1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. על עיצוב ומה שחשוב
  4. עיצובים גדולים לקטנים

עיצובים גדולים לקטנים

בעידן שבו עיצוב הוא דרך חיים, עיצוב מוצר לילדים מקבל תכנים ומשמעויות נוספות. אם לא היה מעוצב במימדים קטנים, היינו עלולים לחשוב שהוא מיועד למבוגרים

מאת אפרת בראשי | צילום יח"צ | תאריך 15.8.08

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
סביבת גדילתם של ילדנו, נחשבת לאחד המרכיבים החשובים והמשפיעים בהתפתחותם, היא תורמת להתנהגותם ומגדירה להם את הטריטוריה הפרטית. מכאן, יש ליצור עבורם סביבה המעוררת גירויים במידה הנכונה, שכן, עומס עלול לגרום לבלבול וחוסר החלטיות ויציבות.

כיום, כשנושא העיצוב הוא דרך חיים לכל דבר, וכשישנה תשומת לב למראה סביבת המגורים, ההורים מקפידים גם על האביזרים המקיפים את הילדים, שנחשבים לחלק בלתי נפרד מהבית כולו.
עיצוב עבור ילדים נעשה מתוך השקעת מחשבה יצירתית בדגש על צבע, חומר, צורה ובטיחות, המושכים אותנו כצרכנים מבוגרים בכלל, ואת הילדים בפרט. סקלת הצבעים מתחשבת ברגשות המשדרים רוגע ורוך, אליהם חוברים אלמנטים נוספים מגרים ומפתים לנגיעה ותחושה. החומרים מגוונים, במטרה להעניק לילד תחושה של מירב המרקמים והטקסטורות הקיימות.

בנוסף, בתקופה שבה הנושא האקולוגי עומד בראש סדר היום החברתי, נוכל למצוא פריטים כמו בובות, קלמרים, ריהוט ואפילו אופניים שעשויים מחומרים ידידותיים לסביבה, כדוגמת הבמבוק. צמח זה נחשב לפופולארי, שכן גדל וצומח בתדירות גבוהה, במקומות שונים על פני הגלובוס. פריטים אלו מקנים לילדים ערכים, מהות וידע חיוני על המתרחש סביבם.

אופני במבוק בעיצובו של עמרי בן זאב (צילום: יחאופני במבוק בעיצובו של עמרי בן זאב (צילום: יח'צ) 

חוויה וגירוי, נחשבים למרכיב משמעותי בכל מוצר מעוצב המיועד לילדים, כדוגמת הפקק לאמבטיה שעיצבה אסנת אלון. בכדי להפוך את הרחצה של הילד לכיף, אלון חיברה לפקק האוניברסאלי שרשרת עם סירה עמידה במים, המעוצבת כקיפולי נייר. הדף עצמו הוא חלק ממפת העולם ובכך מקנה לילדים ערך מוסף המשלב חוויה ולמידה.

כמיהתם של הילדים להידמות לגדולים, מניעה את המעצבים ליצור עבורם עולם של גדולים, בקטן. מערכות ישיבה, חדרי אמבט ושירותים, כלי אוכל ותיקים, מקבלים צביון מכובד ומרשים של "גדולים", וחוברים לעיצובו הכולל של הבית המודרני.

כורסא והדום מותאמים לקטנטנים,כורסא והדום מותאמים לקטנטנים,'שוורץ פרוות',דיזיין סנטר (צילום: יח'צ) 

בעבור ילדים עם מוגבלויות, נדרש עיצוב מיוחד המתחשב בצרכיהם. האדריכלית רוית יריב, יצרה קולקציה של עיצובים, מפריטים בודדים ועד חדרי קונספט מלאים, שנקראת "אמא של ירדן" ומיועדת לילדים שנולדו עם נכויות שונות. בין המוצרים: מיטה רכה לילדים הסובלים מאפילפסיה, שידה שנפתחת למימדים גדולים, עבור ילדים שהטיפול בהם מצריך מקום מרווח להחתלה, או מיטות בהזמנה אישית לפי צרכיו של הילד. המטרה ליצור עבורם סביבה נעימה ומזמינה, על אף ולמרות.

שידת החתלה לילדים עם מוגבלויות (עיצוב וצילום:האדריכלית רוית יריב)שידת החתלה לילדים עם מוגבלויות (עיצוב וצילום:האדריכלית רוית יריב) 

נראה שהחדשנות והתעוזה שמובילות את עולם העיצוב, מצליחות לטשטש את הגבול בין עולמם של הקטנים לעולם "המבוגרים" ומאפשרות גם לילדים הצעירים ליהנות מעיצובים מתוחכמים וצבעוניים.

היכנסו לקטלוג רהיטי ילדים

תגובות לכתבה

חזור מעלה