1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. חדר אמבטיה
  4. חדר אמבטיה קטן: כל הדרכים ליצירת חלל רחצה נוח ומרווח

חדר אמבטיה קטן: כל הדרכים ליצירת חלל רחצה נוח ומרווח

תכנון נכון ועיצוב חכם יכולים להפוך כל חדר אמבטיה קטן לפונקציונאלי ונוח. אז מהם האלמנטים המומלצים לחללים אלו? מהן המידות הרצויות? וכמה הם יעלו לכם?

מאת ליאת עיני | צילום יח''צ | 28.6.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
ברוב הבתים, חדר האמבטיה אינו נמנה בין אחד החללים הגדולים בבית. אם גודל ממוצע של חדר אמבטיה בארץ נע בין 4.5 ל-5 מ"ר ישנם לא מעט חדרי אמבטיה שאף קטנים מזה ועומדים על כ-3.5 מ"ר. במקרה של חללים קטנים אלו, מעבר לאלמנטים הבסיסיים כמו אסלה, כיור, אמבטיה וארון, אין יותר מידי מקום לתמרון ולכן על מנת למקסם את השטח ולהפכו לנוח ופונקציונאלי, ליקטנו עבורכם את כל הדגשים החשובים אליהם צריך להתייחס:

גוונים בהירים ואלמנטים מרחפים כמו אסלה תלויה או ארון צף ייצרו תחושה מרווחת יותר בעת עיצוב חדרי אמבטיה קטנים. (צילום:fotolia)גוונים בהירים ואלמנטים מרחפים כמו אסלה תלויה או ארון צף ייצרו תחושה מרווחת יותר בעת עיצוב חדרי אמבטיה קטנים. (צילום:fotolia) 

ריהוט מרחף


אחת הדרכים ליצור מראה מרווח וגדול יותר הוא שימוש בריהוט מרחף, כלומר ריהוט אשר תלוי באוויר ולמעשה מותיר את הרצפה חשופה. אסלות תלויות הן גם חלק ממגמה זו והעובדה שאינן יושבות על הקרקע יוצרת אשליה של גודל ומרחב.
מעצבת הפנים, שירי בלום-לאודן, מסבירה כי בעצם "תליית" אותם אלמנטים, הרצפה נותרת חשופה ומאפשרת לראות את כל גודלו של החלל. תליית הארון, למשל, מומלצת בגובה של 20 עד 30 ס"מ מהרצפה ועל אף שלטענתה מפסידים כביכול מקום אחסון נוסף, אופציה זו היא עדיפה אם ברצונכם ליצור מראה מרווח.
זו גם הסיבה שבחללים קטנים עדיף להימנע מלשים סל כביסה שכן הוא תופס מקום ויוצר מראה צפוף ועמוס.

לקטלוג ארונות אמבטיה תלויים לחץ כאן
רהיטים מרחפים וארונות אחסון קטנים משולבים על מראה היוצרים תחושה של גודל ומרחב, להשיג ב- VOLARE (צילום:יחרהיטים מרחפים וארונות אחסון קטנים משולבים על מראה היוצרים תחושה של גודל ומרחב, להשיג ב- VOLARE (צילום:יח'צ) 

חיפוי


למראה אוורירי של החלל רצוי לחפות את הקיר רק באזורים הרטובים בהם ישנם נתזים תכופים של מים כמו מעל האמבטיה או מאחורי הכיור. את שאר האזורים מומלץ לחפות עם טיח דקורטיבי בהיר שייצור אשליה של חלל מואר ופתוח. לגבי גודל החיפוי, מסבירה בלום-לאודן כי חיתוכים באריחים עלולים ליצור חוסר זרימה ולחלוקה של החלל. ולכן, על מנת להתגבר על כך, מומלץ לחפות את כל הקיר בקרמיקה או בפלטת זכוכית גדולה ללא חיתוכים אשר ייצרו קו אחד נקי ורחב, או לחילופין להתקין אריחים עם חיתוכים קטנים מאוד כמו אריחי פסיפס למיניהם שייצרו תחושה כאילו מדובר בכמות גדולה של אריחים.
לגבי דקורים, עדיף להימנע משילוב שלהם בחיפוי הקיר הואיל והם עלולים ליצור מראה עמוס וצפוף.

חומרים וצבעים


צבעים בהירים כמו לבן, בז´ ושמנת יוצרים לרוב מראה יותר פתוח ומואר. במידה ורוצים לזרוק צבע עדיף לעשות זאת באמצעות אביזרי עיצוב משלימים כמו שטיח, וילון, מגבת קטנה, כלים למברשות שיניים או אפילו עציץ קטן ולא להתפרע עם צבעים לקיר או אריחים בגוונים נועזים. גם מבחינת כמות הצבעים, מומלץ לבחור שני גוונים שולטים לשזור אותם באלמנטים הקטנים. בחירה של גוונים רבים מידי תיצור מראה עמוס בעיניים.

יחידות משולבות של ארון אמבטיה ואסלה בילד אין. להשיג בסטודיו קרמיקה במחירים החל מ-1,600 שיחידות משולבות של ארון אמבטיה ואסלה בילד אין. להשיג בסטודיו קרמיקה במחירים החל מ-1,600 ש'ח. (צילום:יח'צ) 

מידות


גודל מינימלי של מקלחון (טוש) הוא 80*80 ס"מ נטו, אולם גודל זה אינו נוח במיוחד ולכן עדיף לא לרדת מגודל של 90*90 ס"מ.
גודל של אמבט סטנדרטי - 70*160 ס"מ.
גודל מינימלי של כיור - עומק 35-40 ס"מ ורוחב 50 ס"מ. אם בוחרים כיור קטן יותר לא יהיה נוח לצחצח שיניים.
גודל מינימלי של ארון מתחת לכיור - 80 ס"מ רוחב, 50 ס"מ עומק במידה ויש צורך במגירת כביסה ואם אין צורך במגירה זו – גודל של 40-45 ס"מ יספיק, וכאמור עדיף שהארון לא יגיע עד לרצפה.

תאורה


בלום-לאודן ממליצה להשתמש בשני סוגי תאורה שממותגים בנפרד. האחד, תאורה פונקציונאלית - תאורה חזקה וממוקדת המתאימה לאזור בו מתאפרים או מתגלחים והשני הוא תאורת אווירה המפוזרת בנקודות שונות בחלל כמו מתחת לארון, מעל האסלה במדף או נישה, וכך יוצרת אפקט של המשכיות.

למראה אוורירי של החלל רצוי לחפות את הקיר רק באזורים הרטובים בהם ישנם נתזים תכופים של מים כמו מעל האמבטיה או מאחורי הכיור. את שאר האזורים מומלץ לחפות עם טיח דקורטיבי בהיר שייצור אשליה של חלל מואר ופתוח. חזי בנק (צילום:יחלמראה אוורירי של החלל רצוי לחפות את הקיר רק באזורים הרטובים בהם ישנם נתזים תכופים של מים כמו מעל האמבטיה או מאחורי הכיור. את שאר האזורים מומלץ לחפות עם טיח דקורטיבי בהיר שייצור אשליה של חלל מואר ופתוח. חזי בנק (צילום:יח'צ) 

מראות


מראות גדולות מכפילות את שטח החלל מבחינה ויזואלית, נותנות תחושת פתיחות ומרחב וגם מאוד נוחות לשימוש. על מנת לאפשר מראה נקי יותר לחלל, עדיף להימנע ממסגרת למראה. כדאי לשים את המראה על הקיר שמעל הכיור על כל הרוחב אבל לא עד התקרה, אלא בגובה של 60-70 ס"מ. כדאי לקחת בחשבון גם את האלמנטים הממוקמים ממול המראה- אם מדובר לדוגמא במכונת כביסה או כל אלמנט פחות אסתטי, עדיף יהיה להקטין מעט את המראה.

אמבטיה או טוש?


הבחירה נעשת בהתאם לשטח החלל וצרכים. במידה ומדובר במשפחה עם ילדים, לרוב ההעדפה תהיה לאמבטיה. במידה וזו הבחירה ניתן לשקול התקנה של אמבטיה פינתית אשר המים אינם נוטים להשפריץ מתוכה ובכך לחסוך הוספה של וילון או זכוכית שלרוב מקטינים את החלל. כאשר בוחרים במקלחון, עדיף לבחור בדגם עם דלתות שקופות הניתנות לסגירה פנימה מה שישאיר מקום נוסף לתמרון.

במידה והולכים על אופציית המקלחון עדיף לבחור בדגם עם דלתות זכוכית שקופות הנסגרות פנימה ומותירות מקום נוסף לתמרון. בתמונה: מקלחון של חזי בנק במחיר המתחיל מ-12,000 ¤ (צילום:יחבמידה והולכים על אופציית המקלחון עדיף לבחור בדגם עם דלתות זכוכית שקופות הנסגרות פנימה ומותירות מקום נוסף לתמרון. בתמונה: מקלחון של חזי בנק במחיר המתחיל מ-12,000 ¤ (צילום:יח'צ) 

טרנדים


"הטרנדים כיום הם ארונות תלויים הנותנים תחושה של ריחוף וקלילות, אריחים צרים וארוכים במידות של 90*30 או 100*30 ס"מ וחורי ניקוז הבנויים כתעלות שטוחות בצבעי ניקל", אומרת הגר שלמה, יועצת עיצוב ב´סטודיו קרמיק´. "לצד הז´אנר המתכתי והמודרני, יש נטיה לעצב בסגנון טבעי, תוך שימוש בחיפויי קיר העשויים מחומרים מן הטבע כמו קליפות קוקוס, אם הפנינה, ניצבי מלח וכדומה".

סטיילינג


כדי ליצור אוירה נעימה מומלץ להוסיף אביזרי דקורציה, אפילו כשמדובר בחדרי אמבטיה קטנים. לדברי בלום-לאודן "עדיף להימנע מטרנדים שמשתנים כל תקופה ולהשקיע בסטיילינג שאפשר להחליף אחת לכמה זמן כמו עציץ קטן על מדף, סבונייה, כלי יפה למברשת או תמונה קטנה אבל לא מומלץ להעמיס יתר על המידה כדי לא ליצור עומס בחלל".

פתרונות אחסון


גם בחדרי אמבטיה קטנים ניתן ליצור אזורי אחסון שישתלבו עם החלל ולא ייצרו עומס וצפיפות. ארון קיר לא עמוק מידי עם מראה או נישה אשר ישמשו להנחת תמרוקים הם חלק מן הפתרונות, אך גם מדף ארוך בעומק 20 ס"מ לכל אורך החדר יכול לשמש כאופציה נהדרת לאחסון של אביזרי אמבטיה למיניהם. אפשרות נוספת, במידה ומדובר בחדר אמבטיה הצמוד לחדר ההורים, היא לשבור חלק מהקיר ולשים זכוכית בין חדר השינה לחדר האמבטיה, כדי לתת תחושת מרחב וחלל מואר.

מדף ארוך לכל אורכו של חדר האמבטיה יכול להוות פתרון אחסון נפלא במקום הארון המסורתי. חדר אמבטיה בעיצובה של שירי בלום לאודן (צילום: שי שקולניק)מדף ארוך לכל אורכו של חדר האמבטיה יכול להוות פתרון אחסון נפלא במקום הארון המסורתי. חדר אמבטיה בעיצובה של שירי בלום לאודן (צילום: שי שקולניק) 

ומה מציעות החברות?

סטודיו קרמיקה - קולקציית יחידות משולבות של ארון אמבט ואסלה בילד אין. טווחי מחירים החל מ-1,600 ש"ח. סדרות חיפויי קיר מקרמיקה במגוון עיצובים כולל הדפסה דיגיטלית - החל מ-115 ₪ למטר.

אלוני - אריחים דקים בגדלי ענק בעלות של 730 ש"ח למטר, אסלות מקוצרות ב-790 ש"ח ומראות במגוון עיצובים החל מ-2,000 ש"ח.

חרסה - כיורים קטנים במגוון דגמים ואסלות תלויות. כמו כן, בחדרי אמבטיה קטנים ניתן לשלב כיור "יושב" - אליפסה, מלבני או עגול - מונח מעל השיש (ולא שקוע בתוכו). כך, ניתן לנצל היטב את המקום שמתחת לשיש לצורכי אחסון של מגבות וסבונים. עלות כיורים 350-750 ש"ח.

חמת - מבחר דגמים של ברזים בעלי פיה קצרה המותאמים לכיורים קטנים שאינם תופסים מקום רב בחלל החדר. בנוסף, מגוון ערכות אמבטיה המתאימות לחדרי אמבט קטנים: מוט, מזלף, צינור וסבוניה, מתקנים מעוצבים למגבות, ווים למגבות ועוד.

ליפסקי - פח אשפה מלבני (65 ש"ח) ומברשת אסלה מרובעת, דמויי רטאן בעיצוב דקורטיבי (55 ש"ח), אשר ניתן להצמידם לקיר ברווח בין האסלה לקיר, כך שהם שלא יתפסו מקום רב. בנוסף, מתקן ייעודי משולב לגליל נייר טואלט ולאריזה של מגבונים לחים (נשטפים באסלה) בעלות של 35 ש"ח.

HeziBank - אסלה קצרה תלויה של המעצב פיליפ סטארק, החל מ-2,500 ש"ח. בנוסף, מקלחון בעל דלתות מראה אשר נפתחות בצורה כזו שהופכות להיות חלק מהקיר, החל מ-12,000 ש"ח.

VOLARE - אולם תצוגה לרהיטי יוקרה לחדר האמבטיה בלבד נפתח בימים אלה ביפו, במתחם נגה. עלות יחידת ארון בסיסית החל מ-5,000 ש"ח, עלות יחידה בעלת פרטים רבים עם מראה מתכוונת כלפי מעלה - 17,000 ש"ח.

MODY - משטח מרחף בגובה 48 ס"מ מעל הרצפה, הכולל יחידות מודולאריות משתנות, כגון בידה והאסלה, משטח לכיור ועד למקלחון כיחידה אינטימית המאחסנת אביזרי טיפוח.

מעוניינים להכניס מקלחון במקום האמבטיה? קבלו 10 טיפים לתכנון המקלחון המושלם

טיפים נוספים לעיצוב הבית >>

תגובות לכתבה

חזור מעלה