וילון לנוף

וילונות הם בדים שבכוחם להצל, לבודד, להשפיע על נראות החלל וליצור אווירה – כל זאת עם אפשרויות עיצוב ופתרונות פונקציונאליים רבים, שמוכיחים כי וילונות הינם חלק חשוב בעיצוב הבית

מאת טליה לוין | צילום יח"צ | וידאו יאיר קיסרי, Adira TV | תאריך 21.9.10

אחד מזיכרונות הילדות החזקים שלי, ואני מניחה שגם של רבים מכם, הוא הוילונות שהיו תלויים על קירות בית סבא וסבתא. באותן שנים, הוילונות היו מצרך הכרחי במיוחד במדינה שטופת שמש כמו שלנו, אך לעומת הפרקטיקה, חשיבות העיצוב היתה פחותה.

השנים עברו, הטכנולוגיה התקדמה וכיום - וילונות הפכו ממוצר פונקציונאלי משלים, לנדבך עיצובי חשוב ביותר במראה הכללי של הבית. בימים בהם אופנה וטרנדים הם שחקנים מרכזיים בכל הנוגע לעיצוב הבית, ניתן למצוא פתרונות הצללה מיוחדים - שיוסיפו אופי ושיק לחלל.

כיום קיימים פתרונות הצללה מיוחדים, שיוסיפו אופי ושיק לכל חלל, וילון דגם Elmira בעיצובו של Pierre Cardin, להשיג בוילונות אורגד, (צילום: יחצ)
כיום קיימים פתרונות הצללה מיוחדים, שיוסיפו אופי ושיק לכל חלל, וילון דגם Elmira בעיצובו של Pierre Cardin, להשיג בוילונות אורגד, (צילום: יחצ)


מה חדש בתחום הוילונות?

חברת הוילונות המובילה וילונות אורגד, הפועלת קרוב ל-50 שנה, מציעה אופציות וחידושים בתחום הוילונות והצללה, המספקים מענה פונקציונאלי ועיצובי לכל דורש:

וילונות אקוסטיים –

הוילונות האקוסטיים מעניקים, בנוסף להפחתת רעשים, בידוד תרמי טוב. למרות הקונוטציה לוילונות כבדים ופלסטיים, כמו בבתי המלון של פעם, הוילונות האקוסטיים של ימינו הם גירסה רכה ונושמת יותר, עם טקסטורות מיוחדות ובמגוון צבעים.

מספקים מענה פונקציונאלי ועיצובי לכל דורש, וילון פנלים מבית וילונות אורגד, (צילום: יחצ)
מספקים מענה פונקציונאלי ועיצובי לכל דורש, וילון פנלים מבית וילונות אורגד, (צילום: יחצ)
וילונות דואט –

מדובר בוילונות דו-שכבתיים בהם קיים רווח אוויר, הכלוא בין שכבות הבד (דמויי אקורדיון). ישנו בד הפונה לחלל הפנימי של החדר ובד הפונה לחלל החיצוני - דבר המעניק בידוד מצוין.

וילונות חסיני אש –

וילונות חסיני אש מגיעים במבחר רחב של דגמים וטקסטורות שונות, וכמובן עומדים בתקן הנדרש.

וילון "רומאי פנלים" –

פטנט ייחודי של חברת "אורגד", המאפשר שימוש בוילון הרומאי גם בחלונות בלגיים שנפתחים כלפי פנים. לוילון ישנם שני מנגנוני פתיחה; האחד כלפי מעלה (בצורה הרגילה), והשני - המאפשר לכל יחידה לזוז הצידה.

ניתן לשלב סוגים שונים של בד, מבדים שקופים למחצה ועד בדים אטומים, וילון רומי רך של וילונות אורגד, (צילום: יחצ)
ניתן לשלב סוגים שונים של בד, מבדים שקופים למחצה ועד בדים אטומים, וילון רומי רך של וילונות אורגד, (צילום: יחצ)
וילון "קפלים הפוכים" –

בעבר נהגו להשתמש בוילונות קפלים, כאשר הקפלים נטו לכיוון פנים החדר. כיום קיים סגנון תפירה ייחודי וחדש של וילונות אלו, הנקרא "קפלים הפוכים". הבליטה, שהופנתה בעבר לכיוון החדר - כעת שטוחה, הקפלים פונים לכיוון חוץ והמראה שנותר בחדר הוא נקי וישר.

לכל וילון יש שם

קיימים סוגים שונים של

וילונות

, אותם ניתן להתאים לפי הצורך לחלל המעוצב:

וילונות גלילה -

וילונות הגלילה הם פרקטיים, מהווים תחליף לתריסים ושומרים על מקסימום פרטיות. הבדים דוחי אבק ועמידים בפני דהייה בשמש. ניתן להשיגם בשלל צבעים וברמות אטימות שונות (עד האפלה מוחלטת).

וילונות "סאן סטריפ" -

בעלי דופן כפול של בד גלילה. ניתן בקלות לקבוע את כמות ויסות האור הרצויה. בדומה לוילונות ה"סאן סטריפ", קיימים גם וילונות ונציאנים העשויים מעץ או אלומיניום ומהווים תריסי הצללה.

ניתן בקלות לקבוע את כמות ויסות האור הרצויה, וילון הסאן סטריפ של וילונות אורגד, (צילום: יחצ)
ניתן בקלות לקבוע את כמות ויסות האור הרצויה, וילון הסאן סטריפ של וילונות אורגד, (צילום: יחצ)
וילונות רומיים -

וילונות בעלי צבעים רבים ומגוון הדפסים. הבד נאסף כלפי מעלה בקווים ישרים ונקיים. בוילונות הרומיים ניתן לשלב סוגים שונים של בד, מבדים שקופים למחצה ועד בדים אטומים, וכך ניתן להתאימם לרמת ההצללה הנדרשת בכל חדר.

וילונות ורטיקאליים -

וילונות העשויים מבדים ייחודים דוחי אבק וניתנים להזזה על ידי קיבועם במסילות. וילונות אלו קלים לניקוי ומגיעים במבחר צבעים.

וילונות מיקדו -

עשויים במבוק / עץ, מראם דומה לוילונות הגלילה או לוילונות הרומיים. ניתן לגוללם מעלה, או לאסוף אותם באותו האופן בו נאספים הוילונות הרומיים.

בצילה של אופנה

לדברי עמית ליבק, המעצב הראשי של "וילונות אורגד", הטרנדים האחרונים בתחום נוגעים בעיקר לסוגי הבדים והטקסטורות.

הצבעים הלוהטים השנה בתחום הלבשת הבית (וילונות, טפטים ובדי ריפוד) הם שילובי לבן וכסף, או לבן וזהב, במינונים שונים, וצבעים נועזים כסגול ואדום יין.

הצבעים הלוהטים השנה הם שילובי לבן וכסף, לבן וזהב, וצבעים נועזים כסגול ואדום יין, וילון סגול Arabeske של Pierre Cardin, להשיג בוילונות אורגד, (צילום: יחצ)
הצבעים הלוהטים השנה הם שילובי לבן וכסף, לבן וזהב, וצבעים נועזים כסגול ואדום יין, וילון סגול Arabeske של Pierre Cardin, להשיג בוילונות אורגד, (צילום: יחצ)

התאמה עיצובית לסגנון "החזרה לטבע", יכולה לבוא לידי ביטוי בוילונות מבדי פשתן וכותנה בצבעי אדמה, חול ים ומשפחת הירוקים. ליצירת אווירה כפרית מושלמת, מומלץ לבחור בוילונות "נשפכים" בעלי נפח בד.

גם הטרנד המנצנץ אינו פוסח על תחום הוילונות, ובאופן ייחודי החברה מציעה שיבוץ אבני סברובסקי וקריסטלים בהתאמה אישית לכל סוגי הוילונות ועל פי רצונו של הלקוח. כמו כן, ניתן לעטר בעדינות וילונות רומיים, לתוספת ברק.

תלוי בתשובות – טיפים לבחירת וילון

לפני שאתם רוכשים וילון, חשוב להתייחס לרמת ההצללה בחדר ולשאול את השאלות הבאות: איזה סוג חלונות יש לנו? האם יש תריסים? האם אנו זקוקים לפרטיות? לאיזה כיוון אוויר פונה החלון? במידה והחלון פונה, למשל, לכיוון צפון (כיוון בו אין שמש ישירה) - מומלץ לבחור וילון בהיר בגווני לבן ושמנת, כדי ליצור תחושה של חלל מואר יותר. במידה וקיימים בבית חלונות בלגיים שנפתחים כלפי פנים החדר - חשוב מאוד שהוילון לא יהווה מגבלה בעת פתיחת החלון.

כדאי לבחור עיצוב שונה לכל חדר ובכך להעניק לכל חלל אפיון מיוחד משלו:

חדר ילדים -

כאשר החדר עמוס בחפצים, כגון חדרי ילדים, מומלץ לבחור בעיצוב פשוט ועדין, גוון אחד או שניים ולא להעמיס כמות בד רבה מידי.

חדר אורחים -

לחדרי אורחים כדאי לבחור עיצובים מורכבים יותר ולהשתמש בבדים מרשימים וכבדים.

בעיות אקוסטיקה -

וילונות עם נפח של בד ייתנו מענה לבעיות אקוסטיות בחלל החדר.

חלונות לא סימטריים -

במידה וקיימות בעיות של חוסר סימטריה בחלונות החדר, מומלץ לבחור וילונות בעלי גודל זהה (ככל הניתן), על מנת לטשטש חוסר פרופורציה וכך לשוות לחדר מראה נקי ומסודר יותר לעין.

וילון עשוי לפתור בעיות עיצוביות רבות בחלל הבית. הוא מעניק פתרונות אקוסטיים, מחפה על חוסר סימטריה בחלונות ומעניק את הרושם הסופי לחלל החדר, לכן לא מומלץ להקל ראש בבחירה ולהתייעץ לפני הרכישה. "וילונות אורגד" מציעים ללקוחות ייעוץ וליווי אישי של אנשי מקצוע המתמחים בעיצוב פנים, המגיעים עד לבית הלקוח ועוזרים לו לבחור את המוצר הטוב ביותר עבורו.

לקטלוג הוילונות המלא

חזור מעלה