1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. על עיצוב ומה שחשוב
  4. קופי טיים

קופי טיים

מכונות הקפה, שבעבר נחשבו לפריט אקסקלוסיבי ויוקרתי, מוצאות את דרכן למטבח הביתי ומאפשרות לארח ולפתוח את הבוקר עם קפה אמיתי

מאת שירה דרורי | צילום יח"צ | תאריך 10.01.10

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
תרבות הקפה כובשת גם את המרחב הביתי; בתים רבים מציידים את פינות האירוח והמטבחים במכונות קפה מסוגננות, מקצועיות, המעניקות לכל משתמש את ההזדמנות לייצר בקלות ובמהירות קפה איכותי, ממש כמו בבתי קפה.

לדברי אריק סודאי, מנכ"ל "קופי טים", נציגה בלעדית של חברת GAGGIA בישראל ומתמחה בכל הקשור לתרבות האספרסו בארץ (ייבוא ושיווק קפה, מכונות, אביזרים וכו´), לאחרונה ניתן לזהות ביקוש הולך וגדל למכונות קפה "Build in". כיום, חלק אינטגראלי מעיצוב המטבח הוא להקצות נישה או אזור המיועדים לטקס הקפה וכוללים מכונת קפה ואביזרים נלווים. "במכונות ה-Build in", מסביר סודאי, "יש לבדוק מי ספק המכונות, נותן השירות לאחר המכירה, ולהיערך כבר בתכנון המטבח בהתאם לגודל הנדרש".

'כל אחד יכול לייצר קפה איכותי בקלות', מכונת קפה של 'GAGGIA' מבית 'קופי טים', (צילום: יח'צ)  

קפה ידני


מכונות הקפה העכשוויות נחלקות למספר משפחות, שהבולטות שבהן הן מכונות מסורתיות ידניות ומכונות אוטומטיות. לפי סודאי, במכונות ידניות חשוב לבחון כמה פרמטרים:
ידית החליטה- מומלץ לבדוק את סוגה, החומר ממנו היא עשויה ומשקלה. במכונות בעלות ידית חליטה בקוטר 58 מ"מ ואשר עשויות מפליז, ניתן לקבל תוצאה טובה יותר בתהליך החליטה.
קפה טחון ופודים- כדאי לבחור מכונה שמתאימה לעבודה עם קפה טחון אך גם עם פודים (מנות קפה מוכנות וארוזות באריזה שומרת טריות).
מערכת הקצפה- יש לוודא שלמכונה מערכת הקצפה טובה ונוחה. במכונות המובחרות בשוק ניתן למצוא התקני הקצפה או פטנטים אשר הופכים את ההקצפה לפשוטה ונוחה, גם לאדם לא מיומן. לחלק מהמכונות ניתן לחבר מקציף אוטומטי "קפוצ´ינטור".
נוחות התפעול- מומלץ לבדוק את זמן התחממות המכונה לפני הכנת קפה ראשון, קיומו של משטח חימום כוסות, נוחות מילוי מים וכדו´.
תחזוקה- למכונה התומכת בסנן מובנה במיכל המים יש יתרון, כמו גם נוחות הניקיון השוטף ואפשרות לבצע טיפול אבנית תקופתי.
טווח המחירים של המכונות האיכותיות במשפחה זו נע בין 1,500-4,000 ₪ לצרכן.

'לבחור מכונה שמתאימה לעבודה עם קפה טחון וגם עם פודים', פולי קפה, (צילום: יח'צ)  

קפה אוטומט


במכונות אוטומטיות כל תהליך הכנת הקפה נעשה באופן אוטומטי; "בלחיצת אחת, המכונה תטחן פולי קפה טריים, תחלוט את הקפה, תיפטר מעודפי הקפה הטחון ותייצר משקה באיכות מושלמת", מסביר סודאי, "מכונות הקפה האוטומטיות, המסתמכות על ניסיון רב שנים וטכנולוגיה מתקדמת, מאפשרות למשתמש להגדיר את הקפה המתאים לטעמו האישי. הנוחות, הקלות, המהירות, האיכות הגבוהה והאחידה בכל משקה, גם לאורך זמן, מאפשרות לכל משתמש ובכל רמת ניסיון להפיק קפה של בית קפה".

מכונות אלו גם מאופיינות בתוספות משמעותיות של מערכות הקצפה כפולות, ממשקי משתמש נוחים, תוכנות מתקדמות- המאפשרות הגדרת משקה על פי דרישה ותוכניות תחזוקה מיוחדות להחלפת מסננים וטיפולי אבנית אוטומטיים.
עלות מכונות אוטומטיות גבוהה יותר ממכונות ידיות, בין 4,500-9,500 ₪, אך למרות ההשקעה הגבוהה ברכישה, מכונות אלו מציעות פינוק רב ומוזילות את עלות הקפה לאורך זמן.

' class="image-preview" href="javascript:void(0);">' title=''מציעות פינוק רב ומוזילות את עלות הקפה לאורך זמן', מכונות אספרסו אוטומטיות של 'קופי טים', (צילום: יח'צ)
'>
'מציעות פינוק רב ומוזילות את עלות הקפה לאורך זמן', מכונות אספרסו אוטומטיות של 'קופי טים', (צילום: יח'צ)
' class="images-link adr-new-target" target="_blank"> 


טיפים לבחירת המכונה האולטימטיבית


> דוד ומשאבה- יש לוודא ראשית כי המכונה עובדת עם דוד ומשאבה. תפקיד המשאבה הוא ליצור לחץ גבוה בראש החליטה ותפקיד הדוד הוא לבקר את הטמפרטורה, על מנת שהקפה לא יישרף בתהליך. כמו כן, הדוד מספק טמפ´ של 120 מעלות צלסיוס לטובת יצירת קיטור להקצפה.
> זול ומר- מומלץ להתרחק ממכונות זולות המאופיינות במילוי המים ישירות לדוד וללא משאבה. מכונות אלו, שמחירן נמוך מ-1,000 ₪, מוגדרות בעולם כמכונות קפה, אך לא מכונות אספרסו. מכונות אלו ממצות את הקפה באיכות נמוכה ובטמפ´ גבוהה מדי, אשר לרוב שורפת את הקפה. לדברי סודאי, "רכישת מכונה זולה עלולה להותיר את הרוכש עם טעם מר ולרוב מכונות אלו ננטשות לאחר שימוש קצר".
> טעם ושירות- במכונה בעלת משאבה ודוד רצוי לבדוק מי היצרן, היכן מיוצרת המכונה ומהם החומרים המרכיבים אותה. מכונות המיוצרות באיטליה הינן המכונות הטובות בשוק ואיכותן גבוהה בהרבה מאלו המיוצרות במזרח הרחוק. חשוב גם לבדוק את מערכת השירות שלאחר מכירה אצל היבואנים בארץ. "המלצתי, בכל מקרה של רכישת מכונה, היא לבחור מקום בו ניתן לראות את המכונה ואף לטעום ולהתנסות בתוצאת הקפה" מסכם סודאי.

'גם פונקציונאליות וגם בעלות חזות אטרקטיבית', מכונות הקפה של 'GAGGIA', להשיג ב'קופי טים', (צילום: יח'צ) 

מכונות הקפה לא רק פונקציונאליות ומשוכללות להפליא, אלא גם בעלות חזות אטרקטיבית, שניתן להתאים לאופי המטבח- בין אם זה הסגנון ה"היי- טקי" בעל הקווים הישרים, חיפויי הנירוסטה, עיצובים מטאליים בניחוח רטרו, או קווים מעוגלים וזורמים. בנוסף, ניתן לראות מכונות שמייצרות שתי כוסות קפה במקביל, תצוגה דיגיטאלית יפה ועוד פיצ´רים, המשדרגים את החוויה הארומטית.

'שדרוג החוויה הארומטית', מכונת אספרסו כסופה מבית 'קופי טים', (צילום: יח'צ) 

תגובות לכתבה

חזור מעלה