1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. על עיצוב ומה שחשוב
  4. דלתות הזזה: כל מה שצריך לדעת כדי לעשות בחירה נכונה

דלתות הזזה: כל מה שצריך לדעת כדי לעשות בחירה נכונה

משקופים נסתרים, דלתות נעלמות ונעילה שקטה. לא, אלו לא מאפיינים של סרט מתח, אלא רק חלק קטן מהאפשרויות של דלתות הזזה שמצויות כיום בשוק. מה המאפיינים שלהן, מאילו חומרים הן עשויות ומה חשוב לדעת בעת הבחירה?

מאת: עומר לב ארי | תאריך: 15.1.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
מאפיינים
דלתות הזזה הומצאו במקור, כדי לנצל את החלל בצורה מקסימלית ולהוות פתרון פונקציונאלי למי שאין לו מספיק מקום לפתיחת דלת מלאה, אך במהלך השנים ולאור ההתפתחויות בתחום, הפכו גם לבחירה שנובעת משיקולי אסתטיקה טהורים. הטכנולוגיות החדישות כיום גם מבטיחות שמירה טובה על הבידוד והאיטום בחדר. גיל כספין, מנהל מחלקת הייעוץ ב"קליל", מסביר כי כל הסדרות של דלתות הזזה של קליל מתאימות לחוץ ולפנים גם יחד, משום שהן מבודדות היטב נגד לחצי אוויר ומים.
מיקי גלובינסקי, מנהל השיווק ושותף ב"דלתות חמדיה", מתאר מגמה ברורה כיום של העדפה לדלתות הזזה שנכנסות אל תוך כיסים החבויים בתוך הקיר. לדבריו, דגם "יורוקסונטו" של דלת הנגררת לכל כיס, הוא הדגם הפופולארי והנמכר ביותר. פתיחה של דלת הזזה כזו, מונעת פגיעה בחפצים ולא פוגמת בגודל החלל ולכן רבים מעדיפים אותה, על פני דלת ההזזה הישנה שנוסעת על מסילה, נפתחת בקו מקביל אל הקיר ובולטת ממנו.
חננאל צדוק, מנהל אולם התצוגה של "סטאטו", היבואנים של דלתות הזזה סקריניו, אומר כי "החידוש הגדול בטכניקה של דלתות הזזה שנכנסות לתוך כיס, הוא העובדה שהקיר הסופי הוא בעובי של 10 ס"מ כולל הדלת, כלומר תופס הרבה פחות נפח בחלל החדר, וזוהי מגמה מבוקשת ואהובה כיום".

דלתות הזזה של חמדיה נכנסות אל תוך כיסים נסתרים שאינם מייצרים קווי מתאר, הפרדה או בולטות בין הקיר ובין הדלת, ומעניקות לחלל קווים נקיים, נטולי תוספות וחלקים למראה(צילום באדיבות חמדיה)דלתות הזזה של חמדיה נכנסות אל תוך כיסים נסתרים שאינם מייצרים קווי מתאר, הפרדה או בולטות בין הקיר ובין הדלת, ומעניקות לחלל קווים נקיים, נטולי תוספות וחלקים למראה(צילום באדיבות חמדיה) 

חידושים
בין החידושים בתחום ניתן למצוא לא רק כיסים חבויים, אלא גם מנגנוני נעילות וטריקות שקטות, כיסים כפולים שמאפשרים לאחד בין שני חללים נפרדים וכך לייצר חלל אחד גדול, פינות אלומיניום להגנת פינות הקיר, פרופילים ייעודיים מסוגים שונים, דלתות הזזה שמתאימות לקירות מעוגלים עם קשת פנורמית והרבה פרזולים חכמים ועיצובים מעניינים. "היום הפתחים של הדלתות הולכים וגדלים", מספר כספין, "כלומר גם רוחב הדלת עובר את ה-6 מטרים וגם הגובה מהרצפה ועד התקרה- עומד סביב 3 מטר, וההעדפה היא לראות כמה שפחות פרופילים וכמה שיותר זכוכית- קירות שלמים שקופים". הוא מתאר מערכת פרופילים שנקראת "פינה נקייה", המאפשרת הפגשה של שתי מערכות הזזה, שאינן מחייבות עמוד במרכז במצב פתוח, ומתאימה בעיקר בחללים צמודים כמו סלון ומרפסת.

דלת הזזה Base duppia של סקריניו, שמאפשרת יצירת חלל אחד גדול מתוך שני חללים נפרדים בהינף יד (צילום באדיבות סטאטו)דלת הזזה Base duppia של סקריניו, שמאפשרת יצירת חלל אחד גדול מתוך שני חללים נפרדים בהינף יד (צילום באדיבות סטאטו) 

פרזולים
"הפרזול הוא מה שעושה את ההבדל בין דלת הזזה איכותית ובין דלת ברמה נמוכה", מסביר גלובינסקי. דלתות הזזה איכותיות נמדדות לא רק בחומרי הגלם ובטיב הייצור שלהן, אלא גם ברמת הפרזול שלהן. התנועה החופשית של הדלת על המסילה, מנגנון הנעילה והעמידות לאורך זמן, כולם מושפעים מרמת הפרזול של הדלת, והקפדה על פרזול איכותי מאפשרת לשאת דלתות כבדות במשקל של 120-400 קילו. ומה בנוגע לנעילה? כיום ניתן לנעול דלתות הזזה ממש כמו דלתות רגילות, באמצעות ידית שטוחה או טכניקת "תפוס פנוי". גלובינסקי מספר, כי הטריקה השקטה מתאפשרת עקב מסילות אלומיניום בעלות 8 גלגלים בכל דלת.

דלת הזזה בלגית של קליל 7300. הדגם  הפופולארי ביותר, מתאים במיוחד בסלון, במטבח וביציאה למרפסת (צילום באדיבות קליל)דלת הזזה בלגית של קליל 7300. הדגם הפופולארי ביותר, מתאים במיוחד בסלון, במטבח וביציאה למרפסת (צילום באדיבות קליל) 

דוגמאות
ישנו מבחר עצום של דלתות הזזה וכיום גם ניתן להזמין דלת הזזה בעיצוב ובהתאמה אישית בכל אחת מהחברות העוסקות בתחום. לדוגמא, דלתות עם צוהרים עליונים, הדפסות, חריטות, עיטורים, פרופילים המיועדים לעומס רב, חיתוכי מסגרת, הוספת מראות, פסי אלומיניום דקורטיביים ותוספות גמר למיניהן כיד הדמיון הטובה. צדוק מציין כי ניתן להזמין דלת הזזה עם כיס בודד, להוסיף משקוף או לוותר עליו, לייצר כיסים כפולים עם פתיחה לכל צד או לבחור בפתיחה שבה שתי הדלתות נכנסות לתוך צד אחד.
אם הטרנד הנוכחי של טשטוש הגבולות בין הדלת ובין הקיר לא מדבר אליכם, תוכלו לבחור דלת הזזה מעוצבת ובעלת נוכחות שתוסיף עניין וטאצ´ דקורטיבי ולהתאים לה משקוף בצבעוניות משלימה. מבחינת סוגי החומרים, ניתן למצוא דלתות הזזה מזכוכית המעניקות אווריריות ושקיפות לחלל, עץ שנותן מראה ביתי וחם, אלומיניום, חיפוי פורניר ושלל ציפויים סינתטיים. בתחום הצבעים השמיים הם הגבול: תוכלו לבחור מתוך מבחר עצום של גוונים בגימור מבריק, מחוספס, מט, נוצץ, טבעי, סינתטי, שלייפלק וכן הלאה. כספין מספר כי בקליל ישנם 4 סגנונות מרכזיים לעיצוב דלתות הזזה וכי הסדרה הפופולארית ביותר היא הסדרה הבלגית, לה אפשר להוסיף כנפיים, לשלב מראות וכן הלאה.

דלתות הזזה שנראות כמו חלק אינטגרלי מהקירות, בעלת פינות אלומיניום מיוחדות שמגיעות עם הכיס, מגינות על פינות הקיר ומייצרות מראה אחיד והרמוני של פתח ללא משקוף (צילום באדיבות סטאטו)דלתות הזזה שנראות כמו חלק אינטגרלי מהקירות, בעלת פינות אלומיניום מיוחדות שמגיעות עם הכיס, מגינות על פינות הקיר ומייצרות מראה אחיד והרמוני של פתח ללא משקוף (צילום באדיבות סטאטו) 

התקנה
אם תרצו דלת הזזה על מסילה שנעה במקביל לקיר, תוכלו להתקינה כמעט בכל שלב, אך אם אתם חולמים על דלתות הזזה שנכנסות לתוך כיס, הרי שהדבר מחייב תכנון וביצוע בשלבי שיפוץ או בנייה, שכן מדובר בשבירה של קירות מבלוקים או גבס. גלובינסקי מסביר, כי על מנת להתקין דלת הזזה סמויה יש להרכיב כיס בתוך הקיר, לסגור ולחפות אותו בלוחות גבס או טיח ולאטום היטב, וחשוב לעבוד רק עם בעל מקצוע מיומן שיבטיח פיניש איכותי והקפדה על מידות מדוייקות. ברוב החברות המספקות דלתות הזזה ניתן לבחור האם להתקין את הדלת על מסילה מבחוץ או לתוך כיס, בהתאם למצב הבנייה.

איטום ובידוד
אם יש לכם חדר קולנוע ביתי, הרי שדלתות הזזה לא יתאימו לו, ועדיף לבחור דלת אקוסטית באיטום גבוה. יחד עם זאת, כיום האיטום של דלתות ההזזה הוא ברמה גבוהה מאוד, מסביר גלובינסקי. החלק התחתון אמנם לא אטום הרמטית ואין דרך להתחרות באיטום שמייצר בלוק בטון, אבל בהיקף החיבור שבין דלת ההזזה והמשקוף ישנם שני אטמים, אטם גומי ומברשת משני צידי הדלת, שאוטמים ומבודדים את החלל.

דלתות הזזה של חמדיה עשויות מסגסוגת של פלסטיק ועץ על סוגיו השונים ומתאימות במיוחד לחדרי אמבטיה, ארונות וחללים קטנים. חוסכות לכם קצת יותר ממטר רבוע בשטח החדר (צילום באדיבות דלתות חמדיה)<br/>דלתות הזזה של חמדיה עשויות מסגסוגת של פלסטיק ועץ על סוגיו השונים ומתאימות במיוחד לחדרי אמבטיה, ארונות וחללים קטנים. חוסכות לכם קצת יותר ממטר רבוע בשטח החדר (צילום באדיבות דלתות חמדיה)
 


הבחירה בדלת הזזה מבוססת על מגוון צרכים ודרישות:
בידוד אקוסטי- למשל כשמדובר ביצירת חדר עבודה או לימודים מתוך חלל משותף;
הפרדה חזותית- כאשר מייצרים מחיצות בתוך חללים גדולים;
מקסום היעילות של מערכת מיזוג האוויר- בתוך חלל גדול כמו סלון;
מניעת דליפת ריח – למשל ריחות של טיגון מהמטבח הסגור לעבר חללי הבית;
פרטיות או סדר- לדוגמא כשסוגרים מסדרון באמצעות דלת הזזה כדי למנוע זווית ראייה אל איזור חדרי המגורים;
בתור פתרון לחללים צרים שונים- כמו חדרי ארונות ואחסון;
והצללה – בכל חלל.
ניתן להתאים דלתות הזזה בחלל גדול או קטן, עגול או ישר. בד"כ נהוג להעדיף דלתות הזזה לחדרי ארונות, חללי אחסון ואמבטיות, אך למעשה כיום ניתן לשלב דלת הזזה בכל חלל ברחבי הבית.

דלת הזזה base של סקריניו: מנגנון קלאסי ופשוט. דלת בודדת שנכנסת לתוך כיס מתכת מגלוון, וכוללת הלבשות עץ חיצוניות. מתאימה במיוחד לאמבטיה, מטבח וחללי אחסון (צילום באדיבות סטאטו)<br/><br/>דלת הזזה base של סקריניו: מנגנון קלאסי ופשוט. דלת בודדת שנכנסת לתוך כיס מתכת מגלוון, וכוללת הלבשות עץ חיצוניות. מתאימה במיוחד לאמבטיה, מטבח וחללי אחסון (צילום באדיבות סטאטו)

 


מה חשוב לדעת כשבוחרים דלת הזזה?
בעת הבחירה, חשוב להתאים בין גודל החלל והצורך שלכם בחלוקה: לדוגמא, אם יש לכם חלל גדול חשוב להתאים עבורו דלת הזזה גדולה ולא להסתפק בדלת קטנה, על מנת ליהנות מאפקט הפרדה מרשים. לחדר האמבטיה כדאי לבחור זכוכית חלבית שתיצור תחושת נקיון וקלילות. גלובינסקי מציין כי חשוב לתת את הדעת על המסילות והאטמים על מנת להבטיח עמידות גבוהה לאורך שנים, וכי חשוב להתעכב על הפרזול ולהבטיח שמדובר בעבודה איכותית שתאפשר שימוש נוח לאורך שנים.
כספין מציע לבצע בחירה מושכלת לא רק של הדלת עצמה, אלא גם של חוזק הפרופיל, ומציין כי חשוב לבחור פרופיל
שיתאים למימדים ובעיקר לגובה, להקפיד שהאביזרים יתאימו למשקל ולתפקוד, ולהבטיח רמת איטום גבוהה.

דלת הזזה קליל 9000 מתאימה למפתחים גדולים עד 3 מטר גובה ועד 240 קילו לכנף ומספקת רושם ואווריריות לחדר (צילום באדיבות קליל)דלת הזזה קליל 9000 מתאימה למפתחים גדולים עד 3 מטר גובה ועד 240 קילו לכנף ומספקת רושם ואווריריות לחדר (צילום באדיבות קליל) 

מחירים
טווח המחירים של דלתות הזזה הוא עצום, בשל מגוון הדגמים והאפשרויות, ונע בין 1500 ₪ לדלת הזזה סטנדרטית שזזה על הקיר ועשוי להגיע עד עשרות אלפים עבור יחידה בהזמנה אישית של דלת הזזה במידה לא סטנדרטית כאשר כל מחיר מושפע מסוג הדלת, חומר הגלם, העיצוב, סוג הכיס, ההלבשה, המסגרת, הזכוכית, הפרופיל וכן הלאה.

מרגישים שחסר לכם מידע נוסף? היכנסו אל פורום דלתות פנים וקבלו תשובות מהמומחים

תגובות לכתבה

חזור מעלה