המירוץ לדירה

דירה שכורה לא חייבת להיראות כמקום ארעי שלא נעים לשהות בו. מה חשוב לבדוק לפני שחותמים על חוזה וגם איך תשדרגו את הדירה השכורה בעלויות מינימאליות. המדריך המלא לשוכרים

מאת שירה דרורי | צילום יח"צ | תאריך 16.6.09

שוכרים רבים שרויים בתחושה שלא שווה להשקיע כסף רב בנכס שאינו שלך באופן רשמי, אך מאידך אף אחד אינו רוצה לגור בבית לא מטופח. כמובן, שככל שהדירה יותר מושקעת, כך גם עולה מחיר התחזוקה שלה. הבשורות הטובות הן שכל דירה שכורה אפשר לשדרג, גם בלי לשבור קירות או לערוך בה שיפוץ מאסיבי.

המדריך שלפניכם יעזור לכם לתכנן עיצוב מחודש לדירה שכורה - קל יחסית לביצוע ובתקציב חסכוני.

לפני חתימת החוזה בדקו מה גודל הדירה מבחינת מר והאם היא מחולקת בצורה נוחה לפי הצרכים שלכם, (צילום: אילוסטרציה)
לפני חתימת החוזה בדקו מה גודל הדירה מבחינת מר והאם היא מחולקת בצורה נוחה לפי הצרכים שלכם, (צילום: אילוסטרציה)


רגע לפני שחותמים חוזה

לפני שמגיעים לחתום חוזה שכירות, מומלץ לערוך ספירת מלאי ולבדוק איזה ציוד קיים בדירה ומה יש להביא בעת המעבר. בשלב זה כדאי גם לבדוק במה לוקה הדירה וכיצד ניתן לטשטש את המגרעות שלה, כך למשל, האם יש סדקים או רטיבות בקירות, האם האמבטיה דורשת ציפוי מחודש, האם חסרים אריחים בחדר השינה וכדומה. כמו כן, כדאי להגיע עם חזון עיצובי – כלומר, לדעת מה הסגנון המועדף (כפרי, מודרני, הייטקי...) ולהיות מודעים מנגד למגבלות של בעל הנכס.

ודאו עם דיירי הבית איזה ריהוט ומוצרי חשמל נשארים בדירה וערכו רשימה של מה שעליכם להשלים בדירה, my home page, (צילום: ישראל כהן)
ודאו עם דיירי הבית איזה ריהוט ומוצרי חשמל נשארים בדירה וערכו רשימה של מה שעליכם להשלים בדירה, my home page, (צילום: ישראל כהן)
לפני שתחתמו על החוזה, חשוב לבדוק מספר דברים הן מבחינה טכנית והן מבחינה עיצובית:

בדקו מה גודל הדירה מבחינת מ"ר והאם היא מחולקת בצורה נוחה לפי הצרכים שלכם מבחינת חדרים

בדקו מה מצב הצנרת, האם יש זרם מים שוטף וחזק בכל הברזים

כדאי לבדוק האם יש דוד שמש, דוד חשמלי או שניהם. דוד שמש יסייע לכם לחסוך חשמל רב בימי הקיץ

ודאו עם דיירי הבית איזה רהיטים ומוצרי חשמל נשארים בדירה וערכו רשימה של מה שעליכם להשלים בדירה

בדקו האם לדירה יש סורגים - במיוחד אם אתם מתכוונים לשכור דירה בקומה ראשונה או קומת קרקע

בדקו אם יש בדירה גז והאם מדובר בבלוני גז או פיתרון אחר

מומלץ לבדוק אם בדירה יש מזגן ואם כן – כמה מזגנים. במידה ולא בחנו האם יש מאוורר קיר או תקרה

בדקו האם בדירה יש פלדלת או דלת כניסה מעץ

בחנו כמה שקעי חשמל יש בכל חדר והאם הם מספיקים לצרכים שלכם

מומלץ לבחון כמה כיווני אוויר יש בדירה

ערכו רשימה של היתרונות הנספחים שיש לדירה מבחינת מרפסת, מעלית, חנייה פרטית וכדומה

בדקו מראש את העלויות של הארנונה וועד הבית

בדקו מה מצב הצנרת, האם יש זרם מים שוטף וחזק בכל הברזים (צילום: אילוסטרציה)
בדקו מה מצב הצנרת, האם יש זרם מים שוטף וחזק בכל הברזים (צילום: אילוסטרציה)

אופיר אסיאס, אדריכל, מעצב בתים, דירות נופש ובתי מלון בוטיק, אומר שככל שהדירה יותר מוזנחת, כך עדיף לקצץ בתאורה ולהעדיף תאורה ממוקדת, כדי להעניק לדירה מראה מסתורי ולהצניע את פגמיה. "כמו כן, ככל שהדירה יותר מוזנחת כך ´המראה הנקי´, הווה אומר לבן ומינימליסטי, יהלום אותה פחות. הכלל החשוב ביותר הוא למצוא את החן בדירה ואותו להדגיש, לא להילחם בגיל, כמו שאישה אלגנטית בגיל 50 לא תלך עם מיני, אל תאלצו את הדירה השכורה שלכם להיות דירונת בת שנה".

הכלל החשוב ביותר הוא למצוא את החן בדירה ואותו להדגיש, (צילום: <a href=http://www.adira.co.il/minisite/Catalog.php?C=נירלט&CompanyID=175&CatID=419&subCatID=0>נירלט</a>)
הכלל החשוב ביותר הוא למצוא את החן בדירה ואותו להדגיש, (צילום: נירלט)

המהפך מתחיל כאן

תמי ליבון, מעצבת פנים המתמחה בעיצוב דירות עירוניות ובפנג שואי, מסבירה ש"דירות קטנות מחייבות אותנו לעיתים להשתמש באותו חלל לצרכים שונים. לדוגמא, הסלון אמור לשמש ברוב המקרים כפינת האירוח, פינת האוכל ופינת העבודה ולכן, מומלץ לחלק את החלל באמצעות מחיצות יצירתיות כמו: ספריות פתוחות בהן ניתן לשים את הספרים משני הצדדים (כמו הכוורות האהובות), עציצים ומחיצות דקורטיביות. כך נוכל ליצור חללים שונים ועדיין לשמור על הזרימה והמרחב בחלל קטן".

לדברי אסיאס, למי שלא אוהב את הריצוף הקיים בדירה, ניתן בהוצאה יחסית לא גבוהה להניח פרקט סינטטי על הכול ולהרגיש כמו באירופה. "אלו שמזלם האיר להם פנים עם אריחים נאים ומעט פגמים, יכולים להשתמש בשטיחונים או שטיחים גדולים שיחשפו מהריצוף בשביל האווירה, אך יכסו את כל הפגמים.

מי שלא אוהב את הריצוף הקיים בדירה, יכול בהוצאה יחסית לא גבוהה להניח פרקט סינטטי על הכול, <a href=http://www.adira.co.il/minisite/Catalog.php?C=אלוני&CompanyID=323>אלוני</a>, (צילום: יחצ)
מי שלא אוהב את הריצוף הקיים בדירה, יכול בהוצאה יחסית לא גבוהה להניח פרקט סינטטי על הכול, אלוני, (צילום: יחצ)

בשטחים קטנים כמו אמבטיות או מטבחים ניתן להדביק

אריחים

חדשים: "אם אתם בעלי ידיים טובות וגישה לחומר, ניתן בפשטות להדביק ריצוף חדש על גבי קיים ובמחיר נמוך (ניתן למצוא אריחים גם במחירים של 100 ₪ למ"ר ופחות). במקרים כאלו ניתן להשתעשע בשילובים של שחור לבן בסגנון ויקטוריאני, או שיבוצים צבעוניים שמחים או אפילו מעין "שטיחים", דהיינו מבנה ריבועי של אריחים בתוך הריצוף.אם בחרתם לעשות כן, יש להקפיד על הדבקה על פי הוראות היצרן".

אמבטיות אמייל ישנות ניתן לשפץ בעזרת צבע אמייל, יש לעשות זאת בהתזה ועדיף על ידי בעל מקצוע, (צילום: אילוסטרציה)
אמבטיות אמייל ישנות ניתן לשפץ בעזרת צבע אמייל, יש לעשות זאת בהתזה ועדיף על ידי בעל מקצוע, (צילום: אילוסטרציה)

שיפוץ לתפרנים

לפי אסיאס,

אמבטיות אמייל ישנות

ניתן לשפץ בעזרת צבע אמייל, "יש לעשות זאת בהתזה ועדיף על ידי בעל מקצוע. התוצאה המתקבלת היא של אמבטיה חדשה לחלוטין. גם את האריחים הישנים ניתן לצבוע בדרך זו. כמו כן, מגבות ושטיחי אמבטיה בצבעים תואמים יתרמו לתחושה, ומראה במסגרת נאה יכולה לשדרג את החלל מאד".

אסיאס מסביר ש

ארונות פורמייקה ישנים במטבח

, ניתן לצבוע בקלות בעזרת צבעי שמן כמו פוליאור או אקווניר. "יש לבצע בעזרת שפכטל תיקונים קלים של פגמים והדבקה של פורמייקה שהשתחררה, סתימת חורי ידיות ישנים וחירור חורים עבור ידיות חדשות ובשינוי קל של צבע וידיות קיבלתם מטבח חדש".

ארונות פורמייקה ישנים במטבח, ניתן לצבוע בקלות בעזרת צבעי שמן כמו פוליאור או אקווניר, (צילום: אילוסטרציה)
ארונות פורמייקה ישנים במטבח, ניתן לצבוע בקלות בעזרת צבעי שמן כמו פוליאור או אקווניר, (צילום: אילוסטרציה)

בנוגע ל

מייקאובר לסלון וחדר השינה

, לדעת אסיאס יש משהו חם ונעים בדירה עמוסת חפצים שנבחרו על ידי בעל הבית, מעין מבט על נפשו של בעל הבית. "איספו רהיטים ישנים ואהובים מהמשפחה וצבעו אותם בצבעים עליזים. אם יש לכם אפשרות לרפד כורסא או כסא, הרי כבר קבלתם דירה חיננית וצבעונית. מי שאוהב את המראה הכפרי יכול לאחר הצביעה לשפשף מעט את הרהיט בקצוות ולתת לו מראה מיושן.

מומלץ לשמור על סקלת צבעים: פסטלים רכים לאווירה קלילה, לבן או קרם לרומנטיקה, צבעים כהים לדרמה (שחור מבריק יכול להיות מרשים ביותר) הפוליאור והאקווניר הם בגימור מט, אך סופרלק ואונירלק הם מבריקים! זהו "לוק" שונה לחלוטין.

בנוסף, תמונות על הקיר, בין אם הן מקוריות, הדפסים או צילומים, הופכים את החלל להרבה יותר עשיר ותרבותי וגם וילונות ישדרגו בקלות את האווירה וירככו אותה. ניתן להקנות לחלל מראה "גברי" יותר עם וילונות אופקיים כמו רומיים וונציאניים. להענקת מראה רומנטי ניתן להשתמש דווקא בוילונות אנכיים "רכים" ונופלים, מבדים קלילים או כבדים".

ניתן להקנות לחלל מראה גברי יותר עם וילונות אופקיים כמו רומיים וונציאניים, <a href=http://www.adira.co.il/minisite/Catalog.php?C=אורגון&CompanyID=679>אורגון</a>, (צילום: יחצ)
ניתן להקנות לחלל מראה גברי יותר עם וילונות אופקיים כמו רומיים וונציאניים, אורגון, (צילום: יחצ)

צבע זה כל השוני

לדברי איריס יוגב אדריכלית נירלט, לפני שמתחילים במלאכת צביעת הקירות יש לבחון האם החדר הוא צפוני או דרומי? חדר דרומי הוא שטוף שמש; בעוד שחדר צפוני יכול להזדקק ל"חימום האווירה". מומלץ לוודא מראש שהגוון מתאים בכל תאורה. לכן, בחנו את הצבע הנבחר, הן בתאורת יום טבעית והן בתאורה הקיימת בשעות הלילה. שאלה נוספת חשובה היא עד כמה מרווח החדר - צבעים בהירים ייצרו תחושה מרווחת יותר ויאירו את החלל, והכהים בדיוק להפך".

אופיר אסיאס מדגיש כי השיטה הזולה ובעלת האימפקט החזק ביותר היא הצביעה. "זה המקום להעיז. באירופה וארה"ב אין לאנשים בעיה לצבוע חדרים שלמים באדום או ירוק, ואילו אצלנו בארץ בה יש אור בשפע, אפילו הקרם נחשב כ"נועז". לצבע יש יכולות פסיכולוגיות מדהימות: ירוק אבוקדו או פיסטוק יוצר שלווה ונועם; כתום אדמתי עדין נותן תחושה חמה ומנמנמת; צהוב חלמון מחמיא לאור המזרחי ומגביר את האור באלפי מונים; תכלת קריר וצונן משדר תחושה של מעיין זך ועוד...לא להתבייש, זה רק צבע, תמיד אפשר בקלות לצבוע מחדש".

צבעים בהירים ייצרו תחושה מרווחת יותר ויאירו את החלל, (צילום: אילוסטרציה)
צבעים בהירים ייצרו תחושה מרווחת יותר ויאירו את החלל, (צילום: אילוסטרציה)

רהיט עם אופי

דירות שכורות רבות מגיעות עם ריהוט בילד אין, אך גם ריהוט שעבר לדירה מדירות קודמות וכל ריהוט ישן ניתן להחיות. איריס יוגב אדריכלית נירלט אומרת ש"שיטת ה"דיסטרסינג" (דמוי ישן) מתאימה במיוחד לרענון רהיט חסר אופי. ניתן לנסות אותה על רהיטי הסלון, חדר האוכל, ארונות המטבח, ובמיוחד על חדרי הילדים. כדי לכסות פורמייקה או רהיטים המצופים בחומרים אחרים, כמו צבעי שמן, צריך לכסות את פני השטח ב"פריימר" (Tile melamin primer או MSP של פיינט מג´יק) שעליו ניתן לצבוע בהמשך בצבע אקרילי על בסיס מים".

מראה הדיסטרסינג מתקבל למעשה, משימוש בשתי שכבות צבע סמיך על בסיס מים (אקווניר) וביניהן שכבת שעווה של נר. לפני תחילת העבודה, כדאי לבדוק היכן נשחק הצבע ברהיט. קרוב לוודאי שהמקומות הבולטים כמו ידיות, פינות וכדומה, יסבלו משחיקה מרובה יותר. יש לנקות את פני השטח משומנים ואבק. במידה והרהיט עשוי פורמייקה או מלמין, או אם הוא צבוע בצבע שמן, יש לשייף קלות בנייר שיוף "0" ולצבוע בשכבה של פריימר. לאחר מכן, יש לחכות לייבוש מלא כ- 4-9 שעות ואז לצבוע בשכבה של צבע אקרילי סמיך. שהשכבה הראשונה מתייבשת, משפשפים נר על פני שטח הרהיט, במקומות שבהם אנו רוצים לחשוף את השכבה הראשונה. יש למרוח את השעווה בשכבה עבה ולצבוע שכבה שנייה של צבע. זכרו כי גוונים מנוגדים ייתנו אפקט דרמטי,ואילו צבעים קרובים יעניקו אפקט עדין יותר. לאחר ייבוש מלא יש לשפשף את פני השטח כולו- צבעים כהים בצמר פלדה וצבעים בהירים בסקוטש לבן. לסיום - רצוי לכסות בלכה אקרילית על בסיס מים, להגנה.

שידה שחודשה באמצעות צביעה, <a href=http://www.adira.co.il/minisite/Catalog.php?C=נירלט&CompanyID=175&CatID=419&subCatID=0>נירלט</a>, (צילום: יחצ)
שידה שחודשה באמצעות צביעה, נירלט, (צילום: יחצ)

מעט השקעה והרי לכם דירה שכורה משודרגת, שמרגישה ממש כמו בית אמיתי!

רוצים לחסוך בעלויות ולעשות זאת בעצמכם? היכנסו לסרטוני וידאו לעיצוב הבית - עשה זאת בעצמך וקבלו הדרכה, טיפים ורעיונות לחידוש, שדרוג ועיצוב הבית.
חזור מעלה