1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. חדר אמבטיה
  4. קרמיקה לאמבטיה: אריחים שתרצו לארח אצלכם

קרמיקה לאמבטיה: אריחים שתרצו לארח אצלכם

היא זמינה, פופולארית במיוחד, לא יקרה, מתאימה לחלל רטוב וניתן ליצור ממנה אינסוף אפשרויות של דגמים יצירתיים. קרמיקה לאמבטיה: איך בוחרים, מה היתרונות שלה ואילו חידושים יש בתחום, על כך בכתבה הבאה

מאת: נעמה קוברינסקי | 9.2.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
מהי קרמיקה?
"קרמיקה היא חומר מלאכותי שמיוצר בתהליך תעשייתי אוטומטי של דחיסת חול בלחץ גבוה ליצירת בסיס (מה שנקרא "ביסקוויט"), זיגוג בצבעים ובחומרי זיגוג ולאחר מכן שריפה בתנור", מסביר אמיר לבון, מנהל תחום קרמיקה ופורצלן בחברת "אלוני". לאחר יציאתו מהתנור, מקבל אריח הקרמיקה את צורתו הסופית. תהליך הייצור הקל הזה, יחד עם תכונותיה הייחודיות של הקרמיקה הם שהופכים אותה למבוקשת במיוחד בעיקר בחדרי אמבטיות ושירותים.

עיצוב דומיננטי או רקע לאביזרי עיצוב? מה בשבילכם? אריחי קרמיקה לאמבטיה במגוון טקסטורות של אלוני (צילום: יחעיצוב דומיננטי או רקע לאביזרי עיצוב? מה בשבילכם? אריחי קרמיקה לאמבטיה במגוון טקסטורות של אלוני (צילום: יח'צ) 

קרמיקה לאמבטיה, כחומר ביד היוצר
"היתרון הגדול של הקרמיקה, מסביר לבון, "הוא שמדובר בחומר גלם ממנו ניתן ליצור כל אריח שרוצים ולקבוע את הצבע, הגודל, העובי, המרקם והגימור שלו". כמו כן, הקרמיקה היא חומר נצחי, וגם אם במהלך הזמן נוצרים בה חורים, הרי שאפשר לסתום אותם בקלות על ידי דבקים מיוחדים. היא נחשבת לחומר ששומר על מראהו ואינו סופג כתמים במהלך הזמן. בנוסף, מגוון העיצובים והסגנונות שמתאפשר על גבי קרמיקה הוא בלתי מוגבל והיא מתאימה לריצוף וחיפוי קירות לכל מטרה ובכל חלל, החל מחדר שינה וסלון ועד לציפוי בנין וחיפוי מטבחים.

אריחי קרמיקה בסגנון ניאו בארוק של ויה ארקדיה. כמו להתקלח בארמון (צילום: יחאריחי קרמיקה בסגנון ניאו בארוק של ויה ארקדיה. כמו להתקלח בארמון (צילום: יח'צ) 

למה דווקא באמבטיה?
קרמיקה מתאימה במיוחד לאמבטיה משום שהיא עמידה בפני מים, איכול חומצה, שחיקה, לחצים כבדים וטמפרטורות קיצוניות. הקרמיקה שמותאמת לחדרי אמבטיה עוברת טיפול של היצרנים נגד החלקה, וכן ניתן להתקין אותה בקלות על מצע של טיט, או על ידי דבק ייעודי. קל מאוד לטפל בה ולתחזק אותה ללא צורך במוצרי הברקה ונקיון נוספים, והיא מאפשרת שינוי דרסטי במראה האמבטיה בקלות וללא השקעה כספית נרחבת, מאמץ או לכלוך.

קרמיקה מתאימה לאמבטיה בשל עמידותה בפני מים, איכול חומצה, שחיקה, לחצים כבדים וטמפרטורות קיצוניות. קרמיקה של אלוני (צילום: יחקרמיקה מתאימה לאמבטיה בשל עמידותה בפני מים, איכול חומצה, שחיקה, לחצים כבדים וטמפרטורות קיצוניות. קרמיקה של אלוני (צילום: יח'צ) 

עיצובים שעושים חשק להתקלח
בניגוד לחללים אחרים, סולידיים יותר, דווקא בחדר האמבטיה מותר להתפרע עם צבעים נועזים או עם דקורים משוגעים, בגלל שהאמבטיה היא חלל שלא מבלים בו זמן רב ביחס לחללים אחרים בבית. מהסיבה הזו היום ניתן למצוא אריחי קרמיקה לאמבטיה בכל קשת הצבעים והגוונים, מודפסים, חלקים, מחוספסים, בעלי טקסטורות מגוונות ובשלל סגנונות.
מבחינת גודל האריחים, היום ניתן למצוא מגוון אדיר של אריחים מלבניים או ריבועיים, קטנטנים או גדולים במיוחד, בהתאם לגודל האמבטיה ולסגנון המועדף.

מגוון אריחי קרמיקה לאמבטיה העשויים בעבודת יד בגימורים שונים של HEZIBANK (צילום: יחמגוון אריחי קרמיקה לאמבטיה העשויים בעבודת יד בגימורים שונים של HEZIBANK (צילום: יח'צ) 

קרמיקה לאמבטיה ואתם
חביבה רפופורט מ"ויה ארקדיה", ממליצה לבעלי חדרי אמבטיות קטנות להימנע מעומס עיצובי שיוצר תחושה צפופה ולא נוחה. כמו כן, היא מספרת כי ישנו מגוון אדיר של עיצובים וסגנונות מודרניים, אך עבור מי שתקציבו מוגבל היא ממליצה לבחור אריחים בצבעים ניטרליים, בקו נקי לגמרי, ולהכניס את הטאצ´ העיצובי בנקודות של צבע, בעזרת אביזרי אמבטיה שונים כמו שטיח אמבטיה, וילון, סבונייה וכן הלאה. פתרון נוסף עבור מי שלא רוצה להיכנס להוצאות כבדות על אריחי קרמיקה הוא לקנות אריחים אחידים בעלי צבע וצורה זהה, אך להניח אותם בצורות שונות על הקירות והרצפה, וכך ליהנות מאפקט מעניין ומרשים שעלותו נמוכה יחסית.
לבון מציע למי שמעוניין לחסוך בעלויות, לחפות את קירות חדר האמבטיה בגובה של שני שליש או שלושת רבעי גובה בלבד, ואת המשטח שנשאר לצבוע בצבע אקרילי נגד עובש.

מתי בפעם האחרונה עשיתם מקלחת שדה? אריחי טוליפני של ויה ארקדיה (צילום: יחמתי בפעם האחרונה עשיתם מקלחת שדה? אריחי טוליפני של ויה ארקדיה (צילום: יח'צ) 

ג´יימי הרננדורנה, מנהל השיווק של "Hezibank", מספר כי כיום ישנם אריחים קרמיים דקיקים בעובי של 3.5 מ"מ, העשויים מגרניט פורצלן, ומגיעים עד לגודל של 3x3 שמאפשר מראה חלק ויזואלית, ללא מרווחים. האריחים מגיעים בשפע של דוגמאות ועיצובים, ונחשבים לאנטי בקטריאליים ולידידותיים במיוחד, הן להשמה והן לנקיון. היתרון הגדול של אריחים דקים אלו, הוא שהם ניתנים להדבקה מעל הריצוף והחיפוי הקיימים ואינם מחייבים הרס של המבנה, הרמה של האמבטיה או הרחקה של הדיירים מהבית.

המראה הטבעי מאוד אהוב היום. אריחים קרמיים במראה חלוקי נחל של HEZIBANK (צילום: יחהמראה הטבעי מאוד אהוב היום. אריחים קרמיים במראה חלוקי נחל של HEZIBANK (צילום: יח'צ) 

חידושים בתחום
הביקוש הרב אחר קרמיקה לאמבטיה הוא שמייצר את ההיצע המגוון. "בשנים האחרונות ניתן לראות שינויים טכנולוגיים בעיצוב אריחים קרמיים לאמבטיה כמו הדפסה דיגיטלית, הזרקת דיו, גלזורות עבות במיוחד, התזת חול, עיבוד או חריטה ממוחשבים ואפילו צילום דיגיטלי תלת מימדי", מספר הרננדורנה.

מגוון טכניקות לייצור אריחי קרמיקה של אלוני. למעלה מימין התזת חול ומשמאל אריחים מזוגגים בסגנון רטרו. למטה מימין תמונות דיגיטליות על אריחים ומשמאל חריטה בלייזר (צילום: יחמגוון טכניקות לייצור אריחי קרמיקה של אלוני. למעלה מימין התזת חול ומשמאל אריחים מזוגגים בסגנון רטרו. למטה מימין תמונות דיגיטליות על אריחים ומשמאל חריטה בלייזר (צילום: יח'צ) 

כמו כן, תוכלו למצוא אריחי קרמיקה לאמבטיה דמויי אבן, עץ, שיש, מתכת, טפט, ואפילו עור. תוכלו לבחור אריחי קרמיקה מודפסים, חלקים או מחוספסים, ברמות גימור משתנות, כיד הדמיון הטובה עליכם.

חומר גלם ממנו ניתן ליצור כל דוגמא שרוצים, ולקבוע את הצבע, הגודל, העובי, המרקם והגימור. קרמיקה של ויה ארקדיה (צילום: יחחומר גלם ממנו ניתן ליצור כל דוגמא שרוצים, ולקבוע את הצבע, הגודל, העובי, המרקם והגימור. קרמיקה של ויה ארקדיה (צילום: יח'צ) 

"כמו כן", מספר הרננדורנה, "כיום המגמה העיצובית מתבססת בעיקר על טקסטורות ולא על צבעים באמבטיה, מתוך העדפה לחלל נקי ויזואלית, הומוגני ובעל שילובי צבע מינימליסטיים, ולכן ההעדפה היא לשלב את הצבע בעבודות נגרות או באביזרים ולא באריחים". יחד עם זאת, ברור כי ההשפעה של האריח על העיצוב היא מרחיקת לכת ולכן היום מייצרים אריחים קרמיים בהדפסות של צורות גיאומטריות או דימויים של אלמנטים שונים ללא פרינט של גידים, וכך משיגים את העומק והתחכום בצורה פשוטה ונקייה יותר.

קרמיקה ירוקה לאמבטיה. מראה נועז ודומיננטי. דגם CISA של קרמיק דיפו (צילום: יחקרמיקה ירוקה לאמבטיה. מראה נועז ודומיננטי. דגם CISA של קרמיק דיפו (צילום: יח'צ) 

איך בוחרים קרמיקה לאמבטיה?
רפופורט ממליצה לבצע את כל הרכישות לחדר האמבטיה במקום אחד, ומספרת כי "כיור ממקום אחד, אסלה ממקום אחר וקרמיקה ממקום שלישי עלולים לא להשתלב ביחד, להגיע בזמנים אחרים, לעכב את השיפוץ ולגדול מכם זמן יקר של תיאום בין מספר מקורות". במהלך שיפוץ אמבטיה, רצוי להתחיל באינסטלציה ובכלים הסניטריים ורק לאחר מכן להתאים אריחים.
בנוסף, ממליצה רפופורט להיעזר בבעל מקצוע נכון: מעצב פנים, אדריכל או איש מקצוע מטעם החנות, שיכול לסייע בהגשמת החלומות במסגרת התקציב הנתון ולהתאים עבורכם את האריח האופטימלי. טיפ חשוב נוסף שנותנת רפופורט, הוא לרכוש מספר אריחי קרמיקה עודפים לשעת הצורך במקרה שבו תידרשו להחלפה או תיקון אריח בעתיד.

אריחי גרניט פורצלן של COTO DE ESTE מבית HEZIBANK. דקים וגדולים במיוחד ליצירת מראה אחיד בחלל ללא מרווחים (צילום: יחאריחי גרניט פורצלן של COTO DE ESTE מבית HEZIBANK. דקים וגדולים במיוחד ליצירת מראה אחיד בחלל ללא מרווחים (צילום: יח'צ) 

לבון מזכיר כי המים בישראל מלאי אבנית, לכן חשוב לדעת כי קרמיקה כהה עלולה להיות מוכתמת ב"עננים" הלבנים שנוצרים מהאבנית, ולכן כדאי לבחור קרמיקה לאמבטיה שאין לה מרקם אחיד, או קרמיקה בהירה. כמו כן, חשוב לבחור קרמיקה מסוג "אנטי סליפ" שמיועדת לאמבטיה ומונעת החלקות ולא קרמיקה חלקה מדי. כמו כן חשוב להקפיד על איכות טובה ועל כושר איטום ובידוד גבוה כדי למנוע רטיבויות, לחות ועובש.

מחמיאים לחלל, משלימים אותו ומוסיפים נגיעה מסוגננת לבחירתכם. אריחי קרמיקה של קרמיק דיפו (צילום: יחמחמיאים לחלל, משלימים אותו ומוסיפים נגיעה מסוגננת לבחירתכם. אריחי קרמיקה של קרמיק דיפו (צילום: יח'צ) 

מה לכם ולאמבטיות?! היכנסו לכאן לקרוא על מקלחונים

מחפשים מידע נוסף על עיצוב אמבטיה? היכנסו אל פורום חדר אמבטיה וקבלו עיצות מהמומחים בתחום

תגובות לכתבה

חזור מעלה