אור לגנים

הבילוי המושלם ללילות הקיץ החמים הוא במרפסת עם המשפחה, החברים ואבטיח מתוק, קר וטעים, ולשדרוג האווירה - מומלצת תאורה מתאימה. איך בוחרים תאורת חוץ ומהם הטרנדים שיאירו לנו את הגינה

מאת יעל רמתי | צילום יח"צ | תאריך 14.6.10

הקיץ בפתח והגיע הזמן להכשיר את הגינה לבילוי תחת כיפת השמיים בשעות החשיכה – בגן, במרפסת או על הגג.

"תאורת חוץ נכונה ומעוצבת הופכת את השהות באוויר הפתוח לחוויה נעימה וקסומה", אומר שייקה אברהמי, מנכ"ל משותף בחברת יאיר דורם תאורה. "כאשר מאירים גינות, מרפסות או גגות, הדבר החשוב ביותר הוא לא להתפשר על איכות גופי התאורה, מכיוון שרק אילו יחזיקו מעמד וישמרו על הגימור והמראה לאורך שנים".

הערות והארות

אברהמי נותן לנו כמה טיפים לרכישת

תאורת גן

ומסביר מהם הגורמים שיכולים להזיק לתאורת חוץ שאינה איכותית דיה בשביל להישמר לאורך זמן:

לחות ושמש:

מזג האוויר בישראל, המתאפיין בלחות גבוהה ושמש חזקה, עלול לפגוע בגימור של גופי התאורה.

מים והדברה:

לתאורה הממוקמת בתוך צמחייה צפויים חיים קשים בארצנו, בגלל המים הקשים וחומרי ההדברה, שפוגעים בגימור גופי התאורה גם הם.

כאמור, אברהמי ממליץ לרכוש מותג איכותי שנשמר לאורך זמן, וכמו כן - על תאורת חוץ מסוג LED, שכיום השימוש בה נפוץ מאוד, בעיקר בגלל שהיא:

חסכונית בחשמל:

שימוש בגופי תאורה מסוג LED מאפשר חסכון גדול בחשמל, מבלי לוותר על אלמנטים דקורטיביים בתאורה. בנוסף, מכיוון שהתאורה חסכונית במיוחד, תוכלו להשאיר אזורים שלמים מוארים כל הלילה.

גמישה לתכנון ועיצוב:

תאורת LED מאפשרת גמישות תכנונית ועיצובית: ניתן להסתיר את גופי התאורה בקלות, כך שלא יפגעו במראה גינת הגג, וכן לשלב תאורה שקועה ברצפה, בקירות, במדרגות, במעקה ובכל מקום בו תרצו למקם תאורה.

צבעונית ומגוונת:

בתאורת LED ניתן לקבל קשת של גוונים וצבעים: ניתן להאיר בצבע אזורים שונים, וכך לקבל מראה דרמטי ומרהיב בלילה.

מציפים את הטבע בצבע

לדברי יעקב קמחי, המנכ"ל והבעלים של קמחי תאורה, הארת הגינה בלילה יוצרת אפקט מדהים, אך בתנאי שהיא מתוכננת נכון ומראש; "יש ליצור תשתית חשמל מותאמת מתחת לפני השטח וחשוב להשתמש באביזרים בטיחותיים, כדי להימנע מהתחשמלות ומקצר במערכת. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם מומחה לתאורת חוץ וגינה.

להלן הטיפים של קמחי לרכישת תאורת גינה:

איכות דבר ראשון -

כמו אברהמי, גם קמחי טוען שתאורת גינה חייבת להיות בעלת איכות גבוהה ועשויה מחומרים עמידים מפני קורוזיה (חמצון, חלודה), בכדי לעמוד בתנאי החוץ השונים. מנורות איכותיות עשויות מחומרים כגון אלומיניום, פלדת אל חלד או עץ שעבר טיפול מיוחד.

הבלטת צבע הצמחייה -

לצמחייה נמוכה מומלץ להשתמש בספוטים בעלי מתח נמוך, שמאירים כלפי מעלה ובסמוך לצמחייה, וכך להבליט את צבעיה. לאווירה מיוחדת ניתן להסתיר את גופי התאורה על ידי הצמחייה עצמה.

כמו כן, מומלץ להשתמש בנורות ליבון (PAR38), נורות שטובות הן מבחינת איכות והן מבחינת מסירת צבע נכונה.

הצפת האור במשטחים גדולים -

לתאורת דשא או שטח מרוצף (דק) יש להשתמש בעמודי תאורה בגובה של כמטר, מכיוון שרצוי ששטח רחב ידיים יוצף במספיק אור.

כדי להאיר משטחים גדולים במיוחד יש להשתמש בפנסי הצפה עם נורות הלוגן W 200-300, אך יש להקפיד ככל האפשר בכיוון הפנס על מנת למנוע סנוור.

הארת עצים גבוהים -

לתאורת לילה של עצים גבוהים מומלץ לעשות שימוש בתאורת תחתית היוצרת צללים, עומק ונפח, ומבליטה את הצמחייה הגבוהה בגינה.

אפקטים לפסלים -

בכדי להאיר את הפריטים הדקורטיביים בגינה, כגון פסלים, ניתן להחביא את התאורה בתוך הפריטים או מאחוריהם ובכך ליצור אפקט מיוחד ובולט לעין.

בריכה מנצנצת -

תאורת הבריכה בדרך כלל מורכבת מתאורה הממוקמת בצידי קירות הבריכה ובקרקעיתה. תאורת המים יוצרת אפקט מדהים ומומלץ לעשות שילוב בגווני תאורה שונים, המעניקים לבריכה אור מנצנץ.

לשבת על ספה זוהרת

חברת יאיר דורם תאורה משיקה לכבוד הקיץ קולקציה חדשה של גופי תאורה בעיצוב מקורי וססגוני, מבית מותג התאורה האיטלקי ManaMana. הקולקציה כוללת גופי תאורה בעלי שימוש פונקציונאלי כפול: פינות ישיבה, שולחנות, שרפרפים, עציצים מעוצבים ועוד - כולם עם מקור אור פנימי.

לצידם ניתן למצוא גופי תאורה גדולים, המשמשים כתאורה רגילה ותאורת אווירה: כדורים וחצאי כדורים בשלל גדלים (180 ס"מ ועד 3 מטר), עמודי תאורה וגופי תאורה לסימון ותיחום שבילים, בריכות וכו´.

גופי התאורה של ManaMana עשויים מפוליקרבונאט, חומר עמיד בפגעי מזג אוויר ומים, והמסוגל לשאת משקלים (עד 150 ק"ג). הם מוצעים בצבעים הבאים: נטורל (מעין גוון חלבי), לבן, כתום, שחור, אדום, חום, ירוק ואפור בהיר.

עיצוב הגופים מאפשר לקבל עוצמת אור גדולה עם נורות חסכוניות, כך שניתן לעשות שימוש בתאורה לצרכים דקורטיביים ועדיין לחסוך באנרגיה.

גופי התאורה של ManaMana מיובאים ומשווקים בבלעדיות בישראל על ידי חברת יאיר דורם תאורה, ומחירם: החל מ-

1,279 ₪

ועד

60,000 ₪

.

טרנד מוגן

בחברת תיל און לייטינג תמצאו את הטרנד בגופי תאורה מתוצרת חברת מילאן, ספרד: הגופים מוגנים ממים ברמה גבוהה (IP 65) והנורות הן מהמשפחה הפלורוסנטית החדשה והחסכונית. בנוסף, הגופים עשויים מחומר פלסטי עמיד בפני נזקי מזג האוויר.

שער האורות

קמחי תאורה משיקה לרגל הקיץ קולקציית גופי תאורה של המותג הספרדי VIBIA, אשר פותח צוהר לעולם שלם של פתרונות תאורה לחצר ולאזורים פתוחים, המשלבים בין פונקציונאליות וטכנולוגיה לאלגנטיות ועיצוב. גופי התאורה מעוצבים בדמות קשתות, שיוצרות אלומת אור ומשרות אווירה קסומה בחלל הגינה.

גופי התאורה מקולקציית HALLEY עוצבו על ידי Jordi Vilardell & Meritxell Vidal ומורכבים משלושה חלקים המאפשרים הרכבה נוחה וקלה. אלו מגיעים במגוון תצורות, המאפשרות להעמיד את המנורות בקומפוזיציות שונות (קיר, רצפה, ריהוט-קיר וכדומה). גופי התאורה עשויים גם הם משילוב של פוליקרבונאט ואלומיניום עם תאורת LED.

הגופים יוצרים תאורה המפלחת את הלילה בעיצוב נקי ומודרני, ופותחים עולם חדש של תאורת גן מהפנטת וייחודית. המחיר לגוף תאורה צמוד קיר: החל מ-

3500 ₪

ולגוף תאורה קשתי: החל מ-

12,000 ₪

.

תאורת חוץ יכולה לשדרג את הגינה או את המרפסת פלאים, היא מבליטה את הצבעים ואת היופי שהטבע נתן לנו, ואלו משרים עלינו הרגשה של חופש אמיתי. וזכרו תמיד – זה לא כ"כ נעים לראות גן חשוך.

אפשר להעמיד את המנורות בקומפוזיציות שונות, גופי תאורה של המותג הספרדי VIBIA, להשיג קמחי תאורה, (צילום: יחצ)
אפשר להעמיד את המנורות בקומפוזיציות שונות, גופי תאורה של המותג הספרדי VIBIA, להשיג קמחי תאורה, (צילום: יחצ)


לא יודעים איך לתכנן נכון את התאורה לגינה? מתעניינים בטרנדים הנפוצים בתחום? היכנסו לפורום תאורה והתייעצו עם המומחים שלנו
חזור מעלה