1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. מאיפה מתחילים?
  4. תכנון שיפוץ - הגדרת רצונות ותקציב השיפוץ

תכנון שיפוץ - הגדרת רצונות ותקציב השיפוץ

מה חשוב לדעת לפני שמתחילים שיפוץ? כיצד בוחרים אדריכל או מעצב פנים? איך בוחרים את בעלי המקצוע? למה לשים לב לפני שסוגרים חוזה? הטיפים שבלעדיהם לא תתחילו את השיפוץ

מאת שחר בן-פורת | צילום ועריכה שקט מצלמים בית הפקות |

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
חסות
השלב הראשון בכל שיפוץ דירה, מחייב להתייחס אל היכולות – מבחינה כלכלית, מבחינת גודל המבנה וכמובן הרצונות. "קודם כל צריך להגדיר מה אתה רוצה מהשיפוץ, לאחר מכן לבחון מה היכולת שלך ולבדוק אם זה מתחבר יחד ", אומר מפקח הבניה איתי גורגני "או להיפך, כלומר, תראה מה היכולת הכלכלית שלך ומה מאפשר המבנה, ואז תבדוק כיצד ניתן להתאים זאת לרצונותיך".
"כולנו היינו רוצים בית של 200 מ"ר ובתוכו 3 חדרים", אומר מיקי כתר ממשרד 2M אדריכלים, "אך זו לא המציאות של רובנו. לכן, חשוב שיהיה תכנון טוב יחד עם מחשבה, תוך הגדרת התקציב".
קודם כל צריך להגדיר מה אתה רוצה מהשיפוץ, לאחר מכן לבחון מה היכולת שלך ולבדוק אם זה מתחבר יחד, (צילום: אילוסטרציה)קודם כל צריך להגדיר מה אתה רוצה מהשיפוץ, לאחר מכן לבחון מה היכולת שלך ולבדוק אם זה מתחבר יחד, (צילום: אילוסטרציה) 

איך מגדירים תקציב?
חשוב לגבש מסגרת תקציב תוך ידיעה ברורה שהוא יחרוג ב- %15-20 אחוז מהמתוכנן עקב דברים בלתי צפויים

מיכל האן, מסבירה כי "שיפוץ ברוב המקרים כרוך בשבירת קירות והרמת ריצופים, כי לרוב עובדים על תשתית החשמל והאינסטלציה. ברגע שזה קורה מתגלים לעיתים אלמנטים בעייתיים שלא היו ידועים מההתחלה.
במידה והשיפוץ כולל שינוי במבנה, מגיע לדירה טרם התכנון וההריסה הקונסטרוקטור, כדי לבדוק ולומר לאדריכל מהן המגבלות התכנוניות שלו. למרות זאת, לרוב מתגלות הפתעות בדמות קורות, עמודים, או קירות תמך, שלא מאפשרים לנו להתקדם כפי שרצינו ומאלצים אותנו לשנות תכנון, דבר שכמובן מייקר את התהליך".
חשוב מאוד להגיע לאדריכל כאשר היכולת הכלכלית ידועה והרצונות מגובשים, (צילום: אילוסטרציה)חשוב מאוד להגיע לאדריכל כאשר היכולת הכלכלית ידועה והרצונות מגובשים, (צילום: אילוסטרציה) 

הגדירו צרכים מראשחשוב מאוד להפגש עם אדריכל כאשר היכולת הכלכלית ידועה והרצונות מגובשים. כדאי לזכור מה החלומות שלכם, לדעת מהן הפנטזיות התכנוניות ואיך אתם רואים את עצמכם חיים, אבל עדיין להישאר עם רגליים על הקרקע. האן מסבירה ש"כדאי לדעת מבחינת סדרי עדיפויות מה חשוב לכם יותר. התוכנית הראשונית שלכם צריכה לכלול הרגלי חיים - היכן המשפחה אוכלת בדרך כלל, האם יש רצון שחדר האוכל והמטבח יהיו חלל משותף, האם להפריד טלוויזיה לפינה נפרדת, כמה חדרי ילדים, כמה אמבטיות, מה הגודל חדר השינה ביחס לבית, האם רוצים אמבטיה נפרדת או חדר ארונות בחדרי השינה, האם צריך מקומות אחסון ועוד".
חשוב לגבש מסגרת תקציב תוך ידיעה ברורה שהוא יחרוג ב-% 15-20 מהמתוכנן עקב דברים בלתי צפויים, (צילום: אילוסטרציה)חשוב לגבש מסגרת תקציב תוך ידיעה ברורה שהוא יחרוג ב-% 15-20 מהמתוכנן עקב דברים בלתי צפויים, (צילום: אילוסטרציה) 

קבלן השיפוצים נתי יוגב, מוסיף כי "חשוב קודם כל להגדיר לעצמכם למה אתם רוצים לעשות את השיפוץ, מה מפריע לכם במבנה או בתכנון הקיים, מה תרצו שיקרה בשיפוץ ועם איזה תחושות תרצו לצאת ממנו". יוגב והאן ממליצים לשתף בשלב זה את כל בני המשפחה המתגוררים בבית, אך לא מעבר לכך. "לכולם יש מה להגיד וזה לא נגמר", אומר יוגב. "בסוף אתה מוצא את עצמך מנסה לרצות את כולם".

תגובות לכתבה

חזור מעלה