חדרים מסביב לעולם

האם הבדלים בין תרבויות משפיעים על סגנון העיצוב, או שחדר הילדים הפך לכפר גלובאלי עם שפה בינלאומית? לשיפוטכם

מאת הלני שי | צילום Architectural Digest.com ו- TOYS R US | תאריך 15.8.08

לעצב חדר ילדים זהו אתגר עיצובי האהוב על מעצבים מכל העולם בשל הדמיון הרב, ההעזה הצבעונית, שילוב סיפורי האגדות, הסמלים וגיבורי התרבות. כמובן שמעבר לתכנון הויזואלי, השיקול הפונקציונאלי והסביבה הבטיחותית חשובים לא פחות.

אייל רטנר מ"

סטודיו 180

", מאפיין את חדרי הילדים בעולם כ"חללים חווייתיים": "הדגש בעיצוב חדרי ילדים הוא בצבעוניות ועושר הדימויים, בעיקר משום שלפי מחקרים מדעיים החושים מתפתחים בשלב הילדות. התוצאה היא חדרים המעוצבים בהשראת עולם ה"לונה הפארק". כיום, ניתן לקנות חוויה כמוצר מדף, לדוגמא מיטה בצורת מכונית או קרון רכבת, אך יש לזכור שיותר מכל, החדר צריך להתאים לאישיותו של הילד הגדל ולמעברים המהירים מגיל הילדות לבגרות".

מעצבת הפנים

אהובה שורצברד

, מספרת על מגמת העיצוב הגלובאלי הבולטת בחדרי הילדים: "כיום כל חדרי הילדים דומים ומעוצבים בהשראת פנטזיה צבעונית או בסגנון היי-טק. אין צביון אישי וזה יוצר תחושת ניכור. חשוב שהילד יכניס את אישיותו פנימה אל תוך החדר ויבטא את עצמו דרך תחביביו ויצירותיו".

נראה כי חדרי ילדים מאירופה, ארצות הברית וקנדה, דומים לחדרי הילדים במחוזותינו; רובם מעוצבים בהשראת סיפורי אגדות, גיבורי תרבות כמו סופרמן וספיידרמן, או בהשראת חיות וטבע. חדרי הבנות מבודלים בצבעוניות פסטלית וברכות, מעוצבים בהשראת פיות ובובות הבארבי והבראץ´ האהובות.

השוני בין חדרי הילדים בעולם, נובע בעיקר מהבדלי התרבויות בין הארצות: לצד חדרים מעוצבים עם עץ טבעי בסגנון כפרי, פגשנו חדרים תיאטרליים יותר בהשראת קישוטים מעולמם העליז והצבעוני של הילדים. חדרים אחרים עוצבו עם הקפדה על המראה המושלם

(total look): המצעים תואמים לוילונות, למנורה ואף לשטיח.

חדר עולמי בברוקלין

האדריכל Riehm Juergen ממשרד האדריכלים 1100: Architect תכנן את חדרו של ילד צעיר המתגורר עם הוריו בברוקלין. הוא שם לו למטרה לבטא באמצעות החדר את אופיו ואישיותו של הילד. קירות החדר צבועים בירוק, בהתאם לצבע האהוב על הילד, ואילו האלמנטים בחדר חוברים לתחומי העניין שלו: גיאוגרפיה ומדע. הארכיטקט התייחס למפה שנתלתה בחדר, כאל טפט פנורמי המוסיף לאווירה הכללית.

ריהוט חוץ מעץ בהתאמה אישית לילדים
ריהוט חוץ מעץ בהתאמה אישית לילדים


ספיידרמן יוצא מהמסך

חברת "TOYS R US" הבינלאומית תכננה חדר ילדים המציע לילד לישון לצד דמותו הנערצת של ספיידרמן. צבעי הכחול והאדום מעטרים את קירות החדר והריהוט, ואילו הרשת המיתולוגית תלויה מהתקרה ומוסיפה לאווירה. למורת רוחם של ילדי ישראל, החדר ניתן להשגה בינתיים רק בחו"ל וטרם הובא לארץ.

חדר המשלב את דמותו הנערצת של ספיידרמן, TOYS R US, להשיג בחול בלבד, (צילום: באדיבות TOYS R US)
חדר המשלב את דמותו הנערצת של ספיידרמן, TOYS R US, להשיג בחול בלבד, (צילום: באדיבות TOYS R US)

לישון עם הבראץ

ב-"TOYS R US" לא מקפחים את הבנות ועבורן עיצבו חדר ילדים ורוד במיוחד בסגנון בובת הבראץ האהובה. הריהוט בצבעי פסטל רכים וטפטים מאוירים מקשטים את הקירות. הגוונים הורדרדים משתלבים עם נגיעות צבע ירוקות ועדינות בשטיח, על הקיר ואף ועל גבי הריהוט.

חדר לילדות באווירת בובות הבראץ, TOYS R US, להשיג בחול בלבד, (צילום: באדיבות TOYS R US)
חדר לילדות באווירת בובות הבראץ, TOYS R US, להשיג בחול בלבד, (צילום: באדיבות TOYS R US)

היי-טק למתבגרים

כאשר Champion Platt עיצב את החדר של בנו המתבגר במנהטן, הוא שאף ליצור חלל שישרה אוירה אלגנטית, כיפית, אך גם לימודית. הוא עיצב את מרבית הרהיטים בעצמו והשתמש בצבעוניות כהה ושמימית, המשתלבת עם רהיטי המתכת והזכוכית. אריגי המשי האיכותיים מבית Jim Thompson תואמים לשטיח הכחול בעיצובם של

Patterson, Martin & Flynn , ומשתלבים גם עם גווני הוילונות. יחדיו הם מקנים לחדר אוירה רגועה ושקטה המתאימה לנער מתבגר ותורמת לסביבה הלימודית שלו.

חדר בסגנון היי-טק לנער מתבגר במנהטן, Champion Platt ,(צילום: באדיבות אתר Architectural Digest.com)
חדר בסגנון היי-טק לנער מתבגר במנהטן, Champion Platt ,(צילום: באדיבות אתר Architectural Digest.com)

ילדים נותרים ילדים, בכל מקום אשר יהיו; התרבות משתנה, הערכים והסביבה, אך חדר הילדים נשאר ויישאר מקומו הפרטי של הילד, בו הוא מבקש לבנות את ממלכת חלומותיו הקסומה, המושתתת על סיפורי האגדות, גיבורי העל ותחומי העניין העוטפים את ילדותו.

חזור מעלה