1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. מאיפה מתחילים?
  4. מי בזירה? היכרות עם בעלי המקצוע

מי בזירה? היכרות עם בעלי המקצוע

עולמות עיצוב הפנים והאדריכלות מתחדשים באופן תדיר. כותרות שונות מלוות את אנשי המקצוע הרבים אולם לא תמיד אנחנו באמת יודעים להבדיל מה ההתמקצעות של כל אחד ואחת מהם. הנה מדריך קצר ששוטח את ההבדלים והאותיות הקטנות

מערכת אתר "הדירה" | צילום: אילוסטרציה| תאריך: 27.7.14

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
בשעה טובה החלטתם לערוך שינוי במגורים שלכם - בין אם מדובר בשיפוץ קטן של החדרים ובין אם בתכנון בית חדש מן היסוד, סביר להניח שתרצו להיעזר באנשי מקצוע. בניגוד לרופא או עורך דין, כאן לא תמיד כל כך ברור למי לפנות. בשביל שלא תלכו לאיבוד בין ים הכותרות שנלוות לבעלי מקצוע בתחום, ערכנו סדר פסח בנושא שיוכל להקל עליכם את המפגש הראשוני עם התחומים הללו. מה ההבדלים בין אדריכל ומעצב פנים? מהן הסמכויות של כל אחד ומתי כדאי להיעזר בכל אחד מהם?

מורכבות של בניית ועיצוב הבית דורשים חיבור מתאים לאנשי מקצוע איכותייםמורכבות של בניית ועיצוב הבית דורשים חיבור מתאים לאנשי מקצוע איכותיים 

אדריכלים (תואר b.arch)


מקצוע האדריכלות הינו בעל מסלול ההכשרה התובעני ביותר. על מנת להיות אדריכל מורשה, צריך לעבור מסלול לימודים מפרך בן 5 שנים באחד מהמוסדות המוכרים בארץ לתחום (ויצו חיפה, אוניברסיטת תל אביב, האקדמיה בצלאל, הטכניון ואוניברסיטת אריאל). בסיום הלימודים, רשאים הבוגרים לתכנן בתים פרטיים אולם בפני מי שרוצה לרכוש סמכויות תכנון רחבות יותר, עומדות עוד 3 שנות התמחות ובחינה מקיפה. אדריכלים מביאים עימם ידע והבנה מעמיקים של חומרים, הנדסה, בטיחות וכמובן גם חזון ויזואלי יצירתי שיאפשרו לבית חלומותיכם לקרום עור וגידים. במידה ואתם מעוניינים לתכנן בית מהבסיס, אדריכל הינו הדמות ברת הסמכות לעסוק בתכנון מורכב מסוג זה.

למי כדאי לפנות כשבונים בית מהיסוד?למי כדאי לפנות כשבונים בית מהיסוד? 

עיצוב פנים


בעולם עיצוב הפנים, התמונה הינה רחבה ומסועפת.ישנם מספר מסלולים המכשירים אנשי מקצוע בתחום החל מתואר וכלה בקורסים באורכים שונים המעניקים תעודה. ההכשרה המקיפה ביותר הינה תואר בתחוםb.des)), אשר אותו ניתן ללמוד במספר מוסדות בארץ (המכללה למנהל, מכללת שנקר והמכון הטכנולוגי בחולון). לימודים אלו מתייחסים בצורה יסודית לכל הרכיבים שנכנסים תחת העבודה של מעצב פנים- החל משרטוט ותכנון חלל פנים וכלה בעיצוב תלת מימדי ועוד. מסלולי התעודה השונים מעניקים הכשרה מקוצרת יותר, אך מכיון שכיום אין הגדרה מדוייקת למקצוע עיצוב הפנים, כל המסלולים מובילים לאפשרות להשתלב בשוק כמעצבים של חללי פנים בלבד.

בשביל לבחור עיצוב מתאים לבית, כדאי להיעזר במומחה בתחוםבשביל לבחור עיצוב מתאים לבית, כדאי להיעזר במומחה בתחום 

אחד הדיונים המרכזיים היום בתחום עולה בהקשר לכותרת "אדריכל פנים" אשר רבים ממעצבי הפנים מתהדרים בה. משרד התמ"ת, אשר המפקח על התחום אינו מכיר כיום בתואר זה אלא אך ורק באדריכלים רשומים כחוק במרשם ההנדסאים והאדריכלים. חשוב להדגיש כי מעצבי פנים אינם רשאים לעסוק בתכנון ובניה חיצונית כמו אדריכלים, אולם במידה ועברו הכשרות רשמיות, הרבה פעמים יוכלו מעצבי הפנים להיות אחראים על שינויים פנימיים בחלוקת החללים כגון שבירת קירות, הנמכות גבס ועוד. לפני שאתם שוכרים את שירותיו של מעצב פנים, כדאי לבדוק מה ההכשרה שעבר, להסתכל ולהכיר פרויקטים שערך ולקבל חוות דעת אודותיו מלקוחות קודמים. בנוסף, רצוי לערוך מראש תיאום ציפיות לגבי הרכיבים השונים בשיפוץ כדי להבין האם הוא יכול ורשאי לענות על כל הצרכים.

מומלץ לבדוק מה ההכשרה שיש לבעל המקצוע בטרם תחילת העסקתומומלץ לבדוק מה ההכשרה שיש לבעל המקצוע בטרם תחילת העסקתו 

הנדסאי אדריכלות


בין עולם האדריכלות לעיצוב הפנים ישנו יצור כלאיים הנקרא הנדסאי אדריכלות ולעיתים גם הנדסאי עיצוב פנים ואדריכלות. מדובר בלימודי תעודה, אשר ההכשרה בהם הינה כחצי ממשך ההכשרה של אדריכלים מן המניין ובסופה תעודה. העיסוק בפרקטיקה המקצועית נוגע בעיקר בתכנון בתים פרטיים, שכן הנדסאי אדריכלות לא יכולים לחתום על תכנון מבני ציבור לדוגמא. הנדסאי אדריכלות מוגבלים גם ביחס למספר קומות המבנה המתוכנן (עד 4 קומות). ישנם מקרים בהם מעצבי פנים משלבים את מסלול זה כדי להיות מוסמכים על שלל ההיבטים של תכנון חלל הפנים והבנה מעמיקה יותר של המבנה.

אז במי כדאי להיעזר?


אין ספק כי גם תכנון הבית כמבנה וגם עיצוב החלל דורשים ידע ומיומנויות רבות ולכן חשוב להגדיר מראש את הצרכים אליהם אתם מכוונים על מנת לקלוע לבעל המקצוע המדויק ביותר. במידה ואתם מחפשים לבנות בית מהיסוד, אין ספק כי יש לפנות ולבחור מתוך היצע האדריכלים הקיים בשוק. במקרים אחרים, בהם מדובר בשיפוץ או עיצוב מחדש של חלל פנים, טווח האפשרויות רחב יותר וכולל גם את מעצבי הפנים אשר מכירים היטב ומקרוב את השווקים והספקים בתחומים שונים כמו טקסטיל, ריהוט, נגרות, תאורה ועוד. בהקשר הזה, לעיתים קרובות מעצבי פנים מכירים הרבה יותר טוב את הטרנדים החמים בכל נישה ונישה מאשר אדריכלים.

משלב התוכנית ועד לקבלת המפתח - כדאי לעבוד עם הדמות המתאימה לצרכים שלכםמשלב התוכנית ועד לקבלת המפתח - כדאי לעבוד עם הדמות המתאימה לצרכים שלכם 

במידה ומדובר ברצון ליצור אוירה חדשה לחלל או לאפיין אותו מחדש, חשוב לציין כי ישנם גם אנשי מקצוע שעוסקים ב"הלבשת הבית" או בסטיילינג לבית, שאין להם בהכרח הכשרה רשמית, אך יכולים בהחלט לתת מענה צבעוני ומעניין לחללים קיימים. במקרה זה, מכיון שאין כאן התעסקות במבנים הנדסיים ובענייני בטיחות, כדאי לשקול גם את הכיוון הזה שהולך וצומח כיום ומאפשר לרענן את מראה הבית.

היגור זאב עם כבש?


במידה ואתם עומדים בפני בניית בית או דירה חדשים ומחפשים מענה לכל החזיתות אפשרות שיכולה לענות על הצרכים היא לפנות למשרדים המשלבים את שני המקצועות בכפיפה אחת או להיעזר בשני אנשי מקצוע נפרדים שיעבדו זה עם זה.

מחפשים בעל מקצוע? למאגר בעלי המקצוע באתר לחצו כאן

רוצים לקרוא עוד? לכתבות נוספות לחצו כאן

תגובות לכתבה

חזור מעלה