אורה ושמחה ועיצוב בעיקר

לכבוד החג, כתבה שכולה תעתועים צורניים; ספות מחופשות לעננים, גופי תאורה מפותלים ומסכות עתיקות מחומרים שונים- יוכיחו לכולם שכן כל יום פורים

מאת שירה דרורי | צילום יח"צ | תאריך 22.02.10

הצורניות המוגדרת של עולם העיצוב עוברת טרנספורמציה למראה שובר גבולות, השולף את האובייקט מהמסגרת ומעניק לו נוכחות אמורפית בחלל.

הפרופורציות השתנו במהלך השנים, החפצים הפכו א-סימטריים וגם החומרים חרגו מהקווים, הכל כבר אפשרי ואין מודל קבוע.

עיצוב בהשראת התפתחות העץ, המנורה האמורפית בעיצובה של זהה חדיד לחברת ARTEMIDE, להשיג בקמחי תאורה, (צילום: יחצ)
עיצוב בהשראת התפתחות העץ, המנורה האמורפית בעיצובה של זהה חדיד לחברת ARTEMIDE, להשיג בקמחי תאורה, (צילום: יחצ)


שידוך מוצלח

העיצוב האמורפי מתעתע במתבונן, זורם בחופשיות לכיוונים שונים וכל אחד יכול לתפוש אחרת את האובייקט מולו, לנחש ממה הוא מורכב ולמה התכוון המעצב. האמורפיות היא תוצר של שילובים שונים בין חומרים, שידוכים בין סגנונות מנוגדים או חפץ ששואל את חזותו מחפץ הלקוח מתחום אחר לגמרי.

"עיצוב אמורפי הוא כל אלמנט עיצובי שלא ניתן להגדיר במשוואה מתמטית", כך מסביר מעצב המוצר הבינלאומי אלון רזגור. "עיצוב שכזה מעניק לנו תחושה של נועם וויזואלי, של רכות ועידון. בסופו של דבר, מדובר בפריט עיצובי או בסגנון שלא ניתן למדוד אותו בשום צורה- ושגם אם הוא נראה חסר הגדרה, במהותו הוא יכול דווקא להגדיר היטב את החלל".

עיצוב שלא ניתן להגדירו במשוואה מתמטית, שולחנות רכים בעיצובו של אלון רזגור, (צילום: יחצ)
עיצוב שלא ניתן להגדירו במשוואה מתמטית, שולחנות רכים בעיצובו של אלון רזגור, (צילום: יחצ)

משחקי ישיבה

מערכות הישיבה שלנו, שהיו עד לא מזמן מאוד ברורות ומדויקות בעיצובן, נכנסות תחת קטגוריית העיצוב האמורפי. ניר רודמן, סמנכ"ל "ניקולטי", מסביר שכיום הספות הפכו גם הן לבעלות סגנון עיצובי לא מוגדר; "ישנן ספות בגדלים שונים ובתבניות שונות, כמו עיצוב לינארי או עיצוב פינתי. המסעדים הפכו לגדולים ורחבים יותר, החומרים מאפשרים דינאמיות ותזוזה גבוהה יותר, וקיימת פעילות גומלין משותפת בין חזון המעצב לחזון הלקוח. כל אלו הן בבחינת הנסיבות שהובילו להשרשת העיצוב האמורפי".

פוף צינורות:

בין המעצבים הידועים שחובבים את העיצוב האמורפי ניתן למצוא את האחים קאמפנה הברזילאיים, שעיצבו, למשל, כורסא שכולה חבלים וכורסא המורכבת מחוטי ברזל מחוברים. לא מכבר עיצבו האחים קמפאנה לחברת אדרה, המשווקת בלעדית על ידי רשת טולמנ´ס, מערכת ישיבה- ספק פוף ענק, ספק ספת פינוק, המורכבת מ- 90 מטר של צינורות קטיפה, המחבקים את היושבים עליהם.

פאזל א-סימטרי:

בבית העיצוב "הרמוני" ניתן למצוא את ספת CONFLUENCES, כשהמשמעות ´התמזגות´ מאגדת בתוכה צבע, צורה ומנח ורסטילי. המעצב Philippe Nigro פעל, לדבריו, בהשראת הנעשה בזירת האמנות העכשווית, על בסיס חזרתיות מונוטונית נטולת סימטריה. התוצאה- נפחים משתנים החוברים זה לזה במגוון אפשרויות, כפאזל במרקמים עשירים. מגוון הצבעים, הגימורים, העומקים והגבהים המשתנים, יוצרים מגרש משחקים שפועל במערכת הרמונית נטולת מוסכמות.

בלרינה מתאגרפת:

המעצב יפרח בן צבי גם הוא מפגיש אותנו עם עיצוב אמורפי של רהיט; ספה בעלת מושב ומשענת גב בעיצוב מעוגל, כשמתוך המושב מבצבצות להן כריות מעוגלות BUILT IN, המדמות מעין שקי אגרוף קטנים וצבעוניים. רגלי הרהיט עשויות מתכת, הן מעוגלות ונראות כבלרינה בפעולה. מחיר הספה החל מ-

17,000 ₪

.

התמזגות של צבעים וצורות, ספת CONFLUENCES של Phillippe Nigro בבית הרמוני, (צילום: יחצ)
התמזגות של צבעים וצורות, ספת CONFLUENCES של Phillippe Nigro בבית הרמוני, (צילום: יחצ)

פיתולי תאורה

החומרים בעיצוב האמורפי אף הם מפתיעים- הכל הולך, בין אם זה פוליאוריטן מוקצף, קלקר או חומרים טבעיים. ב"קמחי תאורה", למשל, ניתן לראות גוף תאורה, תוצר של שיתוף פעולה בין האדריכלית והמעצבת זאהה חדיד, לבין ענקית התאורה ARTEMIDE האיטלקית. חדיד יצרה מנורה מפוליאתילן, המתנוססת לגובה של 2 מטר ומעוצבת בהשראת ההתפתחות האורגנית של העץ, כמעין קשרים רשתיים מרוכזים בבסיסם. המנורה "מטפסת" למעלה ונראית כבתהליך גדילה, כמו ייצור חי. חדיד, בדרכה הייחודית, מבטאת את הפיתולים והדימויים מהטבע באמצעות ניגודיות בין קעור לקמור, חיובי ושלילי וכדו´.

תאורה אמורפית מפתיעה, Genesy בעיצוב זהה חדיד, קמחי תאורה, (צילום: יחצ)
תאורה אמורפית מפתיעה, Genesy בעיצוב זהה חדיד, קמחי תאורה, (צילום: יחצ)

ענני תעתוע

חדר הרחצה אף הוא נכבש בקסמי התעתוע; ממדי הכיורים והאמבטיות משתנים ופורצים גבולות. חברת "חזי בנק" משווקת את סדרת הכיורים הצבעוניים והאמורפים מבית moma design האיטלקי, הידוע בשל עיצוביו יוצאי דופן לאמבטיה. הכיור חדשני ומוסיף אווירה משעשעת ומיוחדת לכל חדר אמבט. הכיור עשוי קוריאן איכותי, פינותיו מעוגלות ובטוחות לשימוש הילדים, והוא מעוצב בקווים אמורפיים נקיים, המדמים צורת ענן. ניתן לרכוש את הכיור בצבעים כגון ורוד, כתום, שחור ולבן, במחיר

החל מ- 5,000 ₪

.

כיורים בצורת עננים, החל מ-5,000 שח בחזי בנק, (צילום: יחצ)
כיורים בצורת עננים, החל מ-5,000 שח בחזי בנק, (צילום: יחצ)

היש צוהלת ושמחה?

GAPURO ("גאפורו"), גלריה לאמנות, ריהוט ופריטי עיצוב מאפריקה של האספן ישי רז, מציגה אוסף מסכות שבטיות מאפריקה בעבודת יד.

המנהג לעטות מסכה היה נפוץ לאורך ההיסטוריה, ושימש למגוון מטרות בתקופות שונות. באפריקה, לפולחן וטקסים דתיים, ביוון הקדומה שימשה המסכה כאביזר תיאטרון וביהדות נעשה שימוש במסכה כחלק מתחפושת פורים.

המסכות השבטיות עתיקות יומין, עשויות חומרים הלקוחים מן הטבע: עץ, סיבי צמחים, גרעינים וזרעים, שנהב, עור כבשים, חמר ועוד. לעיתים נוספים גם מסמרים, מחרוזות חרוזים או צדפים, שיני חיות ונוצות. מחירי המסכות נעים

מ- 1,200 ₪ ועד 3,800 ₪

.

טפט מדגם Colani, חברת גולדשטיין גלרי טפט, (צילום: יחצ)
טפט מדגם Colani, חברת גולדשטיין גלרי טפט, (צילום: יחצ)
חזור מעלה