1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. חדר אמבטיה
  4. הגיע הזמן לחדש את האמבטיה?

הגיע הזמן לחדש את האמבטיה?

אמבטיה חלודה וסדוקה לא בהכרח מצריכה החלפה והתקנה של אמבטיה חדשה. הדרכים לחידוש ושדרוג האמבטיה הן מגוונות ובתקציב יחסית נמוך תוכלו להפוך את כל החלל לחדיש ומעודכן.

מאת טליה לוין | צילום יחצ | תאריך 22.12.2010

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
שיפוץ אמבטיה לרוב מתקשר אצלנו לשבירת קירות, החלפת צנרת או לפחות החלפת חרסינה אולם כדי ליצור את השינוי הרצוי לא תמיד צריך ללכת על האופציה היקרה ביותר.
בשוק קיימות אופציות שונות לחידוש האמבטיה ובראשן ציפוי אקרילי, ליטוש או הלבשה של אמבטיה חדשה שכל אחת מהן מעניקה מראה מחודש ונקי לחלל והכי חשוב לא גורמת לחור גדול מידי בכיס.

לדברי צחי פיינר, בעל חברת "צחי ציפוי אמבטיות", בארץ קיימים שלושה סוגים עיקריים של אמבטיות. הסוג הראשון הוא אמבטיית היציקה שהייתה נפוצה בארץ עד אמצע שנות השבעים והיא עשויה מברזל יצוק. היתרון שלה הוא בדופן העבה שלה ובעמידותה הגבוהה בפני ריקבון וחלודה. הסוג השני הוא האמבטיה מפח אשר ידועה בעדינותה ובנטייה שלה להחליד בעיקר בדופן והדור השלישי, והחדש ביותר, הוא האמבטיה האקרילית שאמנם נוטה להישרט ולהיסדק מהר, אך עם זאת היא עמידה בפני חלודה ואינה מחליקה.
הזיהוי של סוג האמבטיה שלכם הוא בעיקר על ידי בחינה של המבנה שלה ורצוי שייעשה על ידי איש מקצוע.
חלודה, סדקים, עובש- הכל ניתן לציפוי. אמבטיה שחודשה על ידי חלודה, סדקים, עובש- הכל ניתן לציפוי. אמבטיה שחודשה על ידי 'צחי-ציפוי אמבטיות' בתמונות לפני ואחרי. 


ציפוי אמבטיה


ציפוי אמבטיה מומלץ לביצוע כאשר האמייל המקורי נשחק או נסדק. ציפוי, חידוש וצביעה הם בעצם שם שונה לאותה הפעולה המתבצעת על ידי איש המקצוע בתהליך שאורך כשלוש שעות. בתהליך הציפוי למעשה מורידים את שכבת האמייל הפגועה או את הצבע הקודם (במידה והאמבטיה נצבעה בעבר) ובדומה לפעולת שפכטל ממלאים את החורים והסדקים שנוצרו ולאחר מכן מצפים אותה בכמה שכבות. לאחר פעולת הציפוי מומלץ להמתין לפחות 24 שעות עד לייבוש מוחלט.
ציפוי אמבטיה היא הפעולה הזולה ביותר לחידוש אמבטיה ישנה והוא נותן מענה גם למקרים בהם אין אפשרות לבצע הלבשה על אמבטיה קיימת כמו למשל באמבטיות יציקה גדולות או באמבטיות פח קטנות במיוחד, שכבר לא מוכרים את המידות שלהן.
חשוב לציין כי במקרים בהם ישנו סדק בודד או פגיעה נקודתית, אין צורך לבצע ציפוי מלא, אלא ציפוי חלקי והתמחור לכך יהיה בהתאם לנזק ולהיקף העבודה. דופן האמבטיה לדוגמא הוא איזור שנוטה להחליד ולהיפגע מאוד מהר ומחיר ציפוי של אזור זה בלבד יעמוד על כ-750 ₪.
ציפוי אמבטיה מחזיק מעמד ל-5 עד 10 שנים ומאוד תלוי בתחזוקה השוטפת שלנו. מומלץ לא להשתמש בחומרי ניקוי חזקים כמו אקונומיקה אשר הורסת את הברק או חומרים על בסיס חול. אבקת כביסה מהולה במעט מים או אפילו נוזל כלים יעשו עבודת ניקוי מצוינת.

בנוסף לציפוי האמבטיה, ישנה אפשרות לצפות גם את קירות החרסינה ואפילו את הכיור. ניר גרטי, בעליה של "צ´בי אמבטיות", עסק לחידוש וציפוי אמבטיות, מסביר כי בנוסף לאמבטיה עצמה ניתן לצפות גם את קירות החרסינה שבחדר ואת הכיור ולתת לכולם צבע אחיד ומראה חדש.
הגוונים איתם ניתן לצפות את האמבטיה נעים על סקאלת הצבעים הבהירים כמו ורוד, אפור, תכלת, שמנת וכדומה, כך שאם ברשותכם אמבטיה ישנה בגוונים כהים של חום, כחול או ורוד כהה שהיו בעבר מאוד פופולאריים, ניתן כיום לצפות אותם בצבע בהיר ולהפוך אותן למעודכנות יותר.

היתרון: תהליך זול וקצר שלא מצריך הכנה מוקדמת מורכבת מידי ומספק הגנה משריטות וסדקים לתקופה ארוכה.
החיסרון: במידה ולא מדובר באמבט אקרילי, עדיין ייתכן מצב שכעבור מספר שנים תופיע שוב חלודה.
מחיר: ציפוי האמבטיה בלבד נע בין 750 ל-1,000 ₪, עם אחריות לשנה
ציפוי כיור יעלה בין 500 ל-700 ₪ וציפוי קיר החרסינה נע בממוצע בין 2000 ₪ לקיר שמעל האמבטיה בלבד ל-4000 ₪ לכל קירות החדר.

גם אמבטיות בצבעים כהים ניתנות לציפוי בגוונים רכים ונעימים יותר. בתמונה, אמבטיה לפני ואחרי כפי ששופצה על ידי גם אמבטיות בצבעים כהים ניתנות לציפוי בגוונים רכים ונעימים יותר. בתמונה, אמבטיה לפני ואחרי כפי ששופצה על ידי 'ציבי אמבטיות' 


הלבשת אמבטיה


בתהליך הלבשת האמבטיה למעשה נהנים מאמבטיה חדשה לגמרי מבלי לשבור חרסינות או לעבור תהליך שיפוץ ארוך ומלכלך. האמבטיה החדשה העשויה בחלקה הפנימי מאקריל, חומר שאינו מחליד, ובחלקה החיצוני מסיבי זכוכית ופוליאסטר, מולבשת על הישנה כאשר האחרונה משמשת כתמיכה חלקית לאמבטיה החדשה.
מומלץ לבחור באופציה זו כאשר האמבטיה הישנה חלודה ורקובה, מה שנפוץ בעיקר באמבטיות הפח.
לפני ביצוע ההלבשה רצוי לוודא שלא קיימים גורמים מפריעים כמו סבוניה מאוד נמוכה או מידות לא סטנדרטיות של אמבטיה, מה שיקשה על תהליך ההלבשה ויהפוך אותו למורכב יותר. במקרה וכן קיימים גורמים מפריעים מעין אלו אופציית הציפוי תתאים יותר.
הגדלים הניתנים להלבשה הן על אמבטיות בגודל של 150 ס"מ, 160 ס"מ ו 170 ס"מ.

היתרון: אמבטיה חדשה בתוך 4 שעות, אינה מחלידה.
החיסרון: התקנה לא נכונה עלולה לגרום לניתוק של האמבטיה החדשה מן הישנה וכתוצאה מכך לבעיות בצנרת. כמו כן, אם יש לכם אמבטיית פח בגודל שאינו סטנדרטי, ייתכן ולא תימצא אמבטיה מתאימה להלבשה.
מחיר: נע בין 1500 ל-1700 ₪, תלוי בסוג האמבטיה ובגודל שלה.

ליטוש אמבטיה


כמו שעושים פוליש לרכב, גם את האמבטיה אפשר להבריק בתהליך של ליטוש חיצוני אשר יסיר ממנה את כל שכבת האבנית, השומנים והלכלוך ויחזיר לה ולחרסינה שלכם את הברק שנעלם מהן עם השנים.
תהליך זה יתאים לאמבטיות שהן במצב יחסית טוב, שאינן סובלות משברים או סדקים חמורים וכמובן במקרים בהם תרצו לשמור על הצבע הקיים או הדוגמא המקורית של החרסינה והאמבטיה.
קיר הקרמיקה הממוקם מעל האמבטיה הוא לרוב האזור שנוטה להתלכלך ולצבור הכי הרבה אבנית ולכן כדי לתת לאמבטיה מראה חדש ונקי יותר מומלץ מאוד ללטש את האזור הזה גם כן.
מחיר: ליטוש אמבטיה נע בין 500 ל-700 ₪, ליטוש הקיר מעל האמבטיה נע בין 500 ל-700 ₪ גם כן.

למידע, טיפים ורעיונות נוספים היכנסו אל פורום חדר אמבטיה וקבלו עיצות ממומחים בתחום

תגובות לכתבה

חזור מעלה