פסגת העיצוב

בשבוע שעבר הסתיימה במילאנו אחת התערוכות החשובות בעולם בתחום העיצוב. אפילו המשבר הכלכלי לא הצליח להפר את השמחה. איציק עיני, ביקר שם, נשם עיצוב וגם כתב כמה רשמים. קבלו הצצה מרתקת לנבכי התערוכה

מאת אדריכל איציק עיני - מילאנו | צילום יאיר ורון | תאריך 7.5.09

בשבוע שעבר הסתיימה במילאנו המהדורה ה - 48 של תערוכת העיצוב והריהוט מהחשובות בעולם.

Salone Intenazionale del Mobile 2009

הינה תערוכה שמזה 4 שנים מתקיימת ברו פיירה, היריד שחתום ע´´י הארכיטקט האיטלקי מקסימילייאנו פוקסאס, שתכנן בין היתר גם את מרכז פרס לשלום ביפו. התערוכה משכה מאות אלפי מבקרים רובם מחוץ לאיטליה, שבאו להתעדכן במגמות הכי עכשוויות בעולם העיצוב.

התערוכה המרכזית ברו היא המקום הרשמי אליו מתנקזים הביתנים של גדולי העיצוב והתאורה האיטלקיים והיא כוללת את ביתן הלווין האלטרנטיבי Satellite, שמציג יצירות של מעצבים נועזים צעירים, פרוייקטים חדשניים של מוסדות לעיצוב ואת תערוכת התאורה (EURO LUCE). אך בפועל, רוב העניין נובע דווקא מאירועי החוץ בעיר, שכוללים השקות מגה מסוקרות של מוצרים חדשניים, חשיפת מעצבים חדשים, הרצאות של מעצבים מיתולוגים וגם סתם מפגשים ספונטאניים עם כוכבים מקומיים.

גופי תאורה מתערוכת EURO LUCE, (צילום: יאיר ורון)
גופי תאורה מתערוכת EURO LUCE, (צילום: יאיר ורון)


הפתעה למרות המשבר

השנה, למרות התחזיות הקודרות של המשבר הכלכלי, נרשמה דווקא מגמה הפוכה. התערוכה הביאה לעלייה של 20% במספר המבקרים ביחס לשנה שעברה, כך שלפחות לשבוע אחד התנתקה העיר מבעיות העולם וחזרה להיות מרכז תרבות שוקק חיים; אזור ה- Tortona שמהווה את מוקד אירועי החוץ, היה גדוש באולמות תצוגה סוריאליסטים מוקפדים, מלון ה-NHOW המפורסם שמציג בכל שנה חלל זמני ניסיוני שונה בכל אחת מקומותיו, התהדר השנה בקומת לובי תיאטרלית שחלקה הוקדש לריהוט וגופי התאורה של המעצבת הישראלית איילה צרפתי. בנוסף, התקיימו תחרות עיצוב לסטודנטים עבור החברה HI MACS, שהינה החברה המתחרה של קוריאן ומצגות וידיאו של אומנים צעירים ממילאנו.

לא רחוק משם, באתר הבנייה של מתחם המשרדים של הארכיטקט מתיאו טון, הושקו דירות פאר לדוגמא, לצד שמפנייה וסלמון התרוצצו נציגי המכירות עם קליינטים וחשפו דירות, חומרי בנייה ושאר אביזרים.

אולם התצוגה של קרטל שחוגגת 60, (צילום: יאיר ורון)
אולם התצוגה של קרטל שחוגגת 60, (צילום: יאיר ורון)

לאפריקה באהבה

חברת מורוזו בביתן דמוי יער פלסטי לבן שעוצב בידי האפרו אמריקאי סטפן בורקס, הציגה סטייל לא פורמאלי המוקדש לתרבות אפריקה ואומנות מלאכת היד, ובד בבד חשפה מיזם עם חברת DIESEL SUCCESSFULL LIVING ו- Golran Reloaded בו הציגו אביזרי ריהוט ושטיחים אותנטיים.

חברת מורוזו בביתן דמוי יער פלסטי לבן שעוצב בידי האפרו אמריקאי סטפן בורקס, (צילום: יאיר ורון)
חברת מורוזו בביתן דמוי יער פלסטי לבן שעוצב בידי האפרו אמריקאי סטפן בורקס, (צילום: יאיר ורון)

הטייקונים לא ירוקים

המגמה הירוקה בתכנון, שמורגשת היטב בעיקר אצל מעצבים צעירים מצפון אירופה, לא עוררה שום חשק אמיתי אצל הטייקונים המסורתיים לשנות אסטרטגיה, שכן המוטיב השולט מבחינתם הוא האסתטיות ולאו דווקא הפונקציונאליות. אפילו חברת איקאה, נכנעה לתכתיבי האופנה והציגה לראשונה בתולדותיה באזור Tortona, דבר שנחשב בעבור האידיאולוגיה הספרטנית שלה בעבר כקו אדום.

מתחם INTERNI בחצר מבצר ספורצסקו עם תצוגת מיני מיינור, (צילום: יאיר ורון)
מתחם INTERNI בחצר מבצר ספורצסקו עם תצוגת מיני מיינור, (צילום: יאיר ורון)

מתחם Interni בחצר מבצר ספורצ´סקו הציג לצד תפאורות חוץ את פרוייקט הקרוון של חברת מיני מיינור והפרוייקט האמביציוזי של הארכיטקט מריו קוצ´ינלה שכלל 100 מ´´ר של מגורים טכנולוגיים שמתחשבים בסביבה בעלות של 100,000 יורו.

ימי התערוכה אפשרו לעיר, תושביה ומבקריה לשכוח לכמה ימים מהתנודות העולמיות וחוסר הביטחון הכלכלי, לצלול עמוק לבועה ולשקוע במלאכת העיצוב הנוצצת והאופיינית. כל חובבי העיצוב שלא הצליחו להגיע, ייאלצו בנתיים להסתפק בתמונות ואם אפשר גם לדאוג לכרטיס לפעם הבאה.

חזור מעלה