קוריאן אוהב את מיסוני

בית האופנה האיטלקי MISSONI בודק את גבולות הקוריאן, המשמש בדרך כלל למשטחי עבודה, ומציג עיצובים שימושיים ודקורטיביים בצבעוניות נועזת

מאת זיוה בר | צילום זיוה בר |

באמנות, כמו באמנות, אין דבר כזה שאין דבר כזה, אמר מישהו פעם. פעמים רבות נכון הדבר גם בעיצוב. בית האופנה האיטלקי MISSONI הראה במסגרת אירועי תערוכת העיצוב במילאנו, שכל חומר יכול לשחק ביד יוצרו והציג אומנות שימושית מקוריאן, חומר שהומצא בסוף שנות ה-60 ויועד בעיקר למשטחי עבודה סטריליים, או למשטחי נוחות למטבח ולאמבט.

שטיח העשוי מחיבור מלבנים עם חללים ביניהם(צילום: זיוה בר)
שטיח העשוי מחיבור מלבנים עם חללים ביניהם(צילום: זיוה בר)


חברת MISSONI הוקמה על ידי משפחת מיסוני לפני יותר מ-50 שנה ומקפידה לחדש מידי שנה בקולקציות מרתקות, עם טביעת יד ייחודית, שאין לטעות בה. הקולקציות של מיסוני אורגות יחדיו דוגמאות בסיסיות עם טקסטורות עשירות, מגוונות ונועזות.

במיסוני מאמינים בבדיקת גבולות החומר ובשימושים מפתיעים בתכונותיו. התפישה היא להלביש הכול, החל מהשטיח, דרך הספה ועד התאורה, ממצעי המיטה והמגבות ועד חיפויי הקיר.

כלי שולחני מרצועות קוריאן (צילום: זיוה בר)
כלי שולחני מרצועות קוריאן (צילום: זיוה בר)

אולם התצוגה במילאנו הדגים תהליך גלישה של צבעים וטקסטורות מהטקסטיל והאופנה, לתחומי העיצוב התעשייתי. תהליך מורכב טכנולוגית זה, התאים את האופנה והטקסטיל, הרכים מיסודם, לתחומי עיצוב הבית הנייחים.

קירות רצפה וכדור ענק עשויים מחוטי קוריאן(צילום: זיוה בר)
קירות רצפה וכדור ענק עשויים מחוטי קוריאן(צילום: זיוה בר)

הקוריאן מיוצר ממינראלים טבעיים וחומרים אקריליים באיכות גבוהה. החומר מוצק וקשיח, מראהו חלק, הוא נעים למגע ומתאים מאד לקווי העיצוב המודרני.

משטחי הקוריאן מיוצרים בעובי 13 מ"מ לשימושים אופקיים: משטחי מטבח, אמבט, דקורציה וכו´, או בעובי 6 מ"מ לחיפויי קירות ואלמנטים מיוחדים. החומר מוצע בכ-100 גוונים, חלקים ומנוקדים, המאפשרים אינסוף שילובים. המשטחים עמידים מאד, אטומים לחדירת נוזלים, אינם דוהים ובעלי עמידות גבוהה. לפיכך, ניתן להסיר מהם בקלות סימני סיגריות, כתמים ושריטות באמצעות חומרי ניקוי ביתיים פשוטים. החומר ניתן לחיתוך ועיבוד, גילוף, הדבקה ולכיפוף בחום. יתרונו הגדול, מסתמן כהיעדר תפרים מורגשים והתקנה הומוגנית, המאפשרים לממש בעזרתו כמעט כל דרישה עיצובית, כולל אלמנטים מעוגלים, שילובים מושלמים של כיורים במשטחים וכל חיבור עיצובי אחר.

מקלחון המראה את גמישות החומר ושלמותו (צילום: זיוה בר)
מקלחון המראה את גמישות החומר ושלמותו (צילום: זיוה בר)

בתערוכה "קוריאן אוהב את מיסוני", בית האופנה ומעצביו תירגמו את עיצוביהם לחומר הקשיח ויצרו מגוון אלמנטים של עיצוב שימושי, צבעוני ודקורטיבי: כיורים מיוחדים, חיפוי מעוגל של קיר מקלחון, שולחן, שטיח, קערות ענק, מחיצות ואהילים בחיתוכי לייזר, חיפויי קירות בדוגמאות הזיגזג האופייניות ועוד.

אכן הורגשה אהבה רבה בין החומר לבית האופנה.

חזור מעלה