זמן שולחן

עגול, מלבני, מרובע או אובאלי? שולחנות האוכל הפכו במרוצת השנים לפריט עיצובי לכל דבר המשלב בין פרקטיות לעיצוב על זמני! אז איזה שולחן אתם מעדיפים?

נטאלי סילבר, צילום יח"צ

לפינת האוכל תפקיד כפול, מחד היא צריכה להיות מעוצבת ולהשלים את המראה של החלל ומאידך פינה פרקטית, נוחה, עם שטח מרווח ואפשרות של אירוח מספר משתנה של אנשים. הפרקטיות של שולחן האוכל חשובה במיוחד לקראת החגים, תקופה בה מתכנסת המשפחה כולה סביב השולחן לארוחה גדולה וחגיגית

ידוע כי הישראלי חובב שולחנות אוכל גדולי ממדים וזאת בשל הנוהג לארח הרבה - את המשפחה המורחבת לערב החג או את חברים בהזדמנויות שונות, מבהירה מיכל איתני-פארי, סמנכ"ל הסחר ברשת ´´ביתילי´´. ´´בעקבות השינויים התפיסתיים של השנים האחרונות בכל הקשור לעיצוב המרחב הביתי, פריטים מסורתיים כגון שולחנות האוכל החלו למלא תפקידים נוספים, כפריט עיצובי המותאם לעיצוב הכולל של חלל הבית. ברשתות העיצוב מציגים לצד העיצובים הקלאסיים גם עיצובים חדשניים המאופיינים על ידי עיצובים בינלאומיים של מעצבים ידועים´´.

שולחן בעיצוב מקורי, יפרח בן צבי, יחצ
שולחן בעיצוב מקורי, יפרח בן צבי, יחצ


עיצוב הדירות והבתים בישראל בנוי לרוב כאופן ספייס, כאשר בחלל אחד נמצאים המטבח, הסלון וחדר האוכל. מסביר יגאל סייג, מנכ"ל ובעלים של רשת ´´אליתה ליוינג´´. "השולחן, מהווה פריט מרכזי וחשוב, עובדה אשר הובילה במשך השנים, לעליית מעמדו של השולחן כאלמנט מרכזי בחלל. התייחסות חדשה זו לא נעלמה מעיניהם של החברות והמעצבים השונים, מקטן עד גדול, אשר החלו להקדיש יותר ויותר זמן ובמה לשולחנות, הן מהבחינה העיצובית, הבאה לידי ביטוי במגוון רחב של צורות וחומרים, והן מהבחינה הפרקטית". חשוב לזכור כי בתחום שולחנות האוכל יש עירוב של סגנונות, החל מקווים נקיים בהשפעת העיצוב הדני ועד שולחנות כבדים מעץ מלא בעיבוד גס, מבהירה מיכל איתני- פארי, ולכן, ברשת ´´ביתילי´´, שמים דגש על ההיבט הפרקטי של המוצרים, כלומר השולחנות ניתנים להגדלה (מותאמים לאירוח בפסח לכל המשפחה), מעוצבים ומתוכננים לענות על הטעם הישראלי המיוחד, השונה לגמרי מהטעם האירופאי, הן במידות והן בעיצוב והחומרים ממנו מיוצרים שולחנות האוכל.

אז איזה שולחן עדיף? שולחן גדול עם אופציה להארכה או שולחן עגול אלגנטי ומעוצב?

לדברי מעצב הרהיטים יפרח בן צבי, "בבואנו לבחור שולחן אוכל, עלינו לשאול עצמנו מספר שאלות מנחות. תחילה, כמה אנשים בכוונתנו לארח? שאלה זו אינה מתייחסת אך ורק לחגים הקרבים ובאים, אם כי לכל ימות השנה. כך לדוגמא, במידה ומדובר במשפחה מרובת נפשות, המאכלסת סביב השולחן כמות רבה של אנשים כדרך קבע ועוד יותר אנשים בעיתות חג, הרי שהכיוון הינו שולחן ארוך וגדול במיוחד. במידה ומדובר במשפחה מצומצמת וקטנה, אשר אינה נוטה לארח, נעדיף לבחור בשולחן קטן ומעוצב, אשר אינו תופס מקום רב ו"משתלט" על החלל. אם אנו משפחה קטנה ביומיום, אך כזו ידידותית ומזמינה, אשר אוהבת לבשל ולארח, הרי שנעדיף לבחור בשולחן קטן ואינטימי בעל אופציה להיפתח בעת הצורך לשולחן ארוך מימדים".

לאיזה גודל של חלל מיועד השולחן?

אחת הטעויות הנפוצות בעת בחירת פריטים שונים בעיצוב הבית הינה אי לקיחה בחשבון מיקומם בחלל הבית. מדידת גודל החלל הינה קריטית, שכן גם אם נבחר בשולחן היפה, המעוצב, הנוח והפרקטי ביותר, אי התאמתו מבחינת גודל, עלולה לגרום לחלל להיראות קטן, לאי נוחות היושבים והמארחים, חוסר בגישה להבאת המאכלים השונים ועוד. "הדבר חשוב במיוחד במידה ובכוונתנו לרכוש שולחן נפתח- אז חשובה המדידה כפליים ובאמצעותה נוכל להעריך כיצד יראה השולחן במצב פתוח וסגור ולקבוע בטרם עת את הגודל הרצוי לנו בשני המצבים", מסביר בן צבי, לדבריו, "עוד חשוב למדוד את המרחק בין הקיר לכיסא, נוודא כי ישנו מרווח של כ- 70 ס"מ מהקיר, בכדי שניתן יהיה להכניס ולהוציא בקלות את הכיסאות"

שילוב מספר סגנונות וצבעים יוצר סגנון אקלקטי המתאים לכל חלל. רשת חותם עיצוב חובק עולם. צילום: יחצ
שילוב מספר סגנונות וצבעים יוצר סגנון אקלקטי המתאים לכל חלל. רשת חותם עיצוב חובק עולם. צילום: יחצ

מהבחינה העיצובית, ניתן למצוא כיום מגוון רחב של שולחנות אוכל יפים ומקוריים העשויים חומרים שונים, המכניסים אופי לפריט, כך לדוגמא חלק מהחומרים אשר ניתן למצוא מהם שולחנות רבים הינם אדני רכבת, מתכת מושחרת טבעית, חומרים פולימריים שונים (פלסטיק), זכוכית אנטי סקרצ´ינג המונעת שריטות, מגוון רחב של עצים. גם חידושים פרקטיים לא חסרים, החל משולחנות עגולים נפתחים, שולחנות המגיעים עד 3 מטרים (בחתיכת אחת), שולחנות הנפתחים לגדלים לא קונבנציונאליים, שולחן אוכל המתקפל לקונסולה ועוד!

לבן חג ברשת ביתילי - קולקציית כלים והום סטיילינג לראש השנה מחירים 69-199 שח. צילום אפרת אשל
לבן חג ברשת ביתילי - קולקציית כלים והום סטיילינג לראש השנה מחירים 69-199 שח. צילום אפרת אשל

הפריטים שישלימו את התמונה

"יש לזכור כי פינת האוכל אינה מורכבת רק משולחן, אם כי גם מהכיסאות הסובבים, המנורה התלויה מעל, הטקסטיל ואקססוריז רבים שביכולתנו לשלב, כולל טקסטיל(מפות ומפיות), כלים מעוצבים, כלי הגשה וכמובן פתרונות אחסון, כלי בישול ועוד", מבהירה ריקי כהן, מנהלת קטגוריית כלי בית ונוי ב´´נעמן´´.

נעמן כלי בית פסח 2016 צילום ישראל כהן סטיילינג יואלה פטרון צילום ישראל כהן (2) (Custom)
נעמן כלי בית פסח 2016 צילום ישראל כהן סטיילינג יואלה פטרון צילום ישראל כהן (2) (Custom)

כיסאות האוכל גם הם עולם ומלואו המלא בצבעים, צורות ואפשרויות רבות. אחת המגמות החדשניות ביותר בעולם העיצוב, השמורה לנועזים ולמעיזים מביננו, הינה שילוב של כיסאות שונים, זה לצד זה, סביב שולחן אחד. הכיסאות יכולים להיות בעל מוטיב מחבר של חומר, צבע או צורה כללית וגם כאלו אשר אינם זהים כלל. המעוניינים בחדשנות מתונה יותר יכולים לבחור בכיסאות מאותו הסוג המתהדרים בצבעים שונים.

לדברי מעצבת הטקסטיל ומלבישת הבתים אדית בן ארי, "פינת האוכל משמשת כחלל המהווה עבור רבים מאיתנו עוגן המאחד ומכנס את המשפחה. קיימת חשיבות רבה בבחירת החומרים בהם נשתמש בפינה זו, גם מההיבט הפרקטי. סכמת הצבעים שנבחר לחלל זה הוא אלמנט שיש לתת עליו את הדעת ולכן רצוי ומומלץ לייצר סכמת צבעים נעימה ומזמינה בגוונים בהירים שתגרום לבני הבית ולאורחים לשבת, להיפתח וליהנות מחוויית האוכל והשיחה. מומלץ לא להשתמש במוטיבים שיגזלו את תשומת הלב ולעבוד עם אלמנטים שישלימו את העיצוב, ישתלבו בחלל ויהוו חלק מהסיפור העיצובי. במידה ופינת האוכל סגורה הייתי מוסיפה וילון שבצדדיו דוגמא עדינה כדי להוסיף אמירה לפינה או טפט ייחודי. לחלופין, אפשר לרפד בבדים מיוחדים את כסאות האוכל על מנת ליצור עניין. על מנת לקבל מראה יותר כפרי אפשר "להלביש" את הכיסאות כמו שמלה עם קשירה מאחור. מומלץ לארוחות חג להשקיע במפה אחת גדולה (לא להצמיד שתיים כאשר פותחים את השולחן) מבד יוקרתי כמו פשתן או כותנה איכותית",

שולחן אוכל עגול דגם סלייט וכיסאות סנדי ברשת ביתילי. צילום ישראל כהן
שולחן אוכל עגול דגם סלייט וכיסאות סנדי ברשת ביתילי. צילום ישראל כהן

אחרי שרכשנו שולחן חדש והחלטנו לארח בביתנו, להלן כמה טיפים והמלצות לסידור וארגון השולחן:

מאת כוהנת האירוח איריס מוסיוף : "לבן הוא הצבע הנקשר בחג זה הנחשב ליום בו ממליכים כל באי עולם את האלוהים עליהם., לכן רצוי לפרוס על השולחן מפה חגיגית בשילוב מפיות וכלי אוכל תואמים", מבהירה כוהנת האירוח איריס מוסיוף. זכרו! בסידור של כלי ההגשה והסכו"ם, הכוסות תמיד יונחו מימין לצלחת. סדר הסכו"ם -שני סכינים מצד ימין, סכין קטנה חיצונית וסכין גדולה פנימית. ליד הסכין הקטנה מניחים את הכף, מצד שמאל של הצלחת מניחים את 2 המזלגות- מזלג גדול פנימי ומזלג קטן חיצוני. בצד העליון הימני של הצלחת מניחים גביע יין ולצידו כוס נמוכה למשקה קל".

.חישבו איך לשלב את שאר האקססוריז אשר ישדרגו את השולחן, מבהירה יפעת חכים מרשת ´´חותם עיצוב חובק עולם´´. לדבריה, ´´חשוב להשקיע בעיצוב החלל סביב השולחן ממש כמו בשולחן עצמו ולכן השקיעו בגוף תאורה מרשים כגון שנדליר במראה וינטג´ אשר יאיר את השולחן ויקנה לו שיק וקלאסיות, נרות בפמוטי כסף או זכוכית, חבקי מפיות וכד עם פרחים. במהלך עיצוב שולחן האירוח, תנו לטעמכם האישי ולרוח היצירה להוביל אתכם בעיצוב השולחן, השקיעו בתחימת החלל באמצעות מראה גדולה שתגדיל את החלל או על ידי טפט ייחודי אשר ייצור עניין על הקירות´´.

לדברי יואלה פטרון , מנהלת מסחור חזותי בנעמן, "חשוב ליצור ניראות נעימה לצד פרקטיות. בכל חג, יש צורך בהתחדשות, במראה קליל ונעים שישרה רוגע על השולחן אך עם זאת, יפתיע את האורחים. שילוב של כלים מסטים שונים יכול ליצור מראה אביבי וקליל שכזה וגם שילוב של כלי זכוכית וקריסטל לצד סידורי פרחים רומנטיים וכלים מזהב, יביאו לתוצאה מרשימה".

נעמן כלי בית פסח 2016 צילום ישראל כהן סטיילינג יואלה פטרון צילום ישראל כהן
נעמן כלי בית פסח 2016 צילום ישראל כהן סטיילינג יואלה פטרון צילום ישראל כהן

לאחר שמצאנו את השולחן המיוחל, מומלץ לבצע בדיקות אחרונות לפני שליפת האשראי:

ודאו כי מידות השולחן (ביחס לחלל) מאפשרות לשמור על מעבר חופשי למטבח. כשהשולחן לא בפרופורציה לחדר, הוא מהווה מכשול. וודאו כי המרחק בין השולחן לקירות סביבו הוא לפחות 80 ס"מ, על מנת לאפשר ישיבה נוחה.

שימו לב לרגליים הפנימיות של השולחן, אם יש כאלה. האם הן מאפשרות ישיבה נוחה? ובכלל, האם השולחן פוגע בברכיים? שבו ותבדקו.

כדי למנוע שריטות ורטיבות בחרו ציפוי עמיד! עדיף מלמין וסויגו או פורמייקה, אפוקסי מבריק, או פורניר שזו שכבת עץ דקה. בקשו שימרחו על הפורניר לאקה נגד שריטות. כך תשמרו על מראה הרהיט לאורך שנים.

שולחנות עגולים הם יפים, אבל הנפח המבוזבז שהוא משאיר בחדר עם פינות הוא מיותר ולכן עדיף שולחן מלבני או אובאלי, רצוי עם הגדלות המאוחסנות בתוך השולחן.

חזור מעלה