מה עשה הבורר בבית של פנינה רוזנבלום?

הפיכת הבית שלכם לאתר צילומים יכולה להיות דרך מצויינת לגריפת רווחים בזמן קצר. רוב סדרות הטלוויזיה ותוכניות הריאליטי מצולמות בבתים של אנשים פרטיים שמצד אחד מפקידים את הבית אצל חברת ההפקה לתקופה קצובה ומצד שני זוכים לשכר נאה ולחשיפה של הבית בטלוויזיה . אז באילו בתים צולמו אותן תוכניות? כמה הרוויחו מזה בעלי הבית? והאם גם הבית שלכם יכול להפוך ללוקיישן לצילום?

מאת שחר בן-פורת | צילום יגאל עמר, גיא קרן | תאריך 26.12.2010

שוק הנדל"ן הרותח מביא ללא מעט ניסיונות יצירתיים להשביח את ערך הנכס או לפחות לעשות עליו רווח גדול בזמן קצר. אז יש את אלו שיחלקו את הבית לכמה דירות קטנות, יש שישכירו אותו לפי שעה ויש את אלו שיהפכו אותו לאתר צילומים.

האופציה האחרונה, מסתבר, יכולה להניב רווחים די יפים, אך זאת כמובן בהנחה שהבית שלכם מסוגל לעמוד בדרישות ההפקה ובקו העיצובי אותו היא מחפשת.

לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן

לדברי עידן ברדך, מבעלי חברת "iLocation" המקשרת בין בעלי בתים לחברות הפקה, אם שכירות של בית במושב היא בסביבות 6,000 עד 8,000 ₪ לחודש, השכרה לצורך צילומים תעמוד על פי 2 בערך. תשלום עבור יום צילומים מלא בבית יכול לעמוד על 2,000 ₪ ומעלה ואם מדובר בדירה, הסכום אמנם יירד בחצי, אבל עדיין יהווה שכר דירה לא פרופורציונאלי לתקופה.

"האינטרס של חברת ההפקה הוא למצוא מקום לצילומים שידרוש כמה שפחות השקעה בעיצוב שלו ועל ידי כך יחסוך זמן וכמובן כסף", אומר ברדך, "לעתים נדרשים קצת שינויים בבית כדי שיתאים לאופי התוכנית ולכן לא פעם מחליפים את הרהיטים, מוסיפים אביזרים ואפילו בונים קירות גבס, אך בסיום הצילומים מחזירים את הבית לקדמותו כשהכל מפורט מראש בחוזה עם בעלי הבית".

אז מי הם האנשים אשר מציעים את הבית שלהם לצילומים? לדברי ברדך, מדובר ברוב המקרים באנשי המעמד הבינוני-עליון שיש להם בית יפה, אוהבים להראות אותו ועל הדרך גם להרוויח ממנו כסף.

"אף אחד לא עושה את זה כי הוא נהנה להכניס 30 איש אליו הביתה, הסיבה העיקרית היא הדיבידנד על השקעה שכבר עשית", הוא אומר.

להתארח אצל פיבקו בסלון

אז משפחת קסטיאל עשתה את זה כשהשכירה את הבית שלה לצילומי התוכנית "מכל הבנות בעולם" וגם הבית של האדריכל אילן פיבקו שימש לא פעם כלוקיישן לצילום.

התוכנית "היפה והחנון" צולמה בוילה רחבת ידיים הממוקמת ביישוב כרמי יוסף אשר נשכרה ל-4 חודשים לצרכי ההפקה, במהלכם פינו אותה בני הבית וגרפו רווחים של כמה עשרות אלפי שקלים.

במקרה של "היפה והחנון", השיקול העיקרי בבחירת הבית הספציפי הזה היה הגודל. היה צורך לאכלס 10 זוגות ובהתאם לאופי התוכנית כל עיצוב הפנים של הבית השתנה, נבנו קירות גבס, נוצרה דקורציה חדשה לסלון ולחדרים וכל העיצוב הפך לצעיר ועדכני יותר.

הריאליטי "הדוגמניות" צולם בבית פרטי בהרצליה פיתוח השייך לאדם שחי בחו"ל ונשכר לצורך הצילומים לתקופה של 9 חודשים. הדרישה בבית הזה הייתה לסגנון הייטקיסטי עם קווים נקיים, הרבה מתכת ונירוסטה ובריכה בחצר. העובדה כי הבית היה ריק לחלוטין שימשה לו נקודת זכות, שכן ההפקה בנתה אותו מחדש, כולל חלוקה לחדרים ובנייה של מסלול הדוגמנות.

הבורר-הגרסה המעוצבת

אולם אחד הבתים הצבעוניים יותר שדרש הקפדה על הפרטים ויצירת סיפור קצת שונה הוא ביתו של "הבורר". שלושת העונות צולמו בשלושה בתים שונים כאשר הראשונה צולמה בוילה של פנינה רוזנבלום שברמת גן שאחרי הצילומים הושכרה לשגרירות אוזבקיסטאן.

איתן לוי, המנהל האומנותי של הסדרה בעונה הראשונה והשנייה, מספר כי מאחר שמדובר בסדרה עם הרבה הומור גם העיצוב היה בהתאם עם אלמנטים קברטיים ואף וולגריים. בבית של רוזנבלום נעשתה חלוקה חדשה של החלל, הודבקו טפטים כהים בדמוי בד והתווספו רהיטים כבדים ודרמטיים עם מראה נובורישי ומצועצע, כיאה לבורר. חדר השינה של רוזנבלום דווקא נשאר כפי שהוא, עם המיטה בגודל הלא סטנדרטי והטקסטיל הדרמטי, ודרש שינויים קלים מאוד.

בעונה השלישית צולמה הסדרה בוילה מפוארת של משפחה גרוזינית בסביון שמבחינת העיצוב שלה עשתה חיים מאוד קלים להפקה.

יואב סיני, המעצב האומנותי של אותה עונה מספר כי מעבר לעובדה שהבית היה גדול מאוד והתאים מבחינת החלל, כל העיצוב הדרמטי והריהוט הכבד כמעט ולא הצריך התערבות נוספת מלבד טפטים כהים שהתווספו או קיר סלעים שנבנה בחצר הבית. "העיצוב המקורי של הבית לא היה רחוק ממה שנראה על המסך", מספר סיני, "הסגנון שלו היה מאוד כבד עם תקרות מצוירות, ריהוט מאוד כבד ועתיק והרבה זהב. אמנם בהתחלה הייתה לנו מחשבה אחרת על העיצוב אבל בסופו של דבר זרמנו עם העיצוב הקיים".

יחסי ציבור טובים לנכס ולרהיטים

מעבר לתגמול הכספי המכובד שמקבלים בעלי הבתים עבור השכרת הבית שלהם לצילומים, הופעה של הבית בטלוויזיה גם יכולה לקדם עסקאות מכירה שלו. הוילה בה צולם הריאליטי "הרווק", לדוגמא, היא אחד מן הנכסים היוקרתיים בקיסריה המתפרסת על שטח של 2.45 דונם וכוללת 6 חדרי שינה, חדר קולנוע ובריכה גדולה ונמכרה במחיר של 7 מליון דולר, סכום שלדברי מתווכים באזור הוא גבוה מן הממוצע לנכסים מסוג זה.

אך לא רק הבית זוכה לפופולאריות במציאות, גם החפצים והרהיטים המככבים בסט זוכים לא פעם להתעניינות ולביקוש גובר.

שחר ברדון, ארט דירקטור, המשמש כמעצב של סרטי קולנוע, תוכניות טלוויזיה ופרסומות וחתום בין היתר על הסדרות "אבידות ומציאות" ו"מישהו לרוץ איתו", טוען כי כחלק מהעבודה, הוא ואנשיו נוהגים להתעדכן בכל הטרנדים בעולם העיצוב ושוכרים מחנויות את הרהיטים והאביזרים להפקות שייצרו את האווירה הרצויה. "לא פעם אני מקבל פידבקים מחנות מסוימת, שהספה שלה ששמנו בפרסומת, זכתה לביקוש גדול", מספר ברדון, "פריטים שהיו על הסט של הבית של תמרה ב´אבידות ומציאות´, לדוגמא, הגיעו מהחנות ´חדרים´ בתל אביב ובמהלך השידור הייתה עלייה מאוד גדולה במכירות".

רוצים שגם אצלכם יצטלם הריאליטי הבא?

רוב הבתים אשר שימשו עד כה לצילומים הגיעו למעמד הזה בעיקר בזכות האדריכלים או מעצבי הפנים שתכננו אותם ועשו את הקישור עם כל אותם גופים העוסקים בתחום, אך בפועל, כל אחד יכול לפנות באופן עצמאי לאותן סוכנויות ולהציע את הבית שלו.

חשוב לדעת יש כמה קריטריונים שהבית חייב לעמוד בהם כדי שיתאים לצילום. ראשית, הוא צריך להיות גדול ומרווח, לפחות 90 מ"ר (אם מדובר בבית פרטי או בדירת קרקע, זה פחות משנה כי יש את החצר). במידה והדירה בקומה גבוהה חובה שתהיה בה מעלית או מרפסת הפונה לרחוב שאפשר להרים אליה ציוד.

לגבי הרכוש שלכם, כל השינויים הצפויים בבית מפורטים בחוזה ברור עם התחייבות של חברת ההפקה להחזיר את הבית לקדמותו. אם יש נזק מתקנים אותו, ובנוסף יש ביטוח מקיף על הציוד, המבנה, על הדיירים ואנשי ההפקה.

רוצים להציץ לעוד בתים מעוצבים? היכנסו לכאן

היכנסו לגלריית תמונות של בתים וקבלו השראה

חזור מעלה