מהפנים אל החוץ: עיצוב נוף באמצעות בטון

יתרונות השימוש בבטון ניכרים גם בתכנון המרחב החיצוני של הבית; אריחי ריצוף למשטחים ושבילים מגיעים במגוון עשיר של מידות, גדלים וטקסטורות. התחזוקה קלה, והמראה שמתקבל מודרני ועדכני

מערכת אתר הדירה | צילום: יח"צ | תאריך: 7.7.2015

כשם שעיצוב בבטון מחלחל בהתמדה בשנים האחרונות אל תוך הבית - בחיפוי פנים וחוץ, בריהוט ובעיצוב מדרגות, כך הוא גם תופס לאט נוכחות בחצר האחורית שלנו. בזכות יתרונותיו הברורים (חוזק, עמידות ואסתטיקה מודרנית) הפך הבטון לאלמנט מרכזי בעיצוב ופיתוח הסביבה והנוף, ובייחוד בריצוף שבילים ומשטחים.

"ניתן לראות היום מגמה של חזרה לשימוש בבטון, הן בריצוף והן בחיפויים, והמגמה הזו בהחלט נכנסה פנימה גם לבתים הפרטיים", אומרת טל טלמור-דותן, מנהלת מחלקת תכנון אדריכלי בחברת אקרשטיין, שמפתחת מגוון רחב של מוצרים לעיצוב המרחב הסביבתי. "בשל קשיי תחזוקה בגינה, המגמה כיום היא גם להמעיט בשטחי גינון ודשאים, ולרצף יותר משטחים. במגרשים קטנים יחסית גם מומלץ יותר מבחינה ויזואלית לרצף משטח גדול יותר על חשבון מדשאים, כדי ליצור אשליה של שטח גדול יותר".

ריצוף אבן רמות מיקס אפורים, לבן ושחור. אדריכל: עופר ארז. צילום: עמית גושר
ריצוף אבן רמות מיקס אפורים, לבן ושחור. אדריכל: עופר ארז. צילום: עמית גושר


ריצוף אבן רמות מיקס אפורים, לבן ושחור. אדריכל: עופר ארז. צילום: עמית גושר
ריצוף אבן רמות מיקס אפורים, לבן ושחור. אדריכל: עופר ארז. צילום: עמית גושר

לטענתה של טלמור-דותן, מוצרי הריצוף מבטון עברו בשנים האחרונות שדרוגים גדולים מאד, והעיקרי שבהם הוא האפשרות לקבל אבני ריצוף ואריחי ריצוף במידות, בגדלים, בצורות ובטקסטורות שלא ניתן היה לקבל בעבר - מאלמנטים חלקים בגוונים שונים ועד מוצרים מסותתים או מלוטשים, דמויי אבן גרניט או אבנים טבעיות ואף מוצרים שהם דמויי דק מעץ. "בבטון ניתן להגיע כיום כמעט לכל טקסטורה נדרשת", היא מסבירה.

גם באשר למידות ישנה אפשרות רבה יותר לבחירה. אם בעבר רוב הריצופים הגיעו במידות של 10/20, כיום ניתן לבחור באריחים גדולים הרבה יותר, במידות: 40/100, 80/80, 60/120.

ריצוף טבעון דגם אולד סיטי
ריצוף טבעון דגם אולד סיטי

חיסכון בעלויות ותחזוקה קלה: יתרונות הריצוף מבטון

אחד מהיתרונות הגדולים של מוצרי הבטון הוא הזמינות הרבה שבה הם מסופקים בארץ. יתרון נוסף הוא שמוצרי הבטון בגינה אינם דורשים תחזוקה רבה. הריצופים מונחים על גבי מצעים וחול בלבד, ואין צורך בתשתית של יציקות בטון. "באופן כזה ניתן לחסוך בעלויות", מסבירה טלמור-דותן. "בנוסף, אם ישנה תקלה, צנרת פגועה או שמתעורר רצון להחליף או להזיז את הריצוף, ניתן לעשות זאת בקלות יחסית". בנוסף, אין צורך לתחזק את מוצרי הבטון באופן יומיומי באמצעות שמן או צבע. התחזוקה כרוכה רק בשטיפה קלה מדי פעם במים ובסבון.

כחלק מעיצוב הנוף הכולל, ניתן להתאים לריצוף גם אלמנטים נוספים כמו אבני שפה ואבני גן, מדרגות, קירות תומכים, ספסלים ואלמנטי ריהוט. טלמור-דותן מתייחסת למוצרי הפיתוח הסביבתי של אקרשטיין כאל משפחה של מוצרים. "כשבוחרים במוצרים שלנו מקבלים פתרון כולל לכל הגינה, ואף לבית עצמו כמו חיפויים, בטון אדריכלי ואף רעפים לגג", היא אומרת.

לדבריה, משפחות הריצוף מותאמות לסגנונות עיצוביים שונים לפי רצון הלקוח, ובהתאם לקונספט העיצובי של הבית, מסגנון מודרני ועד לסגנון פרובנס. כך למשל, בחירה באבנים בסגנון אבן "רמות" או אבן "טיבולי" מתאימים לסגנון כפרי יותר, ואילו אריחים מסוג "אורבנו" ובטון אדריכלי מתאימים לריצוף בסגנון מודרני יותר.

ריצוף דגם פורטו
ריצוף דגם פורטו

לאחרונה,

במסגרת התחדשותה של חברת אקרשטיין

, הורחבה המחלקה הקימעונאית הנותנת מענה אישי לאדריכלים ומעצבי פנים העוסקים בבנייה הפרטית.

במחלקה זו ניתן לפגוש יועצים ומעצבים מקצועיים שיודעים לתת פתרונות כוללים - מחיפוי קירות פנים הבית בבריקים מסיליקט או חיפויים מבטון אדריכלי ועד משטחי ריצוף בסגנונות אדריכליים שונים. לשירות הלקוחות והאדריכלים הוקמה תצוגה חדשה ובה שש גינות בשישה סגנונות שונים: מודרני, מינימליסטי, גלילי, טוסקנה, פרובנס ומרקש. כל אזור בתצוגה מציג את הריצופים והחיפויים המתכתבים עם הסגנון העיצובי המתאים, כולל את הצמחיה והאבזור המתאים.

ליצירת קשר עם חברת אקרשטיין: טל´: 1700-500-959
חזור מעלה