1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. תאורה
  4. תכנון תאורה

תכנון תאורה

כיצד בוחרים תאורה לבית? עם אילו נתונים חשוב להגיע לחנות ואיך מתאימים את גוף התאורה לחלל?

מאת אפרת בראשי| צילום ועריכה שקט מצלמים בית הפקות

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
בשנים עברו הייתה מספיקה נורה פשוטה כדי לפתור נושא התאורה בבית. כיום שתרבות החיים השתנתה, תאורה היא תורה שלמה. היא משרתת אותנו למספר שימושים שונים ומכאן יש לה משמעות מכרעת על עיצוב הבית. ביכולתה להפוך בית לגדול יותר, מזמין יותר, נעים יותר ובעיקר נוח לדיירים.
נוי סבן, יועץ הבית של חברת התאורה "יאיר דורם", מסביר כי כיום גם אנשים פרטיים שמשפצים חלל או קונים דירה ללא ליווי מעצב או אדריכל, מגיעים לקבל ייעוץ תאורה בשלבים המוקדמים של התכנון.
"בניגוד לעבר, בו עיקר תשומת הלב בעיצוב ושיפוץ הבית מוקדה בריהוט או הריצוף והתאורה רק השלימה את המראה הכללי, כיום גברה באופן משמעותי ההבנה לערך העיצובי והדרמה שתאורה מסוגלת לייצר, וכל נושא המאור נכנס בשלב התוכניות".

עינת צור קיבק, מעצבת ומתכננת תאורה מציינת ש"בשנים האחרונות עלתה המודעות לאסתטיקה, ישנה דרישה מצד הלקוחות לאווירה מיוחדת בחלל, ואיתה גם באה ההכרה שלא די בבחירת חיפויים וריהוט יוקרתי. מיקום נכון של גופי תאורה, יכול לשדרג את החלל המעוצב בלחיצת כפתור, ולהקנות לו יותר עומק ונוכחות".

באיזה שלב בשיפוץ יש להתייחס לתאורה?

מעצבת הפנים מיכל האן, מסבירה כי תאורה היא אחד הנושאים הראשונים שיש להתייחס אליהם בתכנון שיפוץ או בנייה." תאורה חייבת להיות מותאמת לחלוקת החללים וכמובן בשלב מאוחר יותר גם להעמדת הרהיטים, בכדי למנוע מצבים של חוסר נוחות, כמו למשל רהיטים שחוסמים את הגישה למתגים".

יועץ התאורה ירון שיינרמן מ"יאיר דורם תאורה" מציין גם הוא, שתוכנית התאורה היא שלב שאסור לוותר עליו בבקשת ההצעה מהאדריכל או מעצב הפנים. "יש לחשוב מראש היכן נקודות המיקוד בעיצוב הבית, ולתכנן נקודות חשמל. חשוב לחשוב גם על נוחות השימוש ותכנון מפסקים מתאימים – למשל מפסק לתאורה לחדר שינה ליד המיטה ובכניסה לחדר, ואף מפסק לתאורת חדר השירותים ליד המיטה ביחידת הורים.

הסיבה המרכזית לשילוב גופי התאורה בשלב התוכניות, היא הגופים השקועים הנפוצים כיום. כך ניתן למקם הכנה בתוך תקרת הבטון או בקירות וברצפה ולמנוע צורך בהנמכות ועיבויי גבס בשלב הסופי של הבנייה. תכנון מוקדם יחסוך גם חציבות שיפגעו במראה האסתטי והנקי של הקירות והתקרה וייקרו את עלויות השיפוץ.
על מנת שלא נגביל את עצמנו בעתיד, חשוב להכין מגוון אופציות ואפילו תוספות של נקודות חשמל, שקעים ומפסקים בכל חלל נתון.


הסיבה המרכזית לשילוב גופי התאורה בשלב התוכניות, היא הגופים השקועים הנפוצים כיום, חלל בעיצוב הסיבה המרכזית לשילוב גופי התאורה בשלב התוכניות, היא הגופים השקועים הנפוצים כיום, חלל בעיצוב 'הילית עיצוב פנים' 


יועץ התאורה אורן ליס מ"תיל און לייטינג", מציין גם הוא שהתאורה נכנסת לתמונה מהרגע שבו מחליטים על שיפוץ. "התאורה היום משתלבת באופן אינטגראלי באדריכלות ובעיצוב. כמו שאדם יודע היכן הוא רוצה את המיטה שלו, הוא יודע גם היכן וכיצד החלל יואר.

על מנת שלא נגביל את עצמנו בעתיד, חשוב להכין מגוון אופציות ואפילו תוספות של נקודות חשמל, שקעים ומפסקים בכל חלל נתון.

על מנת שלא נגביל את עצמנו בעתיד, חשוב להכין מראש תוספות של נקודות חשמל, תאורה בחלל שעוצב על ידי אדריכלית הפנים סנדרה אביטלעל מנת שלא נגביל את עצמנו בעתיד, חשוב להכין מראש תוספות של נקודות חשמל, תאורה בחלל שעוצב על ידי אדריכלית הפנים סנדרה אביטל 


ליצירת קשר עם חנויות תאורה היכנס לכאן!

יש לכם שאלות נוספות בנושא תכנון תאורה? שאלו את המומחים שלנו - פורום תאורה

תגובות לכתבה

חזור מעלה