1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. פינת אוכל
  4. תכנון פינת האוכל

תכנון פינת האוכל

פינת האוכל הינה אלמנט מרכזי בבית, הן מבחינה עיצובית והן מבחינה פונקציונאלית. קבלו טיפים חשובים לשיפוץ הפינה החשובה בבית

פינת האוכל נחשבת לאלמנט שימושי ועיצובי, פינת אוכל מבית MODA
פינת האוכל נחשבת לאלמנט שימושי ועיצובי, פינת אוכל מבית MODA  
מיקומה של פינת האוכל נקבע בדרך כלל על פי תכיפות השימוש בה, פינת אוכל בעיצוב סנדרה אביטל
מיקומה של פינת האוכל נקבע בדרך כלל על פי תכיפות השימוש בה, פינת אוכל בעיצוב סנדרה אביטל  
אם נרצה ליצור אווירה אינטימית בפינת האוכל, נבחר בחומרים חמים כמו עץ, מטבח בעיצובה של סנדרה אביטל
אם נרצה ליצור אווירה אינטימית בפינת האוכל, נבחר בחומרים חמים כמו עץ, מטבח בעיצובה של סנדרה אביטל  

מאת ענת בלזברג

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
"פינת האוכל, במרבית המקרים הינה פינה מרכזית בבית, לכן בבואנו לערוך בה שיפוצים כלשהם חשוב לדעת כי החלטותינו ילוו אותנו לאורך זמן רב", אומרת אדריכלית הפנים מיכל האן.
קבלן השיפוצים נתי יוגב, מוסיף כי "אחד הדברים החשובים אותם יש לקחת בחשבון לפני שאנו מתחילים לשפץ את פינת האוכל, היא תאום ציפיות בין הלקוח והמעצב, או לחילופין בין הלקוח לקבלן המבצע. חשוב להחליט מראש היכן תמוקם פינת האוכל, ולזכור כי היא נחשבת לאלמנט שימושי מצד אחד ולאלמנט עיצובי מצד שני".

מעמידים את הצרכים בראשכשמתכננים פינת אוכל יש להתחשב במספר גורמים מרכזיים, כגון: גודל השטח הפנוי לצורך מיקום פינת האוכל, האם ניתן יהיה להרחיב את שולחן האוכל במקרה הצורך, האם ישנן דרכי גישה סבירות ונוחות לבני הבית ולסועדים? בנוסף, יש לבדוק את ההרגלים של בני הבית ואופי הארוחות המתקיימות בפינת האוכל.
"ההתנהלות היומיומית של בעלי הבית והצרכים המיוחדים שלהם, הם הגורמים העיקריים בהם יש להתחשב כאשר עומדים לשפץ את פינת האוכל", מסביר האדריכל מיקי כתר ממשרד "2M אדריכלים". "יש לקחת בחשבון את התפקיד של פינת האוכל בחיי המשפחה. האם נוהגים לאכול בה על בסיס יומיומי קבוע או שפינת האוכל משמשת לאירוח בלבד".
"מיקומה של פינת האוכל נקבע בדרך כלל על פי תכיפות השימוש בה, על פי גודלו של הבית ועל פי אורח החיים ואופיים של הדיירים השוכנים בו. במרבית המקרים ישנה גם חשיבות למיקום קרוב למטבח על מנת להקל את ההגשה", אומרת אדריכלית הפנים יפעת שוחט.

מומלץ לא להציב גרם מדרגות שיוביל מהמטבח אל פינת האוכל וזאת על מנת שלא להקשות על העברת האוכל בתחילת הארוחה ופינויו בסופה.
כתר מוסיף ש"מלבד הנוחות הנדרשת שבקרבת פינת האוכל למטבח, לרוב מקובל כיום לשמור גם מבחינה עיצובית על קשר בין המטבח לבין פינת האוכל".
לדברי האן, לרוב, כשמדובר במשפחות עם ילדים קטנים, האכילה היומיומית מתבצעת במטבח עצמו בדלפק או על גבי שולחן קטן, ופינת האוכל הייצוגית משמשת לאירוח בעיקר בסופי שבוע. "ישנה חשיבות רבה בתכנון ובמחשבה על נושא פינת האוכל" מסכמת האן. "תכנון מוצלח הוא המפתח לארוחות מהנות ויתרום לתחושה משפחתית חמה".
מבחינת חומרים, מייעץ מעצב הרהיטים יפרח בן צבי, לבחור חומרים בהתאם לאווירה הרצויה. "אם נרצה ליצור אווירה אינטימית ומירכוז של פינת האוכל, נבחר בחומרים חמים (למשל עץ). בחללים קטנים יותר בהם הנוכחות של פינת האוכל היא דומיננטית ומורגשת, נשתמש בחומרים בהירים (למשל זכוכית) כדי ליצור תחושת קלילות ושקיפות".

תגובות לכתבה

חזור מעלה