1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. טרנדים שמלבישים את הבית
  4. סיפורי בדים: עיצוב מקורי באמצעות טקסטיל בלבד

סיפורי בדים: עיצוב מקורי באמצעות טקסטיל בלבד

החזיתות של הארונות רופדו, קושרות הוילונות עוצבו בצורת עניבה ובמקום טפט הודבקו מדבקות סקוצ´ בעלות של כמה שקלים בודדים. מעצבת הפנים, תמי בן שחר, הכניסה אותנו לחדר השינה שלה בו לקחה את העיצוב בטקסטיל צעד אחד קדימה ויצרה חלל צבעוני ומקורי שלא ראיתם בשום מקום אחר

מאת שלומית סאם-אקרמן | וידאו ג´יל פרז | תאריך 29.8.2011

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
חסות
כשמדברים על טקסטיל לבית, האסוציאציות הראשונות שעולות בדרך כלל מתקשרות לאלמנטים המוכרים כמו וילונות, כריות נוי, מפות או כיסויי המיטה. אולם כיום, תחום הטקסטיל מכיל בחובו עולם שלם של עיצובים שלאט לאט מתחילים לפרוץ את גבולות המוכר והידוע ומחלחלים גם לאלמנטים הפחות סטנדרטיים.

מעצבת הפנים, תמי בן שחר, שהחליטה לקחת את הלבשת הבית צעד אחד קדימה מדגימה כיצד באמצעות בדים בצבעים שונים ודוגמאות ייחודיות ניתן לעצב חדר שינה מקורי ומעניין שלא דומה בשום צורה למשהו שראיתם לפני.

המילה טקסטיל מיד מתקשרת לתחום הוילונות, הכריות או ציפויי המיטה אבל גם חזיתות של ארונות יכולות בסיס נפלא לשילוב של טקסטיל (צילום: גהמילה טקסטיל מיד מתקשרת לתחום הוילונות, הכריות או ציפויי המיטה אבל גם חזיתות של ארונות יכולות בסיס נפלא לשילוב של טקסטיל (צילום: ג'יל פרז) 

אז האלמנט הראשון והבולט ביותר בחלל הוא, ללא ספק, ארון הבגדים. מאחר והוא תופס את רוב נפח החדר והוא הדבר הראשון בו נתקלת העין כשנכנסים לחדר וכששוכבים במיטה, החליטה בן שחר להבליט דווקא אותו ולהפוך אותו לפרט עיצובי שלא מהווה בסיס נייטרלי ו"שקט" לעיצוב החדר כפי שבדרך כלל מקובל.
כל דלת בחזית הארון חופתה בבד אחר כשהשילוב של הצבעים העזים, הדוגמאות הססגוניות ונגיעות הקפיטונאז´ יוצרים יחד מעין קיר טלאים ססגוני שנראה כמו תמונה ייחודית בחלל.

הרעיון לרפד את חזיתות הארונות אינו דבר חדש. באירופה הקלאסית הריהוט הכבד המרופד בעור עם דוגמת הקפיטונז´ היה פופולרי מאוד, אולם במקרה זה הרעיון היה לקחת את הטכניקה לכיוון יותר מודרני שיעניק לחדר מראה פחות מחייב ויותר קליל. את ריפוד החזיתות יישמה בן שחר על ארון אשר הותאם והוזמן במיוחד לחלל, אולם לדבריה ניתן ליישם את הטכניקה גם על ארונות קיימים בתהליך יחסית פשוט שלא מצריך מיומנות גדולה מידי.

הרעיון היה לקחת את העיצוב האירופאי הקלאסי למקום מודרני וקליל יותר. חזיתות הארונות המרופדות בעיצובה של בן שחר (צילום: גהרעיון היה לקחת את העיצוב האירופאי הקלאסי למקום מודרני וקליל יותר. חזיתות הארונות המרופדות בעיצובה של בן שחר (צילום: ג'יל פרז) 

האלמנט השני אליו הקדישה בן שחר מחשבה ותשומת לב בחדר הוא הוילון. מעבר לעניין ההצללה והפרטיות שהוא מספק, הוילון משמש לרוב גם כאלמנט עיצובי אשר יכול לשדרג ולחמם את החדר באופן מהותי.
אז אם בחזיתות של הארונות הלכה בן שחר על קו נועז ופרוע, בגזרת הוילונות בחרה בסגנון קצת יותר סולידי עם שילוב צבעים של שחור ולבן ונגיעות קטנות של ורוד פוקסיה וטורקיז אותם הוסיפה בקושרות של הוילונות.
את הוילון העבה והאטום ("וילונות אורגד"), המשמש להצללה, בחרה בן שחר לתלות דווקא מעל הוילון השקוף כדי שישמש גם כאלמנט דקורטיבי ולא רק פונקציונאלי כפי שהוא משמש בדרך כלל בבתי מלון או בחדרי שינה.
את הטוויסט העיצובי עשתה באמצעות הקושרת אותה בחרה מבד ריפוד עבה כשהקשירה שלה יוצרת מעין דוגמא של עניבה מאוד נוכחת ומאוד שונה מן הקושרות הרגילות בהן נוהגים להשתמש.
גם הוו אליו מתחברת הקושרת הוא פחות סטנדרטי. במקום וו קטן המיועד לוילונות, בחרה בן שחר במתלה רגיל המשמש לתליית בגדים או כובעים עם דוגמא של אייל אשר יוצר אימפקט עיצובי לקיר כולו.

קושרת עם נוכחות ווו תלייה בצורת אייל. האביזרים הנלווים לוילונות (צילום: גקושרת עם נוכחות ווו תלייה בצורת אייל. האביזרים הנלווים לוילונות (צילום: ג'יל פרז) 

דגש חשוב עליו צריך לתת את הדעת בבואנו לבחור וילון לחלל הוא הקיר אשר מהווה לו רקע. כל תחום הטפטים ומדבקות הקיר צבר תאוצה אדירה בשנים האחרונות כשהשילוב של טפט מעוצב ווילון המתאים לו בגוונים ובדוגמא יכול ליצור בחדר אווירה חמימה ומעוצבת בהשקעה יחסית נמוכה גם של זמן וגם של כסף.
בחדר שינה זה השתמשה בן שחר במדבקות סקוצ´ פשוטות אשר עלו מספר שקלים בודדים, אותן הדביקה על הקיר במרווחים אחידים מה שיצר מראה של טפט לכל דבר עם דוגמא של רקע לבן עם עיגולים שחורים.

במקום טפט, הודבקו מדבקות סקוצבמקום טפט, הודבקו מדבקות סקוצ' שעולות שקלים בודדים באופן סימטרי מה שיצר אשליה של טפט לבן המנוקד בנקודות שחורות (צילום: ג'יל פרז) 

תגובות לכתבה

חזור מעלה