1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. חדרי תינוקות
  4. עיצוב חדרי תינוקות: הבייבי שלכם בעיצוב הבית

עיצוב חדרי תינוקות: הבייבי שלכם בעיצוב הבית

עיצוב חדר תינוקות מלווה, פעמים רבות, באמוציות הוריות נטולות מחשבה וברצון לעצב ממלכה לנסיך/ה שמצטרף למשפחה. מהיכן מתחילים? על מה לא לוותר? ומה באמת מיותר?

מאת: רון שגב פינקלמן | 21.2.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
עיצוב חדרי תינוקות הוא תהליך מרגש ומלא ציפיה ממש כמו ההריון עצמו. עבור ההורים הטריים, המעוניינים לתת לרך הנולד את הטוב ביותר, מדובר בתהליך ראשוני ומבלבל, כאשר בתוך ההתלהבות וההתרגשות לא תמיד ברור מה חשוב ורלוונטי וקל לעשות טעויות. לפניכם מדריך לעיצוב החדר הכי מתוק בבית.

עיצוב חדרי תינוקות מן הבסיס
בניגוד לשפע המוצג במגזינים, תינוק לא צריך יותר מדי כדי לגדול. למעשה, חוץ ממיטה ומזרן טוב, אפשר להסתדר עם הריהוט הקיים, אבל חלק מהכיף הוא להתחדש ולמקסם את הנוחות, לכן חשוב לרכוש ריהוט שניתן יהיה להשתמש בו בחכמה גם בעתיד. חנויות רבות משווקות כיום חדר תינוק בשלמותו. היתרון הוא ההנחה היחסית על הפריטים, וההבטחה כי מדובר בעיצוב תואם, אך החיסרון הוא שאתם מחוייבים לרכוש את כל הפריטים מבלי לבחור מתוכם מה שבאמת נחוץ לכם.


קודם כל הבטיחות!
הכלל הראשון שצריך להנחות אתכם כהורים הוא- ´בטיחות לפני יופי´, ועל כך מפרטת לילי שורק, סמנכ"ל השיווק של משכל´: "הדבר הראשון שיש להקפיד עליו כאשר רוכשים חדר לתינוק, שידה, מיטה או מזרן, הוא תו תקן. תו התקן מבטיח את הבטיחות של התינוק בהרבה היבטים, מלבד מרווח בין סורגי המיטה או תרכובת צבע לא רעילה. הפיקוח שמופעל על מוצרים אלו הוא קפדני ביותר וכולל בדיקות חוזק, עמידות, דגימות חומרי גלם, רמת רעילות ועוד ועוד, ואין סיכוי שההורים יהיו מודעים לכל היבטי הבטיחות שנבדקים במוצרים אלו לבדם. לפיכך, אני ממליצה בחום לבדוק שהמיטה, הלול ושידת ההחתלה יהיו בעלי תו תקן ישראלי."

הדבר הראשון שיש להקפיד עליו כאשר רוכשים חדר לתינוק, שידה, מיטה או מזרן, הוא תו תקן. חדר של הדבר הראשון שיש להקפיד עליו כאשר רוכשים חדר לתינוק, שידה, מיטה או מזרן, הוא תו תקן. חדר של 'משכל' (צילום: יח'צ) 

משווקים שונים מטביעים סימונים מטעים על גבי המוצרים, ועל מנת לוודא שמדובר בתו תקן ישראלי, ממליצה שורק, לא להתבייש ולבקש לראות תעודת היתר שנתית מבעל העסק. רק תעודת היתר מעודכנת לשנה, ממוספרת וחתומה ע"י מכון התקנים תאשר לכם שהמוצר נמצא בפיקוח מלא של מכון התקנים הישראלי.

מיטה ושידה לתינוק מדגם מיטה ושידה לתינוק מדגם 'שי' של חברת 'בייבי קלאב'. ההיצע היום הוא אדיר בתחום, וחשוב לבחור בקפידה (צילום: יח'צ)  

חדר שגדל עם הילד
השלב הראשון בעיצוב חדר תינוקות, לדברי שרון דוד, מעצבת פנים, הוא להבין שחדר תינוקות פונקציונאלי רק לשנתיים הראשונות של התינוק ויש לתכננו עם ראיה עתידית של ילד שגדל ולא ישן במיטת תינוק כל חייו. דוד מפרטת: "כאשר מעצבים חדר תינוקות, חשוב להקפיד על נוחות, הווה אומר, נוחות בהחתלה, בהנקה ובאחסון עם אופציה להגדלתו עם השנים".

דגש על נוחות ופרקטיקה בהתאמה לשלב ההתפתחותי של התינוק. עיצוב רהיט בחדר תינוק, פרוייקט של שרון דודדגש על נוחות ופרקטיקה בהתאמה לשלב ההתפתחותי של התינוק. עיצוב רהיט בחדר תינוק, פרוייקט של שרון דוד 

מרחב לגדול בו
מילת המפתח בתכנון או עיצוב חדרי תינוקות היא ´מרחב´. חשוב לא ליצור עומס מיותר וגירויים רבים מידי לתינוק. הרך הנולד זקוק לסביבה רגועה ונקייה, עם מעט גירויים.
היבט חשוב אחר הוא היכן למקם כל פריט, מתוך תכנון עתידי ומחשבה כיצד לעצב את החדר כך "שיגדל עם הילד". חשוב לקחת בחשבון שבמקום שבו ממוקמת מיטת התינוק תצטרך להיכנס גם מיטת ילד ולאחר מכן מיטת נוער בעתיד. "בנוסף", מספרת דוד, "חשוב להתייחס למרחב בחדר, ולהימנע מיצירת עומס רב מדי. מהסיבה הזו לא כדאי למקם ארון בכניסה לחדר".

לא מומלץ למקם שידה מתחת לחלון, הן מבחינה בטיחותית והן מבחינה בריאותית, משום שהטמפרטורה באזור זה של החדר נמוכה מידי עבור התינוק. שידה מעוצבת של לא מומלץ למקם שידה מתחת לחלון, הן מבחינה בטיחותית והן מבחינה בריאותית, משום שהטמפרטורה באזור זה של החדר נמוכה מידי עבור התינוק. שידה מעוצבת של 'האוס אין' (צילום: יח'צ) 

כמו כן, מומלץ לא למקם שידה מתחת לחלון, הן מבחינה בטיחותית והן מבחינה בריאותית, משום שהטמפרטורה באזור זה של החדר נמוכה מידי עבור התינוק. דוד מוסיפה ואומרת כי מיקום המיטה האידיאלי הוא בפינה האלכסונית מול הדלת, וזאת כדי ליצור תחושת מרחב בחדר. אם אתם מעוניינים להוסיף מקום לאחסון ספרים או בובות, דוד ממליצה למקם מדפים על הקיר, אך מזהירה להימנע מהגזמה בכמות המדפים, ולהביא בחשבון אופציה עתידית של שילוב שולחן כתיבה.

אין גבול לאפשרויות האביזרים המשלימים שישמשו את התינוק גם כשיהפוך לילד. תמונות מעוצבות, כרית רכה וכוורת אחסון לחדר תינוק מבית אין גבול לאפשרויות האביזרים המשלימים שישמשו את התינוק גם כשיהפוך לילד. תמונות מעוצבות, כרית רכה וכוורת אחסון לחדר תינוק מבית 'do-be' (צילום: יח'צ) 

עיצוב חדר תינוקות קטן
ומה אם החדר שלכם קטן? דוד ממליצה לוותר על שידת החתלה ולהעדיף ארון שמשולב עם שידת החתלה קטנה, שבעתיד ינוצל כארון בלבד. יש להיפטר מעומס מיותר ולהתמקד באביזרים הכרחיים ובסיסיים עבור התינוק. "הפריטים שלא כדאי לוותר עליהם", מוסיפה דוד, "הם ארגז/מדף לצעצועים רכים ובובות, וילונות שגם כך אינם תופסים מקום ויוצרים אווירה נעימה ותאורת לילה יפה וצבעונית."

"ארון הוא אחד הפריטים החשובים ביותר בחדר התינוקות, שבמהרה יגדלו ויצברו כמות עצומה של בגדים וצעצועים", טוענת מילי עשור מרשת "האוס אין", "וכדי להימנע מהחלפה של הארון כל כמה שנים, כדאי לבחור ארון שניתן לשחק איתו, כזה שכולל מדפים נשלפים, אופציות לתלייה ולמגירות שבמהלך הזמן ישמשו לצרכים המשתנים שלכם, וכן להקפיד על איכות גבוהה, בטיחות מקסימלית ועמידות לאורך שנים".

ארון קלאסי של ארון קלאסי של 'האוס אין' שמשתנה בהתאם לצרכי הילד. צבוע בצבעים רכים שאינם משתלטים על עיצוב החדר ומשאירים מקום לאקססוריז (צילום: יח'צ) 

עיצוב חדר תינוקות בנגיעות רכות
"חדר תינוקות הוא אחד החדרים הכי מושקעים בבית" טוען עמית ליבק, סמנכ"ל אורגד. "חדר תינוקות מעוצב, על פי רוב, בצבעוניות שמחה וניתן לשדרג ולעצב את המראה שלו בקלות בעזרת אביזרים משלימים של וילונות, טפטים ובדי ריפוד. חשוב להקפיד על קו עיצוב מסוים ולא ליצור עומס מיותר." הפונקציה החשובה בווילון היא רמת ההצללה וההחשכה שהוא יוצר, אחרי הכול אינכם רוצים שתינוקכם יתעורר עם אור ראשון, אך הוילון מתפקד גם לשם יצירת פרטיות ותוספת דקורטיבית.

קל לשדרג או לעצב חדר תינוקות בעזרת אביזרים משלימים ומעוצבים. בורדר לקיר של חברת קל לשדרג או לעצב חדר תינוקות בעזרת אביזרים משלימים ומעוצבים. בורדר לקיר של חברת 'אורגד' (צילום: יח'צ) 

ליבק מציע לשלב בחדר מדבקות קיר לחדרי ילדים וטפטים, שמהווים פריטים זולים, מהירים ובעלי השפעה מרחיקת לכת על עיצוב החדר. השפע והמגוון הם באמת אינסופיים, כאשר הטפטים ומדבקות הקיר מחולקים לקטגוריות שונות מעולם הילדים וניתן למצוא דמויות מצוירות, רקעים, נופים ועוד. "אחד הטרנדים העכשוויים הוא טפט כתמונת קיר גדולה, שבעצם מחליפה את ציורי הקיר השונים", מסביר ליבק.

וילונות לחדר תינוקות: גם הצללה, גם פרטיות, וגם נגיעה מעוצבת בעלות נמוכה יחסית. וילון של וילונות לחדר תינוקות: גם הצללה, גם פרטיות, וגם נגיעה מעוצבת בעלות נמוכה יחסית. וילון של 'אורגד' (צילום: יח'צ) 

אפשרות נוספת העומדת לפניכם היא שילוב בדי ריפוד צבעוניים: "אפשר לשלב כריות נוי על המיטה בצבעים תואמים לווילונות או לטפט. הרעיון הוא ליצור ´טוטל לוק´ מושלם. אנחנו ממליצים ללקוחות שלנו להזמין את מעצבות הפנים שלנו לביתם כדי לקבל ייעוץ נקודתי איך לשלב את כל האלמנטים בחדר לכדי שלמות והרמוניה, כי חשוב לא ליצור עומס צבעוני מצד אחד אך גם לדעת לתת את נגיעות הצבע הנכונות שייתנו עניין לחדר", מפרט ליבק.

אביזרים משלימים
עיצוב חדר התינוקות החלומי שלכם כבר כמעט הושלם, כעת נותר לדאוג רק לאביזרים המשלימים שישדרגו סופית את המראה המבוקש. מדובר בפריטים הקטנים שעושים את ההבדל, והם בגדר מותרות בעיצוב חדר הילדים. אם אתם נעזרים בשירותיו של מעצב פנים קרוב לוודאי שהוא יבחר עבורכם את כל הפריטים, אך עבור מי שמעצב בעצמו מדובר בחלק הכיפי ביותר של הרכישות לקראת סיום תהליך העיצוב של החדר.

מוצרי עץ שונים יוצרים מראה קלאסי-יוקרתי בחדר התינוק ותורמים לפונקציונאליות החדר. מוצרים של מוצרי עץ שונים יוצרים מראה קלאסי-יוקרתי בחדר התינוק ותורמים לפונקציונאליות החדר. מוצרים של 'do-be'(צילום: יח'צ) 

היילי פרנקל, מחברת do be מספרת כי בתחום של עיצוב חדרי תינוקות השמיים הם הגבול, ובזכות הביקוש הרב אחר פריטים מעוצבים כיום ניתן למצוא שפע של מוצרי תינוקות המיועדים לעיצוב החדר, החל מאהילים מיוחדים מעוטרים או תמונות נאיביות, דרך מוצרי עץ שונים כמו מדפים, קופסאות אחסון, מתלים ומוביילים, ועד לפופים, צעצועים רכים וכריות צבעוניות המותאמים לתינוקות ומוסיפים נגיעה של עניין.

במהלך עיצוב חדרי תינוקות חשוב להתאים בין הפרטים השונים ובין המראה הכללי של החדר כדי למנוע עומס בעיניים. אהילים שונים של במהלך עיצוב חדרי תינוקות חשוב להתאים בין הפרטים השונים ובין המראה הכללי של החדר כדי למנוע עומס בעיניים. אהילים שונים של 'do-be' (צילום: יח'צ) 


כיצד הופכים בקלות חדר עבודה לחדר תינוקות נעים וקסום?

מתרגשים ומתלבטים לקראת עיצוב החדר? היכנסו אל פורום חדר ילדים שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות

תגובות לכתבה

חזור מעלה