1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. מאיפה מתחילים?
  4. מים אפורים: המערכת היעילה לחסכון של מים בבית ובגינה

מים אפורים: המערכת היעילה לחסכון של מים בבית ובגינה

שהגשמים הכבדים לא יטעו אתכם, ישראל עדיין מתייבשת ופתרונות לחסכון במים רלוונטיים יותר מתמיד. מערכות מים אפורים המסננות את המים מן המקלחת או מכונת הכביסה שלכם הן חלק מן הפתרונות אשר יכולים לחסוך לכם כ-40% מצריכת המים ואלפי שקלים בחשבון המים. אז איך הן פועלות? איזו הכנה צריך לעשות בבית? וכמה הן יעלו לכן?

מאת שלומית סאם - אקרמן | צילום שאטרסטוק | תאריך 17.11.2011

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
לא משנה כמה גשום יהיה החורף הזה, משבר המים בישראל עוד רחוק מלהיפתר. עם השנים ימות הקיץ החמים רק מתארכים, הגשמים מתמעטים, מצוקת המים רק גדלה וכך גם חשבון המים שלנו. אז ברמת המקרו מתקנים להתפלת מים כבר פועלים וחוסכים כמות לא מבוטלת של מים, אך בבתים הפרטיים המודעות לשימוש חוזר של מים מתחילה לחלחל רק לאחרונה.

צריכת המים הממוצעת לנפש בישראל עומדת כיום על כ- 150 ליטרים ליום ומכאן משפחה בת חמש נפשות צורכת בממוצע כ-750 ליטרים של מים ליום אחד בלבד. עם מספרים גבוהים כאלו לא פלא שקמו לא מעט חברות, גם בארץ וגם בעולם, אשר פיתחו מערכות מתוחכמות לסינון מים המכונות גם מערכות מים אפורים שעיקר תפקידן הוא לסנן את המים, לטהר אותם ובכך להפחית את הצריכה וכן את חשבון המים שלנו.


מים אפורים מוגדרים ככאלה המגיעים מן האמבטיה, המקלחת, מכונת הכביסה, הכיורים לשטיפת הידיים וממי המזגנים ולאחר שהם עוברים סינון הם משמשים להשקיה של גינות, שטיפה של מכוניות וכן להדחת האסלות.
במים המגיעים מן המטבח, המכונים גם "מים שחורים", לא עושים שימוש חוזר הואיל והם מכילים כמויות גדולות של שמנים ומוצקים וכך גם המים המגיעים מן השירותים המכילים כמות יחסית גדולה של חיידקים המסוכנים לבריאות. מים אלו מועברים למתקני הטיהור המוניציפאלים.

צינורות השקיה של מים אפורים תמיד יהיו בצבע סגול. בחוליות, מערכת ההשקיה כלולה במחיר וכך גם אביזרי חיבור שונים וכן שלט אזהרה.  צינורות השקיה של מים אפורים תמיד יהיו בצבע סגול. בחוליות, מערכת ההשקיה כלולה במחיר וכך גם אביזרי חיבור שונים וכן שלט אזהרה.  

חוליות היא אחת מן החברות המתמחות בייצור מערכות למחזור מים אפורים המיועדות גם לבתים פרטיים וגם לבניינים ומוסדות ציבוריים.
לחברה, שתי מערכות מרכזיות למחזור מים אפורים:

מערכת ה- GREYFLOW- ייחודה המרכזי הוא בכך שאין לה מיכל אגירה, היא ממוקמת מתחת לפני הקרקע ולכן כמעט ואינה נראית לעין. המים הזורמים מן המקלחת, הכיורים לשטיפת ידיים וכן ממכונת הכביסה מגיעים ישירות אל המערכת הממוקמת בחצר, עוברים סינון בשני מסננים המותקנים בה ובאופן מיידי, ללא תחנת מעבר של מיכל אגירה, מועברים על ידי משאבה החוצה לטובת השקיית הגינות והעצים, כולל עצי פרי.

המערכת מופעלת ע"י יחידת הבקרה, המותקנת על הקיר, היא זו שנותנת את אות ההפעלה למשאבה ברגע שהיא מזהה מים המגיעים מן הבית. רצוי לחבר את המערכת למערכת המים השפירים של הבית לצורך גיבוי במידה ונעדרים מן הבית.

בנוסף לשני המסננים ויחידת הבקרה, מערכת ה- GREYFLOW של חוליות מגיעה עם ערכה הכוללת צינור השקיה סגול באורך של 100 מטרים, אביזרי חיבור שונים וכן שלט אזהרה.

כדי להתקין את המערכת בבית מומלץ עוד בשלב הבנייה להכין את התשתית המתאימה, אולם גם בבתים בנויים ישנה אופציה להתקנה של המערכת, אך היא כרוכה בשינויים קלים במערכת האינסטלציה הקיימת.
מחיר המערכת: כ-7000 ₪

המים האפורים מגיעים לשני קולטנים המכילים מסננים ומשם עוברים ישירות להשקיה, ללא מיכל אגירה בדרך. מערכת ה-GREYFLOW של חוליותהמים האפורים מגיעים לשני קולטנים המכילים מסננים ומשם עוברים ישירות להשקיה, ללא מיכל אגירה בדרך. מערכת ה-GREYFLOW של חוליות 

מערכת ה-CLEARGREY- משמשת בעיקר לסינון מים בבתי דירות ובמבני ציבור. גם במערכת זו המים מגיעים מן האמבטיות, הכיורים לשטיפת ידיים ומכונת הכביסה ועוברים סינון, אך בשונה ממערכת ה- GREYFLOW של חוליות, המים עוברים סינון בטכנולוגיית MBR ותהליך הכלרה ומשם מועברים למיכל אגירה גדול שממנו יוצאים לצרכים שונים כמו השקיה של עצים, מדשאות, עצי פרי, אך לא כולל צמחי תבלין. שיטת סינון זו היא היחידה שמאפשרת השקיית הדשאים בהמטרה.

בנוסף לכל השימושים הללו ישנה אפשרות לנצל את המים האפורים גם להדחת האסלה, אך פונקציה זו כרוכה בשינוי נוסף של מערכת האינסטלציה.
היתרונות העיקריים של מערכת ה- CLEARGREY הם איכות המים הגבוהה שמגיעה כמעט עד לרמת מי שתייה וחסכון של כ-40% מצריכת המים בבית או בבניין.

משמשת בעיקר לסינון מים בבתי דירות ובמבני ציבור וכוללת מיכל אגירה. מערכת ה-CLEARGREY  של חוליותמשמשת בעיקר לסינון מים בבתי דירות ובמבני ציבור וכוללת מיכל אגירה. מערכת ה-CLEARGREY של חוליות 


תגובות לכתבה

חזור מעלה