1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. הלבשת הבית
  4. שטיחים

שטיחים

וילונות ומוצרי הצללה, בדי ריפוד, טפטים ושטיחים - עולם הטקסטיל מלביש את חללי הבית השונים ומשנה את המראה שלהם בין רגע...איך עושים זאת בהצלחה ?

שטיח מבית רובינסטייל (צילום: יח"צ)
שטיח מבית רובינסטייל (צילום: יח"צ)  
שטיח מקיר לקיר לעומת זאת מוחלף בישראל בערך כל חמש שנים, שטיח מקיר לקיר בחלל בתכנון מעצבת הפנים גלית אבינועם
שטיח מקיר לקיר לעומת זאת מוחלף בישראל בערך כל חמש שנים, שטיח מקיר לקיר בחלל בתכנון מעצבת הפנים גלית אבינועם  
"ככל ששטיח צפוף ונמוך יותר, כך הוא עמיד בפני שחיקה ולכלוך", שטיח בחלל שעוצב ע"י דן והילה ישראלביץ'
"ככל ששטיח צפוף ונמוך יותר, כך הוא עמיד בפני שחיקה ולכלוך", שטיח בחלל שעוצב ע"י דן והילה ישראלביץ'  

מאת שירה דרורי

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
המלביש האולטימטיבי של הרצפה הוא השטיח. ישנם שפע של שטיחים וחשוב להבדיל ביניהם.

סוגי השטיחיםלדברי מרקו חבר, סמנכ"ל סחר ברשת כרמל, שטיח אריגה הוא שטיח העשוי שתי וערב במכונה. ניתן להכין שטיח אריגה כזה במכונה במידה סטנדרטית (2*3) בפחות משעה בממוצע.
שטיח עבודת יד עשוי שתי וערב בעבודת יד. עבודתו, תלוי בצפיפות, יכולה לקחת חודשים או אפילו בשטיחים מיוחדים אף שנים.
שטיח מקיר לקיר הוא שטיח עשוי בשיטת הנעיצה, עובד על מכונה עם 1200 מחטים, כל מחט יש בה חוט, בשיטת התפירה והנעיצה. אין הגבלה בדרך כלל על גודל. מגיע בצורת גלילים.
שטיחים סינטטיים ושטיחי צמר יכולים להיות גם עשויים במכונה וגם בעבודת יד.
שטיח במבוק עשוי מרצועות במבוק המאוחדות, מקושרות, על ידי או הדבקה או חוטים מיוחדים שמאחדים ביניהם. שטיחים פרסים אוזבקים וכדומה הם שטיחים עבודת יד ונקראים על פי המקום בו הם יוצרו.

כל כמה זמן מחליפים ?

לדברי עופר איתני, מנכ"ל "שטיחי כרמל", שטיחים ארוגים מסוג טוב העשויים צמר, מחליפים בדרך כלל כל עשר שנים. שטיחים ארוגים באיכות גבוהה הם פריט שאינו נזרק בגלל איכות, אלא, מוחלף מטעמי עיצוב כשהיתרון הגדול של שטיח מסוג זה הוא שבמשך כל תקופת השימוש הוא נראה חדש לעומת סיבים סינתטיים, שאחרי שימוש קצר יחסית נראים בלויים.

שטיח מקיר לקיר לעומת זאת מוחלף בישראל בערך כל חמש שנים. לפי איתני, הכי חשוב בקניית שטיח הוא לרכוש "שטיח עם אבא", איכות השטיח היא פונקציה של סוג החומר (צמר, ניילון וכו´), רמת הצפיפות, טיב האריגה ואיכות הצבע.
צמר הינו חומר הגלם הטוב ביותר והעמיד ביותר בשטיחים. הצמר המשובח ביותר הוא צמר ניו זילנדי, יש לבדוק האם מופיע סמל תו הצמר הבינלאומי על תווית השטיח (הסמל הוא כמו על סוודרים מצמר).

עמידות השטיחיםככל ששטיח צפוף ונמוך יותר, כך הוא עמיד בפני שחיקה ולכלוך ולכן חשוב מאוד לבדוק את צפיפות החוטים. ניתן לבדוק את הצפיפות על ידי מישוש ביד, או באמצעות בדיקה של גב השטיח, לפי צפיפות הקשרים והאם הם חלקים וללא פגמים.

בשטיחים מקיר לקיר, שטיחי לולאות עמידים יותר בשחיקה וקלים יותר לניקוי ולכן עדיפים לחדרים בהם השחיקה גדולה. לעומתם, שטיחים שעירים עמידים פחות אבל יפים יותר מומלצים יותר לחדרי שינה. חשוב לבדוק בקנייה שהשטיח יהיה גמיש ולא קשה מדי. את זה אפשר לבדוק על ידי קיפול השטיח - אם הוא "נשבר" לא כדאי לקנות אותו. זכרו שלשטיחים יש "נשירה" בתקופה הראשונה של השימוש בהם - אז קיימת תופעה של נשירת פלומה, אך זו נשירת תיעלם עם הזמן (פונקציה של דריכה על גבי השטיח).

תגובות לכתבה

חזור מעלה