1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. חדר אמבטיה
  4. תכנון האמבטיה

תכנון האמבטיה

חולמים על חדר אמבטיה פונקציונאלי שיהיה מעוצב כממלכה המפנקת שלכם? קבלו טיפים שילוו אתכם מהצעד הראשון ועד האחרון בשיפוץ חדר האמבטיה

"מומלץ לשמור על תאורה בהירה באזור המראה כדי שיהיה קל להתגלח או להתאפר", חדר אמבטיה בעיצוב אדריכלית הפנים ענבל ברקוביץ
"מומלץ לשמור על תאורה בהירה באזור המראה כדי שיהיה קל להתגלח או להתאפר", חדר אמבטיה בעיצוב אדריכלית הפנים ענבל ברקוביץ  
"בשיפוץ מומלץ להחליף את הצנרת, בעיקר אם היא מעל 10 שנים", חדר אמבטיה בתכנון אדריכלית הפנים ענת פרידמן
"בשיפוץ מומלץ להחליף את הצנרת, בעיקר אם היא מעל 10 שנים", חדר אמבטיה בתכנון אדריכלית הפנים ענת פרידמן  
"גבס ירוק כולל תוספים מיוחדים הדוחים רטיבות ומים",כיור בגווני כחול בעיצוב אילנה דוד -סטודיו איילין
"גבס ירוק כולל תוספים מיוחדים הדוחים רטיבות ומים",כיור בגווני כחול בעיצוב אילנה דוד -סטודיו איילין  

מאת שחר בן-פורת | צילום ועריכה שקט מצלמים בית הפקות |

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
"אין הרבה אופציות תכנוניות בחדרי אמבטיה", מסביר מיקי כתר ממשרד 2M אדריכלים, "בניגוד לחללים הציבוריים (סלון, מטבח) בבית שבהם יש לרוב 2-3 אפשרויות, מסביר כתר, בחדר האמבטיה האפשרויות די קבועות, ולכן צריך לבחור את הטובה ביותר ואיתה ללכת עד הסוף". כך לדוגמא מיקום האסלה הוא עניין מוגבל, שכן היא חייבת להיות בקרבה לצינור 4 צול.
כתר ממליץ לחשוב מראש על מיקום האסלה. "כשפותחים את הדלת לחדר עדיף שלא נראה אסלה מולנו, כי זה פחות אסתטי ויפה. מה עוד שבחלקים לא מבוטלים מהיום הדלת פתוחה, לכן מומלץ למקם את האסלה במקום מוצנע".
עקרון נוסף הוא ליצור תחושת מרחב באזור הכיור, על ידי מראה גדולה שמגדילה את תחושת המרחב, עם דגש על תאורה בהירה באזור המראה כדי שיהיה קל להתגלח או להתאפר, במידת הצורך כמובן.

תכנון אינסטלציהמפקח הבניה איתי גורגני מוסיף כי בשלב זה חשוב לבדוק שתכנון האינסטלציה מתאים לצנרת המרכזית של הבית. "צנרת ביוב קשה לשנע מתחת לרצפה, לכן חשוב לבדוק את ההתאמה", הוא אומר.
לפיכך, לאחר הגדרת הצרכים מגיע שלב תרגום הצרכים לתוכניות מדויקות, המתחשבות כאמור בגודלו הפיזי של החדר ובתשתיות הקיימות. נתי יוגב, קבלן שיפוצים במקצועו, אומר כי "בעקרון, אני ממליץ בכל שיפוץ אמבטיה, אם השיפוץ כולל החלפה של חיפויי רצפה קירות, להחליף גם את הצנרת, בעיקר אם היא מעל 10 שנים. מדוע? מכיוון שבשיפוץ מאוד ייתכן וייווצר נזק לשכבת האיטום כתוצאה משבירת אריחים ומהעובדה שדורכים על שכבת האיטום ויכולים לפגוע בה. מאחר ואיטום בחדר אמבטיה הוא קריטי, אני ממליץ להחליף את הצנרת. שנית, אם כבר מרימים את הריצוף, עלות החלפת הצנרת היא זניחה יחסית. לעומת זאת, הנזק ועוגמת הנפש שייווצרו אם בפרק זמן של שנה עד ארבע שנים מהשיפוץ תיווצר בעיה בגלל צנרת ישנה שתדרוש הרמה של הריצוף, לא שווים את החיסכון.

גבס בחדר האמבטיהאם אתם מתלבטים לגבי האפשרות להשתמש בקירות גבס לשיפוץ חדר האמבטיה, אך חוששים מהמפגש בין מים לקיר גבס, אל חשש. משה יעקבי, אדריכל חברת "אורבונד" , מסביר כי קיים גבס ירוק, כלומר גבס הכולל תוספים מיוחדים הדוחים רטיבות ומים.
"היתרון בבנייה של קירות גבס באמבטיה, הוא שהתחזוקה קלה מאוד; אפשר לבצע שינוים בקלות יחסית לפי הצורך. בנוסף, אם משתלבים בחדר מתקנים שאמורים להיות חבויים בחלקם, קל להסתיר אותם עם קיר גבס". המקרה היחיד בו לא מומלץ לבנות קיר גבס, הוא במידה ובחדר האמבטיה שלכם עתידה לקום סאונה.

אמבטיה בטוחה לילדים
דבר חשוב נוסף שיש להתייחס אליו בשלב זה הם הילדים. וליתר דיוק, האם החדר עתיד לשמש ילדים. במידה וכן, מומחי ארגון "בטרם" ממליצים להקפיד על הפיכת שלב החדר לבטיחותי יותר, וישמחו לתת ייעוץ בנושא. הנה דוגמא שנותנת קרן כהן מ"בטרם":"ילדים אוהבים להתעסק עם ידית הוויסות של המים, וידית זו מוסטת בקלות. חוסר המיומנות של הילד בויסות החום והאימפולסיביות של ההתנהגות, עלולים להביא לכך שהידית תוסט לצד המים החמים. במצב זה עלולים הילדים להיות חשופים אף לטמפרטורה של 70 מעלות. חשוב להבהיר שגם אמבטיה מהבילה, מלאת אדים, אינה מגיעה לטמפרטורה של 60 מעלות. הטמפרטורה החמה ביותר, ועדיין נעימה לרחצה לאדם, אינה עולה על 42 מעלות". כיצד פותרים זאת? בשוק קיימים וסתים שתפקידם להגביל את טמפרטורת המים בברזים, כך שלא תהיה מסוכנת. ישנם כאלה המותקנים על צנרת המים היוצאת מן הדוד, ואחרים המותקנים בפתחי הברזים.

יש לכם שאלות לגבי תכנון ועיצוב האמבטיה? בפורום חדר אמבטיה תוכלו לקבל מענה ממומחים בתחום.

תגובות לכתבה

חזור מעלה