רק שנייה

לא פשוט להתנהל בחיי היום יום בלי שעון, אך מעבר להיותו פונקציונאלי הוא גם נחשב לפריט עיצובי וסמל סטטוס. מומחים החליטו כי השנה האזרחית הנוכחית תתארך בשנייה אחת, עוד סיבה להיישיר מבט אל השעון שלנו

מאת אפרת בראשי | צילום יח"צ | תאריך 25.12.08

חוסר דיוק בין חישוב הזמן העולמי לתנועת הכוכבים, גרמו למומחים בתחום להחליט על תוספת של שנייה לשעון העולמי. השנייה הנוספת תיספר בסוף חודש דצמבר, בדיוק לפי חצות, גריניץ´ - אנגליה. תוספת של שנייה לשעון קיימת משנת 1972, ותפקידה זהה לימים הנוספים בשנה מעוברת ולימים שמתווספים לחודש פברואר. היממה הסטנדרטית של 24 שעות, מתקצרת במקצת מהסיבוב האמיתי שעושה כדור הארץ סביב צירו בהתאמה לשמש. מכאן תוספת של שנייה אחת לכמה שנים, מאטה את הזמן על פני כדור הארץ ומגשרת על הפער, על מנת ליצור שעון אזרחי אחיד המתאים לאורכה של היממה.

שעון כדורים בעיצובו של גורג נלסון, הביטאט(צילום: יחצ)
שעון כדורים בעיצובו של גורג נלסון, הביטאט(צילום: יחצ)


עניין של זמן

עוד משחר ההיסטוריה, השעון נחשב לכלי הכרחי להתנהלות חיינו. השעונים שהיו ממוקמים במקומות מרכזיים בעיר או בכפר, נכנסו כמו הרבה פריטים למחוזות הבית הפרטי. מעבר להיותם פריטים פונקציונאליים חיוניים, הם משמשים כאביזר עיצובי שהעיניים נשואות אליו, כמה פעמים ביום. שעוני קיר, שעוני קוקייה, שעונים עומדים, מרובעים, עגולים או ללא צורה מוגדרת, מתווספים לאבזור הכללי של הבית וחוברים לשפת עיצובו.

שעון מוטות נירוסטה מותכים, מבית האחים קמפנה, טולמנס(צילום: יחצ)
שעון מוטות נירוסטה מותכים, מבית האחים קמפנה, טולמנס(צילום: יחצ)

אסתטיקה ומקוריות

ג´ורג´ נלסון, מעצב אמריקאי, שנחשב לאחד המעצבים הבולטים ביותר בשנות ה- 50, עיצב קולקציית שעונים מקורית "Pop Clock", שאחד מסממניה הבולטים הוא השפעת הפופ. השעונים מאופיינים בצבעוניות מגוונת, צורות גיאומטריות מדויקות נקיות וחדות, השאובות מן המרקם הניו יורקי האורבני. האסתטיקה והעיצוב המקורי, הפכו את השעונים של נלסון לפופולאריים, שמצליחים עד היום, כ- 50 שנה אחרי, לשדר רעננות עכשוויות, קלאסיקה ויוקרה שאיננה מאבדת מתוקפה. קולקציה זו מושקת בימים אלו במוזיאון "ויטרה", ונמכרת בארץ ברשת הביטאט, באופן בלעדי.

שעון קיר מיציקת נירוסטה במראה קריר ומינימליסטי עם קריצה קומית, ארביטמנס(צילום: יחצ)
שעון קיר מיציקת נירוסטה במראה קריר ומינימליסטי עם קריצה קומית, ארביטמנס(צילום: יחצ)

מסע נוסטלגי

אם העיצוב הנוסטלגי של שעוני הכיס עושה לכם את זה, תוכלו למצוא ב"סיאם", שעוני קיר קלאסיים המדמים בעיצובם את שעוני הכיס של פעם, שהיו מחוברים למקטורן בשרשרת. הם מגיעים בצבעי כסף וזהב, בגודל של 45 ס"מ קוטר ובעלי נוכחות עצומה בכל מקום בו הם ממוקמים. ואם בנוסטלגי עסקינן, ב"פורט עתיקות ועיצובים", ישנו מבחר של שעונים עתיקים ומקוריים שייקחו אתכם למסע מרתק במנהרת הזמן, למחוזות אירופאים ולתקופות שנמוגו.

שעוני קוקייה עשויים עץ משובח או שעונים עומדים בזקיפות קומה, המתאימים לעיצוב יוקרתי מכובד ומלא הדרת כבוד.

שעון פאזל מודרני וססגוני, ENTER(צילום: יחצ)
שעון פאזל מודרני וססגוני, ENTER(צילום: יחצ)

מודרני ומפתיע

עיצובם של השעונים המודרניים, משלב חומרים בלתי שגרתיים וצורות מפתיעות, כדוגמת השעונים של האחים קמפנה. שעונים אלו מורכבים מוטות נירוסטה, המותכים יחדיו בעבודת יד ללא סדר קבוע או צורה ברורה. הייחודיות שלהם מתבטאת בחיבור האקראי בין מוטות הנירוסטה היוצר צורה אמורפית, שמהפנטת את המתבונן.

גלריית העיצוב "ארביטמנ´ס", חושפת בימים אלו את קולקציית שעוני קיר מיציקת נירוסטה תוצרת ספרד, המאופיינים במראה קריר ומינימליסטי עם קריצה קומית, כאשר על מחוג הזמן תלויה דמותו בחיתוך לייזר של הקומיקאי האגדי הארולד לוייד, אשר מנסה לעצור את הזמן... ללא הצלחה .

שעון מעוצב, בין אם הוא עתיק המעורר תחושות נוסטלגיה וזכרונות רחוקים, או מודרני בעל צבעוניות ססגונית וצורניות מפתיעה, יוסיף נגיעה אמנותית מרעננת וישדרג כל חלל בבית שבו תבחרו למקם אותו.

חזור מעלה