1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. המדריך למטבח המושלם
  4. במקום מטבח חדש מטבח מחודש: שדרוג המטבח פרק ב´

במקום מטבח חדש מטבח מחודש: שדרוג המטבח פרק ב´

בחלק הראשון של הכתבה ראינו איך אפשר לשדרג את המראה של ארונות המטבח שלנו בצעדים פשוטים ובעלות נמוכה יחסית. בפרק זה נבחן אפשרויות נוספות של שדרוג המטבח

מאת: נעמה קוברינסקי | תאריך 31.1.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
מהו מטבח בעצם? ארונות, משטחי עבודה, כיור וכמה מוצרי חשמל. החלפה של כולם עשויה לעלות כמה עשרות אלפי שקלים, אך התמקדות בחידוש ארונות מטבח יכול להסתכם בהרבה פחות מכך. נעזרנו ברועי קליין מחברת "מעצבע", אשר מבצע חידוש מטבחים במגוון טכניקות, על מנת להבין מה כולל שדרוג שכזה, כדרך להימנע מקנייה של מטבח חדש ויקר.

טיפול שורש לארונות המטבח
טיפול זה כולל למעשה פירוק של הארונות הקיימים לצורך טיפול בהם, אם לשם החלפה מלאה של החומרים ואם לשם צביעה בלבד. קליין מספר כי בתחילת התהליך הוא מגיע אל לקוחותיו כדי לראות את מצב המטבח, לבדוק את סגירת הדלתות, את מצב העץ, את שילוב החומרים בארונות, את מצב המסילות והקנטים וכו´, על מנת להבין מה היקף החידוש הנדרש. במידה והארונות במצב לא טוב, לא מומלץ לצבוע את הדלתות הישנות ועדיף להחליפן בחדשות, משום שהצביעה היא עסק יקר.
לאחר מכן מתבצעת החלטה האם לעבוד על הארונות בבית הלקוח או לקחת אותם למצבעה, כאשר השלב הראשוני בכל תהליך חידוש, הוא הסרת הלכלוך הישן והשומן שהצטבר על הארונות.

מטבח כפרי חדש מהניילונים היה עולה הרבה יותר. מטבח מחודש של מעצבע (צילום: רועי קליין)מטבח כפרי חדש מהניילונים היה עולה הרבה יותר. מטבח מחודש של מעצבע (צילום: רועי קליין) 

אילו חומרים ניתן לצבוע?
תתפלאו לשמוע, אך ניתן לצבוע כל חומר: פורמייקה, מלמין, פורניר, פלסטיק, עץ מלא וכן הלאה, כאשר לכל חומר ישנם היתרונות והמאפיינים שלו. בעוד שעץ מלא יתן מראה טבעי ומסורתי התואם את הסגנון הכפרי, הרי שפורמייקה ומלמין יהוו בסיס טוב לעיצוב בסגנון מודרני. לעיתים קרובות חזיתות הארון בנויות מחומר מסוג אחד ואילו גוף הארון מחומר אחר, אך הקפדה על צביעה איכותית בגימור אחיד תעלים את ההבדלים מהעין.

מטבח חום  מעץ ופורניר הפך לכפרי ובהיר והוספו לו אריחי קרמיקה מעוצבים. ידיות ברונזה מושחרת בשילוב פורצלן בעיטור פרחים יצרו פיניש אסתטי(צילום: רועי קליין)מטבח חום מעץ ופורניר הפך לכפרי ובהיר והוספו לו אריחי קרמיקה מעוצבים. ידיות ברונזה מושחרת בשילוב פורצלן בעיטור פרחים יצרו פיניש אסתטי(צילום: רועי קליין) 

הצביעה עצמה מתבצעת בצבע אפוקסי בשל עמידותו הרבה. עיקר העבודה בתהליך הצביעה הם דווקא ההכנה והשיוף של חזיתות הארונות. מדובר בעבודה עיקשת וארוכה שנועדה לחשוף את הארון ולאפשר לצבע להיקלט עליו, ובעיניו של קליין היתרון הגדול של הצביעה טמון בכך שהיא מאפשרת לחזק גם את העמידות של הדלתות. על פי רוב מדובר בעבודה של מספר ימים.


כולם רוצים מטבחים חדשים בצבע שמנת
קליין נתקל בפניות רבות לחידוש המטבח, ומספר כי על פי רוב ההעדפה היא מטבח חדש בצבעי לבן ושמנת, כאשר הגוון המבוקש ביותר כרגע הוא Snow White 201p של טמבור, שהיא שמנת צהבהבה קלאסית. בכל מקרה, בחירת הצבע מתבצעת בהתאמה לקירות, לקרמיקה, לשיש ולחללים הקרובים. גוון פופולארי נוסף הוא Hash White OW221P, שמנת עם נטייה עדינה לחום. גוון זה עובד מצוין כשיש עץ אמיתי מתחת, או אלמנטים חומים אחרים בחלל.

מטבח מעץ ופורניר בפוליטורה חומה, נצבע באפוקסי שמנת בשיוף דיסטרסינג. הוספו פיתוחי עץ על הדלתות וידיות כפריות ליצירת מראה שאבי שיק בסגנון פרובאנס (ביצוע וצילום: רועי קליין)מטבח מעץ ופורניר בפוליטורה חומה, נצבע באפוקסי שמנת בשיוף דיסטרסינג. הוספו פיתוחי עץ על הדלתות וידיות כפריות ליצירת מראה שאבי שיק בסגנון פרובאנס (ביצוע וצילום: רועי קליין) 

טכניקות וסגנונות
בתקופה האחרונה עיצוב מטבח כפרי מאוד מבוקש ואהוב, וקליין מספר כי ניתן ליישם סגנון כפרי בהשקעה לא גבוהה על ידי הוספת מסגרת או חשיפת הצבע הכהה הישן שבפינות, בטכניקה שנקראת דיסטרסינג (או יישון צרפתי). זוהי טכניקה של צביעת הדלתות בצבע בהיר ושפשוף הפינות על מנת לדמות שפשוף טבעי. דיסטרסינג מתאים במיוחד על צבע בגימור מט.
טכניקה נוספת של צביעה נקראת פטינה, והיא מדמה התיישנות של עץ כתוצאה "מלכלוך רב שנים", המעניקה אפקט עתיק ומסוגנן לארונות. מדובר במראה ייחודי ועז רושם וחשוב לבדוק את ההתאמה שלו לשאר החלל.
אחת הדרכים הפופולאריות לחידוש הארונות, מספר קליין, היא צביעת ווש, כלומר צביעה חצי אטומה בה ניתן לראות את הטקסטורה של העץ מתחת.
מי שמעדיף מטבחים מודרניים בדרך כלל מעדיף צבע בדרגת ברק גבוהה מאוד. בנוסף ניתן להפוך את הידיות לאינטגרליות, או להוסיף ידיות ארוכות מאלומיניום מוברש.
אפשרויות נוספות לחידוש הארונות הן הוספת עיטורים בעזרת שבלונות; יצירת תבליטים עדינים עם חומר שפכטל שנקרא אימפסטו של נירלט; או הוספת קרניזים מפוליאסטר מוקצף, בחלק העליון של הארונות, וזה מעניק מראה קלאסי ומיוחד למטבח.

דוגמאות צביעה: למעלה מימין פטינה חומה על גבי טורקיז, משמאל דיסטרסינג דומיננטי בסגנון כפרי במראה רוסטיק. למטה מימין דיסטרסינג במראה כפרי בגוון טורקיז, ומשמאל דוגמא לדיסטרסינג בצבע שמנת שעבר שפשוף כדי לחשוף צבע חום בפינות וצבע כחול בפנים  (ביצוע וצילום: רועדוגמאות צביעה: למעלה מימין פטינה חומה על גבי טורקיז, משמאל דיסטרסינג דומיננטי בסגנון כפרי במראה רוסטיק. למטה מימין דיסטרסינג במראה כפרי בגוון טורקיז, ומשמאל דוגמא לדיסטרסינג בצבע שמנת שעבר שפשוף כדי לחשוף צבע חום בפינות וצבע כחול בפנים (ביצוע וצילום: רוע 

שדרוגים נוספים
הטרנד הנוכחי של עיצוב בסגנון מודרני בקווים נקיים ומינימליסטיים, הוליד את הרצון לצמצם כמה שיותר פרטים בחלל, לטשטש את קווי המתאר בין הפריטים השונים ולהעלים מה שניתן. בשל כך רבים כיום מבקשים לבצע החלפה של חזיתות הדלתות ויצירה של ידיות אינטגרליות, כלומר ידיות שהן חלק מדלת הארון ולא בולטות ממנו החוצה. כמו כן ניתן להחליף את חזיתות הארון בזכוכיות של ויטרינה או בקלאפות, להוסיף דלפק אכילה או אי עבודה וכן הלאה.

פרזול ותיקונים פנימיים
בארונות המטבח שלנו מתרחש בלאי טבעי של המיסבים, הצירים, המסילות והחיבורים, ומאוד שכיח להיתקל בפרזולים חורקים. במהלך חידוש מטבחים מוחלפים החלקים השבורים, ומושם פרזול חדש. כיום ניתן להוסיף גם פתרונות חכמים ואלמנטים נוספים כמו ארון בילט אין, מגירות נסתרות, מנגנוני טריקה שקטה, חלוקה פנימית של מגירות, שדרוג הקרוסלה הישנה בפטנט מג´יק, בניית ידיות אינטגרליות וכן הלאה.

פרזול טוב במטבח עושה את כל ההבדל. בתמונה: אפשרות להחלפת חזיתות במנגנון קלאפה של יעד פרזול (צילום: יחפרזול טוב במטבח עושה את כל ההבדל. בתמונה: אפשרות להחלפת חזיתות במנגנון קלאפה של יעד פרזול (צילום: יח'צ) 

"לתוך המשוואה של חידוש המטבח בזול, נכנסים שיקולים של מקום, מידות, פונקציונאליות ומחיר, והתוצאה היא תמיד נסיון לבצע התאמה אופטימלית של כולם, אל הלקוח ואל חלומותיו", מסביר קליין. חשוב לזכור שפרזול מייקר את העלויות בצורה משמעותית, אך הוא חיוני לשם יצירת מטבח יעיל ונוח.

החלפת הקרוסלה הישנה במנגנון מגהחלפת הקרוסלה הישנה במנגנון מג'יק קורנר של יעד פרזול יהפוך את האחסון ליעיל ונוח (צילום: יח'צ) 

כמה זה עולה לכם?
אל תוך המשוואה הסופית של קביעת המחיר, נכנסים פרמטרים רבים, החל ממצב המטבח הנוכחי, דרך כמות הפרזול וסוג החומרים שבחרתם ועד לתוספות הקטנות. היקף העבודה הוא שיקבע את העלות של העבודה, וטווח המחירים הוא די גדול, ומתחיל מכמה אלפי שקלים ועד לעשרות אלפים, תלוי בגודל המטבח, במורכבות העבודה, בתוספות של מנגנונים מיוחדים, ידיות אינטגרליות, צירים חדשים וכן הלאה. כיום ישנה גם אפשרות של חידוש הפוליטורה או צבע אפוקסי, על מנת לשמר את הקיים ולהגן על הארונות, על מנת להימנע מהחלפה או חידוש.
קליין מסביר כי מידת ההכנה הנדרשת בתחילת התהליך עוד בטרם הצביעה, משפיעה בצורה משמעותית על קביעת המחיר. כך או כך, מדובר בחיסכון משמעותי ביחס להחלפת מטבח מלאה.

רוצים לחדש את ארונות המטבח שלכם בעלות נמוכה יותר? היכנסו לכאן

יש לכם שאלה? כתבו לנו בפורום מטבחים

היכנסו לגלריית תמונות מטבחים של אתר הדירה לקבל השראה


תגובות לכתבה

חזור מעלה