1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. גינה
  4. גינת קיץ: כך תעשו את זה נכון

גינת קיץ: כך תעשו את זה נכון

בישראל שטופת השמש, סופו של החורף ותחילתו של הקיץ מתרחשים בהפרש של ימים ספורים. זהו הזמן הנכון להכין את הגינה, לעצב אותה ולתכנן את הצמחיה ואת ההשקייה

מאת: נעמה קוברינסקי | 16.4.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
כל מי שיש לו גינה יודע שמדובר בנכס המשמעותי ביותר בבית, ובפרט בתקופת הקיץ. על מנת ליהנות ממלוא הפוטנציאל של המרחב הפתוח הפרטי שלכם, חשוב לבצע היערכות מתאימה, ולהתחיל בעבודות שונות של תחזוקה, שתילה ובניה, על מנת ליהנות בתקופה החמה מגינה מעוצבת ונעימה.

עצים ושיחים
רויטל לוריא מחברת "עדן - יעוץ ותכנון גינון", ממליצה לנצל את הימים האחרונים שלפני החום הגדול, ולשתול צמחים בעלי אחוזי קליטה גבוהים, שצמיחתם המהירה תאפשר ליצור גינות מעוצבות ומתפקדות. היא ממליצה לטפל בגינה תוך שימת לב לסוגי העצים והשיחים: "צמחים נשירים שעומדים לפרוח, חשוב לגזום רק לאחר הפריחה, כלומר כאשר מזג האוויר מתחמם ולא לפני כן". בנוסף, חשוב לבצע סקירה של כל העצים והשיחים הבוגרים בגינה שהיו עד עכשיו בתרדמת החורף, לבדוק האם ישנם ענפים מתים, לבצע סניטציה של הצמחים וכן לגזום את הענפים הסוררים כך שהעץ יגדל בצורה המבוקשת וישמור על גודל שמתאים לנו. "אם מדובר בעץ צעיר", היא מסבירה, "יש לשמור על הענף המוביל ולגזום ענפים מתחרים".

צמחיה ארץ ישראלית ושילוב מרוות וחרציות תחת עץ זית, יתרמו לחסכון במים ואחזקה נמוכה. הקפדה על גובה ונפח הצמחיה תקטין את כמות המים להשקיה בקיץ (תכנון וצילום: רויטל לוריא)צמחיה ארץ ישראלית ושילוב מרוות וחרציות תחת עץ זית, יתרמו לחסכון במים ואחזקה נמוכה. הקפדה על גובה ונפח הצמחיה תקטין את כמות המים להשקיה בקיץ (תכנון וצילום: רויטל לוריא) 

עשבים
חשוב לטפל בכל העשבים השוטים שמקדימים לפרוח: "יש לעקור אותם בצורה ידנית ו/או לרסס במקומות שבהם אין חשש לפגיעה בצמחי התרבות וזאת כדי למנוע תחרות על מקורות המים, השמש והחומרים המזינים בקרקע. הכי חשוב לעקור את העשבייה בעודה קטנה, לפני שהצמחים יוצרים זרעים אשר עלולים לנבוט ולהתפתח בשנה הבאה.

זיבול ודישון
עכשיו הוא הזמן הנכון לבצע זיבול אורגני בגינה, לעצים שיחים ומדשאות, כפי שמסבירה לוריא: "הזבל מעשיר את הקרקע, מוסיף לה מינרלים וחומרי מזון שהצמח צריך להמשך התפתחות תקינה, ובנוסף מעלה את כושר אחיזת המים של הקרקע". במהלך החודשים החמים, יש להימנע לחלוטין מדישון, שתגרום להאטה בקצב הגידול של הדשא וכך תתרום לחיסכון במים. בנוסף, חשוב לדעת שדישון ללא השקייה עשוי להסב לדשא נזק רב.

צמוד לשביל הכניסה לבית נשתלו לוונדר משונן, ורד מעוצב על גזע בצבעים שונים ושדרת ברושי טוטם המכוונים את המבט לדלת הכניסה (תכנון וצילום: רויטל לוריא)צמוד לשביל הכניסה לבית נשתלו לוונדר משונן, ורד מעוצב על גזע בצבעים שונים ושדרת ברושי טוטם המכוונים את המבט לדלת הכניסה (תכנון וצילום: רויטל לוריא) 

השקייה
מי שלא הספיק לטפל במערכת ההשקייה שלו בחורף, חשוב שיזדרז לבדוק נזילות במערכת ההשקיה, לנקות את המסננים, לבדוק את מיקום ואת מצב הממטירים בדשא וכן להחליף טפטפות שנסתמו כתוצאה מהצטברות אבנית. במידה וישנם שיחים שכבר בגרו, ניתן להוריד להם את כמות המים. חשוב לדעת כי מדשאה דורשת השקייה של 3 ליטרים למ"ר, אחת לשלושה ימים. בימים חמים יותר, הכמות גדלה ל5-7 ליטר. בחישוב פשוט, מדשאה של 100 מ"ר תצרוך בקיץ 500 ליטר בכל השקיה, כלומר 5000 ליטרים בחודש שלם, שהיא כמות עצומה בישראל המתייבשת. ישנם מספר פתרונות יעילים ליצירת גינות חסכוניות במים כגון צמצום של שטח המדשאה, הדבקת דשא סינטטי במקום דשא אמיתי, או מחזור של מים אפורים.


מדשאות
"רוב סוגי המדשאות", מספרת לוריא, "נמצאות בחורף בתרדמת לקראת חידוש הצמיחה. חשוב לעבור עליהן ולחפש שקעים: במקומות בהם התגלו שקעים בקרקע מומלץ לפזר אדמה קלה+קומפוסט ליישור פני המדשאה". במהלך הקיץ ניתן להפסיק לחודשיים את ההשקייה בשטחי הדשא המוצלים, וכן בשטחי דשא בני ארבע שנים ומעלה שיש להם שורשים חזקים.

 להגדלת שטח הריצוף בלי לפגוע באסטטיות הגינה, הוקמה פינת ישיבה בין עצי הפרי. מסביב צמחי תבלין שונים: לוונדר משונן, לואיזה ועשב לימון יחד עם ביצן ארגמני ומרווה קימחית (תכנון וצילום: רויטל לוריא) להגדלת שטח הריצוף בלי לפגוע באסטטיות הגינה, הוקמה פינת ישיבה בין עצי הפרי. מסביב צמחי תבלין שונים: לוונדר משונן, לואיזה ועשב לימון יחד עם ביצן ארגמני ומרווה קימחית (תכנון וצילום: רויטל לוריא) 

עיצות להשקייה חסכונית
אם אתם לא ממחזרים מי דלוחין אלא בכל זאת משקים בעזרת מי ברז, וותרו על הצינור, שמוציא למעלה מ-1500 ליטרים בשעה, והעדיפו טפטפות או מתז שניתן לשלוט בהם במערכת ממוחשבת. את המדשאות לא ניתן להשקות על ידי טפטפות או מתזים אלא רק על ידי ממטרות, וחשוב להקפיד על השקייה מדודה ולהימנע מבזבוז: העדיפו השקייה ארוכה אחת למספר ימים במקום השקייה קצרה בכל יום, וכך יתאמצו הצמחים להשיג את המים בכוחות עצמם ולהאריך את שורשיהם. כמו כן, העדיפו השקייה בשעות הבוקר המוקדמות או בערב כדי להימנע מאובדן מים באידוי. חשוב לציין, כי בניגוד לדשא, אסור להפסיק להשקות עצים. שימו לב למצב העלים: אם הם איבדו מהברק זהו סימן לצימאון חמור.

זורעים וקוצרים
לוריא ממליצה להזדרז ולשתול צמחי קיץ חשופי שורש כמו ורדים, או עצים נשירים, שהם בעלי אחוז גבוה יחסית של הצלחה. בנוסף, כדאי לבחור צמחי קיץ ופרחים שאוהבים שמש ישירה ועמידים בפני שרב כמו פטוניה, וינקה, ציניה, טגטס, פורטולקה וכן הלאה. בנוסף, בתקופה זו ניתן לשתול עשבי תבלין שונים כמו בזיליקום, נענע או לימונית. את הצמחים ועצי הפרי השונים שכבר קיימים בגינה, יש להמשיך ולהזין בדשנים, ולהעדיף דשנים בשחרור מבוקר לאורך זמן. לקראת הבשלת פירות הקיץ, יש לדשן ולהשקות את העצים ולהקפיד על השקייה של מנות מים קבועות עד ליום הקטיף, ולאחר איסוף הפירות יש להמשיך ולהשקות באופן סדיר ולהחזיר את הדישון עד לתחילת החורף.

דקים וחיפוי חוץ
התקנת דק היא פתרון מצוין עבור מי שמעוניין לייצר מקום ישיבה בגינה ולצמצם את מרחבי ההשקייה. אלעד פנחסוב מחברת "מי השרון", מספר כי חשוב עבור הגינה או המרפסת חשוב לבחור עצים טבעיים המתאימים לתנאי מזג האוויר הישראלי כמו סידר, טיק בורמזי, איפאה, אגוז אפריקאי ועוד. במהלך העבודה על העצים, הם מעובדים לדקים דקורטיביים, ידידותיים לסביבה, השומרים על צורתם הטבעית בחום ואינם מצריכים תחזוקה, על מנת להתאים למזג האוויר ולצרכן המקומיים. גם חיפוי חוץ של אריחים שונים יכול להוות פתרון טוב, מאבן, שיש, בטון או עץ. אריחי עץ מהווים פתרון מוצלח במיוחד בחללים שבהם לא נעשתה כל עבודת הכנה מוקדמת לדק, וניתן להתקין אותם באופן עצמאי ולחבר אותם אחד לשני בקלות בשל המנגנון הפשוט של "זכר ונקבה" שקיים בהם.

דק עץ של חברת דק עץ של חברת 'מי השרון'. חשוב לבחור עצים שיתאימו לאקלים הלוהט המקומי, שצורתם לא תתעוות מהחום וכדי להימנע מתחזוקה מיותרת (צילום: אבישי פינקלשטיין) 

הצללה
הגנה מפני החום והשמש היא לא רק נעימה יותר, היא מהווה הכרח של ממש בקיץ החם המקומי. לבחירתכם עומד מגוון רחב של ריהוט גן ופתרונות הצללה, וכן פרגולות מעצים שונים ובמגוון צורות, כגון סנדות טבעיות, סרגלי עץ, במבוק ועוד. "חשוב לדעת כי עיצוב נכון, חיתוך בצורה נכונה ואיכות גבוהה של העצים, הבנייה וההתקנה של הפרגולה", מספר פנחסוב, "יאפשרו לכם את מלוא המימוש של פוטנציאל הגינה גם ברגעים החמים ביותר, וכן יוסיפו תוכן ודקורציה לגינה. תצטרכו לבחור האם אתם רוצים פרגולה תלויה שמהווה מעין גגון לגינה, או לחילופין פרגולה שעומדת על עמודים, שתוחמת את השטח המוצל. לכל אחת מהן מאפיינים משלה".

פרגולה של פרגולה של 'מי השרון'- עיצוב, חיתוך והתקנה איכותיים יבטיחו לכם הצללה טובה (צילום: אבישי פינקלשטיין) 

ריהוט גן
במהלך עיצוב גינה או מרפסת, בחירה נכונה של ריהוט גן, חייבת לקחת בחשבון מספר פרמטרים: קודם כל, חשוב להבטיח שמדובר בריהוט חזק ועמיד, בעל מרכיב UV אנטי קרינה, שימנע דהייה של הצבע, שחיקה של המוצר או איבוד צורה, במידה ומדובר בראטן או קש. בנוסף, חשוב לוודא שהריהוט אינו מצריך תחזוקה מיוחדת ולהבטיח שישנם תו תקן ואחריות. כיום לחנויות הטקסטיל ישנם סוגי ריפוד ייעודיים המתאימים למזג האוויר הלוהט בקיץ שאינם דוהים או מאבדים צורה. מעבר לכך, העיצוב והצבעים הם כבר עניין שלכם.

ריהוט גן של קנהריהוט גן של קנה'קש. פריטים שימושיים בתקופת הקיץ, עמידים וידידותיים לסביבה (צילום: יח'צ) 

תאורת גינה
כאשר אתם מבצעים תכנון גינה אל תוותרו על תאורה, שתאפשר לכם לשבת בחוץ בערבים החמימים ולברך על מזלכם הטוב. חשבו מראש על נקודות חשמל ועל מרחב להציב בו את התאורה מבלי לפגוע בצמחייה, בצורה שתשתלב היטב עם הנוף המקומי. יש לשים לב ולבחור גופי תאורה מוגנים שיתאימו במזג אוויר קיצוני בקיץ ובחורף כאחד.

תאורת גינה של קמחי תאורה המדמה גזע עץ נמוך. גופי התאורה עשויים פוליאתילן לבן והם עמידים בפני תנאי מזג אוויר שונים (צילום: יחתאורת גינה של קמחי תאורה המדמה גזע עץ נמוך. גופי התאורה עשויים פוליאתילן לבן והם עמידים בפני תנאי מזג אוויר שונים (צילום: יח'צ) 

מחפשים מידע נוסף על גינון, צמחי קיץ ותכנון גינה חסכונית במים? היכנסו אל פורום אדריכלות נוף וקבלו את כל התשובות

תגובות לכתבה

חזור מעלה