חוזק, עמידות, וגימור מושלם: חיפוי באמצעות סיליקט

מוצרי הסיליקט הייחודיים, שמשווים למבנה מראה מרשים של אבן חול טבעית, פותחים עולם שלם של אפשרויות בתחום עיצוב הפנים והחוץ. מחיפוי הקירות בלבנים במטבח ובקירות החוץ של הבית ועד לחיפוי בניני מגורים; הסיליקט זוכה לעדנה בזכות יופיו, חוזקו וסגולותיו

מערכת אתר "הדירה" | צילום: יח"צ | תאריך: 19.4.2015

הוא אמנם הומצא לפני יותר מ-100 שנים, אבל עדיין מצוי בשימוש נרחב בבנייה ובחיפוי מבנים בארץ ובעולם. הסיליקט, אבן חול משופרת, הוא חומר כמעט נטול חסרונות: הוא חזק ועמיד ביותר, עשוי מחומרים טבעיים, בעל תכונות אקוסטיות ולא פחות חשוב - בעל ערך דקורטיבי ואסתטי.

מהו סיליקט?

מדובר בסוג של אבן חול תעשייתית. בתהליך הייצור, שמדמה תהליך היווצרות אבן טבעית (תהליך של אלפי שנים), חומרים טבעיים המכילים קוורץ מעובדים ועוברים תהליכים כימיים שונים. בסופם מתקבל חומר שדומה בהרכבו לאבן טבעית משובחת והוא בעל איכויות גבוהות ותכונות פיסיקליות משופרות.

הסיליקט זוכה לאחרונה לעדנה בתהליכי בנייה ועיצוב בארץ. בעבר אף שימש כאחד ממוצרי הבניה הראשונים לבנייתה של תל-אביב, וכמה מהבניינים האלה עדיין עומדים בגאווה כיום.

חיפוי לבני סיליקט גוון אפור מנוסר, בית פרטי הרצליה. פיצו קדם, אדריכל
חיפוי לבני סיליקט גוון אפור מנוסר, בית פרטי הרצליה. פיצו קדם, אדריכל


לסיליקט תכונות ייחודיות שהופכות אותו לחומר אידיאלי לשימוש בבנייה ובחיפויי הבית:

תהליך הייצור והחומרים שמהם עשוי הסיליקט מאפשר קבלת

חוזק רב ועמידות גבוהה

ביותר לתנאי מזג האוויר.

חיפוי לבני סיליקט גוון אפור מנוסר, בית פרטי שוהם. בנדק ריקלין, אדריכלים
חיפוי לבני סיליקט גוון אפור מנוסר, בית פרטי שוהם. בנדק ריקלין, אדריכלים

הסיליקט גם מאפשר

בידוד תרמי

אפקטיבי. חברת אקרשטיין, אשר מתמחה בכל נושאי הפיתוח, הייצור והשיווק של מוצרי סיליקט, פיתחה את שיטת הבנייה הכפולה באבני סיליקט באמצעותה ניתן להגיע לבידוד תרמי יעיל במיוחד. בשיטת הבנייה הכפולה אבני הסיליקט מהוות את הדופן החיצונית, לעתים גם את הפנימית, ובמרווח שבין הקירות מוכנס חומר בידוד. כך הטמפרטורה במבנה נותרת קבועה. קיר כפול שכזה מבטיח הוזלה משמעותית בצריכת החשמל, והטמפרטורה בבית נותרת קבועה ונוחה לאורך כל עונות השנה.

מעבר לכך, הסיליקט משמש

מבדד אקוסטי

יעיל. על-פי ניסוי במעבדה שבודקת כושר אקוסטי, בלוק בעובי 15 ס"מ מעניק הפחתה אקוסטית של 51 דציבל ובלוק בעובי 20 ס"מ, מעניק הפחתה של 54 דציבל.

שימוש בסיליקט הוא גם

ידידותי לסביבה

. בניית הקיר הכפול מסייעת לחיסכון באנרגיה עקב היכולת להשיג בידוד תרמי ואקוסטי, ומוצרי הבנייה מסיליקט מיוצרים מחומרים טבעיים, מאושרים לשימוש בתעשיות המזון והרפואה. אבני הסיליקט של אקרשטיין גם ניתנות לגריסה ועוברות תהליך השמשה חוזר ובכך מנוצלות עד תום כחומר מילוי.

חיפוי לבני סיליקט גוון לבן, בית פרטי הרצליה. פיצו קדם, אדריכל
חיפוי לבני סיליקט גוון לבן, בית פרטי הרצליה. פיצו קדם, אדריכל
מבחינה אסתטית

, שימוש בסיליקט מאפשר גוונים שונים וצורות ייחודיות. אחד מהחידושים של חברת אקרשטיין, לדוגמה, הוא סיליקט מסדרת STRIPS במידות של 6/40,8/40,10/40 ליצירת מראה מודרני עם פסים אופקיים.

בבנייה הפרטית נעשה בסיליקט שימוש בייחוד לחיפוי חוץ ליצירה של חזית אסתטית ודקורטיבית, ולחיפוי פנים, בדרך כלל חיפוי של קיר אחד בבית. כיוון שלבני הסיליקט מגיעות במגוון גדלים, גוונים (כמו לבן, טוסקנה, צהוב, אפור, חרס, טיטניום), וגימורים (מנוסר, מבוקע, ענתיק, מיושן) ישנו מקום רב ליצירתיות עיצובית, והתוצאה שמתקבלת מרשימה.


לדברי אדיר לוי, מנהל חטיבת מוצרי הבנייה בחברת אקרשטיין, הסיליקט מעניק תחושה של אבן חול יוקרתית, בין אם במראה מודרני או במראה כפרי, בהתאם לרצון הלקוחות. "מעבר לכך", מוסיף לוי. "מדובר במוצר תעשייתי משובח, שעובר בקרת איכות קפדנית במפעל הייצור".

חזור מעלה