דקורציה ללא פשרות: חיפוי כחול-לבן

חברות ישראליות רבות מציעות לצרכן המקומי פתרונות פשוטים ואסתטיים לחיפוי הקירות מבפנים ומבחוץ: מאבן ירושלמית אותנטית ועד חיפויים דמויי אבן להרכבה עצמית: בוחרים "מיוצר בישראל"

מערכת אתר הדירה | צילום: יח"צ | תאריך: 12.5.2015

כבר קשה לדבר על שדרוג או בנייה של בית ללא התייחסות לחיפוי הקירות. בין אם בסלון, באמבטיה או במטבח, החיפוי הוא אלמנט דקורטיבי מהותי שתורם רבות לעיצוב החלל ונותן את הטון בקביעת האווירה בבית. חיפוי מגיע היום במגוון חומרים, גוונים, וסגנונות כמו קרמיקות לחדר האמבטיה, חיפוי אבן (באמצעות בריקים) בקיר אחד בסלון או חיפוי מזכוכית במטבח. מובן שבשנים האחרונות התפתח גם תחום החיפוי החיצוני לבתים, דבר שמשפיע ומשדרג מאד את חזות הבית. חברות רבות בארץ מציעות פתרונות מוצלחים מאד בתחום החיפוי - משימוש באבן ירושלמית אותנטית בעיבודים שונים ועד לאמצעי חיפוי זולים וקלים יותר לשימוש.

בראש הרשימה עומדת ללא ספק האבן הירושלמית, גאווה ישראלית, שמיוצאת גם לשימוש בפרויקטים יוקרתיים מעבר לים. אחת מהחברת שמתמחה בייצור אבן ירושלמית היא

שיש ירושלים -גרבלסקי

. האבן נחצבת במחצבות החברה במצפה רמון ובגליל ומעובדת למוצרים שונים במפעל החברה. "אם בעבר האבן הייתה מוצר הבנייה, היום האבן הינה מוצר חיפוי דקורטיבי ובהתאם לכך אנו מתייחסים אליו כאל אלמנט אסתטי", אומר חנן גרבלסקי, מבעלי החברה.

האבן המסורתית משתלבת כיום גם בבנייה מודרנית יותר. צילום: שיש ירושלים גרבלסקי
האבן המסורתית משתלבת כיום גם בבנייה מודרנית יותר. צילום: שיש ירושלים גרבלסקי


לדבריו, בעבר רוב אבני החיפוי שסופקו היו בעיבודים הסטנדרטיים הירושלמיים כמו עיבוד טובזה, תלטיש ומוסמסם, שמשמרים את המראה של חיפוי הבית המסורתי. "כיום ישנה מגמה של חדשנות בעיצוב המוצר", אומר גרבלסקי. מוצרים חדשניים שמיוצרים בטכנולוגיות מתקדמות (בהם טכנולוגיות CNC מתקדמות) מעמידים את האבן כמוצר עדכני, שיכול להשתלב גם בבנייה בעלת מראה חדשני ולא רק בבנייה המסורתית".

לטענתו של גרבלסקי מתגברת גם המגמה של שימוש בחיפוי אבן בתוך הבית. "אנו מציעים, לדוגמה, ליין ייחודי של בריקים המיוצרים כולם מאבנים מקומיות בגוונים של אפור-לבן", הוא אומר. "שימוש נוסף שנעשה בחיפוי פנים הוא בכניסה למשרדים ולוביים".

גאווה ישראלית: אבן מסותתת בלובי חברת HBO בלוס אנגלס. צילום: שיש ירושלים
גאווה ישראלית: אבן מסותתת בלובי חברת HBO בלוס אנגלס. צילום: שיש ירושלים

אבל לא כולם מעוניינים להשקיע בחיפוי מאבן אמיתית, בחירה שדורשת משאבים ועבודה רבה. יצרנים מקומיים מציעים לצרכן הישראלי פתרונות נוחים יותר שמדמים שימוש באבן או מייצרים אבן תעשייתית בטכנולוגיות חדשניות. חברת

קל-קאבר

לדוגמה, מייצרת ומשווקת חיפוי קירות פנים וחוץ דמוי אבן, תוצר ישראלי בלעדי, שהוא קל להרכבה ומתאים גם לקירות כבס. לדברי ורד שקדי, מבעלי החברה, בניגוד לחיפוי אבן החיפוי שהם מציעים הוא פשוט וקל להתקנה עצמית במספר שעות עבודה בודדות. "כשמחפים באבן יש להביא מתקין מקצועי וזה כרוך בלכלוך, אבק ורעש של חיתוך האבן", היא מסבירה. "בנוסף, בתים רבים נבנים עם קירות פנימיים מגבס, והתקנת אבן כבדה על קיר כזה אינה מומלצת ואף מסוכנת".

חיפוי דמוי אבן - פיתרון קל, מהיר ואסתטי. צילום: קל קאבר חיפויים
חיפוי דמוי אבן - פיתרון קל, מהיר ואסתטי. צילום: קל קאבר חיפויים

החיפויים, לדבריה, הם העתק מדויק של החיפויים המצויים בחנויות בארץ, והיתרון במוצר כזה שמיוצר בארץ הוא המענה המהיר שהחברה יכולה לתת להעתקת דגמים של חיפויים גם בסדרות קטנות. "יש לנו יכולת להתאים את גוון המוצר לכל לקוח, ואף להתאים את החיפוי לריהוט בכל חלל, מה שכמובן לא ניתן לקבל בחיפוי באבן", היא מסבירה. "פשטות הרכבת המוצר מתאימה ללקוח הישראלי שאוהב לעשות דברים בעצמו, ולחסוך בעלויות. בנוסף, כיוון שהמוצר נצבע בצבעים על בסיס מים, ניתן לאחר תקופה לצבוע אותו שוב ושוב על פי רצון הלקוח".

אפשרות להתאמת הגוון והסגנון לכל חלל: קל קאבר חיפויים
אפשרות להתאמת הגוון והסגנון לכל חלל: קל קאבר חיפויים
קונים כחול-לבן: חפשו את תו מיוצר בישראל
קונים כחול-לבן: חפשו את תו מיוצר בישראל

שקדי גם מזכירה את יתרונותיו של המוצר שמיוצר בארץ במפעל הממוקם בכרמיאל על ידי עובדים מקומיים ועובדים עם צרכים מיוחדים; פתח לאפשרויות פרנסה לתושבים באיזור המפעל. "המוצר שאינו מחומרים מהטבע ולכן אינו מצריך חציבה ופגיעה באוצרות טבע ,באיכות הסביבה והנוף"´ היא מוסיפה.

באבני רביד

מתמחים בייצור אבנים בסגנון טבעי לחיפוי קירות. האבנים הן אבנים מתועשות שמיוצרות בטכנולוגיה מודרנית מבטון קל על בסיס חומרים טבעיים בלבד. המראה המתקבל הוא מראה טבעי של אבנים מסוגים שונים כמו צפחה, אבני לקט, אבן ירושלמית, חלוקי נחל ועוד. האבנים מיוצרות תוך התאמה לתרבות ולאקלים הישראלי. לדברי איתי אורן, נציג החברה, התבניות הייחודיות מאפשרות קבלת טקסטורה ברמת דיוק טבעית מאד. "תהליך הייצור מאפשר לנו ליצור העתקים מדויקים, תפורים לפי מידה, לצורך עיצוב הבית", הוא מסביר.

החברה שמה דגש על שמירה על איכות הסביבה ומעורבות בקהילה. לדברי אורן, חומרי הגלם כולם תוצרת הארץ, והמוצר מתאים במיוחד לאקלים הישראלי "מוצר מקומי הוא מוצר שיש לו שירות מקומי, קרוב אליך וזמין", הוא אומר. "המוצרים שלנו מתאימים לטעם הישראלי מכייון שיוצרו לפי דרישה של ישראלים".

תהליך הייצור מאפשר ליצור העתקים מדויקים, תפורים לפי מידה: חיפוי באבני רביד. צילום: יחצ
תהליך הייצור מאפשר ליצור העתקים מדויקים, תפורים לפי מידה: חיפוי באבני רביד. צילום: יחצ

לקטלוג מוצרים כחול לבן באתר הדירה לחצו כאן

חזור מעלה