונית במים, לפניכם פתרונות בעלי השפעה רבה יותר וזמן ביצועם רב יותר, אך הם כדאיים לטווח הארוך:

קבוצות צמחייה


תכנון אדריכלי של אזורי הגן ע"פ צריכת המים של צמחים שונים, משמעו יצירת קבוצות צמחייה בעלות צריכת השקיה דומה על אותו קו השקיה- פעולה שתאפשר השקיה יעילה וחסכונית יותר. מורן ינקלביץ´, מחברת "מר גן", מסביר ש"אין זה אומר שלא ניתן לשלב צמחיה בעלת דרישות השקיה מעט שונות, אך אם עושים זאת, חשוב להקפיד על שימוש בטפטפות נעץ, בעלות ספיקה משתנה עבור כל צמח באותו קו ההשקיה".

תכנון השקיה בכפוף לתכנון צמחייה


תכנון מקצועי למערכת ההשקיה בגינה כפוף לתכנון הצמחייה ולא להיפך- תכנון השקיה ניתן לבצע רק לאחר שביצענו תכנון צמחייה. את ראש המערכת מומלץ מאוד לפזר למספר קווי השקיה, בהתאם לסוגי הצמחים השונים. לדוגמא- במקומות בהם נרצה לשתול צמחיה עונתית נעביר קו מים ייעודי לכך, מכיוון שצמחייה עונתית מושקית אחת ליום-יומיים, בניגוד לרוב הצמחייה בגינה.

חיפוי קרקע


לחיפוי הקרקע בצמחייה כגון אפטניה, קיסוס וסוגי נציץ, או בתחליפים אורגניים ואנאורגאניים כגון טוף, חלוקי נחל, קליפות עצים ועוד, יתרונות רבים. אחד היתרונות העיקריים הוא החיסכון במים. שימוש בחיפוי יגרום לחיסכון מיידי של 10% בהתאיידות המים.

הקצאת מים שנתית


המצב האידיאלי במציאות בה קיים מס בצורת ומחירי המים הבסיסיים עולים, הוא שאדריכל הנוף שלכם יקבל הקצבת מים שנתית לגינה ורק בהתאם לכך יתוכנן הגן והיקף המדשאות. גורם זה יהיה הגורם המגביל בבחירת הצמחים לפי דרישות המים שלהם.

הקטנת היקפי מדשאות


ברוב סוגי הגנים, המדשאות מהוות לפחות 70% מגודל הגן. מאחר והמדשאה מהווה מרכיב עיקרי בהוצאות האחזקה בגן, ובעיקר בנושא המים, מומלץ לשקול צמצום היקפי המדשאות. במקום מדשאה ניתן להשתמש גם בחיפויי קרקע שונים, רצפות עץ (דק), דשא סינטטי וכדומה.

גינה ים תיכונית


גינה ים תיכונית מתאימה להגדרה של גינה חסכונית במים, כיוון שמטרתה היא יצירת צמחייה חזקה ועמידה, שזקוקה למעט השקיה ומעט טיפול.
"גינה ים תיכונית דורשת פחות גיזום, פחות החלפת צמחים, פחות השקיה, ומתאימה לאקלים שלנו", מוסיפה קרן וידנה, מעצבת הנוף של חברת "מר גן", "עצי ארץ ישראל כמו אלות, אלונים, שקמה וחרובים, המתאימים לגינות גדולות, יוצרים צל על הגן ובכך מפחיתים את עומס החום ואת הצורך בהשקיה".

צמחים "חסכוניים במים"


צמחים הנחשבים לחסכוניים במים הם צמחים שבאזורים בהם יש לפחות 250 מ"מ גשם בשנה, אינם זקוקים לתוספת השקיה כלל או שיש להוסיף להם השקיית עזר אחת או שתיים במהלך הקיץ.
סוגי צמחים חסכוניים במים: גיאופיטים, צמחים בשרניים (סוקולנטים), צמחי בר, זני ערערים, זני נציץ, זני לבן עלה, זני אקליפטוס, קליסטמון, גרווילאה ומללוייקה.

מים אפורים/דלוחין


מים אפורים הם מים אשר נעשה בהם שימוש קודם לצורכי רחיצה ושטיפה בבית. מים אלה ניתנים לשימוש חוזר לצרכים אחרים, בהם מיכלי ההדחה של האסלה והשקיית הגינה הביתית. על-פי ממוצעי צריכת המים שמפרסמת חברת מקורות, בין 40-45% מהמים הנצרכים בבית נכללים בהגדרת "מים אפורים" וניתנים לשימוש חוזר. אדם עושה שימוש, בממוצע, בין 60 ל-80 ליטר "מים אפורים" ביום. כלומר, משפחה בת 4 נפשות יכולה להשקות את גינתה, פחות או יותר, ב- 300 ליטר ביום!

תגובות לכתבה

חזור מעלה