1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. על עיצוב ומה שחשוב
  4. הפיצוץ הגדול

הפיצוץ הגדול

פיצוץ בצנרת או נזילה בבית, הן צרה צרורה לכל הדעות. מערכת חדשנית תאפשר לכם לישון בראש שקט ולהישאר יבשים

מאת קרן בר לב | צילום יח"צ | תאריך 17.9.09

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
כשהשכנים שלנו חזרו מחופשה בת שבוע באירופה, הדבר האחרון שהם ציפו למצוא היה בית הרוס: התברר שבהעדרם התפוצץ צינור בבית והציף את רוב החדרים. רהיטים, ארונות, מצעים, ספרים – הכל נהרס, שלא לדבר על הפרקט החדש, שנוקד בכתמים מכוערים והתבקע. למרות שאת רוב הנזק כיסה הביטוח, את הדברים החשובים באמת כסף לא יוכל להשיב – המחשב היחיד בבית ועליו מסמכים חשובים, אלבומי תמונות משפחתיים, וגם פסנתר ישן אך בעל ערך רגשי רב.

מערכת <a href=http://www.adira.co.il/2-שיפוצים-אינסטלציה-אקווה_סייף_-1305>AquaSafe</a> היא מערכת אוטומטית חכמה לאיתור של נזילות והצפות בבית, (צילום: אילוסטרציה)מערכת AquaSafe היא מערכת אוטומטית חכמה לאיתור של נזילות והצפות בבית, (צילום: אילוסטרציה) 

מי יציל את הבית שלי?הסיפור הזה מוכר בוודאי לרבים מכם, גם אם לא בקנה מידה מצער שכזה. מי לא חווה נזילה או צינור דולף שהצריכו החלפת מרצפות ורהיטים במקרה הטוב, וגזלו זמן יקר וכסף רב? את הנעשה אין להשיב, אבל מסתבר שאפשר למנוע. מערכת AquaSafe היא מערכת אוטומטית חכמה לאיתור ולמניעת נזילות והצפות בבית, שפותחה בארה"ב ומיובאת לישראל על ידי חברת "גיטליס".

העיקרון פשוט אך גאוני – גלאי רטיבות פזורים בבית ומחוברים למערכת בקרה ולשסתום חשמלי, המותקן על קו אספקת מים ראשי או מקומי. במידה והגלאי מאתר רטיבות, מופעלת אזעקה, השסתום נסגר ולמעשה נמנעת נזילה. כאשר התקלה נבדקת ומתוקנת, המערכת מופעלת מחדש.

משמעות הדבר היא מזעור הנזקים למינימום, ובנוסף איתור מדויק של מקום הנזילה במהירות, מה שלא תמיד מתאפשר כשהבית מוצף. מלבד האזעקה שמופעלת מיד עם איתור הרטיבות, אפשר לחבר את המערכת לכל מערכת התראה אוטומטית, כך שגם אם אתם לא בבית, תוכלו לקבל SMS עם התראה לסלולארי שלכם.

המערכת מורכבת מגלאי רטיבות, יחידת בקרה ושסתום חשמלי (צילום: יחהמערכת מורכבת מגלאי רטיבות, יחידת בקרה ושסתום חשמלי (צילום: יח'צ) 

רגע לפני הפיצוץ הבא"מערכת AquaSafe, קיימת בכמה גרסאות בהתאם לצרכי הלקוח", מסביר רועי ירקוני מ"גיטליס". "אם מדובר בבית בבניה, או בית שנמצא בשיפוץ, אפשר להתקין מערכת חוטית שמחוברת לשסתום מרכזי, ובמקרה של רטיבות היא מנתקת את אספקת המים לברז הראשי. בבתים קיימים, אפשר גם להתקין מערכת דומה אך אלחוטית, בה הגלאי משדר למערכת הבקרה במידה והוא מאתר נזילה".

במקרים של ברזים או צינורות ה"מועדים לפורענות" – למשל מדיח, מכונת כביסה, מקרר עם בר מים וקרח או בר מים משפחתי - אפשר להתקין גלאי ושסתום אחד, שיסגור את אספקת המים למכשיר הספציפי, בלי לפגוע באספקת המים לצינורות האחרים בבית או בעסק. הפתרון המקומי יכול להתאים גם לבעלי עסקים קטנים כמו חנויות או משרדים, בהם אין הרבה מקורות מים אך יש חשש לנזילה ממקור מסוים.

ירקוני מציין כי המערכת מתאימה גם למקרים יצירתיים במיוחד, בהם התנאים בבית או בעסק מתאימים פחות למערכות הסטנדרטיות. כך, למשל, החברה משתמשת ביחידות הפועלות על ידי סוללות, במקרה של מערכת המותקנת בחדר מדרגות על קו המים הראשי של הבניין, ואף מספקת גלאים המיועדים במיוחד לפרקטים ולשטיחים.

'מערכת AquaSafe מאתרת נזילות מיד עם התחלתן ומנתקת את אספקת המים למקום הנזילה, כך מונעת נזקים גדולים לפרקט', (צילום: באדיבות תשלובת אלוני) 

שומרים על כל טיפהמלבד למזעור הנזקים במקרה של נזילה או צינור שהתפוצץ, ל- AquaSafe יש גם חשיבות אקולוגית: על פי מסמך שפורסם על ידי ד"ר אופירה אילון במרץ 2009, כ-164 מיליון מטרים מעוקבים של מים הולכים לאיבוד מדי שנה בישראל, בין היתר בשל דליפות בצנרת.

בימים של משמעת מים חמורה בארץ וניסיון להציל כל טיפה, הנזק שנגרם כתוצאה מדליפה הוא משולש: נזק לרכוש, תוספת משמעותית לצריכת המים הביתית (העלולה לגרור קנסות כבדים על פי חוק) ונזק לסביבה.

164 מיליון מטרים מעוקבים של מים הולכים לאיבוד מדי שנה בישראל, בין היתר בשל דליפות בצנרת, (צילום: אילוסטרציה) 164 מיליון מטרים מעוקבים של מים הולכים לאיבוד מדי שנה בישראל, בין היתר בשל דליפות בצנרת, (צילום: אילוסטרציה)  

כמה זה עולה לנו?המחירים למערכות AquaSafe נעים בטווח של החל מ-800 ₪ למערכת מקומית פשוטה, כ-1,200 ₪ למערכת חוטית המותקנת בבית בבניה או בשיפוץ, ועד כ-2,000 ₪ למערכת אלחוטית הפרושה בבית. המחיר סביר ביותר, במיוחד כאשר חושבים על כל הנזקים וההרס שתוכלו למנוע, ובתמורה תזכו לראש שקט ורגליים יבשות.

שימוש במערכת Aquasafe יבטיח לכם ראש שקט ורגליים יבשות, (צילום: אילוסטרציה)שימוש במערכת Aquasafe יבטיח לכם ראש שקט ורגליים יבשות, (צילום: אילוסטרציה) 

תגובות לכתבה

חזור מעלה