1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. על עיצוב ומה שחשוב
  4. חוץ לארץ

חוץ לארץ

ריצוף חוץ יכול להוסיף חן גם למרפסת שמש "עייפה". מהם הטרנדים והחידושים הבולטים בתחום ומה חשוב לדעת לפני שבוחרים את סוג הריצוף? הכירו את אריחי החוצות החדשים

מאת נטע קרצו | צילום יח"צ | תאריך 25.5.10

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
רבות דובר על הקשר בין ריצוף ובין האווירה בחלל. חיפויי הרצפה יוצרים באחת אפקט מיידי בפנים הבית או הדירה, וביכולתם לשרטט ולהכריע סגנון עיצוב מסוים; הם שפוסקים האם החלל יהיה חמים ונעים, כפרי-רומנטי, קר ומנוכר או מזמין ומסוגנן. אך בעוד שריצוף הפנים הפך כבר למוסכמה מקובלת כצעד ראשון בשיפוץ או שדרוג החלל, הרי שבשנים האחרונות התעורר הרצון להתוות גם "כניסה חדשה" לבית; ריצוף חוץ הוא חלק בלתי נפרד מהשיפוץ הכללי - ממש כמו אקספוזיציה טובה לסיפור שמחכה בפנים.

מקיפים את הבית בסטייל


סוג ריצוף החוץ שייבחר יכול במידה רבה לשנות, לשדרג, להוסיף חן ולהכתיב את הסגנון של האאוט-דור (חוץ הבית). מגוון האפשרויות לריצוף החוץ הוא רחב, ונמתח בין גרניט פורצלן (דמוי חלוקי נחל, למשל), דרך רצפת עץ דק ועד אריחי הטראצו המוכרים. הודות לריבוי הגוונים, המרקמים, הגדלים והטקסטורות של הריצוף, כל שנותר ללקוחות הוא להתאים בין סוג הריצוף למטרה או לאופי המבוקש, ולבחור מבין קשת הדוגמאות המוצעות. לפניכם כמה טיפים של מומחי רשת "אלוני" לבחירת והתאמת ריצוף החוץ:

> אורך ואורח חיים: מומלץ לבחור את סוג החיפוי בהתאם לטעם האישי ולסגנון הקרוב ללבכם, תוך שימת דגש לקריטריון חשוב- אורך החיים של החומר; למשל, בעוד שאבן טבעית היא חומר שמזדקן ומתלכלך, אריח הטראצו לא מאבד מאיכותו לאורך שנים.

'ריצוף חוץ הוא חלק בלתי נפרד מהשיפוץ הכללי', אריחי החוצות של חברת 'אלוני', (צילום: יח'צ) 

> עיבוד ושליטה בחומר: שנים רבות נעשה שימוש בתחום ריצוף החוץ בחומרים טבעיים, כגון: שיש, אבן, אבן צפחה, אבן עתיקה, דקים וכד´, אך בשנים האחרונות אנו עדים למגמה גוברת, המצטיינת בשימוש בחומרים מעשה ידי אדם, דוגמת גרניט פורצלן (חומר עמיד במיוחד בפני פגעי מזג האוויר והלחות), טרקוטה, פסיפס, בטון מוטבע או צרוב (חומר עמיד המסוגל לחקות חומרים טבעיים שונים).
גדולתם של החומרים העדכניים יחסית, טמונה באפשרות לעבד אותם, לקבוע את מראם ואת הגוון הרצוי, ולהקנות להם כל צורה אפשרית, עד כדי התחקות כמעט מושלמת אחר החומרים הטבעיים.

> הגדרת החלל: אחד מיתרונותיו הבולטים של ריצוף החוץ, הוא היכולת להגדיר חללים שונים באזור החיצוני; הפרדת בין חלקת הברביקיו ליתר הגינה, או בין שטח החצר ושביל הבית (מהשער ועד לפתח הדלת).

> החלטה מעצבת: כדאי להחליט מראש באם סוג הריצוף ישלים לצביון הכללי של הבית או אולי יהיה מנוגד לו באופן מתוחכם. למשל, עיצוב סופר-מודרני בחלל הבית, וריצוף כפרי-טבעי מבחוץ.

בראש חוצות: מגמות וטרנדים חדשים


ריצופי החוץ זוכים באחרונה לעדנה מחודשת; בעוד שבעבר היו שמורים בעיקר לבתים פרטיים וחצרות, הרי שבשנים האחרונות הפכו פופולאריים, גם במרפסות שמש בבנייה הרוויה. על אף שברוב המקרים מדובר בשטחי חוץ קטנים יותר, עדיין ניתן להפוך גינת גג ומרפסת לפינת חמד מעוצבת, נעימה ומזמינה, הנהנית מיתרונות הפנים בד בבד עם הרגשה של גינת חוץ טבעית. הריצופים המקובלים במשטחי החוץ (כאמור - דמויי אבן, פורצלן ועוד), מסייעים להעצים את תחושת "החוץ" ולתחום את המרפסת; מעין אזור נופש פרטי בבית, קטן כגדול.

שיק אקולוגי
אחת המגמות הבוערות בעולם המערבי בתחום ריצופי החוץ היא שימוש בחומרים טבעיים תוך חשיבה על אקולוגיה, אסתטיקה ופונקציונאליות כאחד.
ואכן, הטרנד האקולוגי נותן את אותותיו גם באריחים החדשניים של חברת "תשלובת אלוני"; טכנולוגיית הייצור היא "ירוקה" לחלוטין ומאפשרת מחזור מקסימאלי של כל חומרי הגלם. בנוסף, המוצר הוא "כחול-לבן", כך שלא מתבזבזת אנרגיה בשינוע המוצר בים או ביבשה, וכמובן שכל מוצרי החברה נושאים תו תקן ישראלי ועומדים בכל דרישות התקן.

רצף משטחים
העידן הטכנולוגי מציע מגוון אפשרויות לקבל בדיוק את מה שחלמנו עליו: "טכנולוגיות הייצור מאפשרות לקבל מוצרים ברמה גבוהה ובעלי מראה ואיכות גבוהים מהמוצרים שהיו קיימים עד היום בשוק ריצוף החוץ", מציינת גלי כהן, מנהלת קטגוריה בחברת "תשלובת אלוני".
מגמה בולטת בהקשר זה היא אחידות הריצוף; ריצוף זהה בתוך הבית ומחוצה לו, היוצר רצף של משטחים. הודות להתפתחויות הטכנולוגיות, החומרים המוצעים הם עמידים במיוחד וכך מתאפשר שימוש באותו החומר - בפנים הבית ומחוצה לו.
"על-מנת לשמור על רצף עיצובי בין הפנים והחוץ, ניתן להשתמש גם ב- Anti Slip; ריסוס פשוט, המעניק חספוס לאריח, מונע החלקה ומתאים למשטחי קרמיקה, אבן, טראצו, גרניט, שיש ועוד", מציינים מומחי חברת "אלוני".

' class="image-preview" href="javascript:void(0);">' title=''גדולתם של החומרים העדכניים יחסית, טמונה באפשרות לעבד אותם עד שיראו כמו החומרים הטבעיים', ריצוף חוץ 'תשלובת אלוני', (צילום: יח'צ)
'>
'גדולתם של החומרים העדכניים יחסית, טמונה באפשרות לעבד אותם עד שיראו כמו החומרים הטבעיים', ריצוף חוץ 'תשלובת אלוני', (צילום: יח'צ)
' class="images-link adr-new-target" target="_blank"> 


צבעוניות טבעית-חמה
משפחת הצבעים הטבעיים (חול ים, אבן טבעית וכד´) חולשת על אריחי החוצות העדכניים. פלאטת הגוונים הנפוצה כוללת 6 גוונים שונים; צבעי בטון, אפורים, שחור (המדמה צפחה), אדום קוטו וצהוב-חול, כאשר הטקסטורה הפופולארית היא של מחצב טבעי לחלוטין. "הצבעים החמים מתאימים במיוחד לחצרות, לגגות ולריצופי חוץ שונים", מסכמת כהן. כמו כן, כדאי לדעת שהדגמים הללו נפוצים גם בערים רבות ברחבי אירופה.

מה חוץ?
"לא חייבים להציף את המרפסת באדניות ועציצים כדי ליהנות מאווירה של טבע בבית", אומרים לנו מומחי רשת "אלוני", "גם כמה עציצים בודדים יכולים לעשות את העבודה; בשילוב עם סלע מעניין, אוסף אבנים או צדפים, סלסילת אצטרובלים - אפשר לרכך את האווירה במינימום השקעה".

תגובות לכתבה

חזור מעלה