1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. על עיצוב ומה שחשוב
  4. הסוד שמאחורי הדלת

הסוד שמאחורי הדלת

דלתות מעץ מלא, דלתות עם פירזולי מתכת או עיצובי זכוכיות, דלתות שמגיעות במידות לא שגרתיות ואפילו כאלו שהגיעו היישר ממנזרים רחוקים בהימלאיה. הכניסה המעוצבת לבית שלכם

מאת ענת בלזברג | צילום יח"צ | תאריך 13.1.09

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
עובדה ידועה כי לרושם ראשוני ישנה השפעה רבה, ואם בעיצוב בתים עסקינן, הדבר הראשון בו נתקלים מייד בכניסה לבית הוא כמובן דלת הכניסה. ככל שדלת הכניסה תהיה מעוצבת ומושקעת יותר, כך תעלה גם רמת הציפיות לגבי עיצובו של פנים הבית.
ואכן, בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית ברכישת דלתות כניסה מעוצבות, בעיקר בקרב שוכני הבתים הפרטיים. למעשה, דלת הכניסה המעוצבת הפכה לפריט חובה מרשים ומאסיבי, לסמל סטאטוס ואלמנט אופנתי. כיום נמכרות בישראל דלתות במחירים ממוצעים של כ- 5,000 ₪ ועד 20,000 ₪. אז תשכחו מהדלתות הסטנדרטיות הפשוטות וקבלו במחיאות כפיים את הדלתות המעוצבות ששום בית לא ייראה שלם בלעדיהן.

(צילום: יח'צ)' class="image-preview" href="javascript:void(0);">דלת הכניסה המעוצבת הפכה לפריט חובה מרשים, לסמל סטאטוס ואלמנט אופנתי, (צילום: יח'צ)' title='דלת הכניסה המעוצבת הפכה לפריט חובה מרשים, לסמל סטאטוס ואלמנט אופנתי, 'אופן גלרי'
(צילום: יח'צ)'>
דלת הכניסה המעוצבת הפכה לפריט חובה מרשים, לסמל סטאטוס ואלמנט אופנתי, 'אופן גלרי'
(צילום: יח'צ)(צילום: יח'צ)' class="images-link adr-new-target" target="_blank"> 


"לא מדובר במותרות""דלת כניסה נחשבת כיום למוצר רב תכליתי", מסביר יובל קדר, מנכ"ל "אופן גלרי". "הדלת אינה עוד אמצעי פרקטי לכניסה או יציאה מהחדר, אלא רהיט, אביזר דקורטיבי המביע תפיסה עיצובית מסוימת". לדבריו, לא מדובר במותרות, אלא בחלק אינטגראלי מעיצוב החדר או החלל המבוקש. עיצובן של הדלתות המצויות כיום בשוק המקומי מושפע מטרנדים עולמיים בעיצוב, הנחשפים בתערוכות העיצוב הבינלאומיות הגדולות המתקיימות באירופה ובעיקר במילאנו ובולוניה.

"בעבר כל מי שחשק בדלת מעוצבת ונאה יותר מהדלת הסטנדרטית, נאלץ ללכת לנגר על מנת להגשים את חלומו", אומר רפי סלהוב מנכ"ל חברת "רשפים", חברה לייצור דלתות ומשקופי פלדה. "כיום הטכנולוגיה החדישה מאפשרת להגשים חלומות מבלי להתרושש, ומבחינת העיצובים השמיים הם הגבול".

(צילום: יח'צ)' class="image-preview" href="javascript:void(0);">טכנולוגיה חדישה מאפשרת להגשים חלומות <br/>מבלי להתרושש, (צילום: יח'צ)' title='טכנולוגיה חדישה מאפשרת להגשים חלומות
מבלי להתרושש, 'רשפים' - דגם כנפיים
(צילום: יח'צ)'>
טכנולוגיה חדישה מאפשרת להגשים חלומות
מבלי להתרושש, 'רשפים' - דגם כנפיים
(צילום: יח'צ)(צילום: יח'צ)' class="images-link adr-new-target" target="_blank"> 


כיד הדימיון הטובה"כיום בניגוד לעבר, ישנו מגוון עצום של דלתות כניסה מעוצבות", אומר סלהוב. "וניתן למצוא בשוק מבחר של דלתות עץ מלא מעוטרות בעבודות נפחות שונות, שילובי פירזול ועיצובי זכוכית בקשת רחבה של סגנונות, חומרים ואיבזורים. בנוסף, קיימת מגמה להגדלת דלת הכניסה על מנת ליצור חזות ואפקט מרשים לכניסה לבית".

"אחד הטרנדים המובילים כיום בארץ ובעולם, הינו דלתות "נעלמות", אומר שלומי גוטמן, מנהל חטיבת הדלתות ב"אולטימה סטודיו". "המשקוף עשוי האלומיניום, נחבא בתוך הקיר והדלת נמצאת במישור אחד עם הקיר. צובעים את הדלת בצבע הקיר, או ממשיכים טקסטורה שהיתה על הקיר וכך יוצרים מעין רצף בעל קו נקי ומודרני".

(צילום: יח'צ)' class="image-preview" href="javascript:void(0);">אחד הטרנדים המובילים כיום בארץ ובעולם, הינו דלתות נעלמות, (צילום: יח'צ)' title='אחד הטרנדים המובילים כיום בארץ ובעולם, הינו דלתות נעלמות, 'אולטימה סטודיו'
(צילום: יח'צ)'>
אחד הטרנדים המובילים כיום בארץ ובעולם, הינו דלתות נעלמות, 'אולטימה סטודיו'
(צילום: יח'צ)(צילום: יח'צ)' class="images-link adr-new-target" target="_blank"> 


"המגמה הבולטת בעיצוב פנים היא מינימליזם", מסביר קדר. "סגנון זה עושה שימוש מועט בפריטים, צבעים ובולטות, מה שהופך את הדלתות לאלמנט בעל נוכחות, שמחייב תשומת לב מיוחדת. בנוסף, הודות לכניסתן של טכנולוגיות חדשות בעיקר מתחום הדפוס לתעשיית הרהיטים, ניתן כיום להפוך דלת סטנדרטית לדלת מעוצבת ומאוירת ע"י הוספת איור של שושנה אדומה, צילום של זוג מתנשק ואפילו הדפס קומיקס. ההדפס הופך את הדלת לחלק עיצובי המשלים בצורה אופטימאלית את העיצוב הכולל של החלל שבו ניצבת הדלת.
עיצובי הרטרו הצליחו גם הם לחדור אל תחום הדלתות, וישנה אפשרות להקנות לדלתות מראה רטרו באמצעות ´דלתות הצבע´ שמאפשרות צביעה בכל גוון רצוי, כמו חום, אדום, כתום וצהוב, או כל גוון אחר שהיה אופייני בשנים ההן ובגימור מבריק".
וזה עוד לא הכל... למהדרין ולחובבי האותנטיות מוצעות כיום גם דלתות ישנות ועתיקות שפורקו מבתים ישנים, מנזרים ומקדשים באסיה. המראה האותנטי של הדלתות ועיצובן המיוחד, הופכים אותן ללא שום ספק, לפריט של אספנים.

(צילום: יח'צ)' class="image-preview" href="javascript:void(0);">ההדפס הופך את הדלת לחלק עיצובי, המשלים בצורה אופטימאלית את החלל שבו היא ניצבת, (צילום: יח'צ)' title='ההדפס הופך את הדלת לחלק עיצובי, המשלים בצורה אופטימאלית את החלל שבו היא ניצבת, 'אופן גלרי'
(צילום: יח'צ)'>
ההדפס הופך את הדלת לחלק עיצובי, המשלים בצורה אופטימאלית את החלל שבו היא ניצבת, 'אופן גלרי'
(צילום: יח'צ)(צילום: יח'צ)' class="images-link adr-new-target" target="_blank"> 


על מה חשוב להקפיד?"כשבוחרים דלת מעוצבת יש להקפיד על מספר כללים בסיסיים", מסביר אריה ביבר מנהל השיווק מחברת "Safty Doors". "ראשית, מכיוון שהדלת נחשבת כיום כרהיט של ממש וכאלמנט עיצובי דומיננטי בחזית הבית, ישנה חשיבות להשתלבותה ההרמונית בעיצוב הכללי. חשוב שתהיה התאמה מסוימת לריהוט הגן וכמובן לקו העיצובי ולדקורציה הפנים ביתית ולסגנון השולט מבחינת צבעי העץ, השילובים וכדומה.

נקודה חשובה נוספת, הינה מידת העמידות של הדלת מפני פגעי מזג אוויר, שכן במיקומן החיצוני הן חשופות לפגעי שמש ונזקי מזג אויר נוספים, שעלולים לגרום לעיוותים ושינויים במבנה הדלת. לכן, לפני שמתקינים דלת יש לבדוק מהי מידת החשיפה שלה לאור, גשם ושמש ולהתקין אף הצללה מתאימה במידת הצורך. נקודה חשובה נוספת עליה חשוב להקפיד היא שהדלתות יהיו מיובאות מחברה מוכרת ובעלות תו תקן".

"כשבונים בית יש לשים לב להשארת שן בניה עליה מתקינים את הדלת", מוסיף קדר. "השן צריכה להיות בגודל כזה שיאפשר הלבשות רחבות ככל האפשר, ללא צורך בחיתוכים בעת ההתקנה. בבתים ישנים במיוחד שעוברים שיפוץ ייתכנו פתחים שאינם סטנדרטים. קחו זאת בחשבון לפני שאתם מבצעים הזמנה. כמו כן, דלת איכותית היא דלת עם גומי איטום והלבשות ללא סיכות. הגומי מעניק לנו סגירה שקטה של הדלת, אך אינו מגיע באופן אוטומטי בכל דלת, לכן יש לבקש אותו במיוחד מהיצרן".

(צילום: יח'צ)' class="image-preview" href="javascript:void(0);">יש חשיבות להשתלבותה של הדלת בעיצוב הכללי, (צילום: יח'צ)' title='יש חשיבות להשתלבותה של הדלת בעיצוב הכללי, 'אולטימה סטודיו'
(צילום: יח'צ)'>
יש חשיבות להשתלבותה של הדלת בעיצוב הכללי, 'אולטימה סטודיו'
(צילום: יח'צ)(צילום: יח'צ)' class="images-link adr-new-target" target="_blank"> 


ובינינו, לא משנה מה שתבחרו... דלת מעץ מלא, דלת עם פיתוחים מברזל או שילובי זכוכית... החשוב הוא שמאחורי הדלת תשכון הברכה.

תגובות לכתבה

חזור מעלה