על הלבד לבדו

יצאנו לבדוק את סוד קסמו של הצמר המחוספס המכונה "לבד", שחודר למחוזותינו בוריאציות מגוונות

מאת אפרת בראשי | צילום יח"צ | תאריך 15.7.08

עוד משחר ההיסטוריה, הלבד שימש את בני האדם כביגוד מגן וכמחסה בפני מזג האוויר המשתנה, בשל עוביו וצפיפותו של האריג. התפתחות התעשייה והמכשור, שדרגו את צורות האריגה ומהירות העבודה והלבד ביסס מקומו בעולם האופנה, הן בביגוד והן בהלבשת הבית. כיום, יותר ויותר מעצבים משתמשים בחומר גלם טבעי זה, שמקורו בטקסטיל.

תהליך הליבוד מבוסס על דחיסה צפופה של סיבי הצמר, ההופכת את האריג לחזק במיוחד ומגדילה את עמידתו בפני שחיקה. מכאן, גזירתו והדבקתו קלות והוא הופך כחומר ביד היוצר, עם מרחב דמיון וחופש יצירה בלתי מוגבל.

במסגרת "הרחבת פעילותו" של הלבד בתחום הלבשת הבית, ניתן לראות כורסאות, כיסאות, שטיחים, גופי תאורה, כריות נוי ופופים למיניהם.

יתרון נוסף של הלבד טמון באופיו המשתנה בהתאם לצורך. כלומר, הלבד יכול להיות בעל אופי פורמאלי ומחויט כדוגמת רהיט, או שטיח עבור המשרד, ומנגד יכול להיות צעיר, עליז וצבעוני ולשמש כרהיט- צעצוע נעים למגע, עבור חדר הילדים.

המעצבת הספרדייה "נאני מרקינה", בעלת חברה ידועת שם בעולם הטקסטיל, מייצרת שטיחים וכריות מחומרים בלתי קונבנציונאליים, הנעשים על פי רוב בעבודת יד. לאחרונה חשפה בפנינו חברה זו, קולקציה צבעונית וייחודית של שטיחים מלבד, הנקראים: "little field of flowers". שטיחים אלו מורכבים ממספר רב של עלים ירוקים, או ורדים אדומים הנראים כפריטים מפוסלים, שנארגו בעבודת יד. החתיכות הרבות יוצרות תחושה של שדה ירוק/ אדום במראה תלת מימדי רך ומזמין. השטיחים משלבים עיצוב ואסתטיקה מודרנית, לצד אומנות אריגת השטיחים המסורתית. שטיחי מרקינה מאופיינים בצבעוניות עזה,?משחקים של תלת מימד, צורות?וקווי מתאר לא שגרתיים וטקסטורות מיוחדות, היוצרים יחדיו הרמוניה עיצובית בחלל הבית המודרני.

שתי מעצבות צעירות נוספות שעושות שימוש נרחב בלבד, הינן Anne Kyyro Quinn ו- Tanya Aguiniga. עיצוביהן זוכים להערכה בעולם העיצוב בכלל, ובתעשיית הטקסטיל של הייצור הידני, בפרט. העיצוב משקף תפיסה מרעננת של צבעים וצורות, ומשדר קו פשוט אך אלגנטי, שבא לידי ביטוי ברעיונות חדשניים לחומר המחוספס.

"אולטרה תאורה" המתמחה ביבוא של מיטב המעצבים בתחום, חשפה בפנינו השנה שימוש יצירתי בלבד רך וגמיש, כדוגמת "אהיל פרפרים" שעוצב על ידי זוג האמנים Nahoko Koyama ו- Alexander Garnet. האהילים הופקו בטכנולוגיה פשוטה ביותר, המבוססת על שיטת חיתוכים של עשיית נעליים. השילוב של הלבד הרך בשלל גווני פסטל, עם חיתוכי הפרפרים המסמלים טוהר, רוגע, שלווה ואופטימיות, תורם ליצירת אווירה נינוחה, שלווה ונעימה בחלל כולו. האור שבוקע מהאהיל יוצר הצללה של פרפרים על גבי הקירות הסמוכים ומקנה לבית תחושה אביבית.

אהיל הלבד מצריך שימוש בנורות חסכוניות, ומצטרף בכך לתהליך של התחשבות אקולוגית סביבתית.

אהיל פרפרים התורם ליצירת אווירה שלווה בחלל כולו, אולטרה תאורה (צילום: יחצ)
אהיל פרפרים התורם ליצירת אווירה שלווה בחלל כולו, אולטרה תאורה (צילום: יחצ)


שימוש נוסף בלבד, הוצג באירוע המעצבים המכונן, הנקרא "Blickfang". שם הוצגה קולקציה המכילה פופים וכריות נוי דמויי חלוקי נחל. שילוב החומר והטכניקה הייחודית יצרו חיקוי מציאותי שאין שני לו, המכיל פרדוקס משעשע של ניגודיות חוזק האבן עם רכותו של הלבד.

חזור מעלה