1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. חדר אמבטיה
  4. 10 טיפים לתכנון ועיצוב האמבטיה

10 טיפים לתכנון ועיצוב האמבטיה

גדולה או קטנה? מחוברת לקיר או פרי סטנדינג? מכוסה בוילון או בדלת? האמבטיה של היום הפכה מעוצבת ומאובזרת יותר וכדי להתאים אותה לצרכינו כדאי לדעת מספר כללים שיהפכו את תהליך התכנון והשיפוץ לידידותי יותר

מאת טליה לוין | צילום וידאו יאיר קיסרי, עריכה ג'יל פרז | תאריך 14.8.2011

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
בין אם רכשתם דירה חדשה ובין אם החלטתם לשפץ את חדר האמבטיה הישן שלכם, ישנם מספר כללים חשובים לתכנון והעיצוב שלו שכדאי שתדעו.
אתי אוקון, אדריכלית ומעצבת רב תחומית, המעבירה סדנאות בנושא באקדמיה לעיצוב מבית חמת- חרסה מעניקה לכם מספר טיפים שיעזרו לכם לתכנן נכון את החדר הכי אינטימי בבית:

מידות האמבטיות נעות כיום בין 1.30/70 לאמבטיות הקטנות במיוחד ועד ל-1.80/80 לאמבטיות המרווחות והגדולות יותר (צילום: בית חמת חרסה)מידות האמבטיות נעות כיום בין 1.30/70 לאמבטיות הקטנות במיוחד ועד ל-1.80/80 לאמבטיות המרווחות והגדולות יותר (צילום: בית חמת חרסה) 

1-גדלים ומידות- מגמה חזקה בשנים האחרונות היא לוותר על האמבט לטובת המקלחון על מנת לחסוך במקום וליצור חלל מרווח יותר, אולם כשמדובר במשפחות עם ילדים קטנים ההעדפה לאמבטיה היא עדיין המובילה. הגדלים הסטנדרטיים של האמבטיות כיום הם בין 1.40/70 ס"מ ל-1.60/70 כשהאמבטיות הגדולות יותר מגיעות במידות של 1.80/80 ס"מ ומעלה. אם ברשותכם חלל רחצה מאוד קטן ואתם לא מוכנים לוותר על האמבטיה בשום אופן, ניתן למצוא כיום גם אמבטיות במידות של 1.30/70 ס"מ.

2-למי מיועדת האמבטיה?- חשוב מאוד להתאים את גודל האמבט לדיירים המתגוררים בבית. אדם בגובה של 2 מטרים המעוניין לשכב בתוך אמבטיה ולנצל אותה להירגעות עדיף שיבחר באמבטיות גדולות יותר העומדות על 1.80 ס"מ לפחות. גם למשפחות עם ילדים קטנים הנוהגות לרחוץ אותם יחד רצוי לבחור באמבט ולא במקלחון שכן הרחיצה בדרך זו קלה יותר ופחות מסורבלת.

3-סוג האמבטיה- שני סוגים עיקריים של אמבטיות קיימים כיום בשוק- אמבטיות מפח ואמבטיות אקריליות. מבחינת חוזק, עמידות או הגנה מפני שריטות כמעט ולא קיים הבדל ביניהם, אולם עדיין אמבטיית הפח היא זולה יותר (מחירה של אמבטיית פח נע סביב ה-350 ₪, לעומת 1100 ₪ לאמבטיה אקרילית) וזו גם הסיבה שרוב הקבלנים נוהגים להתקין אותה. הבדל נוסף הוא ברמת הבידוד והטמפרטורה של האמבטיה. בגלל הרכב החומרים, אמבטיית פח היא קרה יותר ולכן כשממלאים אותה צריך לקחת בחשבון כי תידרש כמות גדולה יותר של מים חמים.

4-דלת או וילון?- הפתרונות למניעת זליגה של מים נחלקים לשתי קבוצות עיקריות- הוילון, הותיק והמוכר המגיע בשלל גוונים ודוגמאות ולרוב עשוי מפלסטיק או מבד או לחילופין דלת הזכוכית שהתקנתה מעט מורכבת יותר והיא דורשת עמידה במספר תקנים.
אמבטיה בה מותקנת דלת זכוכית מכונה גם אמבטיון והתקנים הנוגעים אליה קובעים כי הזכוכית חייבת להיות מחוסמת בעובי של 6 מ"מ לפחות. אתי אוקון, שהיא גם מומחית לנגישות ובטיחות טוענת כי אחד הדברים החשובים בנוגע לדלת האמבטיה הוא בפתיחתה פנימה והחוצה. דלת שלא נפתחת לשני הצדדים אינה בטיחותית ומסכנת את הרוחץ בה.

ההבדל בין הוילון לדלת הזכוכית הוא עניין של תקציב בלבד. דלת הזכוכית יקרה יותר ודורשת תהליך הרכבה מורכב יותר (צילום: שאטרסטוק)ההבדל בין הוילון לדלת הזכוכית הוא עניין של תקציב בלבד. דלת הזכוכית יקרה יותר ודורשת תהליך הרכבה מורכב יותר (צילום: שאטרסטוק) 

5-מילוי האמבטיה- אחד היתרונות שאי אפשר לקחת מן האמבטיה הוא האפשרות לשכב בה עם מים חמים ולהירגע בה בשקט בסופו של יום מפרך. אולם, לא כולם לוקחים בחשבון כי כדי למלא אותה צריך מספיק מים חמים בדוד המים ובמידה והוא הוא קטן מידי כדאי אולי לשקול קנייה של דוד נוסף. כדי לבצע קורלציה בין גודל הדוד שלכם לגודל האמבטיה יש לחשב פי 2 כמות של מים בדוד לעומת האמבטיה. כך למשל, אם דוד המים שלכם מכיל כ-120 ליטרים, לא מומלץ שנפח האמבטיה יכיל יותר מ-240 ליטרים של מים.

6-אמבטיית פרי סטנדינג- טרנד חדש, עיצובי במהותו, שמחזיר אותנו למאות הקודמות בהן האמבטיה עמדה בפני עצמה ולא הייתה מחוברת לקיר.
מעוצבת ככל שתהיה, החלפה של אמבטיה רגילה לאמבטיית פרי סטנדינג (free standing) כרוכה בתהליך די מורכב המצריך גם השקעה כספית לא זניחה. הסיבה העיקרית לכך היא בעובדה שחברת חשמל אינה מאשרת חיבור חשמל לחדר אמבטיה שלא מופרד לחלוטין מחדר רגיל כמו חדר שינה או חדר ילדים ולכן אם ברצונכם להציב אמבטיית פרי סטנדינג בתוך חדר השינה שלכם למשל, תצטרכו לשנות את כל שקעי החשמל למוגני מים ולבצע עבודות איטום בחלל אשר דורשות השקעה כספית לא מבוטלת.

במידה ולא מתקינים אותה בחדר האמבטיה המקורי, אמבטיית פרי סטנדינג דורשת החלפה של כל שקעי החשמל בחדר למוגני מים וכן פעולות איטום מסויימות מה שאומר השקעה כספית לא מבוטלת (צילום: שאטרסטוק)במידה ולא מתקינים אותה בחדר האמבטיה המקורי, אמבטיית פרי סטנדינג דורשת החלפה של כל שקעי החשמל בחדר למוגני מים וכן פעולות איטום מסויימות מה שאומר השקעה כספית לא מבוטלת (צילום: שאטרסטוק) 

7-אביק אוטומטי- מתקן המהווה תחליף לפקק הגומי המסורתי ונראה כמעין פקק מנירוסטה הנסגר ונפתח בלחיצה. ישנו אביק אוטומטי המגיע גם עם פיית מילוי לאמבטיה, אך פונקציה זו מצריכה התקנה של אינטרפוץ דרך 4. על אמבטיה קיימת לא ניתן להתקין את האביק האוטומטי הואיל והמערכת עוברת מתחת לפני האמבטיה.

8-קרמיקה וחיפוי קירות- חדר הרחצה הוא חלל רטוב בו זורמים הרבה מים ואדים ולכן עלול לפתח מצב של עובש ורטיבות. אחת הדרכים למנוע זאת היא לחפות את הקירות אשר באים במגע עם המים בקרמיקה או כל חומר אחר אשר עמיד במים. כיום קיימים מגוון חומרים ועיצובים לחיפוי הקירות כשבראשם ניצבת הקרמיקה על שלל גווניה ועיצוביה וכן אריחים נוספים כמו גרניט פורצלן, זכוכית וכמובן הטיח המינרלי שהפך פופולרי בתקופה האחרונה. הטיח הדקורטיבי עמיד בפני מים ורטיבות, הוא ניתן לניקוי ומומלץ למרוח מעליו שכבה של סילר אשר תמנע לחלוטין חלחול של מים ותשמור על הטיח. מבחינת גובה האריחים, רצוי כי קו הסיום שלהם לא יהיה פחות משורה אחת או שתיים מגובה הדלת.

9-גובה ומיקום הברז- כאמור, בשלב תכנון האמבטיה יש קודם לחשוב את מי היא אמורה לשרת ולכן את גובה ראש הטוש או גובה הברז יש להתאים לגובה הדיירים. מבחינת מיקום הברז באמבטיה, הכל עניין של נוחות, אולם קחו בחשבון שאם קיימת דלת זכוכית, בייחוד עם חלק מקובע ולא ניתן להזזה, התקנת הברז בראש האמבטיה קצת יסרבל את פתיחת המים במידה ואתם עומדים מחוץ לאמבטיה.

האמבטיה היא אחד החללים המועדים הכי הרבה לתאונות בבית ולכן התקנת ידית אחיזה היא חשובה במיוחד. את מתלה המגבות מומלץ להציב מעל האמבטיה בעיקר משיקולי נוחות (צילום: שאטרסטוק)האמבטיה היא אחד החללים המועדים הכי הרבה לתאונות בבית ולכן התקנת ידית אחיזה היא חשובה במיוחד. את מתלה המגבות מומלץ להציב מעל האמבטיה בעיקר משיקולי נוחות (צילום: שאטרסטוק) 

10-בטיחות- חדר הרחצה הוא אחד החללים המועדים לתאונות יותר מכל חדר אחר בבית. החלקות, נפילות, התעלפויות כתוצאה מהחום הן תופעות שכיחות ולכן בתהליך שיפוץ האמבטיה חשוב להתקין את כל האמצעים אשר יכולים למנוע את זה. רצפת אנטי סליפ היא אחד מן האלמנטים הללו והתקנתה בחדרי אמבטיה מחויבת על פי התקן. חומר אנטי סליפ ניתן למרוח גם בתוך האמבטיה עצמה וניתן לרכוש אותו בכל חנות של עשה זאת בעצמך. אלמנט נוסף, חשוב מאוד, הוא ידית אחיזה אשר מומלץ להתקין אותה באמבטיה בייחוד את מתקלחים בה ילדים קטנים.

למידע, טיפים ורעיונות נוספים היכנסו אל פורום חדר אמבטיה וקבלו עיצות ממומחים בתחום

תגובות לכתבה

חזור מעלה