ירוק בבית: פתרונות גינון כחול-לבן

אם בעבר נאלצנו להסתפק באדניות צפופות במרפסת, ישנן כיום דרכים טובות יותר להתגורר באיזור עירוני מבלי לוותר על סביבה ירוקה. יזמים מקומיים מציעים פתרונות מצוינים להכנסת הטבע הביתה כמו צמחיה אנכית, אדניות אסתטיות ועציצים לתלייה. קונים כחול-לבן

מערכת אתר הדירה | צילום: יח"צ | תאריך: 8.7.2015

לא כולנו מתגוררים במרחבים כפריים, אבל אין זה אומר שעלינו לוותר על חלקה ירוקה פרטית משלנו. בשנים האחרונות ניכרת התפתחות בתחום מוצרי הגינון והגינה שמתאימים דווקא יותר למרחב האורבני הצפוף - מרפסות שמש קטנות, חצרות קטנים וקירות חוץ. רבים מהמוצרים האלה פותחו על ידי יצרנים מקומיים, שזיהו את הרצון להכניס קצת מהטבע הביתה, והם מציעים פתרונות יצירתיים ליצירת סביבה ירוקה במרחב הביתי.

אחד מהפתרונות האלה הוא

גומה

(gooma)- אדנית רכה שמיועדת לתלייה פשוטה וקלה במרפסת. האדנית מורמת למעלה, ובכך מאפשרת ניצול מירבי של השטח. היא עשויה מחומר גמיש, עמיד במים ובפני קרני השמש (UV), והיא בעלת פתח לניקוז עודפי השקיה.

האדנית נתלית על ידי חגורות חזקות במיוחד שנסגרות על ידי אבזם. היא מגיעה בשני גדלים (70 ס"מ ו-50 ס"מ), ובארבעה צבעים: בורדו יין, בז´ חול, ירוק דשא וכתום תפוז.

אדנית יפה, רכה ופשוטה לתלייה: גומה
אדנית יפה, רכה ופשוטה לתלייה: גומה


לדברי ליעד בן-ארי, שפיתחה את המוצר, סוד קסמה של האדנית הוא בפשטות ויופי מצד אחד, ומצד שני בתחכום וביעילות שלה. "הבנייה הצפופה כאן בארץ, שמדירה מאיתנו לכאורה את היכולת לגדל צמחים בבית, נפתרת על ידי האדנית הנתלית", היא מסבירה. "הבד גם מגן על האדמה בצורה הדוקה, יוצר מעין חממה ושומר על לחות האדמה לזמן ממושך יותר יחסית".

העציצים הצבעוניים של

גרינבו

, שנתלים על מעקי המרפסות, הם כבר חלק אינטגרלי מהנוף העירוני בארץ. העציץ מתאים לכל צורה של מעקה, ועמיד לתנאי מזג האוויר - הוא עשוי מחומר חזק ואיכותי שלא מחליד, ומכיל הגנה מפני קרני UV. לעציץ ניקוז מובנה (בחלק התחתון של העציץ שתי צלחות ניקוז שניתנות להסרה והחלפה). הוא בטיחותי לחלוטין מפני נפילות.

לדברי רועי יולוס, מבעלי גרינבו, העציץ נולד מתוך כפתרון לגידול צמחיה במרפסות העירוניות הקטנות. כיוון שהעציץ ממוקם על המעקה הוא לא תופס מקום רב במרפסת הצפופה, והוא מאפשר להציג את הצמחייה גם כלפי פנים וגם כלפי חוץ. הוא גם מספק פתרון מעוצב ואסתטי יותר לאדניות החד גוניות הרגילות.

מלבד העציץ, שמגיע גם בגודל גדול יותר XL, פיתחה החברה גם מוצרים נוספים כמו: Greenball - עציץ כדור חכם בעל מגוון צורות תלייה ועיצוב וכרית פיורינה לעציץ שמאפשר שילוב של צמחיה וטקסטיל.

לא מסתפקים באדניות חד-גוניות: העציצים הצבעוניים של גרינבו
לא מסתפקים באדניות חד-גוניות: העציצים הצבעוניים של גרינבו
עציץ כדור חכם שניתן לתלות באופנים שונים: Greenball
עציץ כדור חכם שניתן לתלות באופנים שונים: Greenball

חברת

גרין-אפ

(greenup) מקימה קירות ירוקים המבוססים על מודלים מאלומיניום. הקירות הירוקים מתאימים גם לבתי ספר וגנים שמעוניינים לחנך לחשיבות הצמחייה במרחב האורבני, וגם לבתים פרטיים. קירות אנכיים הם דרך נוספת מצוינת לשילוב צמחייה במרחב האורבני.

קונים כחול-לבן: חפשו את תו מיוצר בישראל
קונים כחול-לבן: חפשו את תו מיוצר בישראל

הקיר מתוכנן כך שהוא חוסם מעבר רטיבות או שורשים לכיוון קיר המבנה. לאחר ההתקנה, הקיר ניתן לתחזוקה בקלות. תאי השתילה גדולים ומתאימים לשתילת צמחייה סטנדרטית. ההשקייה מבוססת מערכת טפטפות אינטגרלית הפרוסה בין יחידות הקיר. את הטפטפות מחברים למחשב השקיה. המים עוברים בין התאים כלפי מטה ושאריות הנקז מגיעות לתחתית ומשם לניקוז.

לדברי שי שפר, מבעלי גרין-אפ, המוצר מיוצר בארץ ותוכנן בהתאמה לארץ. האלומיניום הוא חזק, קל משקל ולא מחליד ולכן עמיד לזמן רב ומתאים לשינויי האקלים הקיצוניים בארץ בעונות השונות. "בגינות של בתים רבים בארץ יש מחסור בשטחים פנויים", הוא אומר. "את הקיר ניתן להתקין על קירות חשופים, כך שהוא לא תופס שטח יקר ומאפשר גידול גינה קטנה אנכית. את המוצר ניתן להתקין גם במרפסות בבנייני קומות".

לטענתו המוצר גם חסכוני במים בהשוואה לגינות קרקע משום שניהול המים בקיר יעיל בשל המצע הקטן ופריסת הטפטפות. הקיר האנכי מאפשר לשלב מגוון רחב של צמחים, עונתיים ורב שנתיים, והחלפת הצמחייה פשוטה.

פתרון לשילוב צמחייה במרחב האורבני: קיר של גרין-אפ בכניסה לבית-ספר
פתרון לשילוב צמחייה במרחב האורבני: קיר של גרין-אפ בכניסה לבית-ספר
קיר תבלינים במרפסת: צילום: גרין-אפ
קיר תבלינים במרפסת: צילום: גרין-אפ

לקטלוג מוצרים כחול לבן באתר הדירה לחצו כאן

חזור מעלה