1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. תאורה
  4. איך בוחרים תאורה

איך בוחרים תאורה

כיצד בוחרים תאורה לבית? עם אילו נתונים חשוב להגיע לחנות ואיך מתאימים את גוף התאורה לחלל?

חשוב לבדוק האם גוף התאורה מסנוור או יוצר הצללות לא נעימות בחדר, תאורה בחלל שעוצב על ידי אדריכלית הפנים טלי מאיס
חשוב לבדוק האם גוף התאורה מסנוור או יוצר הצללות לא נעימות בחדר, תאורה בחלל שעוצב על ידי אדריכלית הפנים טלי מאיס  
כיום ניתן למצוא בכל חנויות התאורה המקצועיות נורות PL חסכניות וקומפקטיות, תאורה בחלל שעוצב על ידי "pure interior"
כיום ניתן למצוא בכל חנויות התאורה המקצועיות נורות PL חסכניות וקומפקטיות, תאורה בחלל שעוצב על ידי "pure interior"  
חשוב מאוד להגיע לחנות עם תכנית החללים בבית, כולל גבהים בחללים השונים. שנדליר בחלל שעוצב על ידי סטודיו "המעצבים"
חשוב מאוד להגיע לחנות עם תכנית החללים בבית, כולל גבהים בחללים השונים. שנדליר בחלל שעוצב על ידי סטודיו "המעצבים"  

מאת אפרת בראשי | צילום ועריכה שקט מצלמים בית הפקות |

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
אורן ליס מ"תיל און לייטינג" מסביר שאין חוקים לבחירת התאורה. תאורה היא דבר מאוד אינדיבידואלי ולכן כל אחד צריך לשבת עם עצמו טרם הגעתו לחנות ולשאול עצמו מה מתאים לו ובעיקר מה הוא צריך.
עם זאת, מציין בני קוהנר מ- LUCE תאורה, שכדאי לבדוק האם גוף התאורה מספק את האור הרצוי מבחינתנו וכן לתת תשומת לב מיוחדת לבדיקה, האם גוף התאורה מסנוור או יוצר הצללות לא נעימות בחדר. לאחר בחינת הפרטים הפונקציונאליים אנו בודקים את גודלו ועיצובו של גוף התאורה בהתאמה לכלל העיצוב בבית.

תאורה חסכניתמגמות ירוקות כיום בעולם, משתלבות גם בנושא התאורה. יועצת התאורה, עינת צור קיבק, מציינת ש"חשוב להתייחס גם לחסכון ולנושא תאורה ידידותית לסביבה וירוקה, על ידי שימוש בנורות כגון פלורסנט, פלורסנט קומפקטי (PL, EL), מטאל הלייד ולדים.

נורות אלו אינן מחממות ובכך תורמות לאיכות ולנוחות התרמית בחלל, לעומת נורות הלהט שמחממות את החלל ומקשות על המיזוג. כיום ניתן למצוא את הנורות האלה במגוון חנויות תאורה ובמחירים יחסית סבירים בהשוואה לשנים עברו. אין ספק שהן עדיין יקרות יותר מנורת הליבון הישנה, אך לטווח הארוך אנחנו הצרכנים יכולים לחסוך עד 85% מתצרוכת החשמל שמופנית לתאורה. ניתן ואפשרי להחליף נורות קיימות בבית ללא צורך להחליף את כל גוף התאורה וכן ניתן למצוא באותו גוון כמו נורת הליבון.

אנשים רבים חוששים לקנות נורת פלורסנט קומפקטי בגלל אורה הלבן, אך ניתן לרכוש נורה כזו באור לבן חם שמדמה את האור שמפיקה נורת הליבון. בנוסף, באמצעות שימוש בגופי תאורה שקועים אפשר להצניע את צורתה הלא מחמיאה. כיום גם ניתן למצוא בכל חנויות התאורה המקצועיות נורות PL קומפקטיות".

עם אילו נתונים כדאי להגיע לחנות התאורה?בני קוהנר מ- "LUCE תאורה" מסביר שחשוב מאוד להגיע עם תכנית החללים בבית, שתכלול גבהים, רעיון העמדה ראשוני של הפינות השונות, צבעי הקירות ומבטים של החלל בבית. "כמובן שחשוב להגיע מגובשים עם כיוון כללי, למרות שיועץ תאורה ואנשי המקצוע השונים תורמים רבות בהכוונת הלקוח, עדיין חשוב להגיע עם כיוון שיהיה תואם לטעם האישי שלכם".

אדריכלית הפנים יפעת שוחט ממליצה להגיע עם הגדרה ברורה מראש של סגנון, כדי לא ל"טבוע" בים האפשרויות שיש בחנויות התאורה. כמו כן, יש לשים לב לכמויות ההארה של כל גוף, ביחס למיקום בו אנו מתכננים למקמו בבית, על הקיר, על התקרה, תאורה שקועה ברצפה וכו´.

"יש גם נתונים שצריך לקחת מחנות התאורה ולהעביר לקבלן כמו לדוגמא מידות של תאורה שקועה בכדאי שזה יוכל לעשות את החיתוך המדויק בגבס", מוסיפה אדריכלית הפנים מיכל האן.

לכל חלל תאורה משלובכל חלל בבית, יש צורך אחר מבחינת התאורה.
לחלל המגורים לדוגמא, כדאי שתהיה תאורה מרכזית וחזקה שתשמש לקריאה וגם לבילוי עם המשפחה, כששני אלו מלווים בתאורה רכה המעניקה אווירה אינטימית.

"במטבח", מסבירה אדריכלית הפנים מיכל האן, "יש לשים לב שגופי התאורה לא יהוו הצללה מאחורי גופנו בעת שאנו עובדים על משטח העבודה, לכן יש למקם באזור הבישול תאורה ממוקדת ולא מסנוורת, עם אפשרות של פיזור ספוטים בליווי של תאורת אווירה. בנוסף, חשוב לזכור שאין צורך להאיר את המקרר, מאחר וזהו גוף תאורה בפני עצמו.
רובנו לא אוהבים לאכול כשאנחנו מוצפים באור ולכן גופי התאורה צריכים להיות מעט רכים בפינות האוכל. במידה ויש ילדים קטנים בבית ויש צורך בהשגחה על מה שניכנס אליהם לפה, נגביר יותר את התאורה באמצעות דימרים, המעניקים לנו מספר אפשרויות תאורה.

דימרים הם תאורה אידיאלית גם בחדרי שינה ויחד איתם חשוב לשים מתגי מחלף – מתגים שניתן להדליק ולכבות משני מקומות שונים, לדוגמא מתג אחד ליד המיטה ושני ליד הדלת, כדי שלא נצטרך לקום ולכבות. בחדרי שינה כדאי לשים גופי תאורה עם מאוורירי תקרה, העונים על שתי פונקציות. מנורות קריאה היוצאות מהקיר בצידי המיטות, עדיפות על מנורות עומדות הנוטות ליפול ולהתקלקל.

בחדרי האמבטיה, יש לשים לב לא למקם גופי תאורה פתוחים מעל מקורות המים, ולתת להם הגנה הנדרשת כדאי שלא יתקלקלו טרם זמנם.

בני קוהנר מ- "LUCE" תאורה, מציע בחללים נטולי חלונות או בעלי חלונות קטנים, ליישם אפקטים מיוחדים של אור באמצעות טריקים שמשלבים בין אור טבעי ומלאכותי, שימוש בגופי תאורה דמויי סקיי-לייט, לכידת אור טבעי באמצעות מראה וכדומה.

חשוב לשים לב גם לצבעי הקירות, קיר בגוון קר לדוגמא, יואר באור בעל גוון קר, וההפך, קיר הצבוע בגוונים חמים יקבל תאורה בגוון חם, זאת כדי להביא להרמוניה.

גופי תאורה תלויים מהתקרה מתאימים לרוב לפינות אוכל ולחדרי ילדים. בפינת האוכל, הגוף מעניק נופך חגיגי ומרשים לארוחה ומספק אור מפוזר לכל היושבים ללא יצירת צל על הצלחות.
בחדר הילדים, שבו מתרחשות פעילויות שונות, רצוי לחלק את נקודות האור, ועדיף להציב גוף תאורה מרכזי שיעזור בהתמצאות הכללית.


יש לכם שאלות נוספות בנושא תכנון תאורה? שאלו את המומחים שלנו - פורום תאורה

תגובות לכתבה

חזור מעלה