1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. המדריך למטבח המושלם
  4. מהמטבח באהבה: טיפים לבחירת שיש למטבח

מהמטבח באהבה: טיפים לבחירת שיש למטבח

הוא הכוכב של המטבח, אבל לא תמיד יודעים להבחין בין סוגיו השונים ואיך לשמור עליו לאורך זמן. השיש כבר הפך להיות כמעט בלעדי למשטחי העבודה במטבחים כיום, אבל איך באמת עושים בחירה מושכלת? ומה בדבר העיצוב? הנה כמה טיפים לבחירת שיש מוצלחת לחלל המטבח

מערכת אתר "הדירה" | צילום: אלון סיגוי | תאריך: 17.2.15

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
במובנים מסוימים, הוא החלל הכי מעניין בבית. שם מתרחשים כל הבישולים, המפגשים והשמחה של ריחות וטעמים. חלל המטבח תמיד דורש מאיתנו תשומת לב מיוחדת ובפרט כשאנחנו רוצים לעצב אותו ולבחור את החומרים ממנו עשוי. משטח השיש כבר ידוע שמהווה פתרון נוח ומעוצב כמשטח עבודה, אבל גם הוא מהווה עולם ומלואו. נעזרנו בעדנה כהן, מחברת ´אבני ניצן´, חברה המתמחה בשיווק וייצור אבן ושיש לבית ולחוץ, כדי להכיר מקרוב את מערך השיקולים בבחירת שיש למטבח.

בעת בחירת משטח השיש למטבח כדאי לחשוב על שיקולים של מראה, עמידות בפני כתמים, עלויות ועודבעת בחירת משטח השיש למטבח כדאי לחשוב על שיקולים של מראה, עמידות בפני כתמים, עלויות ועוד 

" כשניגשים לבחור שיש למטבח מומלץ לבדוק את ההעדפות שלנו מבחינה עיצובית ופרקטית" פותחת כהן, "הגישה העיצובית נותנת דגש על התאמת השיש לסגנון המטבח, לצבע הארונות ולשילוב השיש בקונספט של הבית כולו, בהתאם למגמות עיצוביות עכשוויות" מוסיפה. לצד המימד העיצובי, מספרת כהן, ישנו גם המימד הפרקטי, אותו כדאי לקחת בחשבון, שכן המטבח הוא החלל בו הלכלוך מצטבר לעיתים תכופות. "השימושית נותנת דגש לתכונות השיש מבחינת ניקיון, חוזק, עמידות וכמובן מחיר: האם השיש נוטה לספוג לתוכו כתמים? האם הוא עמיד בפני שריטות? האם הוא רגיש לחום? מהם שיקולי העלות לעומת תועלת בבחירה שאנו עורכים?". בין שלל סוגי האבן והשיש העיקריים לחיפוי ארונות מטבח מציינת כהן מספר משטחים עיקריים, שלכל אחד מהם יתרונות וחסרונות שכדאי לשקול:

מומלץ לחשוב גם על המראה העיצובי שיתקבל בשילוב משטח השיש. בתמונה: משטח שיש של חברת אבני ניצןמומלץ לחשוב גם על המראה העיצובי שיתקבל בשילוב משטח השיש. בתמונה: משטח שיש של חברת אבני ניצן 


אבן טבעית: מדובר באבן מקומית או מיובאת שאחוז הגיר בה גבוה, כדוגמת אבן חברון, חלילה, ליאונרדו ועוד. היתרונות של אבן זו באים לידי ביטוי הן במראה טבעי ואותנטי, במחירה הנמוך ביחס לחלופות, בעמידות גבוהה יחסית, אם כי לא מלאה, בפני חום, יכולת התאוששות מספיגת כתמים וגם אפשרות לתיקון באופן אסתטי".

גרניט, אבן טבעית או דווקא משטח סינתטי? לסוג החומר שנבחר יש חשיבות רבה גרניט, אבן טבעית או דווקא משטח סינתטי? לסוג החומר שנבחר יש חשיבות רבה  

עם זאת, מציינת כהן, ישנם גם מספר חסרונות, הנובעים מהיותה אבן גיר המועדת להיווצרות סדקים או שברים קטנים ואף במקרים מסוימים מצב של ספיגת כתמים ניכרת לעין. מומלץ לשים לב, שמכיון שהאבן הינה טבעית, אין עליה אחריות יצרן אלא ניתנת לה אחריות של מעבדי השיש, על העבודה עצמה, זאת בהתאם למדיניות של כל מפעל ומפעל.

כדאי לשים דגש גם לתכונות השיש מבחינת ניקיון, חוזק ועמידותכדאי לשים דגש גם לתכונות השיש מבחינת ניקיון, חוזק ועמידות 


גרניט: הגרניט הוא סלע קשה שמקורו במעבה האדמה ויש בו מינרלים שונים. לוחות הגרניט הינם לוחות מיובאים אשר מקורם בחו"ל. לגרניט יופי טבעי שאין שני לו והוא על פי רוב חזק מאד ועמיד יחסית בפני חום, אך כמו אבן הגיר לא בעמידות מלאה. בדומה לאבן הגיר, גם את הגרניט ניתן לתקן במקרה של שבר או סדק כמעט מבלי שהתיקון יראה לעין. מנגד, כדאי לדעת כי משטחי גרניט בהירים נוטים לספוג כתמים והם לעיתים יקרים יחסית לחלופות. גם על הגרניט אין אחריות יצרן אלא על העבודה עצמה ע"פ המדיניות של כל מפעל.

משטחי אבן סינתטיים: אבן סינתטית היא מוצר שמכיל אחוזים שונים של חומרים טבעיים וסינתטיים, כדוגמת אבן קיסר. זוהי אבן המיוצרת במפעל בהתאמה לדרישות המוצר ובהתאמה ללקוח. אחד היתרונות המרכזיים של אבן זו היא גמישות ההתאמה, שכן ניתן לייצר את האבן בשלל דוגמאות, גוונים ומרקמים. על פי רוב אם קונים אבן מאיכות טובה, סוג א´ או ב´, היא עמידה לחלוטין בפני כתמים ושריטות. ברמות איכות אלה, יצרן האבן הסינטטית נותן ללקוח אחריות על טיב חומר הגלם עצמו, בנוסף לאחריות ממעבד השיש על העבודה עצמה. טווח המחירים של משטחים מסוג זה הינו רחב, והוא מושפע מהדגמים ומאיכות האבן. בניגוד לאבנים הקודמות, אבן סינתטית אינה עמידה במיוחד בחום, מידע שכדאי לחשוב עליו בעת קבלת ההחלטה.

גמישות התאמה ועמידות בפני כתמים- משטח אבן קיסרגמישות התאמה ועמידות בפני כתמים- משטח אבן קיסר 


עד כאן נגענו באיכויות של סוגי השיש הנפוצים. עם זאת, ללא ספק שאחד השיקולים שמנחים הרבה פעמים בבחירה הסופית הוא קלות התחזוקה והניקיון של המשטח. "הדרך הנכונה לשמירה על מוצרי אבן ושיש טבעיים היא הימנעות ממגע עם משטחים חמים מאד ומחבלות ושריטות של האבן.

הכוכב של המטבח - משטח שיש למטבח של חברת אבני ניצןהכוכב של המטבח - משטח שיש למטבח של חברת אבני ניצן 

בנוסף, אסור בתכלית להשתמש בתכשירי ניקוי שמטרתם להסיר אבנית או בחומרים חומציים כאלה ואחרים" מדגישה כהן. בנוסף, ממליצה כהן למרוח מדי פעם נוזל שנקרא סילר, אשר מסייע לשמור על אטימות המשטח מפני נוזלים וכתמים. במידה ובחרתם במשטח אבן סינתטית, כדאי להיעזר בהוראות היצרן לניקוי מיטבי, אשר בדרך כלל מופיעות בתעודת האחריות, וגם כאן, להימנע ממפגש של משטחים חמים עם האבן.

רוצים לראות עוד? לקטלוג המוצרים של אבני ניצן לחץ כאן

תגובות לכתבה

חזור מעלה