1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. המדריך למטבח המושלם
  4. חם מהתנור: 10 השאלות הנפוצות ביותר בעיצוב מטבחים

חם מהתנור: 10 השאלות הנפוצות ביותר בעיצוב מטבחים

מהו הצורך החשוב ביותר בתכנון המטבח, איזה סכום יש להקדיש לתקציב השיפוץ וכיצד משדרגים את החדר ללא עלויות גבוהות? מעצבת הפנים איריס יוספי, המתמחה בעיצוב מטבחים, מספקת את כל התשובות

איריס יוספי | 31.10.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו

1. תקציב: איזה סכום יש להקדיש לשיפוץ המטבח?


כדי לתקצב את שיפוץ המטבח, יש לקחת בחשבון שלא מדובר רק ברכישת ארונות, אלא בהשקעה במכלול הפריטים הקיימים בחדר, כגון: פירוק המטבח הקיים, הכנת החלל והתאמתו למטבח החדש, עבודות הריצוף, החשמל והאינסטלציה. יש לחשב גם את מחירו של המטבח עצמו, המשתנה בהתאם לגימור ולסידור הפנימי, לסוג הארון והפרזול וכן לשקלל את עלותם של משטחי המטבח וחפויי הקיר, את מוצרי החשמל - באם משתמשים בקיימים או רוכשים חדשים, ואת מחירם הוורסטילי של הברז והכיור. לסיום, יש לתת את הדעת גם על מחירם של גופי התאורה והריהוט הנלווה, כדוגמת כיסאות.

השקעה במכלול הפריטים הקיימים בחדר - חלק בלתי נפרד מרכישת מטבח חדש (צילום: מטבחי דקור)השקעה במכלול הפריטים הקיימים בחדר - חלק בלתי נפרד מרכישת מטבח חדש (צילום: מטבחי דקור) 

2. שיפוץ בתקציב נמוך: כיצד משדרגים את המטבח ללא עלויות גבוהות?


השקעה של 30%-50% ממחירו המלא של מטבח חדש, תניב תוצאה נעימה ומעוצבת, מבלי להכביד על הכיס. אם בסיס הארונות במצב טוב, ניתן להחליף את חזיתות הדלתות: לצבוע את ציפוי הפורמייקה או להסב את גוון דלתות העץ המלא – מכהה לבהיר. בנוסף, אפשר לשדרג רק חלק מהארונות: לשנות את אופן הפתיחה של הארונות העליונים, מפתיחה רגילה לארונות קלפה, או לקצר ארונות ארוכים במיוחד לחצי מגובהם וכך ליצור תחושה קלילה ואוורירית יותר. כמו כן, ניתן להגביה דלפק נמוך לעמדת בר באמצעות ארונות דו צדדיים.

שינוי גוון דלתות העץ המלא – מכהה לבהיר, יניב תוצאה נעימה ומעוצבת מבלי להכביד על הכיס. מטבח בצבעים בהירים של קניון העץ שבלול (צילום: אבי ולדמן)שינוי גוון דלתות העץ המלא – מכהה לבהיר, יניב תוצאה נעימה ומעוצבת מבלי להכביד על הכיס. מטבח בצבעים בהירים של קניון העץ שבלול (צילום: אבי ולדמן) 

3. מבנה: מהו הסידור המומלץ לחדר המטבח?


את חדר המטבח ניתן לתכנן במספר דרכים:
מטבח טורי
ארונות המטבח והמכשירים מסודרים על קיר אחד. אופייני לדירות או למשרדים בעלי חלל מצומצם.
מטבח דו טורי
ארונות המטבח והמכשירים מסודרים לאורך שני קירות מקבילים. בצד אחד ניצבים הכיור, הכיריים, ומשטחי העבודה ובשני ממוקמים המקרר ויחידות האחסון הגבוהות. מתאים למטבחים בעלי חלל מרווח.
מטבח L
מטבח בו הארונות והמכשירים מסודרים לאורך שני קירות ניצבים. מכיוון שמבנה ה-L נוח לתפעול ובעל מראה מרווח, מדובר בסידור פופולארי מאוד שמתאים לרוב הדירות והבתים.
מטבח U
מטבח בו הארונות והמכשירים מסודרים לאורך שלושה קירות ניצבים. זהו סידור נעים ונוח לתפעול, כל עוד שומרים על מעבר מרווח בין המשטחים, לכן מתאים מטבח ה-U בעיקר לחדרים בעלי חלל רחב.
מטבח E
במבנה זה סידור הארונות והמכשירים הוא בצורת L או U כאשר אחת מצלעות המטבח בנויה בצורת אי נפרד. מבנה ה-E יוצר בדרך כלל הפרדה בין החדר לשאר חלקי הבית ומעניק מראה עדכני ונוח שמתאים בעיקר לחללים גדולים.

מעניק מראה עדכני ונוח שמתאים בעיקר לחללים גדולים. מטבח E של leicht | מחיר: החל מ-65,000 שקלים, בחברת ליישט (צילום: Leicht ישראל)  מעניק מראה עדכני ונוח שמתאים בעיקר לחללים גדולים. מטבח E של leicht | מחיר: החל מ-65,000 שקלים, בחברת ליישט (צילום: Leicht ישראל)  

4. הנדסת אנוש: מהו הצורך החשוב ביותר בתכנון המטבח?


יש להקפיד על שני מרכיבים חשובים, בתכנון חדר המטבח:
הראשון, התקנת הכיור ביחס לכיריים – כדאי לוודא כי השניים ממוקמים בסמיכות זה לזה בגובה של 90-92 סנטימטר מעל הרצפה, תוך הקפדה על מרווח של לפחות 90 סנטימטר ביניהם, כך שתיתכן עבודה בצוותא בחלל החדר. מרכיב חיוני נוסף בהנדסת האנוש של החדר הוא מיקום המקרר, אותו יש להציב על יד משטחי העבודה או אי האכילה.
בנוסף, יש למקם את שולחן האוכל בגובה של 75-80 סנטימטר מעל לרצפה, על מנת לאפשר ישיבה נוחה לצידו בכיסאות סטנדרטיים. דלפק ממוצע יש להציב בגובה משטח העבודה - 90-92 סנטימטר מעל לרצפה, על מנת לאפשר ישיבה נוחה לצידו בכיסאות בר נמוכים ואילו דלפק גבוה מהרגיל יש להתקין בגובה 105-110 סנטימטר מעל לרצפה, על מנת לאפשר ישיבה לצידו בכיסאות בר סטנדרטיים.

גובה הכיריים: מינימום 90-92 סנטימטר מעל הרצפה | מחיר: 13,900 שקלים, ב-TEKA (צילום: גגובה הכיריים: מינימום 90-92 סנטימטר מעל הרצפה | מחיר: 13,900 שקלים, ב-TEKA (צילום: ג'ו לידס) 

5. חומרים: מאיזה עץ מומלץ לבנות את המטבח?


בארץ, גופי הארונות המרכיבים את בסיס המטבח, מיוצרים לרוב מלבידי סנדביץ´ מצופים בפורמייקה. עובי הלביד וצפיפותו משפיעים על חוזקו. באירופה, נהוג להשתמש בסיבית דחוסה המצופה במלמין. מטבחים מיובאים העשויים מחומרים אלו נחשבים לבעלי תקן ואיכות גבוהה.

ארונות עץ. בארץ, מיוצרים מלבידי סנדביץארונות עץ. בארץ, מיוצרים מלבידי סנדביץ', מעבר לים - מסיבית דחוסה (צילום: יח'צ Digital Kitchen) 

6. חומרים: באיזה סוג פרזול כדאי לבחור?


כדאי לבחור במגירות בשליפה מלאה בעלות מסילות איכותיות, המאפשרות תנועה חלקה. יש לבדוק את כושר ההעמסה של המגירות ולהקפיד על כך שיכילו מעל ל-50 קילוגרם. יש לבחון גם את המערכת הבלימה של הדלת, על מנת לאפשר טריקה שקטה של המגירות והארונות. בנוסף, כדאי לוודא כי צירי הדלתות מאפשרים פתיחה רחבה של הארון, מעל ל-90 מעלות וכי קיימת אחריות יצרן.

מגירות המטבח. הקפידו שהן יכילו מעל ל-50 קילוגרם (צילום: Digital Kitchen)מגירות המטבח. הקפידו שהן יכילו מעל ל-50 קילוגרם (צילום: Digital Kitchen) 

7. תאורה: אילו גופי תאורה להתקין באזור העבודה ובחדר כולו?


המטבח הוא האזור המואר ביותר בבית, ולכן חשוב לשלב בו נורות חסכונית מסוגPL או T-5, בעלות אורח חיים ארוך ופיזור אור נרחב. נורה בגוון לבן אף תעניק תחושה נעימה במטבח.
מבחינת פיזור התאורה, כדאי לתכנן גוף מרכזי בחדר, כמו גם להאיר את משטחי העבודה ואת פנים הארונות. בחדר גדול במיוחד ניתן להשתמש במספר גופי תאורה.
את גופי התאורה המרכזיים ניתן לשלב עם תאורה היקפית מסוגPL או LED הפופולארית והמודגשת, שיוצרת מראה נקי ומינימליסטי.

כדאי לתכנן גוף מרכזי בחדר, כמו גם להאיר את משטחי העבודה ואת פנים הארונות. פיזור התאורה במטבח (צילום: מחסני תאורה)כדאי לתכנן גוף מרכזי בחדר, כמו גם להאיר את משטחי העבודה ואת פנים הארונות. פיזור התאורה במטבח (צילום: מחסני תאורה) 

8. מראה ותחושה: מהם הצבעים המומלצים בחדר המטבח?


לרוב אין גוונים מועדפים ובחירת הצבע נעשית על פי טעם אישי בהתכתבות עם שאר חללי הבית. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי צבעים בהירים בדרך כלל מספקים תחושת מרחב במטבח, גווני עץ מעניקים מראה חם ואלגנטי ואילו יתר הגוונים משרים אווירה של מטבח קר ומודרני.

צבע בהיר ישרה בדרך כלל תחושת מרחב בחדר. מטבח כפרי של חברת הייטאצצבע בהיר ישרה בדרך כלל תחושת מרחב בחדר. מטבח כפרי של חברת הייטאצ' (צילום: LA CORNUE)  

9. אספקה: כמה זמן יש להמתין מרגע רכישת המטבח עד להתקנתו בבית?


זמן האספקה משתנה בהתאם לחברה המבצעת. חברות תוצרת חוץ וחברות ישראליות מספקות את השכורה בטווח זמן העומד על שלושה עד ארבעה חודשים. נגרים וחברות קטנות, לעומת זאת, יספקו את המטבח מהר יותר - תוך חודש עד חודשיים.

זמן אספקה ממוצע למטבח תוצרת חוץ: שלושה עד ארבעה חודשים. מטבח של חברת ונטה קוצזמן אספקה ממוצע למטבח תוצרת חוץ: שלושה עד ארבעה חודשים. מטבח של חברת ונטה קוצ'ינה | מחיר: החל מ- 60,000 שקלים, במתחם וואן (צילום: דודו אזולאי) 

10. שדרוגים ותוספות: האם כדאי להתקין גאדג´טים שונים בחדר המטבח?


רוב המנגנונים או הגאדג´טים הם בגדר מותרות. הם אמנם מייפים את חדר המטבח, אך עקב מחירם הגבוה, לא מדובר במוצר חובה. אף על פי כן, שני מגנונים אוטומטיים יקלו מאוד על עבודת הבישול:
מנגנון TOUCH
גאדג´ט המאפשר פתיחה וסגירה אוטומטית של המגירות, באמצעות לחיצה קלילה עם הברך, ללא שימוש בידיים. המנגנון מעניק מראה אחיד ונקי לחלל, מבלי להכביר עליו בידיות ובשאר פרטים מסורבלים. מחיר התענוג: 2,500 שקלים לארון.
מנגנון SLIDER
מאפשר פתיחה וסגירה של ארונות עליונים בצורת רפפה, כך שנגיעה בתחתית הארון מעלה ומורידה אותה באופן אוטומטי. הגאדג´ט, המיוצר מזכוכית או מעץ, מעניק מראה נקי ואלגנטי. מחירו: 15,000 שקלים, הכוללים כמובן את הארון עצמו.

נגיעה בתחתית הארון מעלה ומורידה אותו באופן אוטומטי.  מנגנון SLIDE של האקר | מחיר: 15,000 שקלים (צילום: יחנגיעה בתחתית הארון מעלה ומורידה אותו באופן אוטומטי. מנגנון SLIDE של האקר | מחיר: 15,000 שקלים (צילום: יח'צ)  

בגדר מותרות? כספת סודית בתוך ארון המטבח | מחיר: 1,950 שקלים, ברשת טופז ארט (צילום: יחבגדר מותרות? כספת סודית בתוך ארון המטבח | מחיר: 1,950 שקלים, ברשת טופז ארט (צילום: יח'צ) 
הירשמו עכשיו בחינם להדרכה הקרובה בנושא תכנון פנים המטבח

יש לכם שאלה? כתבו לנו בפורום מטבחים

היכנסו לגלריית תמונות מטבחים של אתר הדירה לקבל השראה

תגובות לכתבה

חזור מעלה