תכנון, שיפוץ ועיצוב חדרי ילדים

בעולם הילדים, החדר הוא הממלכה הפרטית, המקום שבו נרגעים, שבו נמצאים כל המשחקים והחפצים האהובים, מקום של ביטחון, אהבה והנאה. לכן, תכנון נכון של חדר הילדים צריך ליצור חלל שכיף להיות בו ויהווה לילדך סביבה נעימה, מעשירה ומהנה.

כתבה: אורי מלניק | תמונות: יח"צ היבואנים

בעיצוב חדר ילדים יש להקפיד על יצירת סביבה אינטראקטיבית המתייחסת לעולמו של הילד ומספקת לו גירויים בהתאם לגילו והתפתחותו. עיצוב הפריטים נועד להפוך את שהותו בחדר לנעימה ומזמינה כאשר האפשרויות ליצור חגיגה עיצובית רבות ויכולות להתבצע באמצעות שימוש מעניין בצבע, טפטים, מדבקות קיר ובחירת פריטי ריהוט ייחודיים ובלתי שגרתיים.

חלק גדול מהשינויים בעיצוב החדר ניתן להשיג על ידי החלפת אביזרים נלווים: וילונות, שטיח, תמונות וכדומה.צילום: inside design
חלק גדול מהשינויים בעיצוב החדר ניתן להשיג על ידי החלפת אביזרים נלווים: וילונות, שטיח, תמונות וכדומה.צילום: inside design


תקופת הגדילה וההתבגרות של הילד נחלקת לשלושה שלבים: תקופת הינקות, תקופת הילדות ותקופת ההתבגרות. בכל תקופה לילד צרכים שונים ועיצוב החדר צריך להשתנות בהתאם. משום שכך, מומלץ לתכנן מראש את חדר הילדים בצורה "גמישה", כלומר שהחשיבה תהא לטווח ארוך ותתייחס לצרכים המשתנים של הילד הגדל. העיצוב צריך לתת מענה שיתאים לכאן ועכשיו אך יאפשר שינויים עתידיים שלא יצריכו שיפוץ כולל שיוביל להוצאות גדולות ומיותרות.

ניתן לעשות שימוש ברהיטים אשר יחליפו את ייעודם במהלך השנים. למשל, שידת הטיפולים לתינוק יכולה לשמש מאוחר יותר כשידת צעצועים לתינוק ולילד הצעיר, וכשידה לאחסון בגדים או ניירות בשלב מאוחר יותר בשינויים עיצוביים קלים כגון צבע או אפילו שינוי קטן של ידיות השידה. באופן דומה, גם אביזרים המשמשים כקופסאות לאחסון צעצועים יוכלו להפוך את ייעודם ולשמש לאחסון ספרים ופריטים אחרים לילד המתבגר.

שימוש בבמות מוגבהות לניצול החלל, או בניית גלריה (אזור מוגבה) עבור אזור המיטה |צילום: היבואנים
שימוש בבמות מוגבהות לניצול החלל, או בניית גלריה (אזור מוגבה) עבור אזור המיטה |צילום: היבואנים

כדי שאכן הרהיטים יוכלו לשמש לאורך שנים, חשוב לבחור רהיטים בעלי מראה טבעי, מעץ מלא או מצופים פורניר, שיתאימו למגוון סגנונות ולשלבים שונים בהתפתחות הילד ויהיו עמידים לאורך הזמן.

חלק גדול מהשינויים בעיצוב החדר ניתן להשיג על ידי החלפת אביזרים נלווים: וילונות, שטיח, תמונות וכדומה. כאשר מדובר בצבע, עדיף לבחור צבע ניטרלי שיתאים עצמו לשלבי התפתחות הילד ולא בצבע דומיננטי שיהפוך לא רלוונטי כאשר הילד יגדל.

חדרי התינוקות והילדים מאופיינים בשימוש בעץ מלא בגוונים בהירים המתאימים לשני המגדרים, בעץ צבוע בגוונים רכים, מעושנים ופסטליים קרדיט תמונה: טלי מאיר פיק
חדרי התינוקות והילדים מאופיינים בשימוש בעץ מלא בגוונים בהירים המתאימים לשני המגדרים, בעץ צבוע בגוונים רכים, מעושנים ופסטליים קרדיט תמונה: טלי מאיר פיק

טרנדים בריהוט לחדרי ילדים ונוער:

חדרי התינוקות והילדים מאופיינים בשימוש בעץ מלא בגוונים בהירים המתאימים לשני המגדרים, בעץ צבוע בגוונים רכים, מעושנים ופסטליים, או בשילוב של צבעי יסוד: צהוב (בננה), כחול, או אדום עם עץ בגוון טבעי.

קווי הריהוט צריכים להיות נקיים עם גימורים מעוגלים מעט ונעשה שימוש מועט ברהיטים כבדים ומעוטרים עם פינות חדות.

עיצוב חדרי הנוער מאופיין בחידושים שונים והוא מתאים עצמו לסגנון החיים המלא, הפעיל והטכנולוגי של בני הנוער: פתרונות למיקום המחשב, משחקי המחשב ומערכות השמע השונות, הרבה מאוד ריהוט מודולרי על גבי גלגלים שאפשר לשנות את מיקומו בחדר, שימוש בבמות מוגבהות לניצול החלל, או בניית גלריה (אזור מוגבה) עבור אזור המיטה בתקרות גבוהות ושימוש בשטח שמתחת למיטה ליצירת פינה שקטה ללימודים ולמחשב.

רצפת הפרקט מעניקה לחדר אווירה חמה וטבעית.צילום: היבואנים
רצפת הפרקט מעניקה לחדר אווירה חמה וטבעית.צילום: היבואנים

כמה עצות בתכנון חדר הילדים:

תכנון החלל

- רצוי לתכנן חלל גדול ומרווח לחדר ילדים, שכן חלל זה אמור לשלב בתוכו פונקציות רבות, כמו אזור שינה, פינת משחקים, מקום אירוח, פינת לימודים, מחשב ועוד... אם גודלו של חדר השינה אינו מספיק, רצוי ליצור אזור משחקים ופעילות במקום אחר בבית, שיהיה שייך רק לילדים ויאפשר להם מרחב בו יוכלו לתת יד לדמיון, להשתולל ולהוציא מרץ בייחוד בימי החורף הגשומים.

חדר ילדים או פינת משחקים מרווחים יבטלו את הצורך בפיזור הצעצועים ברחבי הבית ויאפשרו לילדים להשתולל כאוות נפשם. בנוסף, אפשר למקם בחדר מכשיר טלוויזיה ולהעביר את הצפייה בסרטים האהובים על הילד מחדר המגורים לחדר שלו או לפינת המשחקים.

בחדר ילדים מרווח וגדול אפשר יהיה למקם בשלב מאוחר יותר גם מיטה גדולה יותר, אשר תתאים לבני נוער.

תכנון חדר ילדים משותף

- אם מתכננים חדר ילדים לשני ילדים או יותר בגיל הרך, יש כמובן לחשוב על הפונקציות הנדרשות לגיל זה, אך כדאי מאוד לחשוב גם על הצרכים העתידיים, כאשר הילדים יגדלו. לכן כדאי לתכנן את החדר כך שאפשר יהיה בבוא העת ליצור הפרדה באמצעות קיר גבס או מחיצה, לקבלת שני חללים נפרדים.

תכנון של מערכת החשמל בחדר

- חשוב לתכנן מספר רב יחסית של שקעים עבור מנורות קריאה, מחשב, מערכת, טלוויזיה ועוד. בחדרים של ילדים קטנים חשוב לוודא שכל השקעים מוגנים ולא חשופים ושאין כבלים מאריכים אשר יפריעו לתנועת הילדים בחדר.

מיקום חדר הילדים

- רצוי למקם את חדרי הילדים, עד גיל ההתבגרות ואת חדר ההורים באותו מפלס בבית. בייחוד בשנים הראשונות בהם הילד מתעורר לעיתים בלילה ועדיין זקוק לקרבת ההורים.

חימום וקירור בחדרי ילדים

- במיוחד בחדר התינוק וחדר הילדים, חשוב לשמור על טמפרטורה נוחה. מאוורר תקרה הנו פתרון מצויין, במיוחד ללילה שבו מזגן עלול לקרר מידי אך גם במהלך היום שכן הם תורמים לזרימת האוויר בחדר, אך אינם יוצרים משבי רוח חזקים ישירות על הפעוט, דבר שעלול לגרום להתקררות. במידה ויש מזגן מרכזי, רצוי לסגור במהלך הלילה את התריסים בחדר הילדים לשמירה על טמפרטורה נוחה עבורם. זכרו שהטמפרטורה הנעימה לנו, לא תמיד מתאימה לילדים קטנים ובטח שלא לתינוקות.

כשמדובר בחימום חדר התינוק וחדר הילדים, הוא צריך להיעשות בצורה בטוחה ונעימה.

אחת מצורות החימום הרבות הקיימות היום היא החימום התת רצפתי, הנחשבת לפתרון מצוין בחימום חדרי ילדים. חימום תת רצפתי דורש תכנון מוקדם וכדאי לשקול זאת בעת הבנייה או השיפוצים.

גם שימוש ברדיאטור מומלץ. רדיאטור מפיץ חום נעים, ונחשב מכשיר בטוח לשימוש בחדרי הילדים. על גבי הרדיאטור רצוי להניח כלי עם מים למניעת התייבשות האוויר בחלל החדר.

ריצוף

- ברוב הבתים הריצוף בחדר הילדים אינו שונה מהריצוף בשאר חלקי הבית. למרות זאת, כדאי לשקול לשים חומר ריצוף שונה בחדר הילדים ואף בחדרי השינה האחרים. קיימים חומרי ריצוף הנעימים במיוחד למגע רגל יחפה ואף בטוחים יותר לילדים - חומרי ריצוף אלה משתייכים לקטגוריה המכונה ריצוף רך.

מחלקים את הריצוף על סוגיו השונים לריצוף "רך" ולריצוף "קשה".

חומרי הריצוף הנחשבים קשים כוללים את כל סוגי האריחים (אריחי אבן, אריחי טראצו, אריחי פורצלן ועוד).

בקטגוריית הריצוף הרך נמצא הפרקט, הפי. וי. סי והשטיחים.

כדאי לבחור פרקט או פי.וי.סי במיוחד לחדרי תינוקות וילדים קטנים. פחות מומלץ השימוש בשטיחים בעיקר בגלל התחזוקה הנדרשת.

רצפת פרקט ורצפת פי.וי.סי נחשבות נעימות מאוד למגע, הן אינן מעבירות קור כמו האריחים, ויעזרו לתינוק בשלבים הראשונים לחייו לפתח את המוטוריקה שלו, במיוחד בתקופה שבה הוא יתחיל לזחול, וגם בהמשך, כאשר יתחיל לעבור למצב של הליכה עצמאית ובטוחה. הן נחשבות בטוחות יותר מהרצפות העשויות אריחים, שכן במצב של נפילה ריצוף רך סופג חלק מן המכה ובכך מפחית את עוצמת הפגיעה.

רצפת הפרקט מעניקה לחדר אווירה חמה וטבעית. נעים וכיף לנוע על גביה יחפים. רצפת פרקט משתלבת יפה עם כל הסגנונות והגוונים.

חשוב לעצב את חדר הילדים בצורה פונקציונלית, אך גם לתת לילד להתבטא ולתת דרור לדמיון וליצירתיות. בבחירת הרהיטים חשבו לתווך הארוך – רהיטים שיוכלו לשמש אתכם גם כאשר הילד יגדל וישתלבו בבגרותו.

חשוב לעצב את חדר הילדים בצורה פונקציונלית, אך גם לתת לילד להתבטא ולתת דרור לדמיון וליצירתיות.
חשוב לעצב את חדר הילדים בצורה פונקציונלית, אך גם לתת לילד להתבטא ולתת דרור לדמיון וליצירתיות.
קישורים שימושיים:
לקטלוג שטיחים לחדר הילדים
לחדר הילדים
לחדרי שינה לילדים
לכתבות נוספות על עיצוב חדר הילדים -

חזור מעלה