1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. גינה
  4. עיצוב גינה: כך תיצרו אוירה נעימה עם מינימום תחזוקה

עיצוב גינה: כך תיצרו אוירה נעימה עם מינימום תחזוקה

אין ספק שצמחיה עשירה תורמת רבות לאווירה בגינה, אך לעתים מספיקה התקנה של דק, דשא סינטטי ומספר עציצים צבעוניים שאינם דורשים טיפול ותחזוקה שוטפים כדי ליצור תחושה גינה אמיתית. קבלו הוכחה מצולמת

מאת שלומית סאם- אקרמן | צילום וידאו יאיר קיסרי, עריכה ג'יל פרז | תאריך 11.10.2011

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
אין הגדרה טובה יותר לגינה שעמדה בדירה בראשון לציון מאשר פוטנציאל לא ממומש. השטח הגדול שלה נוצל בעיקר לאחסון של חפצים ישנים ולא שימושיים, הצמחייה בה הייתה מוזנחת והריהוט כלל שולחן וכסאות חסרי כל נגיעה עיצובית.

השטח הגדול נוצל בעיקר לאחסון פריטים ישנים שיצרו מעין מחסן עם אווירה לא נעימה לישיבה. הגינה לפני השדרוגהשטח הגדול נוצל בעיקר לאחסון פריטים ישנים שיצרו מעין מחסן עם אווירה לא נעימה לישיבה. הגינה לפני השדרוג 

כדי להפיח בה חיים ולהפוך אותה לשימושית יותר עבור בני המשפחה פנו בעלי הבית למעצבת הפנים, עידית זכריה, בעלת הבלוג הבית של עידה, שיחד עם אחותה נטע, עשו בה מהפך שתוצאותיו אינן מזכירות במאום את מה שהיה שם קודם. הדרישה העיקרית הייתה- ליצור פינה נעימה שתתאים לאירוח ולשהייה יומיומית שמצד אחד תהיה מטופחת ויפה ומצד שני שתהיה קלה לתחזוק.
לפני השדרוג, הגינה הייתה מרוצפת ברובה באריחי קרמיקה בגוון מוקה אותם הקיפה רצועת אדמה בה נשתלו עצים וצמחייה שלא ראו יד גנן במשך זמן רב.

כדי להעניק לגינה מראה יותר חם וכדי לתת לשוהים בה תחושה של טבע, הוסר ריצוף החוץ ובמקומו הותקן דק בגוון אגוז. את הצמחייה שהקיפה את הריצוף בחרו האחיות זכריה להסיר גם כן ובמקומה לשים דשא סינטטי שאינו מצריך כמעט בכלל התעסקות. את הנגיעות הצבעוניות של הצמחייה הוסיפו על ידי עציצים קטנים בתוך כדי חרס אותם פיזרו על פני הדשא.
מבחינת ריהוט גן, בחרו האחיות זכריה להמשיך עם הקו הטבעי וללכת על שולחן מעץ באותו הגוון של הדק ולהתאים לו כסאות באותו הגוון. את נגיעות הצבע הוסיפו בכריות של הכיסאות שנבחרו בגווני פסטל רכים עם פרחוניות עדינה.

התקנה של דק, דשא סינטטי ופיזור של מספר עציצים בודדים יצר מראה מסוגנן שאינו מצריך תחזוקה שוטפת והתעסקות גדולה. הגינה לאחר השדרוג (צילום: שחר פרידמן) ואווירה התקנה של דק, דשא סינטטי ופיזור של מספר עציצים בודדים יצר מראה מסוגנן שאינו מצריך תחזוקה שוטפת והתעסקות גדולה. הגינה לאחר השדרוג (צילום: שחר פרידמן) ואווירה  

אחד הטיפים המרכזיים של עידית זכריה לעיצוב ושדרוג גינה או הוא לא לחשוש לשים בה פריטים שלכאורה מתאימים יותר לפנים הבית. עששיות, נרות ריחניים, אביזרי נוי קטנים שעמידים לתנאי מזג אויר משתנים יכולים להיות תוספת עיצובית נפלאה וזריקת צבע מרעננת לאזור שלא תמיד ניחן בצבעוניות יתרה.

טיפ נוסף הוא בנושא האחסון. מרפסת הבית או הגינה לא פעם מהווה מעין "מחסן" חלופי בו אנחנו מניחים את האופניים של הילדים, את השידה הישנה שחבל לזרוק או אפילו ספסל ישן שמאוד מתאים לגינה אך הרגל שחסרה לו הוציאה אותו משימוש. כשפריטים אלו הולכים ונערמים הגינה הופכת לפחות מרווחת, אין בה אווירה נעימה לישיבה ולא משנה אם נכסה פריטים האלו ביריעות ניילון גדולות או לא.
לכן, ההמלצה הראשונה היא שכל עוד לא עשיתם בפריטים אלו שימוש יותר משנה- היפטרו מהם. תנאי מזג האוויר המשתנים אינם עושים עמם חסד, אז גם אם לא תיפטרו מהם כעת, מצבם המתבלה יביא לכך בשלב מאוחר יותר.

לא לחשוש להוציא את אביזרי העיצוב שכביכול מיועדים לפנים הבית. בתמונה, מעמד לנרות, כריות פרחוניות לכסאות ואפילו פרחים מלאכותיים שנותנים זריקת צבע ונגיעה עיצובית (צילום: שחר פרידמן)לא לחשוש להוציא את אביזרי העיצוב שכביכול מיועדים לפנים הבית. בתמונה, מעמד לנרות, כריות פרחוניות לכסאות ואפילו פרחים מלאכותיים שנותנים זריקת צבע ונגיעה עיצובית (צילום: שחר פרידמן) 

המלצה שנייה היא לרכוש מחנות "עשה זאת בעצמך" את מחסני החוץ מפלסטיק שאולי אינם ניחנים במראה המעוצב והמהודק, אך הם ללא ספק פותרים את בעיית הסדר והאחסון בגינה.

וטיפ אחרון הוא למחזר. אם הריהוט הקודם קצת התבלה, הצבע שלו התקלף או כמה ברגים בו השתחררו- נסו לחדש אותו, אם בעצמכם ואם על ידי בעל מקצוע. מלבד תחושת הסיפוק וההנאה מן התהליך והתוצאה הסופית, תוכלו לחסוך כאן לא מעט כסף אותו תוכלו להקדיש לאלמנטים אחרים כמו תאורת גינה מיוחדת, בריכת נוי או אפילו מערכת השקיה משוכללת יותר.

בגינה הנוכחית אמנם נרכש ריהוט גן חדש, אולם חלק מן הריהוט הישן גם מצא את מקומו בזכות העיצוב מחדש שעשו לו האחיות זכריה. הכוונה היא בעיקר לספסל עם הרגליים המפורזלות אשר עמד במשך זמן רב בחוץ מה שגרם לעץ שלו לדהות ולרגלי הברזל להחליד. במקום להשליך אותו לפח, צבעה נטע את המושב בצבע מיוחד לעץ שהוא גם עמיד בפני מים ואת רגלי הברזל חידשה גם כן בצבע המיועד לברזל אשר מונע חלודה. התוצאה- ספסל מסוגנן בגוון טורקיז שמשדרג את המראה הכולל ואפילו מתעלה ביופי ובעיצוב שלו על הריהוט החדש.

תגובות לכתבה

חזור מעלה