יוצאים מהארון

החורף בפתח והטמפרטורות צונחות במהירות. זהו הזמן לנקות, לפנות ולשנע מהארון את כל השמעטס שחשבתם שאי פעם תלבשו שנית ביום שאחרי הדיאטה, או את כל ה"אוצרות" שחשבתם שכדאי לשמור לנכדים. מסדרים את הארון ומתחילים את החורף ברגל ימין

מאת ענת בלזברג | צילום אילוסטרציה | תאריך 20.12.08

הגשם אמנם לא ממהר להגיע, אולם מזג האוויר הקריר כבר שכנע רבים מאיתנו כי הגיעה העת להחליף את הגרדרובה הקיצית בזו ארוכת השרוולים ולהתחיל לסדר את ארון החורף. זה גם הזמן האידיאלי להיפטר מכל אותם ג´ינסים מידה 36 שחשבתם שתלבשו אחרי הדיאטה, המעילים שהיו באופנה בימי סבתא, או הקולקציה שקיבלתם במתנה מהדודה בצרפת ומעולם לא לבשתם.

אז קדימה קחו את עצמכם בידיים, נגמרו התירוצים וצריך להתחיל לסדר.

יש לרוקן את כל התאים בארון ולהתחיל למיין (צילום: אילוסטרציה)
יש לרוקן את כל התאים בארון ולהתחיל למיין (צילום: אילוסטרציה)


הצעד הראשון – מיון

"ארונות בגדים וארונות בכלל, הינם נקודת תורפה כמעט בכל בית", אומרת חני בוסקילה מחברת "הבית מסודר ". "

ארונות

הינם בעלי שטח אחסון נסתר וחשוב, אך מתוקף כך הם מהווים אצל הרבה אנשים מקור לבלגן ואי-סדר וחבל שכך. מאוד נוח לדחוף כל מה שרוצים לארון, וזהו "הבית מסודר", אך על מנת שיהיה סדר חשוב למיין, לסדר ולארגן, כדי לפנות מקום לחפצים שיכולים להיות בתוך הארון ואין להם שימוש כלל".

"רבים מאיתנו כלל לא זוכרים אילו אוצרות בלומים טומן בחובו ארון הבגדים שלנו, ולכן השלב הראשון והחשוב הינו מיון הבגדים", מסכימה איתה איילת מייסון מחברת "מסדרים באהבה" -עיצוב וארגון הבית. "ראשית, יש לרוקן את כל התאים בארון ולהתחיל למיין את הבגדים ל- 3 שקיות או ארגזים גדולים- בגדים לשימוש (לקטגוריה הזו יצטרפו כל הבגדים האופנתיים שאתם אוהבים ושהינם ללא כתמים), בגדים שאינם ראויים עוד ללבישה (לקטגוריה זו יצורפו בגדים מוכתמים וקרועים שאינם ראויים עוד ללבישה) והקבוצה האחרונה- בגדים לתרומה (לקטגוריה זו נכנסים כמובן כל הבגדים שלא לבשתם במשך שנתיים ואין כל סיכוי שבעולם שתלבשו שנית, גם לא אחרי הדיאטה)."

לארון מכניסים רק את מה שתקין ונקי, מה שלא תוקן כבר עונה שלמה - כנראה לא יתוקן עוד לעולם. מתעקשים בכל זאת לתקן? השאירו כתזכורת בשקית ניילון ליד דלת היציאה.

ועכשיו לעבודה

אם חשבתם לתומכם שתם החלק הקשה של העבודה- טעיתם ובגדול.

"בסידור הארון ישנה אסטרטגיה שלמה, אותה יש לקחת בחשבון" מסבירה מייסון. "ראשית, בצעו הערכה מהירה של תכולת הארון וחלוקתו לתלייה וקיפול. החליטו איזה שטח נחוץ לכם יותר ושנו במידת האפשר את החלוקה הפנימית של הארון- תמיד ניתן להוסיף מדפים, או לחילופין מוט לתליית קולבים. מומלץ לארגן את הבגדים לפי תדירות השימוש- הבגד שבו משתמשים בתדירות גבוהה, צריך להיות יותר נגיש וכך הלאה. את הבגדים שלא שייכים לעונת החורף יש למקם כמובן במקום גבוה יותר או מאחור, וזאת על מנת שלא יפריעו. בנוסף, הקצו לכל בגד מקום קבוע והדבר ייקל עליכם את מציאתו. ההמלצה הינה לערוך הפרדה טוטאלית בין התאים- באחד לאחסן חולצות, בשני מכנסיים וכדומה".

המהדרין קובעים כי כל סוג בגד ייתלה בארון הבגדים על קולב בצבע אחר (צילום: אילוסטרציה)
המהדרין קובעים כי כל סוג בגד ייתלה בארון הבגדים על קולב בצבע אחר (צילום: אילוסטרציה)

שיטת ההפרדה הלא גזעית

כעת אתם יכולים להתחיל לסדר...

מייסון מסבירה ש"כל פריט המיועד לתלייה יש לתלות על קולב דק נפרד וזאת על מנת למנוע גיהוץ מיותר. יש להקפיד על תליית הקולבים לכיוון אחד. המהדרין קובעים לעצמם כי כל המכנסיים ייתלו על קולבים בצבע מסויים, החצאיות על קולב בצבע שונה וכך גם לגבי המעילים ושאר האביזרים התלויים. אם אין מקום בתלייה, קפלו את החולצות לאחר הגיהוץ והניחו אותן בערימה מסודרת בארון".

יש להקפיד על תליית הקולבים בארון לכיוון אחד (צילום: אילוסטרציה)
יש להקפיד על תליית הקולבים בארון לכיוון אחד (צילום: אילוסטרציה)

בנוסף, מומלץ להפריד בין סוגי הטקסטיל השונים- סוודרים מצמר יקופלו בנפרד מחולצות הטריקו. המהדרין מקפידים גם על הפרדה לצבעים לשם האסתטיות. את הבגדים יש לקפל בצורה אחידה תוך שמירה על רוחב קיפול אחיד. לשם כך, ניתן להיעזר במשטח שטוח של קרש גיהוץ או אפילו בדף A4 על מנת לשמור על האחידות. כאשר אתם מניחים בארון הקפידו כי הקפידו שהקיפול יהיה בחלק הפנימי של הבגד.

גרביים יש לקפל אחד לתוך השני ולאחסן במגירה או בסלסילת פלסטיק נפרדת (צילום: אילוסטרציה)
גרביים יש לקפל אחד לתוך השני ולאחסן במגירה או בסלסילת פלסטיק נפרדת (צילום: אילוסטרציה)

גרביים יש לקפל אחד לתוך השני ולאחסן במגירה או בסלסילת פלסטיק נפרדת. צעיפים ניתן לאחסן בקופסת קרטון אסתטית אם אין מגירה. מעילים וחליפות יש לעטוף בכיסויים ולתלות על מוט התלייה. את החגורות והעניבות יש לתלות על מתקן ווים מיוחד, אותו מצמידים אל קיר הארון. פתרון נוסף הינו בסלסילה מסודרת בעלת חלוקה פנימית לתאים קטנים.

מעילים וחליפות יש לעטוף בכיסויים ולתלות בארון על מוט התלייה (צילום: אילוסטרציה)
מעילים וחליפות יש לעטוף בכיסויים ולתלות בארון על מוט התלייה (צילום: אילוסטרציה)

קופסאות וגם בשמים

מייסון מציעה לא לאפסן בגדים ושאר חפצים בשקיות- "זהו מתכון לבלגן תמידי, ולעולם גם לא תוכלו לזכור מה מאופסן בתוכן. האלטרנטיבה המוצלחת יותר היא קופסאות שקופות בגדלים שונים, בהם הבגדים מונחים בצורה מסודרת וניתן לראותם גם מבחוץ. בנוסף, ישנה אפשרות להדביק על הקופסא מדבקה המעידה על תוכנה של הקופסא.

הנעליים ימוקמו במגירות תחתונות או חלק התחתון של ארון הבגדים באין מגירות נפרדות. ואם אתם באמת מ"הייקים" מומלץ לנקות את נעלי הקיץ והסנדלים בחלב פנים ואח"כ לארוז אותם בניילון נצמד, כך תוכלו לשמור עליהם ללא אבק ולחות".

ולסיום מסכמת בוסקילה, "על מנת להשרות בארון נעימה וריחנית, הניחו בו מבשם כלשהו בעל ריח מרענן. את המבשמים למיניהם ניתן כמובן לרכוש בכל אחת מרשתות השיווק, או להכין מבשם תוצרת בית ע"י טחינתו של סבון מוצק בבלנדר". סידור הארון לרגל החלפת העונות נראה אולי מורכב, אך האתגר האמיתי שעומד בפניכם, הוא דווקא השמירה על סדר עד לחילופי העונות הבאים. בהצלחה !

> למידע, טיפים ורעיונות נוספים על תכנון ועיצוב ארונות היכנסו ל

פורום ארונות

וקבלו עיצות ממומחים בתחום

חזור מעלה