וונדרס בארץ הפלאות

דמיינו ספה שעשויה כולה מסריגת קרושה (Crochet) - בדומה למפית שעל השידה בבית סבתא, או אגרטל פורצלן שצורתו מבוססת על ביצים קשות שנדחסו לתוך קונדום. אם המחשבה מעוררת בכם גיחוך או סתם גורמת לכם להרים גבה, קלעתם במדויק לכוונתו של מעצב העל ההולנדי- מרסל וונדרס

מאת קרן בר | צילום יח"צ והאתר הרשמי | תאריך 15.09.08

וונדרס, אולי אחד המעצבים המעניינים בעולם, מוביל חזון חדש של עיצוב הומוריסטי ומסקרן, שבשום פנים ואופן לא מזכיר את הריהוט הכבד והפונקציונאלי שמוכר לנו. למעשה, "מוכר" הוא ההיפך המוחלט מכל מה שוונדרס מנסה לייצר. בימים כתיקונם, המבקרים באתר של וונדרס ייתקלו בדיוקנו העטוי אף ליצן מזהב, אך אם יכנסו אליו כעת יגלו, שלכבוד הקיץ הוא חובש משקפי שמש שדקלים משתקפים בהם.

אגרטל פורצלן שצורתו מבוססת על ביצים קשות שנדחסו לתוך קונדום(צילום: יחצ והאתר הרשמי)
אגרטל פורצלן שצורתו מבוססת על ביצים קשות שנדחסו לתוך קונדום(צילום: יחצ והאתר הרשמי)


וונדרס, שהגיע לארץ בתחילת ספטמבר כדי להרצות בתערוכת העיצוב 08 CASA, חי ופועל בעיקר באמסטרדם. את לימודיו סיים ב-1988 בבית הספר לעיצוב ארנהיים בהולנד, ובשנת 1991 הצטרף לקבוצת Droog Design ("עיצוב יבש" בהולנדית). עיצוביו הייחודיים הפכו עד מהרה לשם דבר, ואת תהילתו קנה בשנת 1996, עם "הכיסא הקלוע" העשוי מקשרים שנטבלו בדבק אפוקסי. השילוב בין אמנות נוסטלגית כמו מקרמה, ובין טכנולוגיה היי-טקית וחומרים מודרניים, סימן את וונדרס ככוכב עולה בזירת העיצוב הבינלאומית.

Mannequin, כסאות מתכת עשויים אריג, עוצב עבור Moooi(צילום: יחצ והאתר הרשמי)
Mannequin, כסאות מתכת עשויים אריג, עוצב עבור Moooi(צילום: יחצ והאתר הרשמי)

שתיים-עשרה שנים לאחר מכן, הכיסא הקלוע עדיין מככב בקולקציה של מרסל, יחד עם כורסאות עשויות סריגה שהוקשחה, פסלוני פורצלן צבועים בכחול בסגנון דלפט ופעמוני ענק.

"אין שום הגיון בלהמשיך ולציית לחוקים של מכונות עתיקות. אנחנו כבר לא יכולים לומר לקהל שמוצר הוא טוב יותר רק משום שהוא קל לייצור!" אומר וונדרס. "כיום התעשייה יכולה ללכת בעקבות האנושות, ולהפוך את החלומות המרגשים ביותר למציאות". הוא מדגים את דבריו בהתייחסו לרמקולים, שהם מטבעם עגולים, אך מיוצרים לרוב בתוך מלבני פלסטיק. את האשמה הוא מייחס למעצבים, שעובדים לדבריו על "טייס אוטומטי", ונכנעים לתכתיבי המכונות התעשייתיות שחותכות בקווים ישרים. "אתם ראויים להרבה יותר, לטוב ביותר. החיים משעממים מספיק".

עיצוב של מרסל וונדרס לבית המלון Mondrian South Beach(צילום: יחצ והאתר הרשמי)
עיצוב של מרסל וונדרס לבית המלון Mondrian South Beach(צילום: יחצ והאתר הרשמי)

את משנתו מיישם וונדרס הן בסטודיו שלו והן כמעצב עבור יצרנים רבים, ביניהם B&B italia, Flos, Moroso וחברת Moooi ההולנדית, אותה הקים ב-2001 ומתפקד כמנהל הקריאייטיבי שלה. שם החברה, "יופי" בהולנדית (עם O אחת נוספת) הוא התגלמות החזון העיצובי של וונדרס: יופי ולא פונקציונאליות. "כיום אנשים לא רוכשים דברים רק כי הם צריכים אותם, הם רוכשים אותם כי הם אוהבים אותם", הוא טוען.

כורסא מסריגת crochet שהוקשחה
כורסא מסריגת crochet שהוקשחה

העיצובים שלו מלאים הומור ומעוררים עניין, בעיקר משום שלא ניתן לדעת מיד באילו טכניקות וחומרים הוא משתמש. אפילו השמות בהם הוא מכנה את עיצוביו משעשעים: לקולקציות הספות והפופים שעיצב עבור חברת Slide האיטלקית קרא "השמנמנה והנמוך", וקולקציית אגרטלים אחרת כונתה בשמות של מחלות. הוא לא מהסס להתנסות בחומרים לא שגרתיים, כמו למשל בקולקציית התיקים הייחודית שיצר מקצף אפייה וטקסטיל. בתערוכת מילאנו שבה הציג, תלה וונדרס את חברתו על נברשת ונתן לה לחלק שמפנייה למבקרים. "אני מנסה ליצור משהו שיגרום לך להרגיש שהחיים מתפוצצים. אחרת, אין בזה שום הגיון", הוא מסביר בתבונה.

כורסא מהקולקציה השמנמנה והנמוך שעיצב וונדרס עבור החברה האיטלקית Slide
כורסא מהקולקציה השמנמנה והנמוך שעיצב וונדרס עבור החברה האיטלקית Slide

וונדרס משמש גם כמנהל האמנותי ושותף ברשת המלונות הגלובלית Lute Suites, ואחראי לעיצובן של מסעדות ומלונות יוקרה, דוגמת מסעדת Blits ברוטרדם ומלון Thor בניו יורק. ה"וושינגטון פוסט" הכתיר אותו כ"כוכב האהוב של עולם המעצבים" והוא אף זכה בפרס "מעצב השנה" של מגזין "אל דקור". התעוזה, היצירתיות והשנינות שלו גרמו לעולם להתאהב במעצב האקסטרווגנטי הזה ובעיצוביו ההזויים והיפיפיים, ויותר מכך - הוא קבע סטנדרטים חדשים עבור מעצבים וצרכנים, שנהגו בעבר להתכופף בפני תכתיבי התעשייה וכיום מבינים שאפשר גם אחרת.

"ברור שאני רוצה לשנות את העולם," מצהיר וונדרס בפשטות. "אנשים שאומרים לך שהם לא יכולים לעשות זאת, פשוט ממעיטים בערך עצמם".

חזור מעלה