1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. גינה
  4. תלויים באוויר

תלויים באוויר

גינה ירוקה ומטופחת כבר לא שמורה רק לבתים צמודי קרקע. יותר ויותר גינות נבנות במרפסות ועל גגות בבניינים משותפים שלא רק מוסיפות ירוק בעיניים, אלא גם מפחיתות רעשים וזיהום אוויר. הכירו את הגינות התלויות

מומלץ ללכת על צמחייה נמוכה שתיתן תחושה של מרחב ולא תחסום את הנוף (צילום באדיבות רב-נוי)
מומלץ ללכת על צמחייה נמוכה שתיתן תחושה של מרחב ולא תחסום את הנוף (צילום באדיבות רב-נוי)  
גינה שהוקמה על גג חניון ועברה חיזוק ואיטום לפני הנחת הג'קוזי ומרבדי הדשא (צילום פרטי)
גינה שהוקמה על גג חניון ועברה חיזוק ואיטום לפני הנחת הג'קוזי ומרבדי הדשא (צילום פרטי)  
המערכת של הגינה התלויה מורכבת יותר ובנויה מארבע יריעות המיועדות בין היתר למנוע נזק לאיטום, לנקז את המים ולסנן אותם (צילום באדיבות חברת רב-נוי)
המערכת של הגינה התלויה מורכבת יותר ובנויה מארבע יריעות המיועדות בין היתר למנוע נזק לאיטום, לנקז את המים ולסנן אותם (צילום באדיבות חברת רב-נוי)  

מאת טליה לוין | צילום יח''צ | תאריך 23.1.2011

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
החלום הישראלי לבית צמוד קרקע אמנם התחלף בשנים האחרונות בדירת יוקרה במגדל גבוה, אלא שהשאיפה לגינה עדיין נשארה. החיפוש אחר מענה לצורך הזה גם בבתים הממוקמים בקומות הגבוהות יותר הוביל ליצירתן של ה"גינות התלויות" המאפשרות כמעט לכל אחד מאיתנו ליהנות גם מדשא ירוק ומטופח וגם מנוף שיכול להשתקף לעתים רק מקומה גבוהה.

שומרים על המשקל


בגינה התלויה ניתן לשתול דשא, צמחייה ואפילו עצים, אולם בניגוד לגינה הממוקמת על קרקע יציבה נכנס כאן אלמנט המשקל שהוא גורם קריטי בתהליך התכנון.
בני נול מחברת "רב- נוי", המתמחה בפיתוח גינות על מבנים ומשטחי בטון, טוען כי הקמה של גינה על מרפסת או גג צריכה להתחשב בראש ובראשונה במשקל ובעומסים שהיא יוצרת.
התקן כיום למשקל במרפסת, כפי שנקבע על ידי מכון התקנים, הוא 350 ק"ג למ"ר, ובגג 150 ק"ג למ"ר. כל חריגה ממשקלים אלו עלולה לגרום להיווצרות סדקים, לפגיעה באיטום ובמקרה הקיצוני יותר לקריסה של המבנה.
אמיר עושרי בעל חברת "צמרות אמיר" המתעסק מזה 14 שנים בתכנון ובנייה של גינות, מסביר כי לפני הקמה של גינה תלויה חובה לבדוק את השטח היטב ואם יש איזשהו ספק לגבי חריגה מן העומס המותר, יש להיוועץ עם קונסטרקטור אשר יבדוק את יציבות ועמידות המבנה.
"שתילה של עצים, דשא או צמחייה על מרפסת או גג מהווה משקל עודף שלא תמיד הקרקע של אותו מבנה יכולה לשאת", טוען עושרי, "חשוב לבחון באופן מדוקדק את הקרקע המיועדת בייחוד אם מדובר בבניינים ישנים".

נפלאות היריעות


לאחר חישוב העומסים וחיזוק המבנה, במידה ויש חריגה, יש לבדוק את אטימות הקרקע שגם בהקשר זה חשוב מאוד להיצמד לתקן הישראלי. מים בגינה חודרים גם כתוצאה מהשקייה וגם כתוצאה מגשמים ולכן איטום לקוי עלול לגרום לחלחול המים ליסודות המבנה.
מאחר שגינה על מרפסת או גינה על הגג אינן יושבות על קרקע יציבה, כל התשתית להקמה שלהן היא מורכבת יותר. באופן כללי גינה תלויה באוויר בנויה ממערכת של ארבע יריעות, שתיים מתוכן למעשה מונעות נזק של השורשים לאיטום, יריעה אחת מהווה מערכת של ניקוז ואגירת מים לטובת הצמחים ומעליה שכבה המסננת את המים המגיעים למרזב. מעל ארבע יריעות אלו מונח מצע הגידול המהווה תחליף לאדמה שאנו מכירים בגינה רגילה, ועליו חיפוי שלרוב עשוי מטוף, חלוקי נחל, שבבי עץ וכדומה.

מה עושים העצים?


למרות שתחושה אמיתית של גינה נוצרת לרוב בזכות העצים הגבוהים המקיפים אותה, כשמדובר בגינה תלויה מומלץ מאוד לוותר עליהם. "ניתן לשתול עצים ננסיים או בונסאיים ואפילו עציצים, אך לא להעמיס ולהתחשב כל העת בעניין המשקל והמקום", מוסיף עושרי.
בני נול מחברת "רב נוי" מוסיף כי מעבר למשקל הגדול של העצים, שתילה שלהם היא פחות מומלצת גם מן ההיבט העיצובי. "כשבאים לעצב מרפסת, יש להתייחס אליה כאל חלל בבית", הוא אומר, "כמו שלא נכניס עץ גדול לתוך הסלון, כך גם במרפסת נעדיף להתמקד בצמחייה נמוכה יחסית שלא "תחנוק" את המרחב ושהעין תוכל לטייל גם מעבר למעקה ותוכל ליהנות מן הנוף שמעבר".
באשר לסוגי הצמחייה, מומלץ לבחור בצמחים הגדלים בארץ שכן לרוב הם עמידים יותר. חשוב לזכור כי בגינות מסוג זה ישנם תנאים פחות טובים לגידול העשויים להזיק לצמח כמו למשל זיהום אוויר, חום גבוה, לחות וצל המחלישים את הצמחייה ולכן בחירה של צמחייה מקומית תהיה "בטוחה" יותר.

יותר ירוק, פחות זיהום ורעש


תחזוק הגינה והשקייתה אינו תהליך מסובך וברוב החברות עובדים עם מחשב להשקיה ולדישון. מכיוון שמדובר בגגות או מרפסות אין מקום לממטרות, אלא בטפטוף בלחצים שונים ובנקזים מיוחדים אותם נדרש להתקין בשטח. לעיתים מדובר בעניין של ניסוי וטעייה בכל הקשור להשקיה, במיוחד בעונות מעבר בהן יש חשש מיובש, אך בסופו של דבר אין ספק כי המערכות הממוחשבות הקיימות הופכות את הפעולה לפשוטה מאוד.

מלבד האספקט הוויזואלי הקסום של גינה מטופחת על הגג או בתוך המרפסת, ישנם יתרונות נוספים לטיפוח גינה שכזו. גינון באופן כללי מקטין את בעיית זיהום האוויר, וידוע כי גינה על המרפסת מפחיתה את כמות הגזים הרעילים באוויר בייחוד במרכזי הערים.
גם פרטיות שהיא מושג שהפך לנדיר יותר בבנייה העירונית הצפופה, באה לידי ביטוי בגינה במרפסת הביתית אשר מהווה מעין מחסום לבתים סמוכים.
יתרון נוסף הוא נושא הרעש שתתפלאו אולי לשמוע אבל גינת גג מפחיתה אותו בשלושה דציבלים לפחות, ומונעת חדירת רעש מבתים קרובים.

כמה זה עולה לנו?


מחיר כולל של גינה על הגג או על המרפסת תלוי בפרמטרים רבים כגון: טכניקת הבנייה, העיצוב, סוגי העציצים והצמחייה, גודל השטח לעבודה כדומה.
עלות הקמת גינה במרפסת בגודל של כ-10 מ"ר נע סביב ה-9000 ₪ כשהמחיר כולל תשתיות, מצע, שתילה ומערכת השקיה ממוחשבת פשוטה, גינה של 50 מ"ר תעלה כ-35,000 ₪ ומעלה.
זמן הקמת גינת גג יכול לנוע בין יומיים לארבעה ימים, תלוי במורכבות השטח, ובסוג הצמחיה שנבחר.

תגובות לכתבה

חזור מעלה