תפתח וילון

הלבשת הבית תפסה בשנים האחרונות תאוצה ובראשה ניצבים הוילונות. קבלו סקירה של הטרנדים האחרונים בתחום וגם טיפים לשילוב הוילון המתאים בכל חלל

מאת קרן בר לב | צילום יח"צ | תאריך 31.8.09

אם גם אתם נמצאים בתהליכי שיפוץ דירה, או בנייה של בית חדש, בוודאי כבר גיליתם את האלמנט החשוב ביותר בעיצוב – האור. אז נכון, בחירה נכונה של תאורה מלאכותית היא חלק בלתי נפרד משיקולי העיצוב של כל בית או משרד, אבל מה עם אור השמש? הרי כשתכנסו לבית, האווירה בו תיקבע קודם כל על פי רמת האור והצל שבו, הרבה לפני שתתיישבו על הספה החדשה.

חברת אורגון, המובילה בתחום הוילונות ומוצרי הצללה, מחזיקה במגוון הוילונות הגדול ביותר בישראל, וילון גלילה(צילום: יחצ)
חברת אורגון, המובילה בתחום הוילונות ומוצרי הצללה, מחזיקה במגוון הוילונות הגדול ביותר בישראל, וילון גלילה(צילום: יחצ)


כמו כל אלמנט עיצובי, גם תחום הוילונות הוא למעשה עולם ומלואו. חברת אורגון המובילה בתחום הוילונות ומוצרי הצללה, מחזיקה במגוון הגדול ביותר בישראל. רוב מוצרי החברה מיוצאים לחו"ל, אך מסתבר שנושא ההצללה הולך ותופס תאוצה גם בארץ. יש

וילונות בד

מסוגים שונים ומוצרי הצללה כדוגמת

וילונות ונציאנים

,

וילונות רומאים

, סאן סטריפ,מיקאדו והרשימה עוד ארוכה. ההבדלים בין הדגמים השונים מתחילים בחומרי הגלם – בד טבעי או סינטטי, עץ, מתכות שונות וגם חומרים "ירוקים" כמו במבוק – וממשיכים בעיצוב הפרטני וכמובן, ברמת ההצללה של המוצר.

אבי ברוך מ"אורגון" מסביר, כי כל וילון מיוצר בהתאם לבקשת הלקוח ומותאם במיוחד לסוג החלון, לאפשרויות הפתיחה שלו ולרמת ההצללה וההאפלה הרצויות בחדר.

וילון ונציאני בחלל המגורים מבית <a href=http://www.adira.co.il/minisite/Catalog.php?C=אורגון&CompanyID=679>אורגון</a>, (צילום: יחצ)
וילון ונציאני בחלל המגורים מבית אורגון, (צילום: יחצ)

ייעוץ עד הבית ללא התחייבות

כמו בכל תחום בעיצוב, כדאי להשאיר את העבודה למקצוענים. ברוך מציין כי כל לקוח שפונה לחברה זכאי לקבל ייעוץ ללא התחייבות ממומחה שיגיע עד הבית או המשרד ויבדוק איזה וילון מתאים במיוחד לחדר הספציפי. השיקולים העומדים בפני הלקוח הם קודם כל עיצוביים: האם סוג הוילון, הצבעים והחומרים מהם הוא עשוי מתאימים לקונספט העיצובי של החדר? אם בחדר יש רצפת פרקט, למשל, או רהיטי עץ, רצוי להמשיך בקו הזה ולשלב את החומרים שבחדר עם מוצרים שמציעה החברה. עוד שיקול חשוב הוא המיקום של החדר ביחס לבית, או יותר נכון – לאיזה כיוון הוא פונה: מזרח, מערב, צפון או דרום? רמת ההאפלה או ההצללה של החדר תלויה מאוד בדגם הוילון והחומרים שמהם הוא עשוי. כמובן שיש חשיבות גם לפונקציה שממלא החדר; בעוד שחדרי ילדים ונוער נוטים להיות שטופי שמש ומוארים, למשל, בחדרי שינה וסוויטות הורים עדיף להשתמש בוילונות המאפשרים כניסה מבוקרת של אור רך ואינטימי יותר. "אורגון" גם מציעה גימיק נחמד באתר האינטרנט שלה: "יועץ וירטואלי", המאפשר לכם לעצב חדר לפי דרישתכם באתר, תוך שימוש במבחר סוגי וילונות ובמגוון צבעים.

וילון מסוג סאן סטריפ המסנן את קרני השמש, אורגון, (צילום: יחצ)
וילון מסוג סאן סטריפ המסנן את קרני השמש, אורגון, (צילום: יחצ)

וילון לכל חלון

אז כמו שכבר הבנתם, "אורגון" לא מייצרת וילונות מוכנים ולא מוכרת מוצרים בלי להתאים אותם מראש ללקוח ולחלון. המבחר הרחב של חומרי הגלם והדגמים שהחברה מייצרת מתאים לקשת רחבה של לקוחות, החל מכאלה שמחפשים פתרונות זולים יותר וכלה בלקוחות שתקציב הוא לא שיקול עבורם.

"אנחנו נותנים פתרון מלא לכמעט כל סוג של מיפתח", אומר ברוך, והוא מתכוון לכך: בין אם מדובר בחלון גדול או קטן, מרובע, מקושת או אפילו משולש, ניתן למצוא וילון שיתאים לו בדיוק. לא רק צורת החלון חשובה כאן, אלא גם רמת ההצללה המבוקשת. באירופה, למשל, יש דרישה גבוהה לוילונות המאפשרים הצללה חלקית, כיוון ששם קרינת השמש והאור אינם חזקים כמו בארץ. על פי ברוך, מקובל להשתמש בשני אלמנטים בכל חלון, כמו למשל וילון שקוף עם וילון אטום יותר, המאפשר האפלה מלאה של החדר.

בחדרי שינה וסוויטות הורים עדיף להשתמש בוילונות המאפשרים כניסה מבוקרת של אור רך ואינטימי יותר, (צילום: יחצ)
בחדרי שינה וסוויטות הורים עדיף להשתמש בוילונות המאפשרים כניסה מבוקרת של אור רך ואינטימי יותר, (צילום: יחצ)

לא מפסיקים לחדש

כמו בכל תחום, גם עיצוב וילונות מושפע מטרנדים מתחדשים ומתחלפים שמכתיבים הקדמה וגורמים סביבתיים אחרים. "אורגון", כחברה מובילה בתחום זה, הולכת עם דרישת הלקוח ומציבה סטנדרטים חדשים לעצמה.

"מסקרים סטטיסטיים שנערכו, הקהל הישראלי נחשב לכזה שמאוד אוהב גאדג´טים," מסביר ברוך. "הלקוחות בשלים לחידושים, ומתחברים מאוד למוצרים אלקטרוניים חכמים". לכן, זה לא מפתיע שכמות הלקוחות שבוחרים לעצב ולגור ב"בית חכם" הולכת וגדלה עם השנים. "אורגון" מייצרת גם פתרונות חשמליים למיפתחים מיוחדים, שמסוגלים "לדבר" עם מערכות בקרה חכמות. כך, בנוסף לשליטה מלאה במיזוג האוויר, התאורה, התריסים החיצוניים וכן הלאה, תוכלו לשלוט גם בוילונות.

המילה האחרונה בתחום היא וילון דואט קומבישייד, המשלב וילון הצללה שקוף וגם וילון האפלה שמסוגל להחשיך את החדר באופן מלא, אורגון, (צילום: יחצ)
המילה האחרונה בתחום היא וילון דואט קומבישייד, המשלב וילון הצללה שקוף וגם וילון האפלה שמסוגל להחשיך את החדר באופן מלא, אורגון, (צילום: יחצ)

טרנד ידוע נוסף שמכתיב שינויים בתעשייה כיום, הוא הטרנד הירוק. לחברה יש מוצרים העשויים מחומרים ירוקים, כמו במבוק, ומיוצרים בתהליכים שאינם פוגעים בסביבה. חידוש נוסף הוא הטיפול המניעתי שעוברים הוילונות נגד קרני UV מסוכנות, שפוגעות הן בוילון והן במוצרים ובריהוט שנמצא בבית. השימוש בחומרים שמונעים כניסת קרינה מאריך את חיי הרהיטים ומונע דהייה ושינוי צבע לאורך זמן.

המילה האחרונה בתחום ההצללה היא וילון מדגם "דואט קומבישייד", מוצר המשלב גם וילון הצללה שקוף, שדרכו ניתן לראות החוצה, וגם וילון האפלה שמסוגל להחשיך את החדר באופן מלא ולחסום כניסת אור. הוילון החדש מיועד בעיקר לחדרי שינה, אך גם לחדרי ישיבות בהן מקרינים לעיתים מצגות.

אומרים שהעיניים הן החלונות של הנפש, אז כנראה שחלונות הם העיניים של הבית. אל תזלזלו בהם, והעניקו להם את הוילון המתאים ביותר.

חזור מעלה